Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 26-04-16, 18:13   #1

Gebze
CagdasKckgzl Çevrimdışı
Varsayılan Kedime şu yemekleri veriyorum doğrumu ?

Merhaba
2 aylık bir kedim var.
Kedime şu yemekleri veriyorum;

1- Kaşar
2- Haşlanmış yumurta
3-
*Sütü bir çay tabağına koyuyorum
*Biraz su koyuyorum içine
*ve biraz ekmek doğruyorum.

Bunları yaparak doğru bir şey mi yapıyorum ? Vermemem gerekenleri söylerseniz sevinirim ve vermem gerekenleri.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-04-16, 20:04   #2

İstanbul (Avrupa Yakası)
scene34 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedime şu yemekleri veriyorum doğrumu ?

Mama versen daha iyi olur bu şekilde yeterli beslenmeyi sağlayamazsın. Birde kaşarda tuz var. Tuz ve şeker çok zararlı kediye. 2 aylık kedin mama rahatça yer.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-04-16, 11:34   #3

mervegulistnbl üyesinin avatarı

mervegulistnbl Çevrimdışı

İnek sütünün kedi için hiçbir besleyiciliği yok, kaşar ve ekmeğinde öyle.yumurtanınsa sadece sarısı yararlı.kedine aile desteği olmadan evde bakıyorsan biran evvel sokağa alıştırmanı tavsiye ederim çünkü başta evdekilerin sağlığı ve kedinin sağlığı için aşı olması şart.veterinere götürdüğünü sanmıyorum çünkü götürsen zaten sana mama önerirdi.ailen hevesini al diye henüz küçük diye izin verdilerse yine tekrar ediyorum sokağa alıştır.ömürlük bakılmayacak hayvanın eve alıştırılması yazık günah.ne trafiğe alışkın,ne başka kedilerden kendini korumayı öğrenebilir nede avlanmaya alışkın.evde bakacaksan aile desteği şart çünkü aşısı,kumu,hastalandığında ilacı,maması hep para.yeterli beslenmediğinde olması gerekenden daha çok tüy döker ve bu ailen için katlanılmaz olur ve "harçlıklarla evcil bakılmaz".ailen istemediği an kedi sokağa atılır ağlaman zırlamanda işe yaramaz.kuru mama dışımda kediyi böyle şeyler yeterli gelmez bağışıklığı güçlenmez.bu mamadan alabilirsin http://www.zooplus.com.tr/golosi-cat-tuna-salmon fiyat olarak uygun fenada değil ama tabiki kaliteli mama herzaman tercih edilmeli.ailen ömürlük bakmayacaksa kediye yazık etme.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-04-16, 12:41   #4

Ankara
biricikkuş Çevrimdışı

verdiğiniz şeyler hiç doğru değil mamaya geçmenizi tavsiye ediyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-04-16, 20:13   #5

Gebze
CagdasKckgzl Çevrimdışı

mervegulistnbl tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
İnek sütünün kedi için hiçbir besleyiciliği yok, kaşar ve ekmeğinde öyle.yumurtanınsa sadece sarısı yararlı.kedine aile desteği olmadan evde bakıyorsan biran evvel sokağa alıştırmanı tavsiye ederim çünkü başta evdekilerin sağlığı ve kedinin sağlığı için aşı olması şart.veterinere götürdüğünü sanmıyorum çünkü götürsen zaten sana mama önerirdi.ailen hevesini al diye henüz küçük diye izin verdilerse yine tekrar ediyorum sokağa alıştır.ömürlük bakılmayacak hayvanın eve alıştırılması yazık günah.ne trafiğe alışkın,ne başka kedilerden kendini korumayı öğrenebilir nede avlanmaya alışkın.evde bakacaksan aile desteği şart çünkü aşısı,kumu,hastalandığında ilacı,maması hep para.yeterli beslenmediğinde olması gerekenden daha çok tüy döker ve bu ailen için katlanılmaz olur ve "harçlıklarla evcil bakılmaz".ailen istemediği an kedi sokağa atılır ağlaman zırlamanda işe yaramaz.kuru mama dışımda kediyi böyle şeyler yeterli gelmez bağışıklığı güçlenmez.bu mamadan alabilirsin Golosi Cat Tuna & Salmon 1+1 HEDÄ°YELÄ°! fiyat olarak uygun fenada değil ama tabiki kaliteli mama herzaman tercih edilmeli.ailen ömürlük bakmayacaksa kediye yazık etme.
Ölene kadar bakıcam.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-16, 15:58   #6

mercanebru Çevrimdışı

Kesinlikle değil! Bunu hergün kontrollü veremezsiniz, sürekli dengesiz ve sağlıksız beslenir. Hill's gibi birinci sınıf bir mamaya geçmenizi kesinlikle tavsiye ederim. İleride yaşayacağınız sağlık problemlerinin de önüne geçmiş olursunuz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-05-16, 16:23   #7

CagdasKckgzl tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ölene kadar bakıcam.
Buna sevindim çünkü ailenizden bir kişi bile istemese ve masraflarını karşılamazsa kedinizin sonu sokak olur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-05-16, 10:41   #8

Düsseldorf
Stripper Çevrimdışı

İnek sütünün kedi için hiçbir besleyiciliği yok,
Bu bilgiyi nereden aldin? Süt cok saglikli ama icinde Laktose var, bazi kediler Laktose ile sorun yasamiyor. Fazla süt icen kedinin karni gider ve büyük tuvaleti su gibi olur, bu tür sorun yasamayan kediler süt ile beslenmesinde sakinca yok hatta cok yararli, zararli olsa anne kedi yavrularina süt vermezdi!

Kedi cig yumurtanin sarisini ve beyazini da yiyebilir, pismis yumurta kedi icin daha saglikli, sebep cig yumurta daha cabuk bayatsiyor buda kediye dokunuyor
başta evdekilerin sağlığı ve kedinin sağlığı için aşı olması şart.veterinere götürdüğünü sanmıyorum çünkü götürsen zaten sana mama önerirdi.
Asi olmayan bir sürü ev kedisi biliyorum cok sagliklilar ve kedilerden insanlara gecen hastalik yok.
Yanlis sokak kedisini kuduz köpek isirirsa o kediye kuduz olur ondan hastalik gecer.
Cogu kedi Doktoru Royal Canin önerir ama Royal Canin iyi kedi yemegi degil, Royal Canin öneren kedi doktorlari Royal Canin den belirli % kar alir
Kedi cig yumurtanin sarisini ve beyazini da yiyebilir, pismis yumurta kedi icin daha saglikli, sebep cig yumurta daha cabuk bayatsiyor buda kediye dokunuyor

Asi olmamis kedi ama daha cok hastaliga kapilma sorunu yasar.

Kedi yemegi icin önemli olan seker tuz olan herseyden uzak durulmali
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-05-16, 17:09   #9

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

CagdasKckgzl tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba
2 aylık bir kedim var.
Kedime şu yemekleri veriyorum;

1- Kaşar
2- Haşlanmış yumurta
3-
*Sütü bir çay tabağına koyuyorum
*Biraz su koyuyorum içine
*ve biraz ekmek doğruyorum.

Bunları yaparak doğru bir şey mi yapıyorum ? Vermemem gerekenleri söylerseniz sevinirim ve vermem gerekenleri.
Vermemeniz gerekenler içinde şeker, tuz, alkol, kahve, soğan/sarımsak bulunan herşey. Üzüm/kuru üzüm de olmaz. Çiğ et/kemik de sakıncalı (bu konu tartışılır uzun-uzun ama verilmemesi uygundur)
Kuru/yaş mama kullanmayacaksanız bol et yedirin kedinize, kediler etobur hayvanlardır et olmazsa olmazlarıdır. Ev yapımı mama yapa bilirsiniz ama hergün uğraşacaksanız tabi.

çünkü başta evdekilerin sağlığı ve kedinin sağlığı için aşı olması şart.
Yorumunuza genel olarak katılmakla beraber, şu konuda katılmıyorum.
Aşının ne işe yaradığını bilmek için önce kullanılan aşılarda hangi hastalıklara karşı etkili olduğu bilinmelidir. Kuduz enfekte olmuş hayvan tarafından ısırılırsa kediye geçe bilir, ancak bu zaman insan sağlığı için de tehdit oluşturma ihtimali var. Karma aşı diye bilinen aşının etki mekanizması ile genelde FCV (Feline calicivirus) +FHV (Feline herpesvirus) içindir, kullanılan aşıya/markasına göre ilave CF, Felv gibi hastalıklara karşı da etki eder. Bu hastalıklar kediden kediye geçer (Cf virusu hariç), zoonoz değildir. İnsan sağlığı için tehdit iç paraziti varsa vardır. Aşı kediyi korur, parazit tedavisi hem insan hem kedi içindir. Aşılar 100% koruma da sağlamaz, aşı olan bir hayvan yine aşının koruduğu iddia edilen hastalığa yakalana bilir ama hastalığın şiddeti zayıf olur.

Stripper tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bu bilgiyi nereden aldin? Süt cok saglikli ama icinde Laktose var, bazi kediler Laktose ile sorun yasamiyor. Fazla süt icen kedinin karni gider ve büyük tuvaleti su gibi olur, bu tür sorun yasamayan kediler süt ile beslenmesinde sakinca yok hatta cok yararli, zararli olsa anne kedi yavrularina süt vermezdi!

Asi olmayan bir sürü ev kedisi biliyorum cok sagliklilar ve kedilerden insanlara gecen hastalik yok.
Yanlis sokak kedisini kuduz köpek isirirsa o kediye kuduz olur ondan hastalik gecer.
Cogu kedi Doktoru Royal Canin önerir ama Royal Canin iyi kedi yemegi degil, Royal Canin öneren kedi doktorlari Royal Canin den belirli % kar alir

Aşısız bir kedi yaşarmı yaşar, ama aşının önlediği bir hastalık kaptığında da ağlamamak lazım bu durumda. Bebekler de aşılanır, aşısız birsürü bebek var da diye biliriz. Aşı ile toplumda belli başlı hastalıklar (çocuk felci gibi) da kontrol alına alınır.
Aşının gerekliliği konusu kedinin bulunduğu ortamla doğru orantılıdır. Sokağa/bahçeye çıkan kedinin aşılanması hiç çıkmayan kediye göre daha vaciptir. Benim kısırlaştırma için görüştüğüm veteriner operasyon öncesi aşı yapılmasını istedi misal. Bunu kendi çıkarı için yapmadığını biliyorum çünki ben ne aşıyı ondan satın aldım ne de ona yaptırdım, bunu bilmesine rağmen önce aşı yaptırın dedi. Nedeni ise kliniklerin de kedi için tehdit oluştura bilmesidir, düşündüğümüz zaman veteriner kliniklerine hertürlü hastalık taşıyan hayvan gelir ne kadar titiz olunursa olunsun tedbir almakta fayda var. Bir başka nedeni ise kedi narkozda iken bağışıklığı düştüğü için hastalık kapma riski yüksek ola bildiğinden.

Çiğ veya pişmiş yumurta konusu biraz tartışmalı. Arada bir verilen çiğ yumurta sarısı tehdit oluşturmaz. Fakat çiğ yumurta sarısında bulunan salmonella bakterisi, kediden insana geçe bilen bir bakteri türü. Bu yüzden çiğ yumurta sarısı ile dikkatli olmak gerekir. Çiğ yumurta akında ise öbür taraftan avidin isimli bir protein vardır, bu protein biotin (veya B7 vitamini) ni yok eden bir etkiye sahiptir ve düzenli verildiği taktirde biyotin (B vitamini) eksikliğine sebebiyet verebilir. Bu nedenler yüzünden kediye yumurtayı pişmiş (haşlanmış) şeklinde verilmesi daha uygun olur. Çiğ şekilde verilecekse sadece sarısı verilmelidir. Pişmiş bütün yumurta verilebilir, ben pişmişin de sadece sarısını veriyorum. Yumurta kabuğu da faydalıdır, kalsium içerir. Ufalanmış şekilde yaş mamasına/yemeğine katılırsa diş/kemik sağlığına olumlu yönde etkisi olur. Salmonella bakterisinin yumurta kabuğunda da mevcut olduğuna dair bir kanıt yok, yine de endişe ediliyorsa haşlanmış şekilde de kullanılabilir. Yumurta kediye ödül şeklinde veya beslenmesine katkısı olsun diye verile bilen bir gıda türüdür, beslenmesi yumurta üstüne kurulmamalıdır.
Süt konusunda ise. Kediler anne sütü içmeyi bıraktıkları zamandan itibaren laktoza olan toleransları düşer, inek sütünde ise anne sütünden daha fazla laktoz vardır. mervegulistnbl' un yazdığı gibi inek sütünün kedi için fazla bir besleyiciliği de yoktur. Laktoza tolerans göstere bilen ve içmeyi seven bir kediye sütü sulandırarak arada bir verilebilir. Maksadımız ise "Süt çok besleyici, içsin faydası dokunsun" dan ziyade kuru mama ağırlıklı beslenen kediye daha fazla su içirmek olmalıdır. Yok kuru mama dışında yaş mama/konserve/ev yapımı mama ile gibi gıdalar da yiyorsa ona da gerek yoktur. Verilen sütün miktarı da abartılmamalıdır, 1-1,5 yemek kaşığı yeter. Bide kedinin laktoz intoleransı varsa süt değil de yine sulandırılmış ev yoğurdu daha doğru bir seçim olur. Yoğurtda laktoz yoktur çünki.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-16, 00:00   #10

Düsseldorf
Stripper Çevrimdışı

calypso tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
mervegulistnbl' un yazdığı gibi inek sütünün kedi için fazla bir besleyiciliği de yoktur.
"İnek sütünün kedi için hiçbir besleyiciliği yok,ile "fazla bir besleyicilgi yok" arasinda fark var,

biraz arastirdim

Hayvan Laktose orani %

Inek sütü 4,8%
Koyun sütü 4,7%
At sütü 6,2%
Deve sütü 5,2%
Keci sütü 4,2%
Süt tozu 35,1%
Kahve sütü 4,05%

100 gramm sütün icinde bulunan Vitamin ve Mineraller

bir kediye günde kg basina ne kadar vitamin mineral gerekli, öyle bir liste bulamadim, bulabilirsem, o zaman 100gr. Sütün ne kadarini karsiladigini görürdük

Bu konu en son " 09-05-16 " tarihinde saat 00:18 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-16, 01:25   #11

Denizli
Nesenes Çevrimdışı

Sütü ne kadarda sulandırsanız kedi için çok zararlı. Kediler için süt satılıyor onlardan verebilirsiniz. Gimcat pudding verebilirsiniz yada. Yumurtayı ne kadar veterinerler tavsiye etsede benim oğluşuma iyi gelmemişti kusmuştu. Royal canin,nd,brit care kitten tarzı kaliteli mamalardan verirseniz, beaphar multivitamin paste alırsanız, ve bide gimcat pudding alırsanız inanın kediniz şu anki halinden 50 kat daha sağlıklı bi hale gelcektir. Ve ayrıca tüyleri bakımlı kemikleri gelişmiş olcaktır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-16, 09:24   #12

Araştırmadan sırf laf olsun yada muhalefet olayım diye yorum yapanlar komik duruma düşüyorlar.faydalı olmasa anne kedi yavrularını sütle beslemezdi savunmanıza ancak gülünür bende öyle yaptım güldüm geçtim.madem aşıda faydasız siz yaptırmayın o zaman.ben yapılması gereklileri söylüyorum kimin uygulayıp uygulamayacağı beni ilgilendirmiyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-16, 09:28   #13

calypso tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Vermemeniz gerekenler içinde şeker, tuz, alkol, kahve, soğan/sarımsak bulunan herşey. Üzüm/kuru üzüm de olmaz. Çiğ et/kemik de sakıncalı (bu konu tartışılır uzun-uzun ama verilmemesi uygundur)
Kuru/yaş mama kullanmayacaksanız bol et yedirin kedinize, kediler etobur hayvanlardır et olmazsa olmazlarıdır. Ev yapımı mama yapa bilirsiniz ama hergün uğraşacaksanız tabi.

Yorumunuza genel olarak katılmakla beraber, şu konuda katılmıyorum.
Aşının ne işe yaradığını bilmek için önce kullanılan aşılarda hangi hastalıklara karşı etkili olduğu bilinmelidir. Kuduz enfekte olmuş hayvan tarafından ısırılırsa kediye geçe bilir, ancak bu zaman insan sağlığı için de tehdit oluşturma ihtimali var. Karma aşı diye bilinen aşının etki mekanizması ile genelde FCV (Feline calicivirus) +FHV (Feline herpesvirus) içindir, kullanılan aşıya/markasına göre ilave CF, Felv gibi hastalıklara karşı da etki eder. Bu hastalıklar kediden kediye geçer (Cf virusu hariç), zoonoz değildir. İnsan sağlığı için tehdit iç paraziti varsa vardır. Aşı kediyi korur, parazit tedavisi hem insan hem kedi içindir. Aşılar 100% koruma da sağlamaz, aşı olan bir hayvan yine aşının koruduğu iddia edilen hastalığa yakalana bilir ama hastalığın şiddeti zayıf olur.

Aşısız bir kedi yaşarmı yaşar, ama aşının önlediği bir hastalık kaptığında da ağlamamak lazım bu durumda. Bebekler de aşılanır, aşısız birsürü bebek var da diye biliriz. Aşı ile toplumda belli başlı hastalıklar (çocuk felci gibi) da kontrol alına alınır.
Aşının gerekliliği konusu kedinin bulunduğu ortamla doğru orantılıdır. Sokağa/bahçeye çıkan kedinin aşılanması hiç çıkmayan kediye göre daha vaciptir. Benim kısırlaştırma için görüştüğüm veteriner operasyon öncesi aşı yapılmasını istedi misal. Bunu kendi çıkarı için yapmadığını biliyorum çünki ben ne aşıyı ondan satın aldım ne de ona yaptırdım, bunu bilmesine rağmen önce aşı yaptırın dedi. Nedeni ise kliniklerin de kedi için tehdit oluştura bilmesidir, düşündüğümüz zaman veteriner kliniklerine hertürlü hastalık taşıyan hayvan gelir ne kadar titiz olunursa olunsun tedbir almakta fayda var. Bir başka nedeni ise kedi narkozda iken bağışıklığı düştüğü için hastalık kapma riski yüksek ola bildiğinden.

Çiğ veya pişmiş yumurta konusu biraz tartışmalı. Arada bir verilen çiğ yumurta sarısı tehdit oluşturmaz. Fakat çiğ yumurta sarısında bulunan salmonella bakterisi, kediden insana geçe bilen bir bakteri türü. Bu yüzden çiğ yumurta sarısı ile dikkatli olmak gerekir. Çiğ yumurta akında ise öbür taraftan avidin isimli bir protein vardır, bu protein biotin (veya B7 vitamini) ni yok eden bir etkiye sahiptir ve düzenli verildiği taktirde biyotin (B vitamini) eksikliğine sebebiyet verebilir. Bu nedenler yüzünden kediye yumurtayı pişmiş (haşlanmış) şeklinde verilmesi daha uygun olur. Çiğ şekilde verilecekse sadece sarısı verilmelidir. Pişmiş bütün yumurta verilebilir, ben pişmişin de sadece sarısını veriyorum. Yumurta kabuğu da faydalıdır, kalsium içerir. Ufalanmış şekilde yaş mamasına/yemeğine katılırsa diş/kemik sağlığına olumlu yönde etkisi olur. Salmonella bakterisinin yumurta kabuğunda da mevcut olduğuna dair bir kanıt yok, yine de endişe ediliyorsa haşlanmış şekilde de kullanılabilir. Yumurta kediye ödül şeklinde veya beslenmesine katkısı olsun diye verile bilen bir gıda türüdür, beslenmesi yumurta üstüne kurulmamalıdır.
Süt konusunda ise. Kediler anne sütü içmeyi bıraktıkları zamandan itibaren laktoza olan toleransları düşer, inek sütünde ise anne sütünden daha fazla laktoz vardır. mervegulistnbl' un yazdığı gibi inek sütünün kedi için fazla bir besleyiciliği de yoktur. Laktoza tolerans göstere bilen ve içmeyi seven bir kediye sütü sulandırarak arada bir verilebilir. Maksadımız ise "Süt çok besleyici, içsin faydası dokunsun" dan ziyade kuru mama ağırlıklı beslenen kediye daha fazla su içirmek olmalıdır. Yok kuru mama dışında yaş mama/konserve/ev yapımı mama ile gibi gıdalar da yiyorsa ona da gerek yoktur. Verilen sütün miktarı da abartılmamalıdır, 1-1,5 yemek kaşığı yeter. Bide kedinin laktoz intoleransı varsa süt değil de yine sulandırılmış ev yoğurdu daha doğru bir seçim olur. Yoğurtda laktoz yoktur çünki.
Yorumuma katılıp katılmamanız beni enterese etmiyor çünkü siz yada başkası bana katılsın yada onaylasın diye yorum yapmıyorum.aşıyı gereksiz buluyorsanız yaptırmazsanız ama kalkıpta aşısız kediler uzun yaşıyor gibi über komik fikirler ortaya atamazsınız.yapılması gerekenler yazılır.konu sahibi yaptırır yaptırmaz beni bağlamaz.burada tavsiye verilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-16, 09:50   #14

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

"İnek sütünün kedi için hiçbir besleyiciliği yok,ile "fazla bir besleyicilgi yok" arasinda fark var,

biraz arastirdim

Hayvan Laktose orani %

Inek sütü 4,8%
Koyun sütü 4,7%
At sütü 6,2%
Deve sütü 5,2%
Keci sütü 4,2%
Süt tozu 35,1%
Kahve sütü 4,05%

100 gramm sütün icinde bulunan Vitamin ve Mineraller

bir kediye günde kg basina ne kadar vitamin mineral gerekli, öyle bir liste bulamadim, bulabilirsem, o zaman 100gr. Sütün ne kadarini karsiladigini görürdük
Buraya bakın, günlük vitamin/mineral ihtiyacı için, 7 ve 8ci sayfa.
Kedinin anne sütü dışında süt içmesi gerekmiyor ve önerilmiyor. Yeteri kadar vitamin/mineral alacak diye 100 gr süt vermek nedir? Ayrıca verilse bile vitamin/mineralin de azı çoğu meselesi var. Gereğinden fazla vitamin/mineral toksik etki yapa bilir, ayarı nasıl tutturacaksınız?
Onun yerine kediniz için gerekli vitamin/amino asid/mineral içeren bir mama ile beslemek daha mantıklı değil mi? Veya ihtiyaç varsa yine kedi için üretilmiş gıda/vitamin takviyesi kullanmak daha sağlıklı bir çözüm olmazmı?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-16, 11:10   #15

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

Yorumuma katılıp katılmamanız beni enterese etmiyor çünkü siz yada başkası bana katılsın yada onaylasın diye yorum yapmıyorum.aşıyı gereksiz buluyorsanız yaptırmazsanız ama kalkıpta aşısız kediler uzun yaşıyor gibi über komik fikirler ortaya atamazsınız.yapılması gerekenler yazılır.konu sahibi yaptırır yaptırmaz beni bağlamaz.burada tavsiye verilir.
Az önce görmemiştim çoklu alıntı yapamadım o yüzden. "Yorumuma katılıp katılmamanız beni enterese etmiyor" çok ilginç bir yanıt olmuş gerçekten, herhangi bir ortamda bir fikir ortaya atılınca o fikiri destekleyen de olur desteklemeyen de. "Umrumda değilsiniz" tavrı çocukca. Sanırım siz benim yorumumu okumadınız, neye katılmadığımı da anlamamışsınız. Ailenin sağlığı için yazmışsınız, ben ona katılmadım aşı kişi için değil kedi için yapılır. aşıyı gereksiz buluyorsanız yaptırmazsanız ama kalkıpta aşısız kediler uzun yaşıyor gibi über komik fikirler ortaya atamazsınız. Tekrar yazıyorum siz benim yorumumu okumamışsınız, ben söylediğiniz gibi birşey yazmadım, zahmet edip yukardaki yorumumu okumanızı rica ediyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları