Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 15-04-15, 12:39   #1

Mikachu üyesinin avatarı

Diyarbakır
Mikachu Çevrimdışı
Varsayılan Kedim icin en ideal beslenme sekli

Merhaba. Kedim 2,5 aylik saglikli bir erkek tekir. Biberonu biraktigindan beri kuru mama-yas mama-ev yemegi karisik beslendi 1 ay kadar. Benim yanimda degipdi o zaman tam oparak ne yedi bilemiyorum. Gecen hafta yanima aldim ve geldiginden beri ben de o sekilde besliyorum.

Kuru mama olarak Royal Kitten Baby Cat kullaniyorum ara sira da suttur peynirdir pismis sosistir yumurtadir oyle seyle seyler de veriyorum tadimlik olarak. Kuru mama olayini cok arastirdim ve yerli yabanci bir cok kaynaga bakarak hayvan icin pek de uygun olmadigi kararina vardim. Onun yerine barf beslenen kedilerolin/kopeklerin cok daha saglikli ve dogasina uygun bir hayat surdugu soyleniyor. Ama bu konuda bir kac tane handikapim var.

1.sI barf beslenmede cig et kullaniliyor ama ben hamile oldugum icin cig et/sebze veremem hayvana parazit tehlikesinden dolayi. Tuvaletiyle de Ben ilgileniyorum cunku doktorum tembih etti sakin cig bir sey verme diye. Etleri pisirince de besin degeri dusece. Bunu tariflerdeki et urunlerini arttirarak cozebilir miyim acaba?

2. Sirf barfa gecmek istemiyor yaninda kuru mama da vermek istiyorum duzenli olarak. Eylulde bebegimiz de gelecek o curcunada surekli mama hazirlayamazsak kuru mamaya da alisik olsun istiyorum. Boyle ikili bir beslenme dogru olur mu?
Olursa nasil bir duzen otutrmaliyim sabah kuru aksam barf gibi falan mi acaba...

3. Kuru mama olarak RC bitince düşük tahilli yuksek proteinli bir mamaya gecmek istiyorum. Acana olabilir diye dusunuyorum N&D ye kesinlikle guvenmiyorum. Bu konuda baska tavsiyeleriniz var midir düşük tahilli?

Son olarak kedisini barf besleyen arkadaslar kaynaktir tavsiyedir yardimci olabilirlerse sevinirim.

Burada beslenme konusunda oldukca bilgili arkadaslar var sanirim. Ben Kafamda oturtamadim bu beslenme konusunu, hem hayvan icin en dogali en sagliklisi olsun istiyorum hem de surekli devam edebilecegimiz bir beslenme olsun istiyorum. Surekli bobrek sorunu yasayan kuru mama kedilerinden olmasin Kedim...

Şimdiden teşekkürler herkese.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-04-15, 01:36   #2

Puffik üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
Puffik Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim icin en ideal beslenme sekli

Barf konusunu buzluğa etleri koyup dondurarak şokladıktan sonra mikropların çoğunun öldüğünü duymuştum öyle buzluktan günlük yiyeceğini çıkaran ve yediren bir köpek sahibi vardı ama yazısı nerede bilmiyorum. Bence henüz yavru iken barfı haftada 2-3 kere ile başlasanız daha iyi. Hergün 1 paket yas mama verirsiniz yanına da kuru o zaman rotasyona da alışır ileriki zamanda sadece kuru mama da yer...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-04-15, 20:57   #3

Mikachu üyesinin avatarı

Diyarbakır
Mikachu Çevrimdışı

Ben de aylık hazırlayıp buzluğa atmaya karar verdim hafta sonu malzemeleri alıp yapacağım. Hesaplarıma göre kuru mamayla birlikte yiyince 100gr falan yaş yiyor. Kuru mamayla karıştırınca yine yiyor ama sadece kuru mama varsa sanki daha az yiyor gibime geliyor. her gün verirsem şimdi sadece kuru mama yiyemez diye de çekiniyorum dediğiniz gibi haftada 2-3 ile başlamak en iyisi sanırım.

RC den sonra düşük tahıllı mama önerisi olan var mı peki? Bir de düşük tahıllı mamaların bazı kedilerde sorunlara yol açabileceğini duydum ama bana çok mantıklı gelmedi. sonuçta kedinin günlük diyetinde tahıl yok protein var. bir bilgisi olan var mıdır?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-04-15, 06:41   #4

Lenkaran
SiyaM And Van Cat Çevrimdışı

N&D ya neden guvenmiyorusnuz ki , ? Ben N&D ve Hill`s onerirm
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-04-15, 06:42   #5

Lenkaran

ama bende mamalara guvenmiyorum ! kediler icin en dogali barf ,
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-15, 01:08   #6

Alaska the kitty üyesinin avatarı

Beylikdüzü
Alaska the kitty Çevrimdışı

Ben de merak ettim niye güvenmediğinizi.şu an n&d kullanıyorum ben de.ama açıkçası çok içime sinmedi.acana kullanıyordum öncesinde.dışkıda az miktarda kan olunca kakasını sertleştirdiğine karar verip değiştirdik vetimizle istişare sonucunda.ama buradaki tartışmalar kafamı karıştırdı.çeşitli spekülasyonlar var.bilgi karmaşası var.markalara güvenmiyorum.ama az çok okuduğum kadarıyla ben de az ya da sıfır tahıllıyla devam etmek istiyorum.n&dnin kokusu da güzel değil.acana çok keskin balık kokuyordu.kedim de daha iştahla yiyordu sanki.kaka durumunu gözlemleyip acana pasificaya dönüş yapmayı düşünüyorum.
Siz de barf,kuru ve yaş mama üçlüsüyle beslerseniz barf ve yaş mama sayesinde susuz kalmaz sanırım.deneyimli arkadaşlar daha sağlıklı bilgi vereceklerdir..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-15, 08:10   #7

Lenkaran

BENIM ONERDIGIM BARF KESINLIKLE (Cunku o kedilerin dogasinda var, mesela bizim bahcede kedilerimmz vwr , biz onlari barfla besliyoruz, ( buyugunun yawi 5- 6 _ kucugunun 2. turp gibiler mawwalah ama buyugu biraz kilolu ya( kucuk inek gibi yiyo ama tam formasinda,
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-15, 15:16   #8

Puffik üyesinin avatarı

Puffik Çevrimdışı

Nasıl yapıyorsunuz peki anlatır misiniz barf olayınızı ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-15, 17:38   #9

Lenkaran

BARF NEDİR?

BARF, Biologically Appropriate Row Food (Biyolojik olarak uygun çiğ besin) nin kısa adıdır.Aynı zamanda Bones And Raw Food (kemik ve çiğ besin) in kısaltılmışıdır.Yaşayan her canlının biyolojik olarak uygun bir beslenme düzenine ihtiyacı vardır.Düşünecek olursanız,yeryüzündeki hiç bir hayvan pişmiş besinler yemek üzere evrimleşmemiştir.Bu yüzünden çiğ besin diyeti hayvanlarımız için en uygun biyolojik diyettir.

Yaşayan her organizma doğru çalışabilmek için uygun besinleri almalıdır.Organizmanın doğasına aykırı beslenme,doğru çalışmasını engelleyecektir.Paketlenmiş kuru yada ıslak mamaların hemen hepsi,koruyucu maddeler,katkı maddeleri ve renkledirici maddelerle hazırlanır ve bir takım ısı işlemlerinden geçirilir.Doğal yapıları ve tazelikleri bozulmuş bu mamalar hayvanınız için uygun biyolojik diyet olmaktan çok uzaktırlar.

Biyolojik olarak uygun olan BARF diyetinin,vahşi doğada yaşamayan ve avlanmayan hayvanlar için nasıl uygun olabileceği tartışma konusu yaratmıştır.BARF dieti evlerimizde,bahçelerimizde bizlerle yaşayan ve doğal olarak hiç avlanmamış hayvanlarımızın,elbette kendi başlarına bıraklıp avlanarak beslenmelerini öğütlemez.Bunun yerine,hayvanlarımız için en doğal beslenme şeklini kendimiz yaratabiliriz.Yani hayvanlarımızın atalarının beslenme şekli olan çiğ besin alımını taklit edebiliriz.Bunun en iyi örneği onlarca yıldır Amerika ve Avrupa'nın modern hayvanat bahçelerinde sergilenen uygulamadır.

Bu hayvanat bahçelerinde yaşayan ve vahşi doğada hiç bulunmamış hayvanlar biyolojilerine uygun çiğ besinlerle beslenmektedirler ve bu yöntem bütün saygın zoolojistler tarafından kabul görmüş ve uygulanmıştır.Bu sayede hayvanların sağlıkları,psikolojileri maksimum düzeyde tutulmuştur.Bu tez sadece hayvanat bahçelerinde yaşayan vahşi hayvanlar için değil evlerimizde bizlerle yaşayan kedi ve köpekler için de geçerlidir.Hayvanat bahçelerinde yaşayan pek çok evcil kedi köpek ve kuş türleri aynı çiğ diyetle beslenirler.

BARF dieti,çiğ et,kemik,çeşitli sakatat,çeşitli yağlar,kas dokusu ve sebzenin uygun miktarlarda karışımından ibarettir.Pişmiş yiyecek yemek üzere evrimleşmemiş hayvanlarımızı,aslına en uygun şekilde beslemenin tek yolu budur.

BARF dietinde kullanılan yiyecekler dünyanın pek çok yerinde derin dondurma yöntemiyle hazır olarak satılmaktadır.Biraz uğraşmayı göze alarak aynı diyeti evde hazırlamakta mümkündür.

Barf diyeti çiğ besin tüketimi üzerine kuruludur.Çiğ besinlerin hayvanlara zararlı olduğu görüşü tamamıyla yanlıştır ve bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Çiğ etin hayvanlara zarar verebileceği söylensede çiğ ette hayvanların sağlıklı yaşamak için ihtiyaç duyduğu enzimler bulunur.Bu enzimler ısıtma işlemi geçirdiklerinde kaybolurlar.

BARF Diyeti Yağ Kaynakları

Ayçiçek yağıBalık YağıTohum yağları ( bu yağlar mutlaka buzdolabında saklanmalıdır)

BARF Dyieti Kalsiyum KaynaklarıKemik

Yumurta kabuğu

Barf diyetinin kemikli etleri tercih etmesinin sebebi kemiklerin bol miktarda kalsiyum ve fosfor içermesidir.Kemiksiz etleri vermeyi tercih ettiğiniz zaman bunun yanında bol miktarda çiğ kemikle takviye yapmalısınız.Ayurıca parçalanmış yumurta kabukları da kalsiyum açısından zengindir.

BARF Diyeti Protein Kaynakları

Çiğ tavuk,hindi etiÇiğ dana,koyun kuzu etiÇiğ taze balıkAz miktarda (haftada 1 kez) sakatat

BARF Diyeti Vitamin&Mineral KaynaklarıSebzeler (ıspanak,brokoli,havuç,sarımsak ve diğer mevsim sebzeleri)

Meyveler(elma,armut,böğürtlen,muz,avokado,şeftali) Sarımsak Barf diyetinde önemli bir yer tutar.Enfeksiyonlara karşı antibiyotik görevi yapar.İç ve dış parazitlere karşı korur.Mide ve bağırsak solucanı oluşmasını engeller.Kanser oluşumunu önler.Elma Sirkesi de Barf diyetinin vazgeçilmezlerindendir.Midedeki asit oranını dengeler,sindirime ve besin emilimine yardımcı olur.Mide gazını önler ve bağırsak kokusunu azaltır.İdrar yolu enfeksiyonlarını engeller.Her 30 kilo için bir sofra kaşığı sirke,yemeklere yada suya karıştırılmalıdır.

SEBZE VE MEYVELER

Hazırlayacağınız her sebze yemeğinin içine bir miktar sarımsak koyun.25 kg bir köpek için her gün bir diş sarımsak yeterli olacaktır.Sarımsak parazitlerle savaşmada antibiyotik görevi yapar.Ayrıca her yemeğe elma sirkesi ekleyin.Her 30 kilo için bir sofra kaşığı sirke yeterlidir.Meyveleri ve sebzeleri mevsim sebze ve meyvelerinden seçin.Meyve olarak elma kullandığınızda çekirdeklerini çıkarın.Kullandığınız sebzelerin iyi yıkanmış olmasına dikkat edin.

Kullanmayı tercih ettiğiniz sebze ve meyveleri püre haline getirin.Ispanak,brokoli ve havuç mutlaka kullanılmalıdır. Bunlara mevsim sebzeleri ve patates ekleyebilirsiniz.Çok koyu bir karışım elde edersiniz biraz su ekleyebilirsiniz.Sebze ve meyveleri püre haline getirmeniz şarttır çünkü bu hayvanın sindirimi için gereklidir.

Elde ettiğiniz karışımın içine bir yada iki yumurta ekleyin.Yumurtaları kabuklarıyla birlikte kullanabilirsiniz.Yumurta kabukları kalsiyum açısından zengindir.Sebze karışımlarınıza bir miktar elma sirkesi,balık yağı yada bitkisel yağlardan katmalısınız.Yağın miktarı bir öğün için bir yada iki çay kaşığı olabilir.Bu miktar yeterlidir.

Sebze yemeğini köpeğinize tek başına verebilirsiniz yada et yemeğiyle birlikte yedirebilirsiniz.Bu uygulayacağınız diete bağlıdır.Et ve sebze yemeklerini bir arada vermek isterseniz sebzenin içine yumurta karıştırmayın.Haftanın 3 günü sebze diğer günlerde et verebilirsiniz.Bu karışımları her öğün hazırlamak zor olabilir.Bu durumda fazla hazırlayıp derin dondurucuda saklayabilir ve öğünlerde çözdürerek kullanabilirsiniz.Bu tamamen güvenlidir.

ET&KEMİK YEMEKLERİ

Barf dietine ilk başladığınızda en uygun et tavuk yada hindi boynu olacaktır.Bu etlerde kemik ve et oranı hemen hemen yarı yarıyadır.Haftanın 2 yada 3 günü beyaz et kırmızı kemikli etlerle değiştirilebilir.Tavuk yada hindi butu kullanılabilir.Tavuk kemiğinin köpeklere zararlı olabileceği bilinmektedir.Ama bu yalnızca pişirilmiş kemikler için geçerlidir.Pişmemiş tavuk kemikleri kolay

yenebilir haldedirler.Sakatat Barf diyetinin vazgeçilmezlerindendir.

Haftada bir kaç gün küçük porsiyonlar olarak kullanılmalıdır.Tavuk yada dana yürek,böbrek,ciğer kullanılabilir.Yukarıdakiler barf diyetinin en temel uygulamalarıdır.Değişik ırklardan,farklı yaş ve ağırlıklarda köpeğin ihtiyaçları da farklı olacağından köpeğinizin neyi ne kadar yemesi gerektiğini veteriner hekiminizden öğrenmeli ve Barf yemeklerini ona göre hazırlamalısınız.

Aşağıda örnek olarak normal kiloda yetişkin bir Cocker Spanielin 1 günlük Barf yemek reçetesini bulacaksınız.Kendi köpeğiniz ve kediniz için uygun Barf dietini öğrenmek için lütfen hekiminize danışın.

*3-4 adet tavuk kanadı yada 5-7 adet tavuk boynu yada 1 adet hindi boynu*Eşit miktarda brokoli,ıspanak ve havuçtan hazırlanmış 2 tas sebze püresi.(küçük bir diş sarımsak,1 yada 2 çay kaşığı balık,zeytin yada ayçiçek yağı ve sirke sebze karışımına eklenmelidir)* Yemekten en az 2 saat önce yada sonra küçük bir muz,elma,şeftali,bir avuç böğürtlen gibi meyveler verilebilir.*Tavuk yada hindi eti yerine haftada bir kez bir parçalara ayrılmış dana yüreği,dana böbrek yada dana ciğeri,haftada 2 gün 2-3 dana pirzola kullanılabilir.(diğer kemikli etler uygun miktarda kullanılabilir)*Zaman zaman et yerine yoğurt ve peynir verilebilir.*Kemikli etler yerine zaman zaman parçalara ayrılmış yada kıyma halinde kırmızı yada beyaz et kullanabilirsiniz fakat bunu sıkça yapmanız köpeğin kalsiyum alımı

Barf Diyeti'nin faydaları;  

Barf hayvanın ömrünü uzatır, bağışıklığı arttırır. Konserve ya da kuru mamalar, bir dönem sonra hayvanda birikim yapar. Çünkü hepsinde çok miktarda katkı maddesi vardır. Alerji sorunları ortadan karkar. Çünkü köpeklerin sindirim sistemleri tahıllarla mücadele edecek kadar güçlü değildir. Tahıllar köpek maması üreten şirketlerin başlıca ürünüdür ve alerjilerin baş sebebidir. Çiğ kemik dişleri bembeyaz yapar ve diştaşı sorunu olmaz. Ayrıca köpeğinizin boynunu, çenesini, kaslarını güçlendirir. Çiğneme hareketi mideyi besin kütlesine hazırlar ve yiyeceğin hemen bitirmesini engeller.Güçlenmiş bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi. (Böbrek, kalp, ciğer ve bağırsak sağlığı)Daha sağlıklı deri, kürk ve tırnaklar. Taze olduğu için daha aromatiktir. Pişmediği için besleyiciliği daha iyidir. Kemik, kaynattığınız zaman hem besleyiciliğini yitirir, hem de sertleşip mide bağırsak mukozasını çizebilir.  Daha yüksek enerji seviyesi.Eklem iltihabı ve kireçlenme azalır. Çok daha az dışkılama. Birkaç gün içinde yumuşak olan dışkı sert ve kireçli bir renk alır. Daha iyi kilo kontrolü, Köpeğiniz kokmaz, dışkı ve gaz kokusu sorunu azalırHem dişi hem erkekler için çok daha iyi üreme durumuVeteriner masraflarını yok denecek kadar azaltır çünkü köpeğiniz çok sağlıklıdır

ÖNEMLİ!!! ÖNEMLİ!!! 

Çiğ besin tüketimi üzerine kurulu olan Barf diyetiyle ilgili hayvan sahiplerinin tek dikkat etmesi gereken noktanın hayvanların parazit tedavilerinin daha sıklaştırılması. İç parazit haplarını 3 ayda birden 2 aya çekmek tedbir olarak önerilmektedir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-15, 17:39   #10

Lenkaran

Ben her zaman cig degil arada birazzzcik hasliyorum eti
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-15, 21:45   #11

Mikachu üyesinin avatarı

Diyarbakır
Mikachu Çevrimdışı

Alaska the kitty tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben de merak ettim niye güvenmediğinizi.şu an n&d kullanıyorum ben de.ama açıkçası çok içime sinmedi.acana kullanıyordum öncesinde.dışkıda az miktarda kan olunca kakasını sertleştirdiğine karar verip değiştirdik vetimizle istişare sonucunda.ama buradaki tartışmalar kafamı karıştırdı.çeşitli spekülasyonlar var.bilgi karmaşası var.markalara güvenmiyorum.ama az çok okuduğum kadarıyla ben de az ya da sıfır tahıllıyla devam etmek istiyorum.n&dnin kokusu da güzel değil.acana çok keskin balık kokuyordu.kedim de daha iştahla yiyordu sanki.kaka durumunu gözlemleyip acana pasificaya dönüş yapmayı düşünüyorum.
Siz de barf,kuru ve yaş mama üçlüsüyle beslerseniz barf ve yaş mama sayesinde susuz kalmaz sanırım.deneyimli arkadaşlar daha sağlıklı bilgi vereceklerdir..
burada bir konu vardı kedimi edinmeden önce okumuştum N&D italyan bir frimaydı sanırım ama italyada değil çok alakasız bir yerde satılıyor ve orada hiç bilinmiyor. Paket üzerinde de tutarsızlıklar falan vardı sanırım pissymom yazmıştı bir şeyler. O zaman nasıl şüphelendiysem markadan sildim kafamda. o yüzden güvenemiyorum.

Açıkçası hiç bir kuru mamaya pek güvenemiyorum ama mecburiyet veriyoruz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-15, 21:48   #12

Mikachu üyesinin avatarı

Diyarbakır
Mikachu Çevrimdışı

Düşününce çok lezzetli bile olsa her gün büskiviyle beslenmek istemezdim ben. Kedi için de aynı hesaba geliyor. Yazık hayvana biraz yumurta biraz süt günlük yaptığımız şeylerden verince dönüp bakmıyor bile kuru mamaya yarı aç dolaşmak pahasına.

Bu gün tavuk ciğeri ve göğüs eti aldım bakalım birazcık düdüklüde haşlayıp sebzelerle falan bulduğum bir tarifi yapacağım. Etleri pişirmek durumunda kaldığım için et miktarını tarifin 1 buçuk katı yapacağım, besin değeri daha yüksek olsun diye.

Bir de aylık yapıyorrum bunu ortala 100 gr yaş yiyor günde o yüzden bir kaç günlük porsiyonlar halinde buzluğa atacağım mamayı. Umarım kedicik sever yeni mamasını
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-15, 22:32   #13

Puffik üyesinin avatarı

Puffik Çevrimdışı

Siyam and Van Cat, ben sizden Alıntı yazı istemedim farkındaysanız siz nasıl yapıyorsunuz dedim ama cevap alamadım. Yoksa barf ne demek nasıl yapılır biliyorum. Ayrıca alıntı yapmışken bari köpek yazısını bulmasaydınız.

Mikachu,
Ben hergün başka mama veriyorum artık evde 4-5 çeşit yaş 3 çeşit de kuru mama var, değişik kombinasyonlarda devam ediyoruz sorun yok. N&D de maalesef paket ve içeriği ile ilgili tutarsızlıklar var. Yurtdışında Hills RC PP markalarından daha ucuza ve daha yüksek et ORANI var diye satılmaya başlandı, buradaki hikayesi de bambaşka. Orijen ve Acana ile bir tutulmamalı bence...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-04-15, 00:28   #14

papatyakokulukedi Çevrimdışı

Ben Arya'yı Royal Canin Kitten'le besliyorum.İlk aldığımızda 2 aylıktı o zaman Royal Canin Baby cat kullanıyoduk.son bikaç aydırda Kitten veriyorum.Bir sorun olmadı şuana kadar kuru mamayla ilgili.Ama 1-2 haftada bir de dershane çıkışında yaş mama alıp sevindiriyorum minik kızımı.ama gün içinde kuru mama haricinde tadımlık olarak peynir,zeytin,labne özelliklede ev yapımı yoğurda bayılıyor.Arada et suyu da içiyor içine ekmek atıyoruz.Ama kuru mama haricinde verdiklerimiz hep tadımlık yani.Böyle besliyoruz ve şuana kadar gayet iyi gitti
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-04-15, 11:00   #15

Lenkaran

puffik kediyle kopek arasinda barfda cookda fark yok ayrica ben neyle besliyorum souliyim !; En cok genellikle balik, tavuk, ve etle ( simdi arada sirada baska seylerde veriyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları