Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 03-02-11, 03:13   #1

MR_EREN üyesinin avatarı

Artvin
MR_EREN Çevrimdışı
Varsayılan Kedilerde Yanlış Bilinen Beslenme Yöntemleri

Çağımızda, biz kedi sahiplerinin günlük hayatının yoğunluyla ve gıda sektöründeki yeniliklerle yeni bir hastalık başlamış bulunmaktadır : KEDİLERİ MAMAYLA BESLEMEK.

Kediler, memeli sınıfında olmaları ve metobolizmaları nedeniyle günlük enerji, vitamin ihtiyaçları fazla olan hayvanlardır. Kedilerde mizaca bağlı olarak ortalama 1000 kaloriye yakın bir enerji yakımı meydana gelmekte ve çoğu kez bu enerjinin sağlanamaması nedeniyle bu canlılar zamanla hantallığa uğramaktadır. Vitamin ihtiyaçlarına göz atıldığında tıpkı insanlar gibi tüm vitaminlere ihtiyaç duymakta olup en başta A-B-D-E vitaminleri gerekmektedir. Bu vitaminlerin kedilerde hangi ihtiyaçları giderdiğine göz atıldığında tıpkı biz insanlardaki gibi bir durum ortaya çıkmaktadır :

A vitamini gözlerinin karanlıkta daha iyi görmesini sağlamaktadır. Peki, A vitamini ihtiyacı yeterince karşılanan bir kediyi nasıl ayırt edebiliriz ? Bu sorunun birbirine bağlı 3 cevabı bulunmaktadır :

1) Gözlerinin parlaklığı

2) Karanlıkta ne derece etkili gördüğü

3) Kedinizi kendinize yaklaştırıp uzaklaştırdığınızda göz bebeğinin ne kadar hızlı büyüyüp ufaldığıdır.

B vitamini ise kedilerde sinirsel (nöron) gelişimi sağlamaktadır. Hayvanın günlük hareketleri esnasında sinirlerinde bir miktar deforme meydana gelmekte ve bu vitamine olan ihtiyacı giderilmediğinde kedi zamanla acılara duyarsızlaşmaktadır.

D vitamini tüm canlılarda olduğu gibi kemik gelişimini sağlamaktadır. D vitamini yeterince sağlanan bir kedinin kemikleri kalın-sert olmakta, günlük deformasyonlara karşı dayanıklı olmaktadır. Eğer kedinizin bacaklarındaki ve kuyruğundaki kemikler ellediğinizde inceyse bilmeniz gerekir ki D vitamini ve kalsiyum ihtiyacı yeterince karşılanmamaktadır.

E vitamini kedilerin tüyleri ve deri tabakası için en gerekli vitamindir. E vitamini yetersizliği çeken bir kedinin tüyleri sönük,sert olup ciddi anlamda dökülür. E vitamini yetersizliği çekip çekmediğini anlamanın yöntemi ise tüylerinin parlaklığına,yumuşaklığına ve dökülme derecesine dikkat etmekten geçer.

Vitaminlerden ayrı olarak kedilerin en fazla ihtiyaç duyduğu besin türü protein ve nişaşta gelmektedir. Et ve vücut yağlanmasını sağlayan protein fazla alındığında kedilerde ciddi anlamda tüy dökülmeleri ve yolunması görülmektedir. Proteinin azlığında ise kiloda bir azalma ve zayıflama görülmektedir. Protein ihtiyacını et ve baklagiller ile giderebilirsiniz. Nişaşta ise içinde bulunan karbonhidratlar ile kedinizin günlük kalori ihtiyacını büyük oranda sağlamaktadır. Nişaşta ihtiyacını ise patatesli yemeklerle giderebilirsiniz.

Peki biz kedi sahiplerinin bu noktada yapması gereken nedir ?

Öncelikle bilmeniz gerekir ki, tüm kedi mamaları kedinizin günlük vitamin ve kalori ihtiyacını karşılamamakta olup uzun süreli kullanımda yarardan çok zarar getirmektedir. Bizlere bu noktada düşen görev ise, tıpkı bizlerin her çeşit yemeği yemesi gibi, kedilerimizinde evde pişen yemekleri yemesini (Tuzsuz veya az tuzlu olması kaydıyla.Çünkü aşırı tuz tüketimi kedilerde böbrek sorunlarına yol açabilir) sağlamaktan geçmektedir. Bunu sağlamanın yolu ise öncelikli olarak mamayı kedinizin hayatından uzun süre çıkartmanız olacaktır. Kediniz ilk başlar maması olmadığından dolayı yemeği yemeyebilir hatta 3 gün boyunca aç kalabilir ancak siz inadınızdan vazgeçmemelisiniz ! Unutmamalısınız ki, bu onun iyiliği içindir ve inanın aç kaldıklarında pırasa yemeği bile yiyorlar. Siz yeter ki inadınızdan vazgeçmeyin.

Ayrıca belirtmeliyim ki kedinize her hafta düzenli olarak süt veya süt ürünleri takviyesinde bulunmanızda fayda vardır. Bu onun D vitamini ihtiyacını gidermekte olup sütün bağırsaklardaki düzenleyicisi etkisiyle tuvaletinde sıkıntı yaşamayacaktır (D vitamini karaciğerde depolanan bir vitamin türüdür. İshal gibi durumlarda vücuttan bir nebze atılır. Düzenli süt verildiğinde bu vitamin karaciğerde toplanıp güneş ışığının ve kalsiyumun birleşimiyle kemiklerde kullanılır).

Peki kedinize şekerli tatlılar veya yiyecekler vermek doğrumudur ? Bilmeniz gerekir ki kediler tıpkı köpekler gibi şekere duyarlı hayvanlardır. Aşırı tüketimde hayvanda şeker hastalığını oluşturabilir ve aldığı kilolarla siz bu hastalığı farketmeyip onun tombullaştığını sanabilirsiniz. Ancak kediniz tatlıları çok seviyorsa sizin yapabileceğiniz tek şey ara sıra çok küçük miktarda ona tatlı vermek olacaktır.

Bu arada belirtmeliyim ki, kedinize her türlü yemeği verseniz bile 15-20 günde 1 olmak kaydıyla vitamin şurubu vermenizde fayda vardır. Çünkü bu yolla onun az aldığı vitaminleri ilaç yoluyla da olsa almasını sağlayacaksınız. Ancak burada dikkat etmeniz gereken verilen dozu doğru ayarlamak olacaktır. 1 yaşını geçik kedinize oral yolla 1 ml doz, 0-6 aylık kedilerde 0.3 ml doz, 6-12 aylık kedilerde 0.5 ml doz yeterlidir. Eğer vitaminizi fazla verdiğinizi düşünürseniz kedinizin tuvaletine bakmanız, bu konuda bilgi edinmenizi sağlar.Vitamin şurubunun fazla verildiği durumlarda kediniz ishal olur.

Tüm mihav.com üyelerine kedileriyle mutlu günler dilerim.

Not: Bu yazıyı beslediğim onu geçik kedi, 8 köpeğim, veteriner olan abimin okuduğum kitapları, uzun yıllar çalıştığım eczanemizde edindiğim bilgiler ışığında kaleme aldım. Açıkcası bu yazdıklarımın hepsini kendim de uygulamaktayım ve bu sayede 5.5 aylık olmasına rağmen 3 kilo ağırlığında 70 cm uzunluğunda genç irisi bir kedim mevcut. Aklınıza takılan veya yanlış gördüğünüz yerleri belirtirseniz memnun olurum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-02-11, 03:26   #2

MR_EREN üyesinin avatarı

Artvin
MR_EREN Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde Yanlış Bilinen Beslenme Yöntemleri

Bu arada belirtmem gerekir ki, kediniz 2 aylıktan daha ufak ise keçi ve koyun sütüyle beslemeniz mamaya göre veya inek sütüne göre en iyi besleme yöntemi olacaktır. Kullanacağınız sütü yarı yarıya sulandırdığınızda kedinizin duyduğu anne sütü ihtiyacını bir nebze giderilir. Haftada bir kez süte karıştırdığınız 0.1-0.2 ml vitamin şurubu vitamin ihtiyacını da giderecektir.

Eğer keçi veya koyun sütü bulamıyorsanız eczanelerde satılan yeni doğmuş bebek mamalarıyla kedinizi sorunsuzca besleyebilirsiniz. Bunda da dikkat etmeniz gereken mamayı normalden biraz daha sulandırmak olacaktır. Koyu kıvamlı yaptığınızda kediniz kusup ölebilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-02-11, 03:31   #3
Yönetici

Kutay üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Kutay Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 2

çok faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık... devamını bekliyoruz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-02-11, 14:22   #4

MR_EREN üyesinin avatarı

Artvin
MR_EREN Çevrimdışı

Kutay bey merhaba. Yorumunuz için teşekkür ederim ancak sitede artık kedi ve köpek sağlığına beslenmesine dair bir bilgi paylaşmama kararı almış bulunuyorum. Sözüm meclisten dışarı lakin insanlar geyik konuları konuşmayı, boş muhabbetler etmeyi, ırklar hakkında bilip bilmeden sallamayı, beslenmeye dair şehir efsanelerini daha çok seviyor anladığım kadarıyla.

Bu konu en son " 10-02-11 " tarihinde saat 14:25 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-02-17, 13:30   #5

İstanbul (Avrupa Yakası)
kutlugu Çevrimdışı

Faydalı bir yazı olmuş.. ben de uzun zamandır birkaç kediye bakan biri olarak bu beslenme tavsiyelerine aynen katılıyorum. Kuru mamaları besin değerinin tam olmadığı kanısındayım, bizler için cips, çerez ne işe kuru mama hemen hemen o. Gerçek Gıdalara küçüklükten alıştırsınlar kedi besleyenler. Nitekim kedilerim de haşlanmış pırasa, brokoliye bayılıyor. Esasen her kedisever kedilerini helalinden tavuk eti, kılçıksiz olmak şartıyla balıkla süt ve ürünlerieriyle beslemeye baskınlar. Kuru mama pratikliği var ama sürekli verilmez.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-02-17, 23:11   #6

Ordu
Neseveben Şu anda çevrimiçi

Çok faydalı bir başlık olmuş öncelikle teşekkür ederim.

kutlugu tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Nitekim kedilerim de haşlanmış pırasa, brokoliye bayılıyor. Esasen her kedisever kedilerini helalinden tavuk eti, kılçıksiz olmak şartıyla balıkla süt ve ürünlerieriyle beslemeye baskınlar. Kuru mama pratikliği var ama sürekli verilmez.
Merhaba, ben de bahçemdeki kedileri bahsettiğiniz şekilde besliyorum ama merak ettiğim bir şey var. Yoğun protein acaba yukarıda anlatılan tüy dökülmesi probleminin dışında, uzun ya da kısa vaadede olumsuz bir duruma sebep olur mu bir bilginiz var mı?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-17, 10:57   #7

Ankara
NeseYarali Çevrimdışı

Gerçekten faydalı bir yazı olmuş. Ben de kedilerin sadece kuru mama ile beslenmesini doğru bulmuyorum. Herşeyden önce sadece kuru mama yiyen bir kedi bir kere gerekli su ihtiyacını karşılayamıyor. Bu uzun vadede böbrek problemlerine neden oluyor.
Ben de okuduğum kitaplar, yerli yabancı kaynaklardan yaptığım araştırmalar sonucu kedilerimizi ne kadar çeşitli beslersek o kadar sağlıklı olacaklarını düşünüyorum.
Biz sabahları kuru mama, akşam yaş mama (hazır yaş mama, veya evde kediler için pişirilmiş tavuk, et, ciğer, balık...) veriyorum. Önceden buzlukta dondurmak şartıyla haftada 3-4 kez akşam yaş mama yerine çiğ et veriyorum.
Kendimiz yoğurt yerken onlara da bir tatlı kaşığı kadar veriyorum. Bazen az tuzlu peynir, kefir de veriyorum çok az miktarda.
Bir de su pınarları var akvaryum motoru ile kendim yaptığım.
Gayet sağlıklılar ve tüyleri pırıl pırıl.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-03-17, 20:44   #8

gokkuşağı Çevrimdışı
Exclamation Cvp: Kedilerde Yanlış Bilinen Beslenme Yöntemleri

Çok sevimli bir kedim var. Bugün bir veteriner klinik kedi mamasıyla beslemeli ve vitamin kullanmamız gerektiğini söyledi. Marketteki mamaların yan sanayi urunu olduğundan kedinin tuy dokmesine neden olacağını söyledi.Ayrıca ev yemekleri yerse düzensiz beslenmekten tüy dokeceğini söyledi Ve sizin bu yazınızı okudum. Çok arada kaldım. Kedim için sağlıklı bir karar vermek istiyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. Lütfen yardımcı olun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-10-17, 14:30   #9

Phyless Çevrimdışı

Evim güneş alan bi ev olmadığından kedimi güneşten faydalandıramıyorum maalesef, d vitamini eksik kalıyo diye düşünüyorum. Kaliteli bi mama kullanıyorum, haftada 2 yoguet yediriyorum, zaman zaman konserve balık da veriyorum ama ekstra bişi yapmam gerekiyormuş gibi geliyor. Ne yapmalıyım sizce?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-10-17, 20:06   #10

sezind Çevrimdışı

Phyless tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Evim güneş alan bi ev olmadığından kedimi güneşten faydalandıramıyorum maalesef, d vitamini eksik kalıyo diye düşünüyorum. Kaliteli bi mama kullanıyorum, haftada 2 yoguet yediriyorum, zaman zaman konserve balık da veriyorum ama ekstra bişi yapmam gerekiyormuş gibi geliyor. Ne yapmalıyım sizce?
Kedinizi bol bol su içmeye teşvik edin. Konserve balık derken marketlerde satılan ve insanlar için olan konserveleri mi kast ediyorsunuz? Eğer öyleyse bence kediler için olan yaş mama konservelerinden alın ve kedinize verirken yaş mamaya ekstra su katın. Su içmeleri gerçekten çok fazla önemli. Bunun dışında kedinizi hareket ettirin, oynattırın. Bütün gün koltukta uyuyan şişko bir kedi olmasın.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları