Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 10-12-13, 19:06   #16

kediciyiz Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde BARF ile beslenme

Yaz tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben de Barf beslenemeye geçmek istiyorum ama yavaş yavaş iyice öğrenerek yapmak istiyorum.
Şu sıralar araştırmaya pek müsait değilim, biraz yoğun ve karışık bir dönemdeyim. Ama en kısa zamanda bu konunun üstüne düşüp öğrenip uygulayacağım.
Zaten etçil hayvaların sizin yazdığınız gibi sindirim sistemleri ona göre yaratılmış. Bağırsak uzunlukları çok kısa ki hemen sindirim yapıp et kalıntıları bakteri üremeden vücudundan atsın. İç parazitleri sadece çiğ ete bağlamak doğru değil. Hangi etin nasıl verildiği de önemli.

Bir de bütçe konusuna gelirsek çiğ et yediğinde gerçekten yemesi gereken şeyi yediği için, tüm ihtiyaçlarını tam olarak aldığı için porsiyonunun oldukça küçüldüğünü okumuştum. Tabi uygulamadan bir karşılaştırma yapmam zor.

Her fırsatta söylüyorum kızımı katur kutur kuru mama yerken görünce içim acıyor o yüzden evde bol bol ona özel mamalar hazırlıyorum, ayrıca bir konuda da paylaşmıştım dünyanın en uzun yaşayan kedilerinin barf ile beslendiğini. Barf işine el atacağım en kısa zamanda.
Barf Cat & Dog Food | BARF olarak sizlere küçük dostlarımızın sağlığını ve kaliteli yaşamını garanti ediyoruz.
Araştırma konusunda buradan da yararlanabilirsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-12-13, 19:18   #17

çakıl38 üyesinin avatarı

Ankara
çakıl38 Çevrimdışı

Ya ben anlama ozurluyum sanirsam nolur bi cevap verin simdi bu mama mi yani ben kendimiz veriyoruz saniyodum bunu yoksa bildigimiz et mi yani eti alip vermiyomuyuz kasaptan ha
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-12-13, 19:28   #18

kediciyiz Çevrimdışı

çakıl38 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ya ben anlama ozurluyum sanirsam nolur bi cevap verin simdi bu mama mi yani ben kendimiz veriyoruz saniyodum bunu yoksa bildigimiz et mi yani eti alip vermiyomuyuz kasaptan ha
Sizde uygun olan sağlık koşulları içinde verebilirsiniz. Aynı zamanda Barf maması da var satın alınabilir olarak.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-12-13, 15:35   #19

çakıl38 üyesinin avatarı

Ankara
çakıl38 Çevrimdışı

Ne yaptiniz basladiniz mi barfa bende biraz deneyeyim dedim sabah kuru mama oglen ve aksam et veriyorum bugun daha denedim bizimki sanki sen bana hep et var ya kuru mamda neymis dercesine kuru mamaya burun cevirdi bakalim hayirlisi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-12-13, 16:06   #20

kediciyiz Çevrimdışı

Bende aynı şekilde. Sabah saatlerinde kuru mamasını yedi sonrasında küçük küçük doğranmış et verdim, bayıla bayıla midesine hüpletti.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-12-13, 16:10   #21

çakıl38 üyesinin avatarı

Ankara
çakıl38 Çevrimdışı

Ben sabah kuru mamasini verdim bir guzel sonra bir yumrugum kadar eti onune attim parcalayarak yemesi daha saglikliymis sanirim bir guzel yedi yerkende bana hhirladi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-12-13, 16:11   #22

kediciyiz Çevrimdışı

Mutluluk hırlaması sanırım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-12-13, 16:13   #23

çakıl38 üyesinin avatarı

Ankara
çakıl38 Çevrimdışı

Kesin kesin eti verdigimi gorunce once bi sasirdi yok canim bana degil bu diye sonra al oglum yesene dedim yuttu bildigimiz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-12-13, 17:41   #24
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Ben daha uzun uzadıya araştıramadım ama vereceğiniz etlerin 72 saat dondurulmuş olması
ve çözüldükten sonra bekletilmeden hemen tüketilmesi gerekiyor ki bakteri üremesin. Bir de çözülme işleminin mikrodalgada falan yapılması ya da sıcak duya koyarak bakteri üretiyor normal oda sıcaklığında kendiliğinden çözülmesi lazım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-12-13, 19:02   #25

polar.bear üyesinin avatarı

İzmir
polar.bear Çevrimdışı

Ev yemeği kesinlikle zararlı, içerisin de tuz, salça, soğan, sarımsak gibi dostlarımıza zararlı maddeler var. Ayrıca pişirmek besinlerin içerisinde ki gerekli pek çok etkenin yok olmasına neden oluyor.
BAZI veterinerler de sadece kendi sattıkları mamaların yararlı ve sağlıklı olduğunu söylüyor, neden acaba?
Parazit konusu,o zaman sadece kuru mama kullananlar neden 2-3 ayda bir parazit aşısı yaptırıyor? Bazı yurt dışı ülkelerde önce tahlil yapılıp var olan parazite göre tedavi yapılıyor ve çiğ et ile beslenenler de ekstra parazit oluşumu gözlenmemiş.
Çiğ diyette belirli bir oran var: %80 löp et, ^%10 kemik, %10 organ. Bunları karıştırarak günlük ihtiyacı kadarı öğünler halinde verilir.
Et olarak pahalı dana, kuzu eti yerine tavuk, hindi, balık, dana yüreği(kastan oluştuğu için et sınıfına dahil) kullanılabilir.
Kemikler yumuşak, çiğnenebilir olmalı. Tavuk, hindi kemikleri veya dana kuyruğu buna uygun. Ayrıca kıyma makinesi olan orada diğer kemikleri çekip, yenilebilir hale getirebilir.
Kediler için hayati öneme sahip Taurin, organlardan sağlanıyor. Bunun da diyete dahil edilmesi çok önemli.
Cig balik ozellikle thiaminase yuzunden dikkatli verilmeli, thiaminase iceren baliklar tercihen pisirilip verilmeli ya da thiaminase icermeyen baliklar tercih edilmeli (listesi Thiaminase adresinde bulunabilir).

Çiğ beslenmeye geçenlerden bazı yorumlar:

*ben de kedilerimi 2 aydır çiğ besliyorum ve çok memnunum.ev arkadaşımın idrar yolu sorunlu erkek kedisi için çok iyi oldu özellikle.arkadaşımı bu beslenme şekli için uzun zamandır ikna etmeye çalışıyordum,mamalarla hep sorun yaşayınca sonunda pes etti,şimdi onun da içi rahat.aklıma gelen gelişmeler,
-kazık gibi tüyleri pamuk gibi oldu ve dökülme epey azaldı.
-koca göbeği küçüldü.
-dünyanın mamasını yemesine rağmen her ayağa kalktığımda yemek dilenirdi,artık öyle şeyler yapmıyor.
-her gün ısıran kedi,tesadüf mü bilmem ama çiğ beslemeye başladığım günden beri hiç ısırmadı
-dev kakası küçüldü,kokmuyor da.önceden kumunu kimse temizlemek istemezdi.
önceden su yetiştiremezdik,yine de 2 kere idrar yolu rahatsızlığı oldu.bunun nedeni de vücudun susuz kalması diye biliyorum.şimdi suyunu bitiremiyor,gerekli suyu etten alıyor ve tuvalete çok rahat çıkıyor.
salam sosis gibi işlenmiş et vermiyorum,zararlı.eskiden yalvardıkların da verirdim ama şimdi hiç şansları yok zaten kendi yemekleri daha cazip geliyor artık.parazit sorunu yaşamadık,yaşayacağımızı da sanmıyorum.artık eve mama sokmak içime sinmiyor.

*Fıstık çiğ beslenmeye geçeli epey zaman oldu, diğer kedim 10 yaşında maalesef onu alıştıramadım
İki kedi arasındaki farkları net olarak gözlemledim ve sizlerle paylaşmak istiyorum...
fıstık, daha canlı ve aktif,
tüyler parlak ve daha az dökülüyor,
dışkısı daha az ve kokusuz,
kesinlikle parazit sorunumuz yok,
ağız kokusu yok,
diş etleri açık pembe ve dişleri bembeyaz,
güçlü tırnaklar,
kısaca uğura göre daha iri ve sağlıklı...
ayrıca hiç vahşileşmedi hala sıcakkanlı ve insan canlısı bir kedi

Uygun yerlerden uygun fiyatla et alımı yapıldığı zaman da kuru mamaya göre çok daha ekonomik bir beslenme çeşidi.

- Bir kısmı özet, bir kısmı alıntı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-12-13, 21:11   #26

çakıl38 üyesinin avatarı

Ankara
çakıl38 Çevrimdışı

Ooo ozaman ben yarin bizimkine yureek ciger fln alirim sabah kuru mama veriyorum ogle sade et aksam simdi verdim daha ama kiyma ve et verdim yarin alirim ciger vb. Organlardan bide yaz arkadasimiz sey demis suda cozunmesin bn suda cozundurup verdim ama bidaha vermem direk cikarip posette oda sicakliginda mi bekletmeliyim baya zor cozunuyo oyle ama yaklasik 1 saat fln aliyo nasi yapcaz o isi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-12-13, 21:14   #27

çakıl38 üyesinin avatarı

Ankara
çakıl38 Çevrimdışı

Yaz tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben daha uzun uzadıya araştıramadım ama vereceğiniz etlerin 72 saat dondurulmuş olması
ve çözüldükten sonra bekletilmeden hemen tüketilmesi gerekiyor ki bakteri üremesin. Bir de çözülme işleminin mikrodalgada falan yapılması ya da sıcak duya koyarak bakteri üretiyor normal oda sıcaklığında kendiliğinden çözülmesi lazım.
72 saatten fazla birkac ay iste kurbandan beri derindondurucuda olanlardan verdim sorun olmaz heralde birde sicaak suda bakteri uruyomus madem nasi cozuncek cok uzun suruyo ama oda sicakliginda siz nasil yapiyorsunuz barfla besleyen arkadaslar????
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-02-14, 23:37   #28

Stardust üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Stardust Çevrimdışı

Ben de katkı yapayım madem. Kıyma ishal yapıyor yağlı olduğu için. Sakatatlarda parazit olabiliyor diye tavsiye edilmiyor. Kalp yedirilmesi şiddetle tavsiye ediliyor içinde taurin bulunduğu için bol miktarda. Çiğ löp etle dişlerini kaşıyamıyorlar o yüzden kemik vermek gerekiyor. Yoksa diş hastalıkları olabiliyor, dökülebiliyor vs. Kemik olarak tavuk vermemek gerekiyormuş boğulabiliyorlar, ya da damaklarını yaralayabiliyorlarmış. Vetim vermek istiyorsan yerken dikkat et boğulmasınlar diye sıkı sıkı tembihlemişti kemikler için.
Yerken bir hırıltı oluyor . Önemsemeyin.
Bir de etin hiç dolapta beklememiş olması gerekiyor. Yani kasaptan taze taze beklememiş et lazım.
Arada pirinç, mısır, patates, nohut ( pişiriyorum bunları ) ve böğürtlen gibi meyveler verilebilir.
Ayrıca muz kedilerde serotonin salgılanmasına sebep oluyormuş. Marlon muza delirdiği için bir vete danışmıştım. Azıcık veriyorum. Patlıcan asla vermeyin.
Pişirmek isterseniz azıcık sızma zeytin yağında şöyle bir döndürebilirsiniz.

Islak mama yerine arada bu şekilde besliyorum. Bir problem yaşamadık çok şükür.

Ne çok yazmışım .
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-02-14, 01:25   #29

polar.bear üyesinin avatarı

İzmir
polar.bear Çevrimdışı

Stardust tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben de katkı yapayım madem. Kıyma ishal yapıyor yağlı olduğu için. Sakatatlarda parazit olabiliyor diye tavsiye edilmiyor. Kalp yedirilmesi şiddetle tavsiye ediliyor içinde taurin bulunduğu için bol miktarda. Çiğ löp etle dişlerini kaşıyamıyorlar o yüzden kemik vermek gerekiyor. Yoksa diş hastalıkları olabiliyor, dökülebiliyor vs. Kemik olarak tavuk vermemek gerekiyormuş boğulabiliyorlar, ya da damaklarını yaralayabiliyorlarmış. Vetim vermek istiyorsan yerken dikkat et boğulmasınlar diye sıkı sıkı tembihlemişti kemikler için.
Yerken bir hırıltı oluyor . Önemsemeyin.
Bir de etin hiç dolapta beklememiş olması gerekiyor. Yani kasaptan taze taze beklememiş et lazım.
Arada pirinç, mısır, patates, nohut ( pişiriyorum bunları ) ve böğürtlen gibi meyveler verilebilir.
Ayrıca muz kedilerde serotonin salgılanmasına sebep oluyormuş. Marlon muza delirdiği için bir vete danışmıştım. Azıcık veriyorum. Patlıcan asla vermeyin.

Islak mama yerine arada bu şekilde besliyorum. Bir problem yaşamadık çok şükür.

Ne çok yazmışım .
Takıldığım bir kaç nokta var:

Kıyma ishal yapıyor yağlı olduğu için.
Kasabınız, size kıyma yerine bol yağ içinde az et satıyor olabilir mi?

Sakatatlarda parazit olabiliyor diye tavsiye edilmiyor.
Derin dondurucu da parazit kalmıyor.

Kemik olarak tavuk vermemek gerekiyormuş boğulabiliyorlar, ya da damaklarını yaralayabiliyorlarmış.
Tavuk kemiklerini pişirirseniz, dedikleriniz doğru.

Vetim vermek istiyorsan yerken dikkat et boğulmasınlar diye sıkı sıkı tembihlemişti kemikler için.
Muhtemelen, para kazandığı mama satışı azalır diye, bu kadar gözünüzü korkutmuştur.

Günümüzde bu şekilde satış yapan, yapabilen bir yer var mı? 4-5 kişi bir kasaba gidip, biz taze kesilmiş bir kuzu istiyoruz derseniz mümkün olabilir. Diğer türlü kasaplar, etleri buzdolabında saklıyor.

Doğal şekilde beslemek isteyenler Barf, çiğ diyet uyguluyor. Pişirip neden besin değerini ve içerisinde ki vitaminleri yok etsinler.

Arada pirinç, mısır, patates, nohut
Kuru mamalarda bunlar fazlasıyla mevcut zaten, Barf, çiğ diyet'in amacı doğal beslenmelerini sağlamak. Pirinç, mısır, patates tarlasını talan eden kedi, haberi okumadım şu ana kadar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-02-14, 02:47   #30

Stardust üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Stardust Çevrimdışı

Cevaplandırayım madem.

Kıymayı çektirebiliyorsunuz. Rica ederseniz siz eti seçebilirsiniz.

Barf diyetinde derindondurucuya koyulmaz et.

Vetimden mama almıyorum. Herhangi biri değil aynı apartmanda yaşadığım komşum.

Kasaba rica edince haber veriyorlar.

Tercih demiştim. Pişirme için.

İlk bulduğum linkleri vereyim Untitled Page barf diet for cats bölümünden okuyabilirsiniz. Vegetables and Fruits that are Good for Healthy Dogs and Cats - Trupanion Pet Insurance Kuru mamaların içindeki her şey kötüdür diye bakmıyoruzdur umarım.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları