Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi


Cevap Yaz
Eski 18-07-11, 00:05   #1
 
Üyelik Tarihi: Tem 2011
Mesajlar: 173
elf1 Çevrimdışı
Wink Kediden Mektup ( ÖNEMLİ BİLGİLER )

Merhaba ben küçük bir pisiciğim. Bizi çok sevdiğinizi biliyorum ama bizim hakkımızda ne kadar çok şey bilirseniz o kadar güzel bir ilişkimiz olacağına inanıyorum... Size ilginç bir sır vereyim. Ben dilimdeki tat tomurcuklarının özelliği nedeniyle şekeri, tatlı olarak algılayamam. Bu yüzden sizler gibi şeker, çikolata sevmem.


Köpek gıdalarının lezzetini arttırdığıi bilinen gıda maddelerinin benim damak zevkim üzerine hiçbir olumlu etkisi yoktur. Dilimdeki tat tomurcugu sayisi 473' tür. Oysa bu sizin dilinizde 9.000, köpeklerde ise 1.700 dür.

Ayrıca ben, erişkin bir kedi olduğumda bile, büyüme dönemimin ilk basamağında yediğim menüyü hep tercih ederim. Köpeklerle kıyaslanırsam onlardan daha bir et oburum.

Zayıf asidik (Ph 5-7 arası) gıdaları severim. Yüksek derecede yağ içeren gıdalar hep tercihimdir. Acı lezzetlerden sakınırım. Yemekte görüntüye önem veririm. Yağlı veya pudra görünümündeki gıdaya hoş bakmam. Gıdanın ısısı da önemlidir. Önüme koyduğunuz yemeğim 30-40 santigrad derece arasında olursa sevinirim. Ne yapabilrim ki ben bir gurmeyim

Şayet sulu besinlerle besleniyorsam günlük 30 gram, kuru besinlerle besleniyorsam 200 gram suya ihtiyacım vardır. Ben, hep akan suyu durgun suya tercih ederim. Taze su isterim. Kuru gıda tüketimime bağlı olmakla birlikte, yediğimin 2-3 katı su içer, günde 2-3 kez çisimi yaparım.

Çok da hareketli olmayan arkadaşlarıma, günlük 60 kcal/kg kalori yeterli olsa da aslında ortalama günlük kalori ihtiyacım 350 kaloridir. (70-90 kcal/canli ağırlık). Bunu 200 gram yağlı kırmızı et yiyerek karşılayabilmem mümkündür. Aslında tükettiğim gıda miktarı, yemeğin konsantrasyonu ve lezzeti ile ilgilidir. Az enerji veren yemeği, miktar olarak daha çok tüketirim. Yani kalori alımını, gereksinimlerime göre karşılamaya özen gösterir, formumu korumaya çalışırım. Ama ne yazık ki kısırlaştırıldığım taktirde şişmanlamaya başlarım. Kısırlaştırılmış bir erkek kedi isem, kısırlaştırılmış dişiye göre 2 kat fazla şişmanlık riski taşırım.

Her ne kadar yaş mamayı kuruya göre daha lezzetli bulsam da, yaş ve kuru mamayı dönüşümlü olarak verebilirsiniz. Bana sabah ve akşam olmak üzere, günde 2 kez yemek verin. Yemeğimi tabakta 15 dakikadan fazla tutmayın. Yemiyorsam kaldırın. Yemekten önce oynadığım oyun iştahımı açar. Tok iken idrar Ph değerim alkali iken, aç olduğumda asittir. Idrarımda bulunan bazı maddeler sadece asitli ortamda çözünür. Sürekli alkali yapıdaki idrarım ise, sistit ve idrar yolu iltihaplarına neden olabilir.

O yüzden ne sürekli tok ne de uzun süreli aç olmamam gerekir.

Magnezyum, bir inorganik elementtir, B6 vitamini ile birlikte, böbreklerimden oksalatların (idrarla vücuttan atılan bir organik madde çesidi) idrarla atılmasını kolaylaştırır. Ancak rasyonumdaki fazla magnezyum da amonyum-magnezyum-fosfat (struvit) taşlarının oluşumuna neden olur. Kaliteli mamaların içerdiği magnezyum oranı daha az olduğu için idrar yollarında zarara yol açmaz ama, kötü kaliteli mamalarda bu orana dikkat edilmediğinden idrar yolu taşlarımın çıkmasına neden olabilirler.

Benim için yararlı sebzeler; havuç, kabak, kereviz, salatalık, brokoli, yeşil fasulye ve hatta üzüm imiş. Asla yememem gereken gidalar ise, kemik ve çikolataymış. Sakın beni çikolata ile ödüllendirmeye kalkmayın. Zaten sevmem. Çikolatada bulunan Teobromin maddesi benim için zehirleyici ve hatta öldürücü olabiliyormuş. Aman dikkat!

Ayrica stresli bir devrede isem, tanıdık gıdaları tercih ederken, yeni bir şeyin tadına daha güvenli bir yerde bakmak isterim.

Burnum tıkalıyken yemeğin kokusunu alamadığım için iştahım kapanır yemek yiyemem. Yemeğimin hafifçe ısıtılması koku salmasını sağlar ki bu da iştahımı açar. Benim için yemekte koku lezzetten daha önce gelir.

Bazen bende de gıda allerjileri olabilir. Özellikle sütten erken kesilmişsem, gıda allerjisine daha yatkınımdır. Genelde gıda allerjilerim 4 yaş civarinda ortaya çıkar. Allerjime neden olan her ne ise, yedikten 4-24 saat sonra ortaya çıkan kaşıntı ile öncelikle kulaklarım etkilenir. O zaman kuzu eti -pirinç formülünü deneyin. Göreceksiniz düzeleceğim


Yaşlandığımda gıdaları tümüyle sindirebilmem için sindirim enzimlerini ve lifli gıdaları menümden eksik etmeseniz iyi olur. Erişkin bir kedi olarak, yavrulara göre daha yüksek oranda Taurin'e ihtiyacım vardır. Taurin' in bizim beslenmemizdeki önemi yaklaşık 25 yıl kadar önce bulunmuş.

Bu bir aminoasit degil. Metiyonin ve Sistin adlı aminoasitlerin metabolizmaları sonucu sentezlenen bir amino sulfonik asit. Taurin benim için önemlidir. Sizler ve hayvanların çoğu safra tuzlarının oluşumu için Glisin ve Taurin'i kullanırken biz kedilerde yalnızca Taurin kullanılır. Eksikliğinde birkaç ay veya yılda ortaya çıkabilen körlük, nörolojik bozukluklar gibi sıkıntılarım olabilir.

Ticari kedi mamalarında yeterince Taurin olmakla birlikte, yanlışlıkla köpek maması ile beslenenlerimizde Taurin eksikliğine bağlı sorunlar çıkabilir.

Ben, nişasta gibi enerji veren karbonhidratlari pek iyi sindiremem. Benim tükürügüm pityalin (karbonhidratlari sindiren enzim) içermez. Ancak protein gereksinimim diğer et oburlara göre daha fazladır.

Ürkek ve asabi isem, haftada 2-3 kez yemeğime koyacağınız arı poleninin faydasını göreceksiniz. Ayrıca Papatya da yatıştırıcı etkiye sahiptir. Bir çay kaşığı kurutulmuş papatya yaprağını yaş mamama katabilirsiniz.

Ikindi kahvaltısında peynir veya yoğurda asla hayır demem. Haftada 2 kez vereceğiniz yumurta da hiç fena olmaz yani. Yumurta iyi bir, demir, protein, riboflavin, folik asit, B12 vitamini, A vitamini ve D vitamini kaynağıymış. Sadece C vitamini ve Karbonhidrat yönünden fakir olsa da, protein kalitesi çok yüksekmiş. Ama yumurta verirken dikkat edeceğiniz bir durum var.

Çiğ yumurta akı vermeyin. Çiğ yumurta akında bulunan Avidin maddesi, bir vitamin çesidi olan Biotin' in emilimini engelliyormuş. O yüzden ya yumurta sarısını yalnız verin ya da yumurtayı bir zahmet pişirin de öyle verin.

Yemekle ilgili önemli bir nokta daha; ben, sizin gibi ter bezi ve deriye sahip olamadığım için fazla tuzlu gıda yersem, tuzu terimle atamadığım için böbreklerim yorulur, hatta hastalanabilirim bile.

Bazen bana kızarsınız. Evdeki çiçeklerinizin yapraklarını kemiriyorum diye. Oysa ben, çiçek yapraklarını çiğneyerek midemde biriken kıl yumaklarından kurtulmaya çalışıyorum. Ama bazen de sadece can sıkıntısından bu çiçeklere dadandığım olabilir. Çünkü ben aslında yeşillik kemirmekten pek hoşlanırım.

Bana kızmak yerine sadece benim için saksıda buğday, çavdar, çim, kedi nanesi, kekik, ada çayı ya da maydanozdan birini yetiştirebilirsiniz. Ot çiğnemek faydalıdır da. Bana fazladan folik asit sağlar.

Ette olmayan bu vitamin hemoglobin üretiminde de rol oynar. Böylece ben otumla oyalanırken siz de çiçeklerinizi kurtarmış olursunuz. Yine de çiçeklerinize ilgi duyuyorsam, çiçek yapraklarına sulandırılmış limon suyu püskürtün. Limondan nefret ederim.

Bazen yünlü eşyaları emer, çiğnerim. Bunun yemek yeme dürtüsü ile bir alakası yoktur. Yüne kokusunu veren Lanolin annemin memesinin ucunu hatırlatır. O yüzden özellikle annemden erken ayrılmışsam yün emerek anneme duyduğum özlemi gidermeye çalışırım. Ayrıca bu davranış daha çok Siyam ve Burmese ırkıi olan arkadaşlarımda görülür ve stres sonucu yavru davranışlarına dönüş olarak tanımlanır.

Mama kabı olarak cam veya çelik kapları tercih ederim, çünkü bazılarımız plastiğe allerjiktir.

Ben alışkanlıklarımla yaşarım. Sizler gibi değisikliklerden hoşlanmam.

Size ilginç gelecek bir sir daha. Klasik müzikten çok hoşlanırım. Gevşer, rahatlarım.

Gelelim eğitim durumuma. Örneğin tuvalet eğitiminden başlayalım. Bu benim için çok kolaydır. Tuvalet yapacağım yeri öğretmek için, oraya eşeleme hareketi yaptırıp, ayaklarımı sürtmeniz yeterli olur.

Sayet bu hareketle öğrenememişsem, işte size diğer metod. Yaşadığım alanı sınırlayın. Tuvalet ya da küçük bir odada, (3 metreye 3 metre idealdir) bir köşeye tuvalet kabımı diğer köşeye de su ve mama kabımı koyun. Bir- iki oyuncak koymayı da ihmal etmeyin ki canım sıkılmasın. Tuvalet kutumun dibine suyla karıştırılmış amonyak damlası koyun. Ancak tuvalet kabı ve mama kapları arasında rahatça hareket edebileceğim genişlikte bir alan olmalıdır. Bu alanda benimle biraz oynayıp vakit geçirin ki, uyguladığınız metodun ceza olmadığına kanaat getireyim. En çok, beş gün sonra tuvalet ihtiyacımı kuma giderdiğime şahit olursunuz.. E, artık dışarı çikmama izin verin. Tuvalet eğitimim başarıyla tamamlanmıştır. Tuvalet kabımı normalde koymak isteğiniz yere bırakabilirsiniz.

Sizi seviyorum...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-08-12, 12:40   #2
 
Antalya
Üyelik Tarihi: Haz 2012
Mesajlar: 24
minnosum998 Çevrimdışı
Thumbs up Cvp: Kediden Mektup ( ÖNEMLİ BİLGİLER )

Çok Güzel bir yazı. Çok işime yarıyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-08-12, 16:19   #3
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Yaş: 23
Mesajlar: 625
Yakumusho Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kediden Mektup ( ÖNEMLİ BİLGİLER )

Yazı çok güzelmiş


Gelgelelim ben hala pisilerden korkuyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-12, 19:18   #4
 
Hermes üyesinin avatarı
 
Antalya
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Yaş: 31
Mesajlar: 515
Hermes Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kediden Mektup ( ÖNEMLİ BİLGİLER )

çok eğitici bir mektup
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-12, 22:22   #5
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Oca 2011
Mesajlar: 329
fisun Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kediden Mektup ( ÖNEMLİ BİLGİLER )

bayıldım bu yazıya birde sonunda sizi seviyorum yazısı süper olmuş.olması ve olmaması gereken herşey yazıyor ve hepsine de uyuyoruz biz ailecek paşa minik ve umutçukla...taurin mamalarında var ama ben arada bir taurinli çubuklardan alıyorum doğruyorum bayılarak yiyorlar göz ve kalp sağlığı için taurin çok çok faydalı..çok önemli yukarda yazılanlar yumurtanın özellikle sarısı ve pişmiş olması özelliklede çikolata şeker...ve mama kapları buda önemli ben mama kabında çelik kullanıyorum ama su kabı mtlaka cam bir kase olmazsa olmazımız...açıkçası çaliğin bile o suyun tadını değiştirdiğine inanıyorum zaten çelik bir tasla su içmeye kalksanız hemen farkı anlarsınız...cam su kabı bir numara..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-08-12, 12:13   #6
 
Hermes üyesinin avatarı
 
Antalya
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Yaş: 31
Mesajlar: 515
Hermes Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kediden Mektup ( ÖNEMLİ BİLGİLER )

taurinli çubuklar dediğiniz nasıl bir ürün nerden alıyorsunuz
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
FIP Hastalığı Lütfen Okuyun.Çok Önemli semram94 Kedi Sağlığı 128 04-05-18 10:41
Kedilerde Salya Bezleri ve Hastalıkları Hakkında Bilgiler Mihav Kedi Sağlığı 1 16-04-15 21:41
Deri Hastalıkları - Mantar - Ekzama Hakkında Bilgiler Mihav Kedi Sağlığı 1 16-04-15 21:38
Tavsiyeleriniz gerçekten önemli... pascal.kedicik Köpek Irkları 12 23-06-11 00:10
Muhabbet Kuşu Hakkında Bilgiler yumak Kuş Sağlığı & Eğitimi 0 04-02-11 15:59Saat 08:36.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203