Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 13-03-15, 14:13   #91

Pıtırsonic Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi maması konusunda kararsızım,yardımcı olur musunuz?:)

bizde de şuan 10 kg'lık tavuklu narlı kısırlaştırılmış kedi maması var, sadece Türkçe içerik yazıyor. alalı bir iki ay kadar oluyordur, zooplus'tan almıştık. içerik dışında sadece açıklama kısımları İtalyanca ve İngilizce yazılmış, onda da üretimi ve sağlıklı oluşu hakkında genel bilgi veriliyor. karşılaştırmak isterseniz diye içerik kısmını ekleyeyim:
Eklenmiş Resimler
Kedi maması konusunda kararsızım,yardımcı olur musunuz?:)-20150313_125703jpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-03-15, 14:47   #92

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Sevgili alaska the kitty öncelikle iltifatlarınız içın teşekkur ederim. Ama inanın benim yazdığım şeylere ulaşamayacak kimse yok. Öğrenmek istesin yeterki.
Heyecanınız ve sorumluluğunuzu aldığınız cana iyi bakma isteğiniz inanın beni çok mutlu etti. Ama ben size mama öneremem. Bu bir deneme yanılma yöntemidir. Ve ne yazıkki biri en iyi mama desin ben de onu gönül rahatlığıyla kullanayım diye bir şey yok. Ama önerim özellikle piyasada kendine yeni yeni yer etmeye başlayan ve çok reklamı yapılan mamalara karşı biraz daha ince eleyip sık dokumanız. AAFCO onayı oldukça belirleyici bir kriterdir. Bu mamaları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz diye düşünüyorum Mesela yukarıda da paylaştım bendeki N&D paketini. Bu mamanın piyasada reklamı AAFCO onaylı diye yapılmakta. Fakat Türkçe kısmında böyle bir bilgi olmamakla birlikte,İngilizce kısmında da AAFCO kriterlerine göre üretilmiştir tarzı bir ibare vardır. Yani ONAY falan YOKTUR. aafco.org dan da kontrol edebilirsiniz. Hiçbir veri bulunmamakta. Hadi marka Amerikan markası değil bi de FEDIAF a bakayım dedim. Orda da yok. İyi yada kötü hiçbir şekilde yok. Yani bizden başka kimse bu mamanın varlığından haberdar değil. Yani düzenlendiği söylenen pakette belki vardır diyeceğim doğru bilgiler ama ortada yeni paket de yok
Konserve konusunda da veterineriniz biraz haklı. Başka yemeklerin tadını alan bazı kediler kuru mamayı reddedebiliyor. Kararında vermek en iyisi sanırım.

Yani uzun lafın kısası araştırma şart. En azından mamalarla ilgili size vaadedilen şeylerin doğruluğunu teyit etmeye çalışmalısınız. Bu şoyle birşey. Marketten bilindik sayılabilecek bir markanın 15 liraya sucuğunu alırsınız. Eve bir gelirsiniz bir okursunuz içinde kanatlı eti, nişasta, un herşey vardır. Ama siz onu dana sucuğu diye almışsınızdır. Önceden bilseniz 5 liralık aynı değerlerdeki sucuğu alırdınız. Yani almadan incelemek şart.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-03-15, 15:00   #93

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bizde de şuan 10 kg'lık tavuklu narlı kısırlaştırılmış kedi maması var, sadece Türkçe içerik yazıyor. alalı bir iki ay kadar oluyordur, zooplus'tan almıştık. içerik dışında sadece açıklama kısımları İtalyanca ve İngilizce yazılmış, onda da üretimi ve sağlıklı oluşu hakkında genel bilgi veriliyor. karşılaştırmak isterseniz diye içerik kısmını ekleyeyim:

Teşekkürler pıtırsonic. Buraya kadar benimkiyle aynı gibi görünüyor hızlıca göz gezdirince. Fakat benim fotolardan da göreceğiniz üzere Türkçe içeriğin devamı olmalı. Onu da çeker misiniz. Bir de İngilizce içerik önemli. Zahmet olmazsa İngilizce içeriği de çeker misiniz?
verdiğiniz tarihe göre hemen hemen aynı zamanlarda almışız. Yani sanırım ben biraz daha sonra aldım. Son kullanma tarihinizi de yazar mısınız? Hangisinin düzenlenen paket olduğunu anlamamız için. Benimki 01.01.2016 son kullanma tarihli. Benimki, sizinki ve yukarıda fotoğraf ekleyen Eray beyle beraber 3 farklı ambalaj çıkıyor ortaya Da ondan bu ince eleyip sık dokumam.

Bi de sizi çok zahmete sokuyorum ama ambalajı tümden çekerseniz çok mutlu olurum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-03-15, 15:05   #94

İzmir
pissymom Çevrimdışı

pissymom tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
https://drive.google.com/folder/d/0B...hFTjE0NHc/edit

Sanırım foto koyabildim sonunda. Fotoğraflar üzerinden N&D nin içerik tutarsızlığını daha net anlatabileceğimi umuyorum.

1. Foto Sami Bey'in Facebook hesabının herkese açık kısmındaki bahsettiğim beyanatı. Herkese açık olmasından dolayı aslında çok gerekli olmasa da fotosunu ve soyadını sansürledim. Konuşmanın tümü ve ekran görüntüsünün sansürlenmemişi mevcut tabiki.

2. Fotonun net kısmı Türkçe içerik. Türkçe diyebilirseniz tabi. Yarı Türkçe yarı İngilizce diyelim Sıkılmadan okuyun öncelikle beslenme rehberini.

3. Bu da USA ve GB olarak belirtilen İngilizce kısmı. İngilizce bilmeyen biri bile aynı olmadığını farkeder ama yine de ben kendimce önemli bulduklarımın içinden örnekler vereyim.

*Oranların olmadığı dikkatinizi çekmiştir mutlaka. En önemli ilk 3 içerikte bile yok hatta.

*Oranı geçtim Taze kemiksiz tavuk eti İngilizce içeriğe girerken oluvermiş size deboned chicken.(Ayıklanmış veya kemiklerinden ayrılmış tavuk anlamında). Fresh deboned chicken meat(taze ayıklanmış tavuk eti)demediklerine göre bi bildikleri olmalı. Chicken meat (tavuk eti) deseydiniz bari de yağı mı, ibiği mi şüphesine düşülmeseydi.

*İngilizce içerikte Calories me from diye bir bölüm eklenivermiş. Alınan Kalorinin içeriği olarak algılayabiliriz bunu. 40% protein, 26% yağ, 34% diğer değerleri verilmiş.Türkçe içerikte böyle bir kısım yok mesela. Ne mi var? Analatik bileşikler kısmında 38% ham protein, 10%ham katı ve sıvı yağlar verilmiş, diğer içeriğin toplamı verilmemiş.

*Narlı mama olarak satılan bu mamada Türkçe içerikte nar tozu %0.5 verilmişken, Amerikalılar bunu bilmese de olur denmiş ve dehydrated pomegranate nin oranı yazılmasına ihtiyaç duyulmamış.

*Türkçe içerikte taurin gibi önemli bir değer gayet iddialı bir açıklamayla net 5000 mg verilirken, İngilizce içerikte bu oran 0.40% oranıyla pek net olmayan herbirimizi hesap makinalarına koşturtacak şekilde verilmiştir. Üşenmedim koştum, hesapladım. Türkiye'ye 1.5kg da net 5000mg taurinle gelen mama başka ülkelere 6000mg taurinle gidiyor.Nasıl oluyor valla ben de bilmiyorum. Bir tarafta net rakamlar, diğer tarafta yüzdeler. Amaç ne olabilir ki acaba??

1 kg üzerinden hesaplarsak yine 4000 mg oluyor. O da olmuyor yani

*İngilizce içeriğin USA ve GB ( ABD ve Büyük Britanya)olarak belirtilmesi bunun o ülke insanlarına yönelik bir içerik olduğunu belirtir. Yoksa sadece İngilizce içerik denmek istense birçok yerde karşınıza çıkmıştır ENG ibaresi yeterlidir. Fakat paketten de göreceğiniz üzere ABD ve Büyük Britanya'yı kapsayacak ülkelerde(İngiltere, İskoçya , İrlanda vb) distribütörleri yoktur. Bu kısıma hangi akla hizmet olduğunu bilmediğim şekilde aynı kıtada bile yer almayan Hindistan, Pakistan, Hong Kong,Endonezya, Malezya gibi ülkelerin distribütörlerini yazmışlar. Dün bana burdaki Hindistan Sırbistan'ın İzmit gibu bir bölgesi diye yutturulmaya çalışıldi da hadi onu yedik diğerlerini ne yapıcaz acaba?

Neyse daha çok var da bu kadar yeter sanırım. Bunun için ayrı forum açacaktım ama mevzu burda tartışıldığı için burayı uygun gördüm. Belki sonra o da olur.

Neyse şu da dursun da.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-03-15, 15:09   #95

Alaska the kitty üyesinin avatarı

Beylikdüzü
Alaska the kitty Çevrimdışı

Sevgili alaska the kitty öncelikle iltifatlarınız içın teşekkur ederim. Ama inanın benim yazdığım şeylere ulaşamayacak kimse yok. Öğrenmek istesin yeterki.
Heyecanınız ve sorumluluğunuzu aldığınız cana iyi bakma isteğiniz inanın beni çok mutlu etti. Ama ben size mama öneremem. Bu bir deneme yanılma yöntemidir. Ve ne yazıkki biri en iyi mama desin ben de onu gönül rahatlığıyla kullanayım diye bir şey yok. Ama önerim özellikle piyasada kendine yeni yeni yer etmeye başlayan ve çok reklamı yapılan mamalara karşı biraz daha ince eleyip sık dokumanız. AAFCO onayı oldukça belirleyici bir kriterdir. Bu mamaları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz diye düşünüyorum Mesela yukarıda da paylaştım bendeki N&D paketini. Bu mamanın piyasada reklamı AAFCO onaylı diye yapılmakta. Fakat Türkçe kısmında böyle bir bilgi olmamakla birlikte,İngilizce kısmında da AAFCO kriterlerine göre üretilmiştir tarzı bir ibare vardır. Yani ONAY falan YOKTUR. aafco.org dan da kontrol edebilirsiniz. Hiçbir veri bulunmamakta. Hadi marka Amerikan markası değil bi de FEDIAF a bakayım dedim. Orda da yok. İyi yada kötü hiçbir şekilde yok. Yani bizden başka kimse bu mamanın varlığından haberdar değil. Yani düzenlendiği söylenen pakette belki vardır diyeceğim doğru bilgiler ama ortada yeni paket de yok
Konserve konusunda da veterineriniz biraz haklı. Başka yemeklerin tadını alan bazı kediler kuru mamayı reddedebiliyor. Kararında vermek en iyisi sanırım.

Yani uzun lafın kısası araştırma şart. En azından mamalarla ilgili size vaadedilen şeylerin doğruluğunu teyit etmeye çalışmalısınız. Bu şoyle birşey. Marketten bilindik sayılabilecek bir markanın 15 liraya sucuğunu alırsınız. Eve bir gelirsiniz bir okursunuz içinde kanatlı eti, nişasta, un herşey vardır. Ama siz onu dana sucuğu diye almışsınızdır. Önceden bilseniz 5 liralık aynı değerlerdeki sucuğu alırdınız. Yani almadan incelemek şart.
Teşekkür ederim ilginize
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-03-15, 15:26   #96

Pıtırsonic Çevrimdışı

bendeki sizdekinden farklı, içerik sadece Türkçe yazıyor. İngilizce ya da farklı herhangi bir dilde içerik yok benimkinde. genel bilgilerden oluşan İngilizce açıklama kısmı var. aynı kısmın solunda İtalyancası yazıyor, isterseniz akşam ablama çevirtebilirim aynı mı İngilizce kısımla diye ama o bölümün çok işe yarayacağını sanmıyorum. önceki yorumumda eklediğim bölümün devamında Türkçe kullanım talimatları yazıyor. son kullanım tarihi 09.06.16

fotoğrafların ilki, içerik kısmının tamamı. bu bölüm dışında içerik bölümü herhangi bir dilde yok, sadece Türkçe verilmiş. ikincisinde ingilizce açıklama kısmı var, o bölümün solunda da İtalyancası var. sadece genel bilgiler verilmiş. sonuncu da paketin fotoğrafı. çok net olmasa da farklı bir içerik bölümü olmadığı görülüyordur.
Eklenmiş Resimler
Kedi maması konusunda kararsızım,yardımcı olur musunuz?:)-20150313_140051jpg  Kedi maması konusunda kararsızım,yardımcı olur musunuz?:)-20150313_135750jpg  Kedi maması konusunda kararsızım,yardımcı olur musunuz?:)-20150313_135737jpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-03-15, 15:27   #97

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Yardımcı olabildiğimi sanmıyorum ama birşey değil yine de
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-03-15, 15:43   #98

İzmir
pissymom Çevrimdışı

bendeki sizdekinden farklı, içerik sadece Türkçe yazıyor. İngilizce ya da farklı herhangi bir dilde içerik yok benimkinde. genel bilgilerden oluşan İngilizce açıklama kısmı var. aynı kısmın solunda İtalyancası yazıyor, isterseniz akşam ablama çevirtebilirim aynı mı İngilizce kısımla diye ama o bölümün çok işe yarayacağını sanmıyorum. önceki yorumumda eklediğim bölümün devamında Türkçe kullanım talimatları yazıyor. son kullanım tarihi 09.06.16

fotoğrafların ilki, içerik kısmının tamamı. bu bölüm dışında içerik bölümü herhangi bir dilde yok, sadece Türkçe verilmiş. ikincisinde ingilizce açıklama kısmı var, o bölümün solunda da İtalyancası var. sadece genel bilgiler verilmiş. sonuncu da paketin fotoğrafı. çok net olmasa da farklı bir içerik bölümü olmadığı görülüyordur.
Evet maalesef istediğim ne yazıkki bu değil daha önce yazdığım gibi.
Bu paket bana kendiminkinde garip geldi. "Amerika'ya ihracat başladıktan sonra paketleri düzenledik, İngilizcesi de Türkçesi de orjinal pakette" ana fikirli açıklamalar okudum burda çokça yetkili birinden. İngilizce içerik yazılmayan bir pakette niye İngilizce açıklama olur?Belki 10kg lık pakete özgüdür, sonuçta bendeki 1.5 kg diye iyi düşünmek istiyorum(ki o da normal değil ama) ama gönderilen ülkelere göre farklı kalitede üretim ihtimalini düşünmeden de yapamıyor insan farklı paketleri gördükçe. 50 kuruşluk Türk Malı gofrette bile Ingilizce içerik mevcuttur.Neyse çok teşekkür ederim. Zahmet verdim size. Ben çevirebilirim Türkçesi'ne. İlginiz için teşekkürler.

Bu konu en son " 13-03-15 " tarihinde saat 15:46 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-03-15, 16:09   #99

Pıtırsonic Çevrimdışı

Evet maalesef istediğim ne yazıkki bu değil daha önce yazdığım gibi.
Bu paket bana kendiminkinde garip geldi. "Amerika'ya ihracat başladıktan sonra paketleri düzenledik, İngilizcesi de Türkçesi de orjinal pakette" ana fikirli açıklamalar okudum burda çokça yetkili birinden. İngilizce içerik yazılmayan bir pakette niye İngilizce açıklama olur?Belki 10kg lık pakete özgüdür, sonuçta bendeki 1.5 kg diye iyi düşünmek istiyorum(ki o da normal değil ama) ama gönderilen ülkelere göre farklı kalitede üretim ihtimalini düşünmeden de yapamıyor insan farklı paketleri gördükçe. 50 kuruşluk Türk Malı gofrette bile Ingilizce içerik mevcuttur.Neyse çok teşekkür ederim. Zahmet verdim size. Ben çevirebilirim Türkçesi'ne. İlginiz için teşekkürler.
çeviri için İngilizceyi değil İtalyancayı kastettim, İngilizce kısımla aynı mı diye ama dediğim gibi çok genel bilgiler olduğu için gerek olduğunu sanmıyorum. yine de bakmak isterseniz İtalyanca kısmı da net bir şekilde çekeyim. diğer paketlerin farklı olduğunu bilmeden önce sadece Türkçe içerik olması çok da garip gelmemişti açıkçası ama tüm yazılanları okuyunca düşündürücü. kilo problemine iyi gelmediği için tekrar almayı düşünmediğimden çok takılmadım, yine de eğer bir sonuca ulaşırsanız öğrenmek isterim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-03-15, 16:43   #100

İzmir
pissymom Çevrimdışı

çeviri için İngilizceyi değil İtalyancayı kastettim, İngilizce kısımla aynı mı diye ama dediğim gibi çok genel bilgiler olduğu için gerek olduğunu sanmıyorum. yine de bakmak isterseniz İtalyanca kısmı da net bir şekilde çekeyim. diğer paketlerin farklı olduğunu bilmeden önce sadece Türkçe içerik olması çok da garip gelmemişti açıkçası ama tüm yazılanları okuyunca düşündürücü. kilo problemine iyi gelmediği için tekrar almayı düşünmediğimden çok takılmadım, yine de eğer bir sonuca ulaşırsanız öğrenmek isterim.
Kusura bakmayın o zaman ben İngilizce'den çeviriyi kastettiğinızi sanmıştım. Siz bilirsiniz. Sonuca pek ulaşabileceğimiz bi kısım değil ama bilgidir en nihayetinde. Benim elimdeki pakette Yunanca içerik bile varken başka bir pakette İngilizce açıklama olup, içerik olmaması garip tabi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-03-15, 16:47   #101

Pıtırsonic Çevrimdışı

bir de paketteki Türkçe içerik kısmı yapıştırma, etiket gibi. altında belki farklı dillerde açıklaması olabilir ama çıkacak gibi olmadığı için bilemiyorum. çıkarmayı denedim, üst yüzey soyuldu sadece. belki gönderilen yere göre içeriği o dilde yapıştırmış olabilirler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-03-15, 16:48   #102

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Sonuca ulaşırsam mutlaka bilgilendiririm. Ama düzenlediklerini söyledikleri bir ambalajın fotoğrafını istedim. Bunun karşılığında özür dileyeceğimi ve tüm yazdıklarımı sileceğimi söyledim. Ona bile bir cvp gelmedi. Diğer yerlerden de bir sonuca ulaştığımda mutlaka bildiririm.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-03-15, 16:53   #103

İzmir
pissymom Çevrimdışı

bir de paketteki Türkçe içerik kısmı yapıştırma, etiket gibi. altında belki farklı dillerde açıklaması olabilir ama çıkacak gibi olmadığı için bilemiyorum. çıkarmayı denedim, üst yüzey soyuldu sadece. belki gönderilen yere göre içeriği o dilde yapıştırmış olabilirler.
Buradaki Sami Bey Türkçe etiketleme sisteminin eskide kaldığını Amerikaya ihracattan sonra orjinal pakete koyduklarını söyledi Eray Bey'e. (Hatta ben Amerikaya gönderceğiniz pakete neden Türkçe koyuyorsunuz ki diye bir soru sordum ama muhattap olmadı benle ) Okumuşsunuzdur belki.
Bu durumda sizin mamanızın çok eski olması lazım Benimkinden daha ileri tarihli bir son kullanma tarihi var ama olsun eskidir o
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-03-15, 17:14   #104

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Bu arada belki de mama iyi bir mama. Basit hataları yada gerekçeli açıklamaları var. Bilemiyoruz ki ne yazık ki. Fakat burada yetkili olarak gözüken insanlar o kadar bilgisiz,ilgisiz ve sadece ticaret mantığıyla yaklaşıyorlar ki olaya; 3 şüphe varken sağolsunlar artık 1000 şüphe yerleşti akıllara.

Daha önce de yazdım. Mama denemelerim, bu mamayı almam falan hep benim kedinin önlenemeyen bir iştahı olmasından dolayı. Bu kadar olumlu şey yazacakken reklam olmaması adına marka vermiyorum.Ama şöyle de birşey yaşadım. Denediğim başka mamalardan birinde ham kül oranı fazla gibi gelmişti gözüme. Gece tedarikçi firmaya mail attım. Gayet ciddiyetten uzak bu ham kül oranı fazla değil mi? Kediye zarar vermez mi diye? Ertesi gün maille döndüler ve bir numara verdiler. Hadi arayayım dedim konuyu anlattım. Beni markanın veterinerleriyle görüştüreceklerini telefon numaramı vermemi söylediler.(artık kendi veterinerleri mi, anlaşmalı bir veteriner mi günahları boyunlarına) Neyse 1 saat sonra falan veteriner beni aradı. Açıklamalarını yaptı ve İngilizcem olup olmadığını, bazı açıklamalar,araştırmalar mail atacağını söyledi. Maili attılar okudum, tekrar aradılar, ben ikna oldum dedim konu kapandı. Zaten ham kül oranı daha yüksek mamalar da görmüştüm. Mail adresi olarak reklamla falan doldururlar diye 2. mail adresimle yazmıştım her zaman bakmadığım. Beni aradılar ve bir mail gönderdiklerini ve cvplamadığımı söylediler. Baktım mail adresine mama memnuniyetiyle ilgili sıradan bir anket. Ama not olarak şikayet olarak attığım mailde yazdıklarımı yazıp bu fikre neden kapıldığımı yazmamı bunun onların bilgilendirme çalışmaları için önemli olduğu gibi anafikirli uzun bir yazı eklemişler. Bu mama benim kedime uygun gördüğüm bir mama değildi. İştahı konusunda çare olur mu diye denemiştim. Bundan sonra da kısır bir erkek ev kedisine uygun bulmadığım için kullanmayacağım da. Ama işlerini gayet profesyonel yapıyorlar mı. Yapıyorlar Allah için. Ben bu kadar olay olmadan önce forumda tartıştığımız mamanın tedarikçisine mail bile atamadım.sürekli hata verdi. Buradaki yaklaşımlarına girmiyorum bile.

Bu konu en son " 13-03-15 " tarihinde saat 18:35 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-03-15, 17:32   #105

Pıtırsonic Çevrimdışı

Buradaki Sami Bey Türkçe etiketleme sisteminin eskide kaldığını Amerikaya ihracattan sonra orjinal pakete koyduklarını söyledi Eray Bey'e. (Hatta ben Amerikaya gönderceğiniz pakete neden Türkçe koyuyorsunuz ki diye bir soru sordum ama muhattap olmadı benle ) Okumuşsunuzdur belki.
Bu durumda sizin mamanızın çok eski olması lazım Benimkinden daha ileri tarihli bir son kullanma tarihi var ama olsun eskidir o
ben de anlamadım.. paket sisteminde sorun yaşıyorlar, bir sisteme oturtamamışlar diye düşünmek istiyorum. etiketin yarısını soyabildim, arkasında yazı yok. en azından çıkardığım kısımlarda ortalarda olmasına rağmen hiç yazı yoktu. sanıyorum standart paket üretip gönderilen ülkeye göre kendi dilinde içeriği etiket şeklinde eklemişler. etiket yapıştırılacak kısmı boş bırakmışlar. etiketsiz kısımlardaki yazıların hepsi İngilizce ve İtalyanca, tek Türkçe kısım içerik. eğer paket standart üretilip rahat anlaşılabilmesi için gönderilen ülkeye göre o ülkenin dilinde içeriği yazıyorlarsa çok da kötü bir uygulama değil aslında ama neden bu kadar farklı paketler var ve sizdeki içerik kısmı birbirini tutmuyor anlam veremedim. aslında dediğiniz gibi açıklaması çok zor sorular değil, belki atmış olduğunuz maillere tutarlı cevaplar gelir.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları