Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 18-03-15, 20:55   #166

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi maması konusunda kararsızım,yardımcı olur musunuz?:)

rody tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba Dumiş,
13 martta üye olup yorum yazmıştım bu konuya. Yayınlanmadı moderatör onayı demişti. Sonraki günler yine yazdım, yayınlanmayınca Asrın adlı yöneticiye mesaj attım, ilgileneceğini söyledi. Sanırım forumda teknik aksaklık oldu. Profilimi girersen 4 mesaj attığımı bununla beraber 5 mesaj olacak görürsün İlk 2 mesajım yayınlamadı, bir de link vermeyeyim dedim yayınlandı Yoksa umudu kesiyordum.

Sayın Pissymom,
Sami beyi tanımıyorum, hiçbir bağımız yok. Ben memnun kaldığım ürünü desteklemeyi severim. Forumu uzaktan takip ederdim, farmina yorumunu görünce belki gözden kaçırdığınız noktaları gösteririm demiştim. Susan hanım da öyle tiye alıncak biri değil de neyse Sonuçta bizzat somut şekilde araştırıp kitaplar yayınlıyor. Ben de kendi çapımda okumayı severim evcil hayvan beslenmesi hakkında. Kedim çok seçici ve asla haşlanmış et veya yoğurt yemez. O yüzden bizim için petfood sektörü çok önemli. Kuru mama olarak N&D den memnunum. Yaş mama olarak da kullandığımız tahılsız 2 marka var. İnşallah daha çok yaş mama markası gelir; tabi ki kaliteli, insan tüketimine uygun etten yapılmış ve tahılsız yaş mama isterim. N&D nin yaş mama üreteceğini duymak da beni mutlu etti. Umarım siz de en uygun markayı bulursunuz
Anladım...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-15, 00:05   #167

İzmir
pissymom Şu anda çevrimiçi

Şimdi gelelim Susan Teyze'ye ve bu bizim mamaya kefil olduğu söylenen truthaboutpetfood.com a. Şimdi bizim Susan Teyze kendine pet gıda tüketici savunucusu diyor. Prof falan değil. Evet bilgili biri fakat oturup mama reklamının kahramanı olacak bu konuda akademik kariyeri olan biri falan değil. Bahsettiğimiz adres de bildiğimiz bir web sitesi. Susan teyze kendince bir liste oluşturup bunu 10$ karşılığı bu sitede satıyor. Bunu basamıyorsun, paylaşamıyorsun. Hani arkadaşım da öğrensin dersen 1 tane daha almak zorundasın. Diyor faturalar var, toplantıya falan gidiyorum bu iş parasız olmaz, bu sitenin devamı için para şart diyor. Varsayım falan yapmıyorum teyze aynen bunları açık açık yazmış.Ve bu listenin kendi görüşü olduğunu ısrarla belirtiyor. Mesela daha önce güvenilir bulduğu firmanın sahibi değişmiş. Güvenim kırıldı diyor. Kadının sahibi değişen firmaya güveni kırılmış. Biz burda neler yaşıyoz bilse, mama paketlerini falan görse yüreğine inecek Aşağıda vereceğim link 2015 listesiyle ilgili bilgiler. Yukarıda yazdıklarım da bu linkdekilerin kısa bir özetiydi. İngilizcesi olanlar tümünü okusun. Ben burada da yazdığım bazı kısımlardan örnekler vereceğim. Yine merak eden olursa merak ettiği kısımları da çeviririm.

The 2015 List | Truth about Pet Food

Şimdi bu gördüğünüz sayfayı biraz açalım

What The List is not. The List is not an endorsement or a guarantee to the safety of the pet foods within. While each food has my trust, each and every one of them are run by humans who do make mistakes at times. These are pet foods 8211; based on my experience in this industry 8211; that I would trust without a doubt to feed to my own pets (2 dogs, 4 cats).

Hani burada kadını bu mamaya kefil yaptınız ya daha ne diyeyim ben Kadın diyor kİ; Bu liste diyor bir onay yada mamalar için mama güvenliği garantisi vermez diyor. Benim güvenimi kazanmışlar o ayrı ama diyor sonuçta bunları üreten insandır, hata olabilir diyor. Liste benim deneyimlerime dayalı diyor. Mama kötü çıkarsa gelip bana ekşimeyinin kibarcası sanırım bunlar.

Can I share The 2015 List?
No 8211; you cant. I depend on the income provided by The List and Petsumer report to keep doing the work I do. The 2015 List is copyright protected; without expressed written consent from me (Susan Thixton) no part of The 2015 List can be emailed, copied, quoted, printed (except for personal use), or altered.

Ben bu listeyi paylaşabilir miyim sorusuna cvp vermiş. Benden(Susan Thixton) izin almadan bunu paylaşırsanız banyo terliğiyle kovalarım sizi diyor

And One More Note: The 2015 List of pet foods is no guarantee the pet foods will not be recalled, or will not have some type of concern in the future. At time of publishing, I trust each and every one of these pet foods. Should any information learned change that trust, the pet food will be removed from The List.

Bu liste diyor gelecekte oluşabilecek şeyler için garanti vermez diyor. Benim yayınlandığı sırada güvenim tamdı gerisine karışmam diyor Güvenimi sarsacak birşey olursa silerim listeden gider diyor Kadın rahat arkadaş. Bi de bize bak

Flaş flaş flaş...
İşte truthaboutpet food ve Susan Thixton gerçeği...hahahahaha

Ya bu üniversite öğrenci toplulukları var. Adını sanını bilmediğimiz oyuncuları falan yılın oyuncusu seçiyolar. bir de onlarda mı deneseniz acaba şansınızı?

Bu konu en son " 19-03-15 " tarihinde saat 00:08 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-15, 01:03   #168

rody Çevrimdışı

O kadar çok paketi süper ama içeriği boş-yarasız mama varken gerçekten kaliteli N&D'nin bu kadar üstüne gidilmesi beni cidden çok şaşırttı. Sırf bu konu için foruma üye oldum hatta Bu arada neden her yeni gelen üyeye reklam yapıyor deniliyor anlamıyorum. Yeni üye alımına kapalı seçilmişlerin yeri mi burası. Herkes en ilgili olduğu alandan başlıyor yazmaya. Ben 10 sayfayı bir çırpıda okumadım, takip ediyordum zaten hep Bu konuya açıklık getirmek istedim.
Susan hanım zaten güvenilir ve kalite sözü veren firmaları açıkladı ve sitesinde bedava ulaşabileceğiniz birçok bilgi var. Ama başka markalar daha çok ayrıntılı bilgi istersek kitabını almamızı istiyor. Bunda da ben tuhaf bir şey göremedim. Kadın para ve zaman harcayıp firmalarla görüşüyor, konferanslara gidiyor. Tamamen kefil olmaması da gayet mantıklı. Diyelim 4-5 yıl sonra Farmina uluslararası dev bir şirkete satıldı ve ürün kalitesi düştü. Bunu bilemez. Ama şu anlık Farmina'nın gayet kaliteli olduğunu, güven verdiğini söylüyor. Ayrıca Farmina'nın CEO su içerik hakkında güven belgesi imzalamış. Sitede var o belge, incelerseniz görürsünüz. Başka kaç firma var bu kadar şeffaf olan?
Affco labelling, EU labelling den farklı oluyor; bunu anlatmak istemiştim. Evo, Fromm ve Wellness gibi USA bazlı mamalara bakarsanız tavuk %45 vs demiyor. Ham proteini, ham yağı veriyor; tahılsız-soyasız olduğu belirtiliyor, yüzde kaç hayvansal madde olduğu, yüzde kaç bitkisel madde olduğu vs. yazıyor. Garanti edilen analizi veriyorlar. Diğer ülkelerin etiketlendirilmesi farklı.
Paket konusunda daha dikkatli olunacağı zaten belirtildi Sami bey tarafından. Gayet ilgili ve açık fikirli bir ithalatçımız var. Başka hangi ithalatçı forumda bu kadar ürünün arkasında duruyor? Vardır mutlaka ama sayıları az.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-15, 03:22   #169

İzmir

Sana en başından beri tuhaf gelen bir şey yoktu ki zaten bu tuhaf gelsin
Ki aslında durum gayet tuhaf. Bir mamanın reklam aracı olarak kullanılan bir site ve bir kadın var. Ve kadın kendini burdakiler kadar ciddiye almıyor yani.Kadın kendince bir liste oluşturmuş ve bunu tüketiciye yardımcı olsun diye her isteyenin kolayca ulaşamayacağı şekilde ücret karşılığında siteye koymuş. Firmalar onun üzerinden reklam yapsın diye yapsaydı emin ol işleyiş daha farklı olurdu. Sorun kadının bu listeyi parayla satması değil. Bu kadın ve bu siteyi sanki laboratuvarlarda analizler yapıp, hayvanlar üzerindeki etkilerini araştırmış izlenimi yaratanlarda kabahat. Yani bu reklamlara göre ya ben gözü kapatıp bu reklamı yapanlara inanıcam. Yada 10 $ verip bu listeyi satın alıcam. 50 liraya yakın mama parası verip 30 liraya yakın liste parası vermek de iyiymiş Baya şeffafmış. Yani parayı pulu da geçtim. Sıradan bir internet sitesi ve deneyimleri doğrultusunda güvenilir bulduğu mamaları yazan bir kadın var. Dünyaca ünlü!!!! En mükemmel!!! mamanın referansı bu mudur yani AAFCO, FDA falan ne ki zaten Susan teyze'nin yanında?

Ne güzel yazmışsın. Diger mamalarda oranlar yok falan diye. Evet yok. Ne çıkarsa bahtına. Bunu kabul edip ona göre alıyorsun zaten. Dolayısıyla bu mamadaki gibi başka dildeki içeriğine bakınca hayal kırıklığına uğramıyorsun.

Sami Bey neyin arkasında duruyormuş çok afedersin Sorulara cvp yok. Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla tarzı mesajlarınında biri diğerini tutmuyor. Al alıntı yaptım oraya. Diğer bir yetkili sıkışınca ruh hastası olmakla itham ediyor falan. Ne kadar ilgili ve açık fikirliler tartışılır ama bilgili olmadıklarının belgesi bu forumdur.

Ayrıca sürekli bir etiketlendirme farklı diyorsun da bu etiketlendirme bi N&D ye mi farklı anlamadım ki. Benim kedi yüzünden ev mama çöplüğüne döndü diye yazdım daha önce de. Bakıyorum hepsinin her dili aynı.

Bir mamadan memnun olmak farklı birşey. Sorunları yokmuş gibi göstermeye çalışmak farklı birşey. Sen istediğin kadar kullan. Ama burada bir sıkıntı var. Ve ben bu sıkıntıyı oradan buradan değil bizzat mamanın ambalajından ve güya bana birşey ispatlamak için gönderiler sitelerden değerlendiriyorum.( Benim asıl derdim ambalajdı. Bu kadar siteyi falan işin içine sokan buradakiler. Hayır kendi söylediklerini desteklese içim yanmıcak) İster kabul et ister etme. Burada kimse bu mamayı kullanmasın derdiyle bulunmuyorum. Zaten mama elime geçer geçmez de buraya yazmadım ben. ( mamanın faturasiyla aldığım tarihi ispatlayabilirim)Yazmayı da düşünmüyordum. Sami beyin reklamlarına dayanamadım ve mamayı aldıktan 1 ay kadar sonra başladım yazmaya.
truthaboutpetfood bu mamayı en güvenilir mama seçen Amerikanın en ciddi kurumuydu konu başladığında Sonra en prestijli derneğine döndü Şükür artık ne olduğu belli

Bu konu en son " 19-03-15 " tarihinde saat 03:27 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-15, 03:38   #170

İzmir

Ayrıca yazmayı atlamışım. Hani kefil olmaması normal, belki farmina 4-5 sene sonra bozacak falan yazmışsın da kadın öyle 4-5 seneyi kastetmiyor dikkatlice okursan. Zaten mama bozarsa 4-5 sene sonraki listeye almaz. bunu neden belirtme ihtiyacı hissetsin ki? Her sene ayrı liste çıkıyor. (Topu topu 3 senedir hazırlıyormuş onu da)Bir sorun yada şikayetle karşılaşırsam şu an ki listeden silerim diyor. Yani öyle bir ihtimal var. Çünkü bu liste bilimsel verilerle oluşturulmuş bir liste değil. Kadın diyor. Benim kendimce güvenli bulduğum mamalar bunlar, onay yada garanti olarak değerlendirmeyin diye.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-15, 04:37   #171

rody Çevrimdışı

Türkiye'deki Farmina temsilcisinin pet dergilerine verdiği reklamlarda ben hep ''prestijli dernek'' dediklerini gördüm. Etiketlendirmeyi sürekli bahsetme sebebim sizin neden deboned chicken ın taze kemiksiz tavuk eti diye çevrildiği sorunuzdu. Amerikalı tüketiciler için Affco terimleri kullanılıyor ve et oranları değil garanti edilen analizleri yazıyorlar. Avrupa'da durum farklı. Tek sorun tam da amerikan içeriğin altına avrupa içeriğin türkçesinin yazılması. Bunu da düzeltecekler. Susan hanım gayet ciddiye alınıyor Kadın bizzat AFFCO başkanı tarafından Affco toplantılarına çağrılıyor. Tüketicilerin sorunlarını iletiyor ve Affco'nun yetersiz olduğunu revize edilmesini söylüyor. Affco toplantılarında dev firmaların nasıl aç gözlülük ve hırsla çöp maddeleri petfooda koymak için çırpındıklarını anlatıyor. Kirli işler dönüyor ve kadın orada masum hayvanların temsilcisi konumunda. Sıradan evinde laptop karşısında oturan biri değil yani. En son ona gelen tüketici istek ve yorumlarını Affco başkanına vermişti. Affco başkanı baya ilgilenmiş, inşallah para babalarının değil de tüketicilerin dediği olur. Dev markalar ham maddeyi en kalitesiz ve sağlıksız olandan seçip tüketiciye güzel paketle sunup satma peşinde. Ham maddeyi nereden aldıklarını bile açıklamyorlar. Dev markalardan birine sorulmuştu ve ''işte %60 ını ABD den alıyoruz, ama söyleyemeyiz bakın çok sağlıklı ürün, biz bilim yapıyoruz'' diye kıvırmışlardı. Umarım Çin'den taurin alıp koymuyorlardır.
Bu sahtekarlıkların döndüğü petfood sektöründe Farmina ışıl ışıl parlıyor. Ham maddesi belli, firmanın güvenilirliği belli, içinde ne olduğunu biliyor insan. Öyle bir iki reklam görüp de mama alan biri değilimdir. Okumayı severim. Kedimden sorumluyum çünkü.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-15, 05:40   #172

İzmir

Bende diyorum ki bu Amerikanın farklı etiket istemesi falan bir N&D yi mi vuruyor? Şimdi siz diyorsunuz ki Amerika içindeki ürünle ilgilenmiyor. Garantili analiz yetiyor. Yani adamlara mamadaki ham proteinin, yağın falan yüzdesini ver bu proteinin ağırlıklı olarak neyden geldiğini bilmek istemiyorlar diyosun Oldu O zaman diğer mamalar da Amerika istemediği için yazmıyordur belki

Aramızdaki fark ne biliyor musunuz? Ben bu kadını kendi yazdıklarına göre değerlendiriyorum. Siz kendi yazdıklarınıza göre Alın yukarıda kadının yazısı mevcut. Bir de siz çevirin bakalım ne sonuç çıkacak? İsterseniz biraz zaman alır ama yazının tümünü de çevirir buraya eklerim. Ben kadını ciddiye almıyorlar demedim. "Yazdıklarım benim görüşüm bunu bir onay yada garanti olarak kabul etmeyin" gibi bir söyleminden sonra kadın kendini burada sizin kadar ciddiye almıyor dedim.

Buradaki mevzunun içinde gibi gözüküp o kadar uzağındasınız ki aslında.
Bana burada şöyle dendi diyorum. Siz diyorsunuz ki "aaa ben pet dergilerinde okudum, öyle demiyorlar" Hayır okumayı çok seviyorsunuz ya bi okusanıza şu forumu. Ne demiş ilgili ve açık görüşlü yetkililer? Konu nereden nereye nasıl gelmiş falan?

Size ışıl ışıl parlıyor olabilir. Bana parlamıyor. Benim için sürekli yeni şüpheler uyandıran bir mama. Sağolsun yetkilileri de yeni şüpheler konusunda oldukça yardımcı oluyorlar

Burada bu mamayı istediğiniz kadar övebilirsiniz. Benim için hiçbir sakıncası yok. Mama kötü falan demedim ben. Lakin başka mamaların kötülüğü üzerine yürütülen bir savunma biçimi olamaz. Başka mamaların kötü oluşu bu mamayı iyi yapmıyor. Bir firma hammaddenin %60 nı Amerikadan alıyorum ama söylemem demiş. Hangi mama? Yok. Nerede yazıyor? Yok. Kaynak ne? Yok. Hayır bu anlattığınız doğru da olabilir. Ama bu N&D yi süper mama yapmayacağı gibi havada asılı bir söylemdir.
Ayrıca burada Sami Bey önce İtalyadan ithal ettiklerini fakat sonra Sırbistan fabrikası besin değeri kaybını en aza indiren yeni bir teknolojiye geçtikleri için Sırbistan'dan ithal etmeye başladıklarını söyledi. Ne kadar doğru bilemem. Ama Bu bile bir süre de olsa(daha sonra İtalya fabrikası da o sisteme geçmiş) bu mamanın farklı fabrikalarda farklı ürün çıkışı olabileceği fikrini desteklerken sizdeki bu o belli, bu belli, ışıl ışıl mama güveni nereden geliyor çok merak ettim. Hayır tabiki de güvenebilir ve memnun olabilirsiniz. Bu sizin tercihiniz. Ama tüm bu şüpheler doğrultusunda benim güvenmiyor olmam da çok enteresan bir şey değildir.

Bu konu en son " 19-03-15 " tarihinde saat 06:17 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-15, 07:28   #173

rody Çevrimdışı

Ben Amerikalılar içeriğe önem vermiyor demedim ki. Affco labelling standartlarına göre adlandırmalar değişiyor dedim. Ürünün içeriğinde en çok ne varsa o başa yazılıyor mesela ''turkey,chicken,chicken meal,eggs, cranberries gibi ingredients kısmı oluyor. Yanında net oranları yazılmıyor. Guaranteed analysis de ham protein, ham yağ, lif, taurin, mineral, vitamin oranları yazıyor. Tahılsız, soyasız, doğal koruyuculu vs ise mutlaka belirtiliyor. Affco standartlarına uygunsa uygun olarak formül edilmiştir diyor. Ürünün diğer özellikleri varsa da (weight management, antihairball vs) belirtiyorlar. Farmina bu kurala göre Amerika piyasasında içeriklerini ona uygun hazırlamış dedim. Amerikalılar tabi ki içeriğe önem veriyor. Tahılsız sektörü gelişmezdi bu kadar oralarda öyle bir şey olsaydı. Evo markasının internet sitesine bir bakın, affco labelling orada var. Bahsettiğim USA etiketlendirilmesi oydu.
Susan hanım zaten ''ben çok süperim, tek yetkiliyim'' dese itici olmaz mıydı? Sonuçta bir firma kazayla bir paketi kötü yapabilir, bunu nasıl bilsin? Kahin değil ki bu kadın. Benim veterinerim bile alanında doktora yaptığı halde tek marka öneremeyeceğini söylemişti. Şu markayı alın, asla kediniz hasta olmaz diye bir şey yoktur. Kedinin özel durumu vardır vs. Sadece firma temiz yapıyor, ürünleri kaliteli ve güvenilir denilir. Sorumluluk kedi ebeveyninindir. Hazıra konmamalı kimse. Herkes okusun, araştırsın.
Benim bugüne kadar ki okuduklarımdan çıkardığım sonuca göre en güvenilir markayı Farmina olarak gördüm. Amerikada, Avrupada daha nice güvenilir marka vardır ama ülkemizi baz aldım ben. Hem sadece kuru mama değil, kaliteli yaş mama da çok önemlidir. Ülkemize inşallah kaliteli yaş mama daha çok gelir.
Sami beyin size cevap vermemesi aranızdaki yanlış anlaşılmalardan olabilir. Sizin kötü niyetiniz yok anlıyorum ama yaşını başını almış yıllarını bu sektöre vermiş ülkemize kaliteli mama getirerek hizmette bulunmuş birine (googledan araştırdım, kendisini şahsen tanımam ) biraz ağır konuşmuşsunuz. Eğer sadece reklam yapsaydı diğer tahılsız rakip firmaların mamalarını önermezdi diye düşünüyorum. Ya bu forumda ya da diğer pet forumunda önerdiğini gözlerimle gördüm.
Sırbistan olayına gelince Farmina ham maddeleri zaten İtalya, Fransa, Danimarka ve Yeni Zelanda dan aldığını söylüyor. Aynı formülle, yüksek teknolojiyle, aynı kaliteli ham maddeyle, aynı denetimden geçen ürüne güvenirim ben. Bunda büyütülecek bir durum göremedim. Tüm ürünleri de doğla koruyucuyla korunuyor. Diğer büyük bir marka gibi Amerika'da doğal ama Avrupa-Asya da yapay koruyucu kullanmıyor.
Bahsettiğim dev markalar, Forbese röportaj veren CEO, tavuk tüyünden yapılan köpek maması, insanın yiyeceği eti kediye-köpeğe veremeyiz diyen mamanın ceosu googleda bulunabilir. Specifik örnekler verdim ama isim vermedim. Kurallara aykırı olabilir. Kafamdan atmadım bunları
Paket olayından dolayı önyargılısınız şu an ve bazı sorulara cevap aldığınızı düşünüyorum ama güveniniz gitmiş. Ne yazsak boş geliyor size o yüzden. Yeni paketleme olunca belki bir şans daha verirsiniz N&D'ye.

Bu konu en son " 19-03-15 " tarihinde saat 07:54 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-15, 09:49   #174

Eray__ üyesinin avatarı

Antalya
Eray__ Çevrimdışı

Rody kullandığın yaş mama markalarını paylaşır mısın? Ben de tow gibi başka mamalar arıyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-15, 15:21   #175

İzmir

Öncelikle Sami Bey ile ilgili yazdıklarınıza gelelim. Sami Bey'i google da ben de arattım. Açıkçası sizin ulaştığınız bilgilere neden ulaşamadığımı anlayamadım. 32 yıllık bir tecrübesi varsa bakalım daha önce hangi markaları satıyormuş diye arattım itiraf ediyorum. Ama herkesin google a yazdığında da göreceği gibi forum sitelerindeki reklam mesajları ve bu markanın temsilcisi olarak katıldığı organizasyonlardan ve firma adına yaptığı açıklamalardan başka bir şey çıkmıyor. Nereden baktığınızı cidden merak ettim. Ayrıca (belki öyledir) ama benim u forumda yazdıklarını okuduktan sonra Sami bey ile ilgili fikirlerimin sizinle ayni olması mümkün değil.
Susan Thixton'ın " listedeki mammalar dünyanın en iyi mamalarıdır ve ben size bunların garantisini veriyorum" demesi size itici geliyorsa, o listeyi Susan Thixton böyle demiş gibi, bu misyonla oluşturmuş gibi bir kamuoyu algısı oluşturmaya çalışılması da itici gelmeli o zaman.

"Bizi Susan Thixton en güvenilir mama seçti"
"E kadın onay yada mamanın garantisi olarak görmeyin bunlar benim güvenimi kazanan mamalar diyor"
"E aksi çok itici olmaz mıydı? Ya markanın 1 paketinde sorun çıkarsa?"

E o zaman dünya üzerindeki hiçbir kurumun analizlerini falan da ciddiye almayalım. Ya başka paketlerinde sorun çıkarsa??

Var mı böyle bir dünya

Savunmanızı halen daha diğer mamaların ne kadar kötü olduğu üzerine yapıyorsunuz. İnternette 3 mesajdır tanıdığım birinin kafasından neyi atıp atmayacağını ben bilemem. Mesela ben buraya fotoğraf koyamadım bir süre. Ambalajın fotosunu koyana kadar benim bunları kafamdan attığım, ruh hastası olduğum ve bu sorunun aslında olmadığı gibi bir yoldan sürdürdüler konuşmaları. Fotoğrafı koyunca da yok aslında o eski ambalajdı o'ya döndürdüler bu işi.
Ayrıca bu firmanın yetkilisi burada birçok firmaya çamur atabilirken sizin hem savunmanızı "N&D den çok kötü mamalar var evlerden ırak " şeklinde yapıp hem de isim vermeyişiniz bunun aykırı olabileceğini düşünmeniz garip açıkçası. Evet mama sektörü birçok dolapla dönüyor. Dedikleriniz doğru da olabilir. Fakat kulağınıza fısıldanmadığına göre bunlar gizli bilgiler değil. Halihazırda orada burada okuduğunuz ve doğruluğundan kesin emin olduğunuz şeyleri paylaşmak neden aykırı olsun. N&D firmasıyla ilgili olumsuz görüş beyan eden birine cvp yazma sorumluluğunu kendinizde görüyorsanız bence bu hammaddesinin %60 ını Amerika'dan alan ama nerden aldığımı söylemem diyen, sentetik taurin kullanan mamaları vs. de söylemelisiniz o zaman. Araştırınca görürsünüz dediğinız birçok şeyi araştırdım. Somut bilgilere ulaşamadım. Diyelim ki ben bulamadım, göremedim. Araştırınca bulunabilecek kesin veriler varsa bunu paylaşmak niye aykırı olsun?

Evet benim bir güven sorunum var. İsrarla da mamanın iyi yada kötü olarak değerlendirmediğimi (hatta belki de çok iyi bir mama olacağını) defalarca belirttim. Ve iş dallanıp budaklanmadan gayet basit şüphelerim vardı. Fakat yetkililer tarafından yaklaşım işi bu hale getirdi. Sami Bey kızım sana söylüyorum gelinim sen anla tarzıyla ambalajlarının düzeltildiğini söyledi başka birine.(Hoş sonra ortaya 3 farklı ambalaj daha çıktı ama) Diğer yetkili buraya bir içerik gönderdi. Aslında mamada yazan bu dedi. Gayet uzlaşmacı olarak o mamanın fotoğrafını gönderin ben sizden özür dileyip tüm yazdıklarımı sileceğim dedim. Mamaya şans başka nasıl verilir ben anlamadım ki?
Ayrıca sanırım sorularınızın cvbını aldınız gibi bir söylem size de fazla iddialı gelmiyor mu? Sorularla ilgili yaklaşımınız ben tuhaf birşey göremedim, o kadar ambalajı güzel içi boş mama varken neden N&D ile uğraşıyorsunuz, şoyle olsa itici gelmez miydi şeklinde.
Farzedelim siz bütün soruları akıllarda şüphe kalmayacak şekilde verdiniz. Sıradan bir kullanıcı olduğunuzu söylüyorsunuz. Sizce bu cevaplar sizin ağzınızdan mı daha inandırıcı olur yetkili birinin ağzından mı duyulması gerekiyordu. Orta halli bir mama düşünelim. Ben de sıradan bir kullanıcı olarak onu yerlere göklere sığdıramayayım. Bağlayıcı olur mu bu durum?
Ayrıca Sami Bey'in cvp vermediği de tek ben değilim. Mamasıyla ilgili şüpheleri olan biri bana özel mesaj attı. Hatta Sami bey onun facebook sayfasında da varmış. Oradan mesaj atmış fakat cvp falan vermemiş. Firmayı aradığında da bir bilgilendirme çabaları olmamış. Şimdi farklı yollardan deniyor şansını. Ben bu mamaya hep mesafeliydim. Ama o kişi burada N&D yi hep savundu. Bunun hatrına ilgilenilmeliydi diye düşünüyorum.

Bu konu en son " 19-03-15 " tarihinde saat 15:44 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-15, 16:12   #176

İzmir

Ayrıca özellikle bunu ayrı bir mesajda dile getirmeyi tercih ettim gozden kaçmaması için. En başından beri sorduğum bu aslında benim. Siz de gelip Israrla Avrupa'nın başka Amerika'nın baska içerik istediğini, sorunun American English ve Biritish English den kaynaklı olduğunu, tek hatalarının Avrupa'ya ait içeriğin üstüne bunu koymaları olduğunu söyleyerek bunu normal birşey olarak anlatıyorsunuz.
Yalnız şöyle birşey var. Mamadaki İngilizce kısmı USA ve GB olarak belirtilen kısımda yazıyor.Amerika ve Büyük Britinya yani. Amerika ve başta İngiltere olmak üzere Avrupa ülkeleri. BU ibarelerin anlamını biliyorsunuzdur mutlaka. Burada anlatılmak istenen Amerika ve Büyük Britanya ülkelerine özgü bir etiket olduğu. Aksi halde sadece ENG ibaresi yeterdi. Hoş USA ve GB yi American English ve British English olarak değerlendirirsek o zamanda bahsettiğimiz farklılıkların olmaması gerekirdi; Sizin burada Amerikan İngilizcesinde böyle ama İngiliz İngilizcesinde farklı diye açıklayacağınız. Sonuçta ikisine de hitap eden bir etiket basmışlar. Orada sadece USA ibaresi olsaydı dedikleriniz mantıklı gelebilirdi belki. Fakat orada bir de GB var ısrarla gözden kaçırdığınız. Amerika ve Avrupa ısrarla farklı içerik istiyorsa dediğiniz gibi,bu içerik Amerika içinse , bu mama İngilterede nasıl satılıyor o zaman? Ayrıca tekrar yazıyorum. Amerika farklı içerik değerlendirmesi istedi diye ona özel farklı içerik basıyorsun. Fakat bu kısımda neden 1 tane Amerika distribütörü yazmak yerine Hindistan, pakistan, Endonezya, Malezya gibi ülkelerin distribütörleri yazıyorsun.??

Bu konu en son " 19-03-15 " tarihinde saat 16:15 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-15, 16:32   #177

mighty Çevrimdışı

sevgili pissymom son cümlede bahsettiğiniz kişi benim sanırım.Aslında bu mesajı sabah yazmıştım fakat yarım kaldı ve bende bir boş dosyaya kaydetmiştim yani siz dedikten sonra yazmadım bunları sadece son bir kaç kısmı ekliyorum ayrıca bazı şeylere açıklık tam getiririm diye düşünüyorum.Hiçbir zaman kaçan biri olmadım burada çok şeyle itham edildiğim için yazmama kararı aldım.Sami Bey'e hiç mesaj atmadım zaten sayfamda ekli yazdıklarımı görmüştür ben firmanın facebook adresine yazdım beklemedim aradım sonradan yazılan cevapları da isteyene atarım.Yazdıkları kimseyi tatmin etmez hele beni hiç!
bundan sonraki yazılanlar sabah yazdıklarım ama tamamlayamadıgım ıcın gonderemediklerim

Buyurun

yazmayacağım dedim millet niyeyse benim yazmama bir uyuz oluyor Herkes kaldı da beni takip ediyor neyse artık dayanamıyorum ve tek bu konu üzerinden yazacağım
Buldunuz bir kişiyi biri geliyor biri gidiyor maşallah!
İsim vermeyeceğim sonradan gelen 2 kişi kendini biliyor ha birde yan çizen bir tip de gördüm.Her şeye yorum yapan,mamayı kullanmayan veletleri saymıyorum bile!
Mamayı Temmuz 2014 'ten beri kullanıyorum.Hatta Kasım 2014'ten beri 2. kedime de N&D ile başladım direk.Yani 8 aydır hemen hemen bu markayı kullanıyorum.Şimdiye kadar aldıklarımı aşağıda yazıyorum!
3 adet 1.5 kg lık TAHILSIZ KUZULU
1 adet 10 kg DÜŞÜK TAHILLI KUZULU
şuan kullandığımız TAHILSIZ 10 kg KUZULU

Mamadan çok memnun olduğumu her yerde dile getirdim ve bundan çekinmedim çünkü net olarak gözlemlediğim şeyler vardı.Fuarda karşılaştığım sorun nedeni ile mamayı değiştirmek istedim.Malum geçen zaman zarfında ACANA satın aldım.Çünkü herkes gibi en doğru şekilde beslemek istiyorum.Şişmelerini değil doymalarını istiyordum.Tercihim ve savunmam bu sebepten dolayı TAHILSIZ mamadan yana oldu.Maalesef ağızlarını sürmemeleri bir yana ciddi problemlerle karşılaştım ancak herkeste aynı olacak diye bir durum yok bunun da bilincinde olan bir tüketiciyim.Sonrasında tabi dayanamadım ve asla onları zorlamak istemedim.Evdeki 1.5 kg tahılsız ve 10 kg düşük tahıllıda bana sipariş verdiğimde 1-2 günü atlatacak mama vardı ama karıştırmakta istemedim.
Fiyatlara bakarken düşük tahıllıya fiyatından ötürü çok elim gitti gitmedi değil ama büyük kedimin tahılsızı daha çok sevdiğini bildiğimden ve tüy dökümü,doyma gibi durumları da net gözlediğim için TAHILSIZ sipariş verdim.
Mama geldi ve paketin üzerinde yaprağın yeşil olmasını bekliyordum tahılsızın bir nevi simgesi hatta Farmina standında veterinerleri ile konuşurken ayrımı hep yaprak rengi üzerinden yaptığını fark ettim.Örn. şu şekildeki kedilerin yeşil yaprak yemesi daha iyi olur gibi! Yani tahılsız - düşük tahıllı demiyordu ben de bu sebepten aklımda bu durum öyle kalmış ki alla alla niye böyle yanlış mı diye düşündüm hatta sordum paketler deneme aşamasında imiş Firma ile sorun yaşasak da üründen çok memnun olunca firmaya da katıksız bir güven yaşıyordum sanırım birçok kişi benim gibi olur.Sonra üzerine baktım 2 adet 10 kg 'lık mamayı yan yana koydum ''grain free'' ibaresini gördüm ve kendimce rahatladım.Sonrasını filan hiç sorgulamadım!
Reklam yaptığımı düşünenler bu kısımdan rahatsız olacak( neyın reklamı ise ? hangi firmadan kaç kuruş almış isem ayrıca hazırandan beri uyeyken bugun uye olup facebook sayfasının reklamını mıllet yaparken neyse)

Blogumda yazmak için 3 mama paketimin ve içeriklerinin fotoğrafını çekeyim dedim.Zaten tahılsız diye aldığım mamayı her döküşümde tabağa acaba dediğim bir konu vardı.RENGİ.Önceki aldığım 1.5 kg'lıklarda ciddi koyu renkti.Sonrasında dedim pakete bakayım ya gözle olacak iş mi? Yani bildiğiniz YAPIŞTIRMA TÜRKÇE ETİKET!!! Yabancı yazan yerlerde de HER ŞEY AYNI! Tek fark YAPIŞTIRMA ETİKET!
Paket önemli mi önemsiz mi???? Ben bir tüketiciyim kusura bakmayın da ÇOK ÖNEMLİ !Ayrıca ben deneme tahtası mıyım? Kendime harcamayıp bu kısıtlı bütçemle kedilerime iyi bakayım diye kriz ortamında onlara harcıyorum verdiğim paranın da hesabını sormak isterim!
Paketin üzerine baskılı GRAIN FREE yazsa idi inanacaktım! İNANMIYORUM!!!! 10 TAHILSIZ DİYE SATTIĞINIZ ÜRÜN EMİNİM Kİ DÜŞÜK TAHILLI!
YENİ paket eski paket mi var GÜVEN SORUNU VAR!
ama siz umursamıyorsunuz!Müşteri kaygınız olduğunu sanmıyorum!Kusura bakmayın!

Olanlara devam edeyim
Firmayı aradım.Analizi ücretsiz yaptıracağımı söyledi bir bayan ciddi rahatladım çünkü merak ediyordum.Tabi hemen laboratuvarın numarasını bulmaya çalıştım,bunu yaparken fark ettiğim bir şey oldu ANALİZİN ÜCRETLİ olduğu!Bakanlığın laboratuvarındaki görevli beni direk bakanlığın yem bölümüne yönlendirdi onlardan fikir alın burası uzak ona göre yol izleyelim dedi,tamam dedim.Ertesi gün tüm paketleri aldım bakanlığa gittim.
Bu kısımda kalmıstım yazmaya devam ediyorum

Kimsenin bir şeyden haberi yok.Kapalı paketten numune alınıyormuş ayrıca ücret benden yani analizi yaptırmak isteyenden

sonrası içinde kendi facebook sayfamdan yazdıgımı kopyalıyorum size
isteyene facebook sayfa lınkımı de verırım adım soyadım iyi kotu bılınıyor

yazdıgım tarih 11 MART 2015

ve Yazdıklarım

Evettt yazimi yazmadan once blogta burada paylasiyorum en azindan listemdeki insanlar bir ön bilgi edinsin.Elimde 2 adet 10 kg lik mama var ve 1.5 kg lik bir mama daha...10 kg lik olanlardan biri DÜŞÜK TAHİLLİ digeri ise TAHİLSİZZZZZ! Kucuk 1,5 kg lik paket ise TAHİLSİZ ve 3 pakette KUZULU yani karsilastirma yapabiliyorum!
Dün blogta yazmak icin paketleri ve icerigi yani mamalarin kendini fotograf cekeyim dedim.Zaten son aldigim TAHİLSİZ 10 KG olan mama geldiginde yaprak rengi yesil olmasi gerekirken paketin uzerinde düsük tahilli 10 kg lik gibi sari &yesildi.Firma yetkilisine sordum DENEME ASAMASİNDA PAKETLER dedi tamam dedim firmayanin ÜRÜNLERİNE GÜVENİYORDUM CÜNKÜ! Dün bu farki fark edince birkac kiside farkli gorundugunu soyleyince msj attim sayfalarina yalniz bekleyemeyip aradim da sonrasinda! Cikan hanim efendim bana paketlerin degisecegini ve icim rahat etmiyorsa UCRETSİZ! Analize gonderebilecegimi ve hatta bunun ucretinin kendilerinden ciktigini belirtti! Gözlemlerimi aktarayim size! 2 buyuk paket arasinda ELLE YAPİSTİRİLABİLEN ETİKETLER DİSİNDA HİCBİR FARKLİLİK YOK! İngilizce yazi olarak GRAIN FREE İBARESİ YOK PAKETE BASKİ OLARAK! Mamada kirintilar var ancak 1,5 KG LİK PAKETTE YOK! Ayrica 1.5 KG lik paketteki mama koyi renk diğeri bariz açık renk! Dün bir kac yere ulaştım hani bana "ÜCRETSİZ ANALİZ YAPTİRİN " DİYEN BAYAN vardi ya ! Laboratuvari aradim
1 ÜCRETSİZ ANALİZ YOK !!!!
2 TAMAM HADİ UCRETİ İLE YAPTİRAYİM DESENİZ AÇIK PAKETTEN ANALİZ YAPİLMİYORMUS !
MAMANİN 10 KG LİK TAHİLSİZİ 250 DEN 300 E KADAR CİKİYOR DUSUK TAHİLLİSİ 170 TEN 210 A KADAR DEVAM EDİYOR !!!! 1.5 KG LİK TAHİLSİZİ İSE 50-70 ARASİNDA ! MAMALAR Mİ ALAYİM YOKSA ANALİZE Mİ PARA VEREYİM ????
3 TARİM MUDURLUGU HİCBİRSEY YAPMİYOR!!! BOSA CABALAMAYİN YORULMAYİN
4 ALO 174 HATTİNA SİKAYET BİLE ALMİYORLAR! NEDENİ İSE TAHİLLİ VE TAHİLSİZ MAMA DİYE BİR AYRİM KAYDİ YOK!!!
Anlayacaginiz bu sektorde hayvan beslemek şans işi
Ben bir firmaya filan güvenmem bu saatten sonra
Çok açık var sektorde!!!
Aradaki 80-100 kusur TL lik farkin aciklamasini bulamadim koskoca bir Ülkede!
Evet buna ayiracaj bütçem olsa emin olun özelde de yaptirirdim ancak yok!
Yani paranin gozu ciksin!

sonrasında benım ıcıme sınmeyen durumdan oturu ozel bır laboratuvar ıle gorustum analız yapan ..
amacım fıyat alıp durumumu ayarlamak ve bır sekılde analızı yaptırmak ancak ellerinde kit olmadıgına dair maıl atmıslar onunda ekran goruntusu mevcut
ha ben hepsini kimsenin sallamadıgı benım reklam yaptıgımı dusundugu blogumdan yazacagım yakında oradan da ısteyen baksın

kimsenin yalakası olmadım
hep dogru bıldıgımı yapmaya calıstım ve savundum hatta fırma ıle sorun yasadım agladım yanı o fuarda
gene de bır yanlısım olmadı olanı anlattım sadece
mamaları kotu demedım cunku yalan soyleyemem
hatta blogumda yazmak ıcın kendılerınden numune ıstedım
mama tanelerını merak edenler var dıye !! kendim için istemedim asla !
gerı kalanları da kendı kedılerıme degıl sokak kedılerıne verıp fotograf cekeyım dedım yanı bunu ufak bır projelendırmeye gıtmıstım
numune - ler gelmedi iyiki de gelmemiş diyorum

benim 10 kg N&D mamalara güvenim yok özellikle TAHILSIZ diye satılanlara
1.5 KG olarak 2 kedime sürekli alacak gücüm yok
bana ''paketler değişecek'' deyip durmayın
PAKET BENIM ICIN ÖÖÖÖNEMLİ
değiştirince haber verırsenız belki alırım bılemıyorum

ama bir tuketıcı olarak tercıh edermıyım hayır
kotulermıyım kucuk boyları hayır
buyuk boylarda kafamda sorular var mı EVET
alırmıyım hayır
tavsıye edermıyım suan bılemıyorum
ama cok buyuk acık kısımların oldugu aşikar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-15, 17:00   #178

İzmir

İngilizce içerikte yazan fakat diğer hiçbir dilde yazmayan AAFCO kriterlerine göre üretilmiştir tarzı bir yazı da var. Şimdi diyeceksiniz ki bunu Amerika istiyor diğer ülkeler istemiyor.
O zaman ambalaja yazmayıp reklamını neden AAFCO üzerinden yapıyorsun derler adama.

Şimdi AAFCO nun pet food sektöründe ne olduğunu düşünelim. Sadece konumuz dahilinde kedileri ele alırsak bu kurum kedi mamalarındaki sağlıklı değerleri belirler. Yani bir kedinin ihtiyacı olan her tür besin değeri. Sağlıklı bir kedi için gereken beslenme ihtiyacının karşılığı değerler. Evcil hayvan besleme konusunda yeni yeni bilinçlenen ülkemizde bile bu kurum her mamada aranan birşey haline geldi. Yani diğer ulke ambalajlarına istemiyorlardı koymadık gibi küçümsenecek bir kurum değil bence. Zaten bu değerler doğrultusunda üretim yapan hiçbir firmanın da küçümseyeceğini sanmıyorum. Hadi Avrupa AAFCO tanımıyor bile!!! FEDIAF var AAFCO nun Avrupadaki dengi. O zaman onun kriterlerini değerlendir, onu yaz. Sadece İngilizcesine yazıp ambalajdaki 10 a yakın dile bunu eklememek nedir? Sonuçta belirlediği değerler tüm dünyada kabul görmüş bir kurumdan bahsediyoruz.

Sonra acaba Amerika'ya farklı bize farklı mama mı geliyor diye düşündüğümüzde biz sorunlu oluyoruz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-15, 17:17   #179

İzmir

Evet sizden bahsetmiştim ve belki bilinmesini istemezsiniz diye konunun ayrıntısını ve isminizi yazmamıştım. Geldiğiniz iyi oldu. Çünkü bana özelden mesaj atan birinin varlığına inanmasalardı dahi en azından size sormadan isminizi vermeyecektim. Ben yazdıklarınızdan Sami bey'in facebookuna mesaj attınız sandım. Firmanın facebookuymuş.Yanliş anlamışım demekki. Buradan da düzeltmiş olayım.
Daha önce size yazdığım gibi ben bakanlığı aramadım, mail attım. Bilmiyorum belki dönerler diye umut ediyorum hala.

Daha önce memnun olmanız şu an şüphelenmeniz için bir engel teşkil etmez. En azından ben işin orasında değilim. Fikirler değişebilir yani. 3 ay önce asla kullanmam dediğim mamalar şimdi koridorda dizili duruyor benim. Hoş yine kullanmıyoruz ama olsun. Denedik mi denedik
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-15, 17:24   #180

İstanbul (Anadolu Yakası)
Pınar Yeşim Çevrimdışı

pissymom ....MOOMMMM yataklara düşeceksiniz ... dediklerinizi tutturamıyorsunuz diye .... niye sormuyorsunuz rahatlamıyorsunuz ?ben yazdım ve sordum ... siz anlarsınız Amerikan ingilizcesinden ....

Here is the answer coming from FDA ....

'' It is against the law here. Orijen has the same issue. For US section they do not but on declarations for other countries on the same bags they do, just like N&D.US states do not allow including the percentages
i dont understand why Turkish consumers care ''
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları