Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 15-03-15, 17:00   #136

Alaska the kitty üyesinin avatarı

Beylikdüzü
Alaska the kitty Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi maması konusunda kararsızım,yardımcı olur musunuz?:)

pissymom tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yardımcı olabildiğimi sanmıyorum ama birşey değil yine de
Nezaketen teşekkür ettim zaman ayırıp cevap yazdığınız için ama en azından kullandığınız mamanın markasını yazabilirdiniz diye düşünüyorum neticede hemen koşup gidip alacak değildim.ama sizi de anlıyorum,mama markaları konusunda tartışırken reklam yapıyor damgası yemek istememiş olabilirsiniz.ben yalnızca hassas bir hayvanseverin kullandığı mamayı merak etmiştim aklımda olsun diye.henüz çok yeniyim kedi bakımı konusunda ve nerede ne öğrenebilirim diye herşeyi merak ediyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-03-15, 17:32   #137

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Alaska the kitty tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Nezaketen teşekkür ettim zaman ayırıp cevap yazdığınız için ama en azından kullandığınız mamanın markasını yazabilirdiniz diye düşünüyorum neticede hemen koşup gidip alacak değildim.ama sizi de anlıyorum,mama markaları konusunda tartışırken reklam yapıyor damgası yemek istememiş olabilirsiniz.ben yalnızca hassas bir hayvanseverin kullandığı mamayı merak etmiştim aklımda olsun diye.henüz çok yeniyim kedi bakımı konusunda ve nerede ne öğrenebilirim diye herşeyi merak ediyorum
Ben daha önce de yazarken kimseye mama falan önermeyeceğimi söyledim. Çünkü bu ülkedeki çoğu mamanın ya bir eksiği ya geçmişte bir sabıkası olduğunu biliyorum. Yazdığımı okudunuz mu bilmiyorum ama iştahı ciddi boyutta bir kedim var ve hızla kilo alıyor. "Mamalar mı besleyici değil çok yiyor?,Çok mu lezzetliler, daha lezzetsizini mi bulayım? Az besleyici mi alsam, çok yesin kilo artışını kontrol altına alalım?" gibi kafamdaki deli sorularla sürekli mama deniyorum. Royal canin, Hills, Pro plan, Acana, N&D ve en son da Profine denedim. Bu listede benim önceden hayatta kedime yedirmem dediklerim de var ama dur bi deneyelim diye onları da yedirdim. Hiçbiri derdimize çare olmadı. Homini gırtlak yiyor ve kilo alıyor. Yani sizin bana bilgili ve tecrübeli iltifatlarınızı yakıştırdığınız halimle bile sürekli deniyorum ben. Hiçbirinden de yazdığım derdimize çare olmamasından dolayı memnun kalmadık. Ben şimdi size nasıl bir mama önerisinde bulunayım??
Hoş burada çok insan var.10 gün kullandığı veya hiç kullanmadığı mamayı bile tavsiye eden. Üye olduğumdan beri dikkatimi çeken biri var mesela. "Ben x mamayı kullanıyorum ama siz y mamayı kullanın, çok süpeer bir mama o" diye her forumdan çıkıyor. Çok güzelse sen kullan o zaman. Yok onu almaya bir şekilde imkanın yok diyelim. Hiç kullanmadığın mamayı nasıl önerebilirsin birine orda burda duyduklarına bakıp? Gel de altında birşey arama. Ben onlardan biri değilim ne yazık ki. Bunun ciddi bir sorumluluk olduğunu düsünüyorum. Memnun kalınmış sabit bir mama seçimini yapmış bir insan da olsam "ben bu mamayı kullanıyorum" derdim o ayrı ama "siz de kullanın, süper mama" diye mama ismi vermezdim sanırım. Bir kediye iyi gelen diğerine gelmeyebiliyor. Yardımcı olamıyorum o yüzden. Üzgünüm.

Bu konu en son " 16-03-15 " tarihinde saat 17:44 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-03-15, 18:15   #138

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Burada içeriklerine göre mama önerilebilir bence, içerikten anlayabilirsiniz mamanın iyi olup olmadığını. İçeriği kötü olan mama kediye iyi gelmeyeceği gibi, içeriği iyi olan mamanın da çoğu kediye iyi geldiği bir gerçektir. Tabii ki bir kediye iyi gelen mama diğerine gelmeyebilir ama burada içeriği kötü mama da önermez kimse. Önemli olan içeriği iyi mamalar arasından kediye iyi geleni seçmek.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-03-15, 18:20   #139

İzmir
pissymom Çevrimdışı

İçeriğe nereden bakıldığı önemli tabi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-03-15, 18:24   #140

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Ayrıca kötü mama neden önerilmesin ki? Memnun kalan olmuştur, reklam yapıyordur, hiç denemeden yorum yapıyordur... Bir sürü sebebi olabilir.
Bana kötü bulduğunuz bir mama söyleyin mesela. Onlarca forum yada forumlarda yapılmış yorum bulabilirim size öneri ve memnuniyet içeren.
Yada siz forumlarda aratarak bulabilirsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-03-15, 18:27   #141

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Ben internetten bakıyorum. Ambalajdaki içerik de aynı olsa iyi olur. Dediğiniz gibi önerebilir aslında, kendim için yazdım bir anlığına.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-03-15, 18:45   #142

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Kaynak olarak ele aldığınız yere güvenip güvenmemek sizin bileceğiniz iş tabi.
Konunun buralara nereden geldiğini biliyorsunuz.
Mesela benim elimdeki paketin İngilizcesiyle Türkçesi farklıydı. Sonra burada yetkili biri bana yine internetten bir İngilizce içerik gönderdi. Bu benim elimdeki paketteki İngilizce içerikten farklıydı. Sonra başka biri geldi amazon.com dan bir link gönderdi. "Baaak orada da satılıyor" diye. Listeden bir mama seçip içeriğe baktım. O da bana burda yetkilinin gönderdiği içerikten farklıydı mesela. Sizce güven konusunda sorun bende mi? Hangisine inanıp insanlara gönül rahatlığıyla öneride bulunulabilir mesela?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-03-15, 18:56   #143

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Konunun buralara nasıl geldiğini biliyorum evet yazmasam da takip ettim. Güven konusunda sorunun sizde veya bizde olması içeriklerin birbirlerinden ne kadar farklı olduğuna göre değişir. Bahsettiğiniz içerikleri tekrar buraya yazabilir misiniz rica etsem?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-03-15, 19:00   #144

İzmir
pissymom Çevrimdışı

https://drive.google.com/folder/d/0B...hFTjE0NHc/edit

Sanırım foto koyabildim sonunda. Fotoğraflar üzerinden N&D nin içerik tutarsızlığını daha net anlatabileceğimi umuyorum.

1. Foto Sami Bey'in Facebook hesabının herkese açık kısmındaki bahsettiğim beyanatı. Herkese açık olmasından dolayı aslında çok gerekli olmasa da fotosunu ve soyadını sansürledim. Konuşmanın tümü ve ekran görüntüsünün sansürlenmemişi mevcut tabiki.

2. Fotonun net kısmı Türkçe içerik. Türkçe diyebilirseniz tabi. Yarı Türkçe yarı İngilizce diyelim Sıkılmadan okuyun öncelikle beslenme rehberini.

3. Bu da USA ve GB olarak belirtilen İngilizce kısmı. İngilizce bilmeyen biri bile aynı olmadığını farkeder ama yine de ben kendimce önemli bulduklarımın içinden örnekler vereyim.

*Oranların olmadığı dikkatinizi çekmiştir mutlaka. En önemli ilk 3 içerikte bile yok hatta.

*Oranı geçtim Taze kemiksiz tavuk eti İngilizce içeriğe girerken oluvermiş size deboned chicken.(Ayıklanmış veya kemiklerinden ayrılmış tavuk anlamında). Fresh deboned chicken meat(taze ayıklanmış tavuk eti)demediklerine göre bi bildikleri olmalı. Chicken meat (tavuk eti) deseydiniz bari de yağı mı, ibiği mi şüphesine düşülmeseydi.

*İngilizce içerikte Calories me from diye bir bölüm eklenivermiş. Alınan Kalorinin içeriği olarak algılayabiliriz bunu. 40% protein, 26% yağ, 34% diğer değerleri verilmiş.Türkçe içerikte böyle bir kısım yok mesela. Ne mi var? Analatik bileşikler kısmında 38% ham protein, 10%ham katı ve sıvı yağlar verilmiş, diğer içeriğin toplamı verilmemiş.

*Narlı mama olarak satılan bu mamada Türkçe içerikte nar tozu %0.5 verilmişken, Amerikalılar bunu bilmese de olur denmiş ve dehydrated pomegranate nin oranı yazılmasına ihtiyaç duyulmamış.

*Türkçe içerikte taurin gibi önemli bir değer gayet iddialı bir açıklamayla net 5000 mg verilirken, İngilizce içerikte bu oran 0.40% oranıyla pek net olmayan herbirimizi hesap makinalarına koşturtacak şekilde verilmiştir. Üşenmedim koştum, hesapladım. Türkiye'ye 1.5kg da net 5000mg taurinle gelen mama başka ülkelere 6000mg taurinle gidiyor.Nasıl oluyor valla ben de bilmiyorum. Bir tarafta net rakamlar, diğer tarafta yüzdeler. Amaç ne olabilir ki acaba??

1 kg üzerinden hesaplarsak yine 4000 mg oluyor. O da olmuyor yani

*İngilizce içeriğin USA ve GB ( ABD ve Büyük Britanya)olarak belirtilmesi bunun o ülke insanlarına yönelik bir içerik olduğunu belirtir. Yoksa sadece İngilizce içerik denmek istense birçok yerde karşınıza çıkmıştır ENG ibaresi yeterlidir. Fakat paketten de göreceğiniz üzere ABD ve Büyük Britanya'yı kapsayacak ülkelerde(İngiltere, İskoçya , İrlanda vb) distribütörleri yoktur. Bu kısıma hangi akla hizmet olduğunu bilmediğim şekilde aynı kıtada bile yer almayan Hindistan, Pakistan, Hong Kong,Endonezya, Malezya gibi ülkelerin distribütörlerini yazmışlar. Dün bana burdaki Hindistan Sırbistan'ın İzmit gibu bir bölgesi diye yutturulmaya çalışıldi da hadi onu yedik diğerlerini ne yapıcaz acaba?

Neyse daha çok var da bu kadar yeter sanırım. Bunun için ayrı forum açacaktım ama mevzu burda tartışıldığı için burayı uygun gördüm. Belki sonra o da olur.

Sayfalarca yazdığımı tekrar yazmayacağım tabi. Özeti budur ama. Daha ayrıntılı bilgi için forumu tekrar okuyabilirsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-03-15, 19:08   #145

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

İlginç....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-03-15, 22:04   #146

Alaska the kitty üyesinin avatarı

Beylikdüzü
Alaska the kitty Çevrimdışı

Ben daha önce de yazarken kimseye mama falan önermeyeceğimi söyledim. Çünkü bu ülkedeki çoğu mamanın ya bir eksiği ya geçmişte bir sabıkası olduğunu biliyorum. Yazdığımı okudunuz mu bilmiyorum ama iştahı ciddi boyutta bir kedim var ve hızla kilo alıyor. "Mamalar mı besleyici değil çok yiyor?,Çok mu lezzetliler, daha lezzetsizini mi bulayım? Az besleyici mi alsam, çok yesin kilo artışını kontrol altına alalım?" gibi kafamdaki deli sorularla sürekli mama deniyorum. Royal canin, Hills, Pro plan, Acana, N&D ve en son da Profine denedim. Bu listede benim önceden hayatta kedime yedirmem dediklerim de var ama dur bi deneyelim diye onları da yedirdim. Hiçbiri derdimize çare olmadı. Homini gırtlak yiyor ve kilo alıyor. Yani sizin bana bilgili ve tecrübeli iltifatlarınızı yakıştırdığınız halimle bile sürekli deniyorum ben. Hiçbirinden de yazdığım derdimize çare olmamasından dolayı memnun kalmadık. Ben şimdi size nasıl bir mama önerisinde bulunayım??
Hoş burada çok insan var.10 gün kullandığı veya hiç kullanmadığı mamayı bile tavsiye eden. Üye olduğumdan beri dikkatimi çeken biri var mesela. "Ben x mamayı kullanıyorum ama siz y mamayı kullanın, çok süpeer bir mama o" diye her forumdan çıkıyor. Çok güzelse sen kullan o zaman. Yok onu almaya bir şekilde imkanın yok diyelim. Hiç kullanmadığın mamayı nasıl önerebilirsin birine orda burda duyduklarına bakıp? Gel de altında birşey arama. Ben onlardan biri değilim ne yazık ki. Bunun ciddi bir sorumluluk olduğunu düsünüyorum. Memnun kalınmış sabit bir mama seçimini yapmış bir insan da olsam "ben bu mamayı kullanıyorum" derdim o ayrı ama "siz de kullanın, süper mama" diye mama ismi vermezdim sanırım. Bir kediye iyi gelen diğerine gelmeyebiliyor. Yardımcı olamıyorum o yüzden. Üzgünüm.
Yok yok ortada üzülmenizi gerektirecek bir durum yok rica ederim ben zaten mama önermenizi istemedim kullandığınız mamayı merak etmiştim o kadar sanırım kendimi biraz yanlış ifade ettim.çömez dediysem o kadar da değil çok ta mütevazi olmıyım bari.en azından market mamalarının,karbonhidratı,tahılı bol mamaları almamam gerektiğinin ayırdındayım.senelerdir kedi besleyip te marketten mama kullanan ya da hazır mama almayıp ev yemeklerinden yediren de vardır mutlaka.bütçe ve tercih meselesi hiç kimseye lafım olamaz.ama ben bir kere bişeyin iyisini kötüsünü öğrendikten sonra ısrarla bildiğimi okuyamam.evimin kıymetlilerine(çocuklarım+Alaska) bütçemin azami izin verdiğini sunmak hayat felsefem.tahıl oranı proteinden fazla olan mamaların kedim için uzun vadede iyi olmadığını öğrendikten sonra piyasaca iyidir denilen mamalara devam etmem mümkün değildi.içim rahat etmezdi.petshoptaki zat " siz istediğiniz kadar en iyi mama hangisidir diye araştırıp durun,en iyisini de alsanız kediniz yemezse yapacağını bişey yok hangisini severse onu almak zorundasınız."demişti.bi derece haklı olsa da şu noktada katılmıyorum,aroması güzel diye besin değeri çok düşük,reZil bi mamayı sevdi yedi diye hadi artık bunu vereyim madem kızım sevdi de diyemem.oğlum şeker,sakız çok seviyo bıraksan 2 paket sakızı çiğner çiğner yutar.seviyo diye vereyim mi yani.ya da fast food..onlar için neyin iyi neyin kötü olduğunu bilmiyorlar ki.neyse çok uzattım,eminim beni anlamışsınızdır.aynı frekansta olduğumuzu düşünüyorum çünkü.ben biraz heyecanlı ve sabırsız biriyim.hemen öğrenmek,bilmek falan isterim yeni bir ortama girdiğimde...))
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-03-15, 22:13   #147

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Ne kadar güzel. Bu bilgileriniz doğrultusunda kedinize en iyi mamayı en kısa zamanda bulacağınızdan eminim

Bu konu en son " 16-03-15 " tarihinde saat 22:34 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-15, 03:40   #148

rody Çevrimdışı

4-5 gun önce bu konu hakkında yazdığım yorum moderatör onayı beklediği için yayınlanmadı sanırım yayınlanmayacak, umudu kestim Link verdiğim için mi böyle oldu bilmiyorum. Biz N&D düşük tahıllı kısırlaştırılmışı kullanıyoruz ve çok memnunum bu markadan. İlk defa burada kötü yorum gördüm. Sanırım paketteki çeviri hatalarından dolayı şüpheye düşülmüş. O konuda haklısınız, keşke daha özenli paketleme yapılsaydı. İleride düzelteceklerinden emnim. En güvendiğim kuru kedi mamasıdır. Türkiye'de böyle bir mamayı alabildiğimiz için Sami beye çok teşekkür ederim. Çok seçici bir kedim var ve N&D'ye bayılıyor. Bu arada N&D nin Amerika Facebook fan sayfasına bakarsanız insanların gayet üründen memnun kaldığını görürsünüz. Farmina USA facebook diye aratırsanız google da çıkar karşınıza. Link vermiyorum, çünkü diğer 2 mesajımda yayınlanmadı sanırım link yüzünden. Chewy.com'da da N&D satılıyor ve Amerikalılardan orada da çok iyi yorumlar almış. Chewy.com a girip dry food kısmından Farmina'yı seçip yorumlara bakabilirsiniz. Taze kemiksiz tavuk etine gelince benim anladığım kadarıyla bize gelen paketlerde İngiliz ingilizcesinden çeviri yapılmış yani ''fresh boneless chicken''. Ama pakette Amerikan ingilzcesi yani deboned chicken var. O yüzden sanki içerik farklı gibi algılanıyor. Farmina USA facebook sayfasında bir tüketici içeriğin neden farklı olduğunu sormuştu ve admin aslında aynı şey olduklarını ama kurallar gereği Amerika'da etiketlendirilmenin daha farklı olduğunu söylemişti. Ve pakette sadece malezya, hindistan distribitörü yok ki; avusturya, ispanya,fransa dağıtıcıları da var. Paketin arkasına bakabilirsiniz. Sadece pakete bakmak da yetmez bir mamanın iyi olup olmadığını anlamak için. Mesela Purina, Blue Buffalo'ya dava açmıştı insanları yanlış yönlendirdiği için. Kriteriniz sırf paket olmasın. İnternet sitelerini, kullanıcı görüşlerini, markanın geçmişini vs. inceleyin bence. Bu arada mamanın yurtdışında ucuza satılması kötü mama olduğunu göstermez, gimpet ürünleri de ingiltere'de çok ucuza satılıyor. Biz burada bir malt ürününe en az 38 tl verirken onlar 3-4 pound veriyorlar.
Bu arada Sami beyi forumda yazar olarak bulmuşken tekrar teşekkür etmek istedim, umarım tahılsız, yapay koruyucu içermeyen tavşanlı yada hindili konserve de getirir ülkemize. Tavuk yada balık alerjisi olan kediler için çok iyi olurdu.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-15, 11:48   #149

İstanbul (Anadolu Yakası)
Pınar Yeşim Çevrimdışı

Sayın Rody ,
Sizi allah göndermiş buraya barış elçisi olarak . Ellerinize dilinize sağlık . Size kediniz ile mutlu sağlıklı bir ömür diliyorum .
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-15, 13:49   #150

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Bak olumlu birşey duyunca nasıl da mutlu oluyor benim Pınarcım
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları