Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Anket Sonuçlarını Görüntüle: Sizce hangi kedi maması en sağlıklı?
Brit Care 13 5,63%
CaroCat 0 0%
Eukanuba 4 1,73%
Farmine Cimiao 15 6,49%
Hill's 36 15,58%
Profine 7 3,03%
Proplan 47 20,35%
Royal Canin 91 39,39%
Sanabelle 15 6,49%
Spesific 3 1,30%
Oy Verenler: 231. Bu ankette oy kullanamazsınız

Cevap Yaz
Eski 03-03-14, 19:28   #76

İstanbul (Anadolu Yakası)
boncurno Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi mamaları hakkında ufak bir araştırma

hakan aya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Analiz için teşekkürler fakat maalesef katılmıyorum. Birincisi ısrarla Sanabella önermişsiniz. Bocsh sanabella bu işi iyi bilenler tarafından aşağıdaki nedenlerden dolayı kesinlikle önerilmez.

8226;Düşük miktarda et oranı bulundurması
8226;Çok fazla tahıl çeşidi ve tahıl oranı bulundurması
8226;Etten daha fazla miktarlarda tahıl içermesi
8226;İçeriğindeki yüksek pirinç ile arsenik oranını arttırması
8226;Her ürününde kanatlı eti bulundurması
8226;Hayvansal yağlar içermesi
8226;Pancar küspesi içermesi
8226;Düşük Glucosamine miktarı ve kabuklu deniz hayvanlarından elde edilmesi
8226;Yüksek karbonhidrat değeri içermesi
Bu liste nedeniyle de kedi ve köpek mamasında önerilmeyen bir markadır.

En iyi iki mama Orijen ve Acana dır. Gerçek et kullanılır. Ben 2 yıldır kedimde ikisini kullanırım hiç bir sorun yaşamadım.

Teşekkürler.
Merhaba,
Özellikle sanabelle önerdiğim yok, sadece onu kullanıyorduk ve problemlerimizin çoğundan kurtulmuştuk, nacizane tavsiye verdim.

Bu yazıyı uzun zaman önce yazmıştım. O zamandan bu zamana çok şey değişti.

Öncelikle belirli markaların destekçisi olduğumu söyleyenlere hiç bi şey demiyorum. Bu araştırmayı hangi firma yapmış diyenlere ise sözüm daha büyük. Bu araştırmayı kedisini önemseyen her hayvansever yapmalı! Ben benimkini yaptım ve sizlerle paylaştım.

Şimdi ise temizmama ürünleri kullanıyorum ve gayet memnunum. Ucuz olan kötü olur diye bi şey yokmuş yani tüy problemi, sindirim problemi, alerji problemi hiç birini yaşamıyoruz artık. Hem de hesaplı. Mutluluğumuzu sizinle burda paylaşmak istedik.

Saygıyla..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-03-14, 19:42   #77

boncurno Çevrimdışı
Thumbs up Cvp: Kedi mamaları hakkında ufak bir araştırma

aelain tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Evet bana marka soyletip oyle bir tartismaya cekmeye calisiyorsunuz cunku demekki sizin cok savundugunuz bir marka var anlamak cok zor degil.. Butun ithal olmayan markalari saysam hepsinden reklam almisim da dersiniz siz, evet tek mesajla reklam yapan cok kisi olmus olabilir ben de o kaniyi dagitmak icin biseyler yazmaya karar verdim zaten, bu kadar kotulenmelerine gerek yok ucuz mamalarin diye dusunuyorum ithaller de ayni fiyatları sirf yurtdisindan geldigi icin yukseliyor bunun yuzunden cokkk kaliteli sanilmasin demek istiyorum asagi yukari aynilar iste, polemige cekmeyi de birakin isterseniz..
Merhaba,
Düşünce tarzınızı beğendim.
İnsanların sırf pahalı diye RC,Hills,Acana,Orijen,Tow gibi markalara gözleri kapalı güvenmesini sağlıklı bulmuyorum.

Herkes kendi araştırmasını yapmalı.

İyi günler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-03-14, 19:56   #78

boncurno Çevrimdışı

çakıl38 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bence temizmamanın taze kuzu etli olanı iyi bir mama içinde tavuk eti var.analizler de uygun gozukuyor.fakat şunu söyleyeym diger hicbir mamasini gercek etli degil ve bazi oranlaroi da yuksek.o yuzden en iyisi taze kuzu etlisini almak diye dusunuyorum.eger maddi olarak pek iyi degilseniz temizmamadan şasmayin ama iyi ise butceniz orijen,n&d yada acana derim
Merhaba,
Temizmamayla ilgili şöyle bi düşüncem var. Mamanın taze olması bence kedilerin ilgisini çekiyor.
Fabrikadan direk halka. Bence bu çok yararlı bi şey.
Alerjen yaralarla ilgili de şunu söyleyebilirim. Kedinizin günlük hareket durumuna göre değişiyor bu durum. Mesela benim kedim henüz 1 yaşını doldurmadı, kitten mama kullandığımızda enerjisi yüksek geldi ve yara çıkardı, ardından adult mamaya geçtik ve bu problem ortadan kalktı.

Bir de yararı olması adına sizlerle şu bilgiyi paylaşacağım, arkadaşıma sahiplendirdiğim british shorthair erkek kedimiz kısırlaştırıldıktan sonra bonacibo kısır maması kullandı, bi kaç ay sonra kanlı ishal görüldü, neyseki viral bi şey değilmiş sağlığına kavuştu, mamasını değiştirdik. Bu gibi bilgileri bilmenizde de yarar var. Özellikle cins kedisi olanlar için.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-03-14, 22:00   #79

comme_des_garcons Çevrimdışı

Arkadaşlar,
Medoş ve Aliş için bu aralar Whiskas alıyordum. Pek bir bilgim yok aslında bu konuda ve araştırayım dedim ama herkes birbiriyle tartışmış ve hiç bir sonuca varamamışız yine. Markadan markaya fark var anlıyorum ve Goody konusunda fikirlerinize katılıyorum çünkü Aliş kokladı ve yemedi o mamayı ki sokak kedisidir aslında herşeyi yer yani. Ama beğenmedi beyefendi demek ki bir terslik var mamada. Whiskas'ın böyle sulu mamaları var onları çok severek yiyorlar. Ama sizce özel mama mı hazırlamak lazım anlamadım ki. Veterinere de sorup her dediğini yapmak mantıklı gelmiyor bana. Kafam tamamen karıştı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-03-14, 23:56   #80

pamukkedi üyesinin avatarı

Erzincan
pamukkedi Çevrimdışı

Bende goddy kullanıyorum . Ama internetten araştırana dek aşırı tüy problemi yaşıyoruz . her taraf tüy . Mamayı değiştiricem . Siz de tüy probelemi yaşayan var mı ? iran ve van kırması uzun tüylü kedim .

Bu konu en son " 04-03-14 " tarihinde saat 00:01 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-03-14, 00:00   #81

pamukkedi üyesinin avatarı

Erzincan
pamukkedi Çevrimdışı

comme_des_garcons tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Arkadaşlar,
Medoş ve Aliş için bu aralar Whiskas alıyordum. Pek bir bilgim yok aslında bu konuda ve araştırayım dedim ama herkes birbiriyle tartışmış ve hiç bir sonuca varamamışız yine. Markadan markaya fark var anlıyorum ve Goody konusunda fikirlerinize katılıyorum çünkü Aliş kokladı ve yemedi o mamayı ki sokak kedisidir aslında herşeyi yer yani. Ama beğenmedi beyefendi demek ki bir terslik var mamada. Whiskas'ın böyle sulu mamaları var onları çok severek yiyorlar. Ama sizce özel mama mı hazırlamak lazım anlamadım ki. Veterinere de sorup her dediğini yapmak mantıklı gelmiyor bana. Kafam tamamen karıştı
Ben ilk buraya taşındığımda bir veteriner satmıştı goddy i doğduğundan beri aynı mamayı yediği için sorun yaşamadık ama problemler çıktı . Babam da maması az kaldı diye yeniden almış o biter bitmez internetten alıcağım mama . Şimdi marka araştırması yapıyorum . Goddy Whiskas gibi mamaların besin değeri düşük olduğu için kediler bayala bayıla yiyior . Doyurucu olmadığı içinde çok tüketiyolar maalesef
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-06-14, 19:24   #82

İstanbul (Avrupa Yakası)
AndroidNavy Çevrimdışı

Türkiye'deki güzel mama zannettiğimiz tüm mamalar kötü burdan anladığım kadarıyla. Tahılsız diye kedim olsa Orijen Acana veya N&D almayı planlıyordum. Orijen ve Acana toplatılmış. Kaliteli sandığım Proplan Hills Royal Canin'de şeket GDO maddesi falan çıkmış. Zaten Whiskas Champion Goody market mamaları alınmaz. Bonacibo da bir çok soruna yol açıyormuş. N&D hakkında iyi yorum yapılmış herhalde en mantıklısı bu mamayı almak öyle mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-06-14, 21:51   #83

omar üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
omar Çevrimdışı

Ben N&D kullanıyorum iki kedimiz için süper bir mama, tavsiye ederim. Gereksiz tahıllar, GDO'lu mısır ürünleri içermiyor. Kediniz ilk başta çok sevmeyebilir ama zamanla alışacağını ve seveceğini göreceksiniz.

N&D'nin düşük tahıllı serisini de deneyebilirsiniz. Biraz pahalı oluyor bu marka ama ilk sefer 1.5 kiloluk alıp denedikten sonra 10 kiloluk alırsanız karlı oluyor. Benim kedim sevince 10 kiloluk aldım 250 liraya. Kilısu 25 liraya geliyor. N&D dışında Acana'yı da öneririm ama N&D'yi daha fazla seviyor kediler.

Maalesef bu 2 markanın dışında 3. bir kaliteli msma yok ülkemizde şu an. Hele whiskas ve goody gibi markalardan lütfen uzuk durun. Onların yerine Bonacibo'nun kuzulusunu öneririm en kötü.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-06-14, 23:00   #84

İstanbul (Avrupa Yakası)
AndroidNavy Çevrimdışı

omar tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben N&D kullanıyorum iki kedimiz için süper bir mama, tavsiye ederim. Gereksiz tahıllar, GDO'lu mısır ürünleri içermiyor. Kediniz ilk başta çok sevmeyebilir ama zamanla alışacağını ve seveceğini göreceksiniz.

N&D'nin düşük tahıllı serisini de deneyebilirsiniz. Biraz pahalı oluyor bu marka ama ilk sefer 1.5 kiloluk alıp denedikten sonra 10 kiloluk alırsanız karlı oluyor. Benim kedim sevince 10 kiloluk aldım 250 liraya. Kilısu 25 liraya geliyor. N&D dışında Acana'yı da öneririm ama N&D'yi daha fazla seviyor kediler.

Maalesef bu 2 markanın dışında 3. bir kaliteli msma yok ülkemizde şu an. Hele whiskas ve goody gibi markalardan lütfen uzuk durun. Onların yerine Bonacibo'nun kuzulusunu öneririm en kötü.
Şuan bir kedim yok ama mama konusu önemli. Parasının önemi yok elimden geldiğince sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını istediğimden en iyi mamaları almak isterim olursa bir kedim. Bu yüzden araştırma yapıyorum.

N&D nin yavru kedi (kitten) maması bulunmuyormuş, Acana Orijen Taste of The Wild gibi tahılsız mama yapan markalarda da olmuyormuş. Bunun yavru kedide herhangi kötü bir etkisi olur mu ? Yoksa büyğk küçük hepsinin yiyebileceği gibi mi yapıyorlar?

Ayırca N&D nin tanelerinin çok küçük olduğu ve sert olduğu bundan dolayı bazı kedilerin yemede sıkıntı yaşadıkları yazılmış. Hele 300grlık kitten diye satılan paketinde normaliyle içerik aynıymış ama taneler daha da küçükmüş. (Biri kedinize kitten verecekseniz yanında büyüteç de verin gibi bir espiri yapmış) Sizin bu konudaki düşünceleriniz ve gözlemleriniz neler acaba?

Ve son olarak bu en baştaki mama araştırılmalarında Orijen Taste of the Wild Acana gibi mamaların "Salmonella" virüsü taşıdıkları yüzünden toplatıldıkları yazılmış ancak belli ülkelerde sadece bu virüsün olabileceği şüphesiyle toplanmış ve testler sonucu böyle birşeyin olmadığı tespit edilmiş. Ben bu şekilde bir bilgi buldum nette. Ne kadar doğrudur bilemiyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-06-14, 23:51   #85

omar üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
omar Çevrimdışı

Acana, Orijen, N&D gibi mamaların yavru, kısırlaştırılmış, İran, British gibi ayrı ayrı ürünleri bulunmuyor. Çünkü bu mamalar tamamen doğal ve her türlü kedinin rahatlıkla yiyebileceği gerekli vitamin ve mineralleri alabileceği mamalar. Doğrusu da bu aslında. Diğer markalar her türlü pet sahibine ulaşabilmek için pazarlama taktiği olarak ayrı ayrı mamalar üretiyor. Tabi sağlığı yerinde olan ve herhangi bir problemi olmayan kediler için konuşuyoruz.

Bu arada bir istisna olarak N&D'nin de yavru kediler için tahılsız tavuklu ve narlı bir maması var. Benim 3 aylık yavru kedim şu an bunu yiyor ama açıkça söyleyebilirim ki bu maması yokken de annesinin yetişkin N&D mamasından yiyordu ve gayet sağlıklı. Rahatlıkla yiyordu, hiçbir problem olmadı. Kilo da aldı, tüyleri de mükemmel.

Bahsettiğiniz mamalarla ilgili sadece bir kaç ülkede problem olduğunu okumuştum ama o da mamaların kendisinden çok o ülkede uygulanan çeşitli kontrollerden kaynaklanıyor. Acana için böyle bir haber görmedim bu arada. Bence Acana da çok kaliteli bir mama ama kediler pek severek yemiyor. Pisimizin denemesi lazım sınıfı geçmesi için
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-06-14, 01:13   #86
cce

cce üyesinin avatarı

İzmir
cce Çevrimdışı

AndroidNavy tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Türkiye'deki güzel mama zannettiğimiz tüm mamalar kötü burdan anladığım kadarıyla. Tahılsız diye kedim olsa Orijen Acana veya N&D almayı planlıyordum. Orijen ve Acana toplatılmış. Kaliteli sandığım Proplan Hills Royal Canin'de şeket GDO maddesi falan çıkmış. Zaten Whiskas Champion Goody market mamaları alınmaz. Bonacibo da bir çok soruna yol açıyormuş. N&D hakkında iyi yorum yapılmış herhalde en mantıklısı bu mamayı almak öyle mi?
toplatıldı dediğiniz orijen ve acana mama üreticisi Champion Petfoods un ürünlerinde; bazı partilerde , U.S. Food and Drug Administration FDA testlerinde 2010 2011 yıllarında Salmonella virüsü görülmüş.

Import Refusal Report

bu yıl aynı kuruluşta herhangi bir vürüs raporu yok.fakat 06/04/2014 tarih itibariyle toplatılma kararı çıkan mamalar arasında hills (Salmonella virüsü) , purina (Salmonella virüsü) ve iams (Salmonella virüsü) gibi firmalar var.

ki konuyu başlatan arkadaşımızın , sakıncalı mamaları sayıpta kendisinin kullandığı mamalar olarak açıkladığı hills ve champion şu an toplatılanlar listesinde yer alıyor

Recalls & Withdrawals

herhangi bir mamaya %100 güvenmek çok zor.

Bu konu en son " 10-06-14 " tarihinde saat 01:27 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-06-14, 14:42   #87

uc89 üyesinin avatarı

Balıkesir
uc89 Çevrimdışı

cce tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
toplatıldı dediğiniz orijen ve acana mama üreticisi Champion Petfoods un ürünlerinde; bazı partilerde , U.S. Food and Drug Administration FDA testlerinde 2010 2011 yıllarında Salmonella virüsü görülmüş.

Import Refusal Report

bu yıl aynı kuruluşta herhangi bir vürüs raporu yok.fakat 06/04/2014 tarih itibariyle toplatılma kararı çıkan mamalar arasında hills (Salmonella virüsü) , purina (Salmonella virüsü) ve iams (Salmonella virüsü) gibi firmalar var.

ki konuyu başlatan arkadaşımızın , sakıncalı mamaları sayıpta kendisinin kullandığı mamalar olarak açıkladığı hills ve champion şu an toplatılanlar listesinde yer alıyor

Recalls & Withdrawals

herhangi bir mamaya %100 güvenmek çok zor.
Yalnız şöyle bi durumu atlamışsınız aynı markanın bütün mamaları değil belli türlerinde var hepsinde yok bi an bende tedirgin oldum Allah'tan kullandığım çeşit toplatılma listesinde yokmuş.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-06-14, 21:07   #88

elif_ates üyesinin avatarı

Ataşehir\My Towerland
elif_ates Çevrimdışı

Arkadaslar benim amcam tarım bakanlığında veteriner hayvan mamalarini denetliyor.Goody'nin fabrikası cok temiz ve duzenliymis royal caninde bağımlılık yapici bir madde olduğu saptanmış proplanda GDO çıkmış yukarıda okuyacaginiz gibi.Biz sürekli pahalı olan iyidir diye düşünüyoruz aslında yanlış bu düşüncemiz profesyonel sınıf diye aldığımız mamalar yurtdışından geldiği icin yol masrafları daha fazla oluyor bunun üstüne petshoplarin ve veteriner klinliklerinin karida eklenince fiyat tavan yapıyor bizde pahali olan iyidir diye düşünüp bu mamaları alıyoruz markettler masrafa girmemek icin yurticinde üretilen mamaları tercih ediyorlar adları market mamasına çıkıyor yurtdışına gitmiş biri olarak söylüyorum profesyonel sinif diye aldığımız mamalar marketlerde satılıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-06-14, 06:31   #89

omar üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
omar Çevrimdışı

Şu an evcil hayvanların en çok tükettiği ve veterinerler tarafından en fazla önerilen Royal Canin ve Proplan markalarının tamamen şişirme olduğunu, gereksiz pahalı olduğunu söylüyorduk amcanız da teyit etmiş oldu Yalnız bu Goody kullanabiliriz anlamına gelmesin. Üretim alanı temiz ve güvenli diye Goody alacak değiliz. Çok kötü bir mama uzak durulmalı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-06-14, 11:15   #90

elif_ates üyesinin avatarı

Ataşehir\My Towerland
elif_ates Çevrimdışı

Ben tavsiye amaçlı yazmadım zaten öbür mama markaları icin uyarıcı olarak yazdım
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları