Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Anket Sonuçlarını Görüntüle: Sizce hangi kedi maması en sağlıklı?
Brit Care 12 5,58%
CaroCat 0 0%
Eukanuba 4 1,86%
Farmine Cimiao 14 6,51%
Hill's 35 16,28%
Profine 7 3,26%
Proplan 44 20,47%
Royal Canin 84 39,07%
Sanabelle 12 5,58%
Spesific 3 1,40%
Oy Verenler: 215. Bu ankette oy kullanamazsınız

Cevap Yaz
Eski 08-09-12, 08:30   #16

libelül üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
libelül Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi mamaları hakkında ufak bir araştırma

boncurno tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Tekir cinsi kedim Boncukla 5 aylığından itibaren beraber yaşamaya başladık, önceleri açık mama kullanıyorduk ama zayıf kalmasın diye ben Hills marka 2 kg tavuklu yavru kedi mamasıyla başladım, sonrasında ise yanlışlıkla 2 kg yetişkin maması yedik. Bu arada tüy dökümünde gözle görülür azalma oldu. Bundan sonra da tüy problemi pek olmadı. Ben değişiklik olması açısından Royal Canin denemek istedim 3x2 kg RC yavru yedik ama RCden başka mama yiyemez olduk, bi ara tatil dolayısıyla memlekete gittiğimizden Whiskas almak zorunda kaldım ama Boncuk yüzünü çevirip bakmadı, o ara biraz açık somonlu mamalardan yedi. Döndükten sonra RCye açık alarak devam ettik. Yaz tatilinde yine memlekete gitmem dolayısıyla SuperCat yetişkin tavuklu ve karaciğerli aldık, biraz zorlandı ama onu da yiyebildi Boncuk. Eve gelince RCye hiç dönmeyelim diye Champion yetişkin somonlu ve pirinçli aldım, hafif RCyle karıştırdım, burun kıvırdı ama 2-3 gündün yiyor ama güçsüz düştü, uykusu arttı. Ben de bu araştırmalarım sonucunda ya Farmina Cimiao alacaktım ya da Sanabelle. Gittiğim veterinerin ısrarla ProPlan tavsiye etmesine rağmen Sanabelle yetişkin alabalık etli buldum ve onu aldım. Sokaktaki kedilere gelene kadar verdim, çok beğenerek yediler. Bir de deneme amaçlı Monge ve Snappy Tom yaş mamalar aldım, onları da kullanıp tavsiye ederim diye düşünüyorum. Bu son parçada bahsettiklerim hariç diğer tüm bilgileri internetten edindim. Şu ve şu blogları okumanızı da tavsiye ederim.
Öncelikle, kedinize sağlıklı ve uzun yıllar dilerim.
Şu anda kaç yaşında belirtmemişsiniz ancak 5 aylıktan itibaren 5-6 faklı kedi mamasıyla beslediğinizden bahsetmişsiniz. Ki bunların değişim sebeplerinin hepsini bilemiyoruz, ama ikisi memlekete gittiğinizde mecbur kalarak yaptığınızı söylediğiniz ve sizin belirttiğiniz "kesinlike almayın" grubundan mama değişimleri.
Kedi maması değişimleri yavaş yavaş yapılmalı, azar azar yeni mamadan karıştırarak eski mamayı vermeye devam etmelisiniz, miktarı artırıp 1 hafta 10 gün içerisinde, hatta gözlemleyip eğer ishal, kanlı ishal, kabızlık vs benzeri rahatsızlıkları gözlemliyorsanız süreyi uzatarak yapmalısınız. Dolayısıyla, memlekete giderken zaten yanınızda bu süre içerisinde kedinizin tüketeceği miktarda hali hazırda kullandığı mamayı taşımalısınız. (bu konuyu dilerseniz veterinerinizle de görüşün, mama değişimlerinin kedilerdeki etkisiyle ilgili sizi bilgilendirecektir. Internetten de okuyabilirsiniz.)
Kedilerin bir mamayı beğenerek yemesi değerlendirme kriterlerinden bir tanesi olabilir, ancak sonuçta bu beğeniyi sağlayan aromadır, aroma sentetik şekilde de elde edilebilir, talaşa bu aromayı karıştırsanız talaşı da yerler. RC'nin en çok eleştirilme sebeplerinden birisi de yüksek aroması ile bağımlılık yarattığının düşünülmesidir. Dolayısıyla, kedinizin mamayı zevkle yemesi tabii ki önemli ama yeterli kriter değil.
Deneme amaçlı eş zamanlı birden çok mamayı karıştırarak verirseniz gözlem yapma imkanınız olmaz. Kedinizi deney tahtasına çevirmeyin, son olarak Sanabelle markasına karar vermişe benziyorsunuz, uzun bir zaman onu kullanın, bu sırada bu mamayı kullananlar ile görüşün, mama Türk pazarına daha yeni girdi, kullanıcı tecrübesi fazla oluşmadı fazla, gözlemleyin, kedinizin yaşı her neyse, belki bu mama kullanımının 6. ayında ya da 1. yılında bir kan tahlili yaptırın, böbrek, şeker vs değerlerine bakılsın, her şey yolundaysa mama değişikliğine gitmeden devam edersiniz, değilse veteriner tavsiyesi, araştırma, soruşturma sürecine yine girersiniz.
10lu yılların üzerine çıkartmaya çalışıyoruz kedilerimiz ile olan birlikteliğimizi, daha temkinli, yavaş ve dikkatli hareket etmenizde ve sizden bu konuda tecrübeli olanların paylaşımlarını eleştirmeden önce incelemenizde fayda var.

Bu konu en son " 08-09-12 " tarihinde saat 08:50 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-09-12, 19:07   #17

boncurno Çevrimdışı
Wink Cvp: Kedi mamaları hakkında ufak bir araştırma

libelül tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Öncelikle, kedinize sağlıklı ve uzun yıllar dilerim.
Şu anda kaç yaşında belirtmemişsiniz ancak 5 aylıktan itibaren 5-6 faklı kedi mamasıyla beslediğinizden bahsetmişsiniz. Ki bunların değişim sebeplerinin hepsini bilemiyoruz, ama ikisi memlekete gittiğinizde mecbur kalarak yaptığınızı söylediğiniz ve sizin belirttiğiniz "kesinlike almayın" grubundan mama değişimleri.
Kedi maması değişimleri yavaş yavaş yapılmalı, azar azar yeni mamadan karıştırarak eski mamayı vermeye devam etmelisiniz, miktarı artırıp 1 hafta 10 gün içerisinde, hatta gözlemleyip eğer ishal, kanlı ishal, kabızlık vs benzeri rahatsızlıkları gözlemliyorsanız süreyi uzatarak yapmalısınız. Dolayısıyla, memlekete giderken zaten yanınızda bu süre içerisinde kedinizin tüketeceği miktarda hali hazırda kullandığı mamayı taşımalısınız. (bu konuyu dilerseniz veterinerinizle de görüşün, mama değişimlerinin kedilerdeki etkisiyle ilgili sizi bilgilendirecektir. Internetten de okuyabilirsiniz.)
Kedilerin bir mamayı beğenerek yemesi değerlendirme kriterlerinden bir tanesi olabilir, ancak sonuçta bu beğeniyi sağlayan aromadır, aroma sentetik şekilde de elde edilebilir, talaşa bu aromayı karıştırsanız talaşı da yerler. RC'nin en çok eleştirilme sebeplerinden birisi de yüksek aroması ile bağımlılık yarattığının düşünülmesidir. Dolayısıyla, kedinizin mamayı zevkle yemesi tabii ki önemli ama yeterli kriter değil.
Deneme amaçlı eş zamanlı birden çok mamayı karıştırarak verirseniz gözlem yapma imkanınız olmaz. Kedinizi deney tahtasına çevirmeyin, son olarak Sanabelle markasına karar vermişe benziyorsunuz, uzun bir zaman onu kullanın, bu sırada bu mamayı kullananlar ile görüşün, mama Türk pazarına daha yeni girdi, kullanıcı tecrübesi fazla oluşmadı fazla, gözlemleyin, kedinizin yaşı her neyse, belki bu mama kullanımının 6. ayında ya da 1. yılında bir kan tahlili yaptırın, böbrek, şeker vs değerlerine bakılsın, her şey yolundaysa mama değişikliğine gitmeden devam edersiniz, değilse veteriner tavsiyesi, araştırma, soruşturma sürecine yine girersiniz.
10lu yılların üzerine çıkartmaya çalışıyoruz kedilerimiz ile olan birlikteliğimizi, daha temkinli, yavaş ve dikkatli hareket etmenizde ve sizden bu konuda tecrübeli olanların paylaşımlarını eleştirmeden önce incelemenizde fayda var.

Bu yazdığım araştırmayı yapmadan önce ben de bilmiyordum neyin ne olduğunu, bu araştırmadan sonra karar verdim sanabelleye. Boncuk 15 aylık şu an. Zaten alerji sorunu olduğu için kan tahlilini ihmal etmiyoruz. Kedimin sağlığı da benim sorumluluğumda şu an, yani kimseyi ilgilendirmez.

Sizin de bildiğiniz gibi sanal alem şu anda insanların hayatlarını en çok etkileyen reklam ortamlarından biri. Ben okuduğum kadarıyla sizin deyiminizle "tecrübeli olanlar"ın paylaşımlarında sıkça aynı markaları gördüm, bu yüzden dikkat çekmek istedim. Kimseyi de eleştirmiyorum, herkesin kendi problemi sonuçta kedi mamaları.

Ben sadece nacizane araştırmamı sundum. Bir de herkesin dediği gibi tek bir mamaya takılıp kalmamayı, pahalı olanın iyi olduğu düşüncesinin doğru olmadığını anlatmaya çalıştım. Ben sadece 2-3 marka biliyordum bu araştırmadan önce, arayanların doğru isimleri doğru bilgileri tek bi yerde bulabilmelerini amaçladım. Umarım yararlı olmuşumdur diye düşünüyorum.

Bu konu en son " 09-09-12 " tarihinde saat 19:10 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir.... Sebep: edit
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-09-12, 20:52   #18

libelül üyesinin avatarı

libelül Çevrimdışı

boncurno tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

Kedimin sağlığı da benim sorumluluğumda şu an, yani kimseyi ilgilendirmez.
[/color]
Tabii çok haklısınız, Boncuk'a sağlıklı bir ömür dilerim, size de kolay gelsin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-09-12, 00:21   #19

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Mama konusu gerçekten çok önemli iyi dedikleri mamalar için burda GDO içeriyor yazılmış eğer doğru ise gerçekten çok kötü.Bana veterinerim önceliklle Hill's önerdi.Royal canin tat verici özelliğinden dolayı kedilerin sevdiğini ve kilo yaptığını biliyorum ayrıca denedim ve gerçekten kilo aldı.Şu an Pro Plan veriyorum ama 2 paket balıklı ise diğer iki paket tavuklu veriyorum ve bu değişimi Hill's ,Pro Plan ve Taste of wild arasında yapıyorum bir zaraını da görmedim ama geçişleri biten mamayla karıştırarak yapıyorum.Taste of wild ile ilgili uyarı bana da geldi orjinal metin geldi.Bir tarih aralığı ve seri numarası gibi birşey vardı şu an tam hatırlamıyorum.Hemen ithal eden firmayı ve yetkili kişiyi buldum.Bana bu mamanın Amerika da bir kaç fabrikada üretildiğ ve virüsün bir fabrikada olmuş olabileceği yani ihtimal üzerine bu mamaların toplatıldığını söyledi.Bizim ülkemize bu ürünün giriş yapmadığını söyeldi bir sorun yok dedi zaten olsa bile kendilerinin hiç zararı olamadan Amerika'daki üretici firmanın bunları topladığını söyledi.İthalatçı firmanın toplatılan ürünün tarih aralığı ve numarası ile elimdeki ürün farklıydı .Ben yinede satın aldığım yeredeki diğer aynı marka mamalara baktım uymuyordu.Bana gelen orjinal metin de bu mamanın gittiği ülkeler arasında Türkiye'nin arası yoktu.Yanlız bu bana birkez geldi daha sonrada buna benzer bir olay yaşandı mı bilimiyor bilgisi gelmedi.Taste of wilde ben kedime verdim açıkçası çok iştahlı yemedi o da içinde tat verici madde yok ama bitirdik mamayı.Mamayı veterinerime de gösterdim içeriklerini okudu eğer yazılanlar doğru ise ki mutlaka doğrudur o zaman müthiş bir mama dedi.Mama konusu önemli gerçekten yazılanlar insanda çelişki yaratıyor.Ben 2-3 pakette bir mama içeriği ile birlikte markanında değiştirilmesinden yanayım tabi yine kalite mama verilmeli. Düzenli sağlık kontrolleri ve kilo kontrolü ile olursa daha sağlıklı olucağına inanıyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-10-12, 11:42   #20

boncurno Çevrimdışı

Merhaba, kedim için Sanabelle Hassas Kediler için Kuzulu yetişkin kedi maması kullanıyorum. 2 kglık paketi 50 lira. 10 kglık paketleri ise haytapshop.com'da 157 tl. Yani 2 kilosu 30 liraya geliyor, bu da kilo başına 10 lira kar etmek demek.

Mamanın satış linki: Sanabelle Sensitive With Fine Lamb Hassas Kediler İçin Kuzulu Yetişkin Kedi Maması 10Kg. + 2 Adet Cat Pellet HEDİYELİ | Yetişkin Kedi Maması | www.haytapshop.com

Benim ricam bu 10 kg'lık mamayı en az 2 en fazla 5 kişiyle ortak olarak almak. İçinizde bu ürünü kullanan varsa benimle özelden iletişime geçerlerse çok sevinirim. Özellikler Pendik, Kartal, Maltepe, Bostancı civarında olursa çok iyi olur.

Saygılarımla

-Oya
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-10-12, 23:42   #21

nucat Çevrimdışı

Annesi iran kedisi, babası sokak kedisi olan sarman dostum, 6 yaşında ve 6 kilo. Yaklaşık 2 yaşından bu yana hep aynı kiloda (1,5 yaşında kısırlaştırıldı ve bu kiloya ulaştı-annesi de iri bir kediydi). Azıcık migde kısmında bir sarkma var. Bunun dışında tüyleride kabarık ve oldukça görkemli, güzel bir kedi. Bu kiloya rağmen fişek gibi koşup oynayıp evdeki her türlü sinek vb. küçük haşareyi büyük bir beceri ile avlanıp, yüksek yerlerden atlamayı ve insan boyu kadar zıplamayı büyük ustalık ile beceriyor. Tarçın...
Ben 5kg.lık yada 10kg.lık toplu mamalar almaya gayret ediyorum. Tarçın bebekken, hiç kedi tecrübem yoktu ve ilk 1,5 yıl wiskas yedi. Sonra öğrenmeye başlayınca 4 yaşına kadar proplan kuzu eti yedi ve proplan özellikle tüylerinde gözle görünür olumlu etikler yaptı. 2010 GDO dolayısı ile bir dönem Türkiyeye proplan girmedi o dönem Hill's e başladık. Bir artısını yada eksini gözlemledim. Geçen hafta Hill's almak için petshop'a girdim ve satıcının satış başarısı sonuçunda 10kg lık proplan -somon- alarak çıktım. Tarçın mama değişimlerinde zorlanan bir kedi olmasına rağmen, proplan-somon mama tabağına koyulur koyulur tak diye bitiriyor. Daha önceleri hiç bir mamaya bunu yapmadı ve hiç bir mamayı bukadar iştahla yemedi. 24 saat boyunca 2 avuç kadar mamayı azar azar yerdi. İşin ilgiç tarafı mama ister oldu. 6 yıl boyunca hiç mama istemeyen kedi düzgün bir tonlama ile ma-ma ma-ma diye dolaşıyor ortalıkta. Hatta sabaha doğru mama kırizleri artıyor. Ben verdigim mama miktarını artırmamak için direniyorum. Çünkü zaten kilolu bir kedi onun obez olmasını istemiyorum
Proplan somon hakkında biglisi olan varmı? Bu Tarçına özel bir durum mu? Yoksa bu mama çok mu lezetti. İçerik bigisinde, Proteyin %36 - Yağ orani ise %16 biçiminde yaziyor. Birde bu GDO mevzusu yüzünden çok tedirginim. Bu güne kadar Tarçının ciddi hiç bir sağlık sorunu olmadı. 3-4 gündür tedirginlik yaşıyorum. Özelikle Proplan, soman çeşidi kullanan var ise, yorum yazabilir mi?

Bu konu en son " 05-10-12 " tarihinde saat 23:52 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-10-12, 00:28   #22

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

nucat tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Annesi iran kedisi, babası sokak kedisi olan sarman dostum, 6 yaşında ve 6 kilo. Yaklaşık 2 yaşından bu yana hep aynı kiloda (1,5 yaşında kısırlaştırıldı ve bu kiloya ulaştı-annesi de iri bir kediydi). Azıcık migde kısmında bir sarkma var. Bunun dışında tüyleride kabarık ve oldukça görkemli, güzel bir kedi. Bu kiloya rağmen fişek gibi koşup oynayıp evdeki her türlü sinek vb. küçük haşareyi büyük bir beceri ile avlanıp, yüksek yerlerden atlamayı ve insan boyu kadar zıplamayı büyük ustalık ile beceriyor. Tarçın...
Ben 5kg.lık yada 10kg.lık toplu mamalar almaya gayret ediyorum. Tarçın bebekken, hiç kedi tecrübem yoktu ve ilk 1,5 yıl wiskas yedi. Sonra öğrenmeye başlayınca 4 yaşına kadar proplan kuzu eti yedi ve proplan özellikle tüylerinde gözle görünür olumlu etikler yaptı. 2010 GDO dolayısı ile bir dönem Türkiyeye proplan girmedi o dönem Hill's e başladık. Bir artısını yada eksini gözlemledim. Geçen hafta Hill's almak için petshop'a girdim ve satıcının satış başarısı sonuçunda 10kg lık proplan -somon- alarak çıktım. Tarçın mama değişimlerinde zorlanan bir kedi olmasına rağmen, proplan-somon mama tabağına koyulur koyulur tak diye bitiriyor. Daha önceleri hiç bir mamaya bunu yapmadı ve hiç bir mamayı bukadar iştahla yemedi. 24 saat boyunca 2 avuç kadar mamayı azar azar yerdi. İşin ilgiç tarafı mama ister oldu. 6 yıl boyunca hiç mama istemeyen kedi düzgün bir tonlama ile ma-ma ma-ma diye dolaşıyor ortalıkta. Hatta sabaha doğru mama kırizleri artıyor. Ben verdigim mama miktarını artırmamak için direniyorum. Çünkü zaten kilolu bir kedi onun obez olmasını istemiyorum
Proplan somon hakkında biglisi olan varmı? Bu Tarçına özel bir durum mu? Yoksa bu mama çok mu lezetti. İçerik bigisinde, Proteyin %36 - Yağ orani ise %16 biçiminde yaziyor. Birde bu GDO mevzusu yüzünden çok tedirginim. Bu güne kadar Tarçının ciddi hiç bir sağlık sorunu olmadı. 3-4 gündür tedirginlik yaşıyorum. Özelikle Proplan, soman çeşidi kullanan var ise, yorum yazabilir mi?

Benzer bir durum bende yaşadım kısrlaştırdıktan sonra kilo alınca uzun bir süre Royal Canin Young male verdim.Sonraları yememeye ve tüylerinde dökülme başladı.Mama değiştirdim ve balıklı aldım iştahla yedi ve tüy problemi düzeldi.Kediler damak zevkini biliyorlar yedikler mama uzun zaman aynı olunca değişklik arıyorlar.Bana önerilen her 2-3 pakette bir kaliteli mama olmak şartıyla mamanın içeriğini ve markasını değiştirin oldu ve ben bu şekilde besliyorum çok da faydalı oldu.en azından tek bir besinle beslenmiyor.Eğer iki paket tavuklu veriyorsam sonra mutlaka balıklı veriyorum.Bahsetmiş olduğunuz mama kaliteli ve güzel bir mama bende verdim Size önerim paketin üzerindeki ölçüleri uygulayın ona göre verin yoksa hızla kilo alıyolar.Mama ister duygu sömürüsü yapar ama siz verlien ölçüyü azar azar verin.Mama değişik olduğu için beğenmiştir. .Ben aynı markanın somonlu olanın Haırball Control ( miğdedeki tüyleri hazmetmesinde etkili) da verdim .Şu an çok severek yediği yine proplan sterılısed (kısırlaştırılmış kediler için )Hindi etli onuda tavsiye ederim.Benim kedimde göbişli bir kedi biraz kilolu yani...Proplan iyi en azında ülkemizdeki iyi markalardan. Royal Canin fazla tat verici özelliği olduğu için çok yiyorlar ve kilo alıyorlar.Bu olumsuzluğu da yaşadığım için proplan ve Taste of wilde vermeye özen gösteriyorum

Son olarak tavsiyem 10 kilo almayın eğer 1 kediniz var ise mamaları 1,5 kiloluk alın.Hem bıkıyorlar hemde ne kadar korusanız koruyun zamanla koku kaybı oluyor ve yemek istemiyor.Ben çok yediği dönemlerde 3 kg mamayı sonuna kadar yediremedim.

Bu konu en son " 06-10-12 " tarihinde saat 00:31 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-10-12, 00:37   #23

Kedimm Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 2

Ben iki yıl market mamalarıyla besledim kedimi,whiskas,goddy vb. ve bunun faturasını şu an çok ağır ödüyoruz. Artık veterinerimizin sözünü dinleyerek Royal Canın ile besliyoruz,zararın neresinden dönünse kardır diyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-10-12, 12:10   #24

jarelbestel üyesinin avatarı

Fatih
jarelbestel Çevrimdışı

Bu konular çok göreceli. Yani kimin ne mama seçeceği mali durumuna göre değişebilir. O yüzden evinizde bir canlı besleyerek üzerinize aldığınız sorumluluğun gerektirdiği her şeyi bu forumdaki herkesin yapacağına kanaatim var. Mama konusu bence kişinin kendisine kalmış bir konudur. Anladığımız kadarıyla veterinerler başka, petshoplar başka konuşuyorlar. O yüzden en iyisi denemektir. Maalesef bunu yapmalıyız. Ben sırasıyla, BOSCH SANABELLE, ROYAL CANIN, PROPLAN, BRITCARE, GOODY denedim. Kedim British Shorthair, sadece BRITCARE mamada sıkıntı yaşadım, o sıkıntı yememe üzerindeydi. Benim tavsiyem mama konusunda reklam yapmamak veya kimsenin sözcüsü olmamak. Sonuçta insanoğlu yediklerini kontrol edemezken bizim aynı şeyi hayvanlarımız için yapmamız biraz zordur. Kendinizi üzmeyin ve hiçbir markanın sözcülüğünü de yapmamaya özen gösterin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-10-12, 13:07   #25

gokhaname Çevrimdışı

Kedimm tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben iki yıl market mamalarıyla besledim kedimi,whiskas,goddy vb. ve bunun faturasını şu an çok ağır ödüyoruz. Artık veterinerimizin sözünü dinleyerek Royal Canın ile besliyoruz,zararın neresinden dönünse kardır diyorum
market mamaları kedinizin sağlığında ne gibi olumsuzlar yarattı bahseder misiniz ? böylece en azından karşılaşılan sorunları herkes öğrenebilir.teşekkürler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-10-12, 12:32   #26

grazza Çevrimdışı

Tesadüfen okuyup sırf üşenmeyip cewap yazmak için üye oldum...Şu kopyala yapıştır bilgi hırsızlığından vazgeçin.Fikriniz yoksa yanlış yanlış şeyler bulup bilgi diye insanların önüne sunmayın...Okuyunca yüzümde alaycı bi gülümseme oldu.Arkadaşım nerden kopyaladın bilgiyi bilmiorum da
eğer proplan,hills,royal canine,eukanuba ya market maması dersen adamı asarlar )) siz bu mamalardan hangisinin markette satıldığını gördünüz ?? bunlar profosyonel mamalardır ve marketler satışı yasaktır...
bunun dışında o en üst düzey mamalar grubuna soktuğunuz " taste of wild " mamasına gelelim.bu mama içinde sığır eti olan bir mamadır.ülkemizdeki ve hatta avrupadaki köpek ırklarının hiçbirinin ataları bile hayatında sığır eti görmemişlerdir coğrafya olarak.mama amerikada kullanılabilir ama avrupa ve türkiyedeki köpekler sığır etine yabancıdır.Onlara dokunur.Bunu aynı kendiniz gibi düşünün.Örneğin at eti yada eşşek eti yerseniz nolur ? rahatsızlanırsınız mideniz bozulur değilmi ? çünkü bağışıklık sisteminiz bu etlere alışkın değildir.Köpeklerde de durum böyledir.bugüne kadar taste of wild yiyip te adam olan köpek görmedik

şu pahalı mama ucuz mama olayına da girmek istiyorum...Örneği "Tavuk Etli" mamadan verelim.Tavuk masaya konur,bunun en kıymetli en iyi yerleri fiyatı yüksek dediğiniz superpremium grup mamaların içine katılır,daha sonra artan kısımlar kademe kademe daha düşük mamalara konur,en son tavuğun gagası paçası kemik unu tozu vs ucuz mamalara dahil edilir.Mamaların fiyat farkı buradan gelir.Yani biriniz kedinize köpeğinize tavuklu mama alırken tavuğun göğüs etini yedirirsiniz diğeriniz de tavuğun kemiğini paçasını gagasını tavuk etli diye yedirirsiniz.175Liralık tavuklu mamayla 35 liralık tavuklu mama arasındaki fark budur......
düşük fiyatlı mamalar,köpeğin ilgisini çeksin diye yüksek kaliteli mamaların aromasını kendi mamalarına püskürtür köpek te bayıla bayıla yer siz de güzel mama köpeğim çok seviyor dersiniz (: burada önemli olan köpeğinizin bayıla bayıla yemesi değildir.severek yemesi o mamayı iyi mama yapmaz.bizm de çoğumuz cipsi fast food u vs çok severiz ama hiçbiri yararlı değildir (:
son olarak aldığınız mamanın kalitesi,canlınızın sağlığını doğrudan etkiler,uyduruk mamalar deri ve tüy sağlığına zarar verir tüylerin cansız mat ve topak topak dökülmesine yol çar,köpeğinize bir tas mama verip 3 tas dışkı olarak geri dönmesine yol açar ki bu mamanın kedinize köpeğinize hiç fayda sağlamadığını,yediği gibi çıkarttığını bariz olarak anlatır diyip açıklamamı sonlandırayım

Bu konu en son " 21-10-12 " tarihinde saat 15:44 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-10-12, 00:22   #27
JCA

Kırşehir
JCA Çevrimdışı

Bende şu an bizim 6 aylık oğlana Royal Canin Kitten 36 veriyorum. Evde 2KG kadar var. 2KG da RC Exigent 35/30 var. Bitince Farmina N&D tahılsız mama almayı düşünüyorum. Bunu yedirenler var mıdır acaba? Nelisini alsam ki?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-10-12, 17:23   #28

boncurno Çevrimdışı
Cool Cvp: Kedi mamaları hakkında ufak bir araştırma

grazza tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Tesadüfen okuyup sırf üşenmeyip cewap yazmak için üye oldum...Şu kopyala yapıştır bilgi hırsızlığından vazgeçin.Fikriniz yoksa yanlış yanlış şeyler bulup bilgi diye insanların önüne sunmayın...Okuyunca yüzümde alaycı bi gülümseme oldu.Arkadaşım nerden kopyaladın bilgiyi bilmiorum da
İnternet literatürü önünüzde, istediğiniz kadar arayın. Bu yazıyı veterinerlerden, petshop yetkililerinden, internetten ve kendi deneyimlerimden elde ettiğim bilgilerle yazdım. Başka sitede de yazdım eğer kastettiğiniz buysa.
eğer proplan,hills,royal canine,eukanuba ya market maması dersen adamı asarlar )) siz bu mamalardan hangisinin markette satıldığını gördünüz ?? bunlar profosyonel mamalardır ve marketler satışı yasaktır...
Zaten ülkemizin en büyük sorunu da düşüneni, kendi araştırmasını yapanı ve kendi bildiğini uygulayanı toplumun yargılaması, ötekileştirmesi ve asması. Burası özgü bir platform, kimse kafasına göre kimseyi asamaz!
Eğer benim yaptığım araştırmanın %1ini yapmış olsaydınız bu markaların avrupada market maması olduğundan ve ülkemizde hakettiğinden fazla fiyat verilip kaliteli zannedilip rağbet gördüğünden haberiniz olurdu.

bunun dışında o en üst düzey mamalar grubuna soktuğunuz " taste of wild " mamasına gelelim.bu mama içinde sığır eti olan bir mamadır.ülkemizdeki ve hatta avrupadaki köpek ırklarının hiçbirinin ataları bile hayatında sığır eti görmemişlerdir coğrafya olarak.mama amerikada kullanılabilir ama avrupa ve türkiyedeki köpekler sığır etine yabancıdır.Onlara dokunur.Bunu aynı kendiniz gibi düşünün.Örneğin at eti yada eşşek eti yerseniz nolur ? rahatsızlanırsınız mideniz bozulur değilmi ? çünkü bağışıklık sisteminiz bu etlere alışkın değildir.Köpeklerde de durum böyledir.bugüne kadar taste of wild yiyip te adam olan köpek görmedik
Araştırmamda Taste of Wild'ın kullanıcılarca iyi olduğu söylendiği ama toplatıldığı bilgisi var, eğer düzgünce ve ön yargısız okuduysanız.

şu pahalı mama ucuz mama olayına da girmek istiyorum...Örneği "Tavuk Etli" mamadan verelim.Tavuk masaya konur,bunun en kıymetli en iyi yerleri fiyatı yüksek dediğiniz superpremium grup mamaların içine katılır,daha sonra artan kısımlar kademe kademe daha düşük mamalara konur,en son tavuğun gagası paçası kemik unu tozu vs ucuz mamalara dahil edilir.Mamaların fiyat farkı buradan gelir.Yani biriniz kedinize köpeğinize tavuklu mama alırken tavuğun göğüs etini yedirirsiniz diğeriniz de tavuğun kemiğini paçasını gagasını tavuk etli diye yedirirsiniz.175Liralık tavuklu mamayla 35 liralık tavuklu mama arasındaki fark budur......
düşük fiyatlı mamalar,köpeğin ilgisini çeksin diye yüksek kaliteli mamaların aromasını kendi mamalarına püskürtür köpek te bayıla bayıla yer siz de güzel mama köpeğim çok seviyor dersiniz (: burada önemli olan köpeğinizin bayıla bayıla yemesi değildir.severek yemesi o mamayı iyi mama yapmaz.bizm de çoğumuz cipsi fast food u vs çok severiz ama hiçbiri yararlı değildir (:
son olarak aldığınız mamanın kalitesi,canlınızın sağlığını doğrudan etkiler,uyduruk mamalar deri ve tüy sağlığına zarar verir tüylerin cansız mat ve topak topak dökülmesine yol çar,köpeğinize bir tas mama verip 3 tas dışkı olarak geri dönmesine yol açar ki bu mamanın kedinize köpeğinize hiç fayda sağlamadığını,yediği gibi çıkarttığını bariz olarak anlatır diyip açıklamamı sonlandırayım
Ve finalde sizin de söylediğiniz gibi, burası kedi forumu ve ben de kedi mamalarından bahsediyorum.
İyi günler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-04-13, 19:36   #29

paranoidsynthesizer üyesinin avatarı

Ankara
paranoidsynthesizer Çevrimdışı

pro plan alıyorum bende tadına baktım rezalet kedide değişik bi hayvan heee.

Bu konu en son " 16-04-13 " tarihinde saat 19:38 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-13, 01:32   #30

Tekirdağ
wixmore Çevrimdışı

Veterinerimiz bize kedilerin 1yaşına kadar beslenmesine dikkat etmemizi söyledi. hills öneririm ama fiyat olarak proplan daha uygun diye ondan verdi. biz de ilk kedimizden sonra proplana devam ettik. arada market mamalarından alıyoruz (yarım kiloluklardan) artık içine ne koyuyorlarsa kokusunu alınca bizimki yemek için çıldırıyo. en iyi mama proplan ya da şu mama diyemem buna herkes kendisi karar versin bence. yalnız yorumlarda okudum ekmek verenler, beyaz peynir verenler var. bunlar doğru değil, beyaz beynir içinde tuz olduğu için çok sakıncalı bence. ekmeklede de tuz vs var. düşündüğüm zaman ekmeğin içinde kedim için faydalı bişey yok.

market mamalarını ben daha çok ödül amaçlı ya da koridora kaçtığı zaman bizimkini çağırmak amaçlı kullanıyorum. bizimki seviyo evet ama sağlıklı olduklarını asla düşünmüyorum. içindekilere bakınca tavuk eti unu, balık eti unu vs yazıyo yani et yok direk unu var.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları