Petkod ile En iyi dostunu kaybetme!
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Anket Sonuçlarını Görüntüle: Sizce hangi kedi maması en sağlıklı?
Brit Care 10 5,10%
CaroCat 0 0%
Eukanuba 4 2,04%
Farmine Cimiao 14 7,14%
Hill's 33 16,84%
Profine 6 3,06%
Proplan 41 20,92%
Royal Canin 77 39,29%
Sanabelle 8 4,08%
Spesific 3 1,53%
Oy Verenler: 196. Bu ankette oy kullanamazsınız

Cevap Yaz
Eski 28-08-12, 19:30   #1

İstanbul (Anadolu Yakası)
boncurno Çevrimdışı
Exclamation Kedi mamaları hakkında ufak bir araştırma

KEDİ MAMALARI
1. Kedi mamaları için öncelikle AAFCO veya FEDIAF onaylı olmaları, Complete & Balanced (tam ve dengeli) ibaresi taşımaları gerekiyor. AAFCO'nin açılımı "The Association of American Feed Control Officials"dır ve sadece Amerika menşeyli ürünlerde geçerlidir. Avrupa ve diğer ülkelerde bunu aramak doğru olmaz ve Avrupa birliğinin standartları daha farklıdır. Avrupa için FEDIAF üyesi mi ve üretimi buna uygun mu diye bakmak gerekir.
2. Genel olarak protein oranı fazla, yağ oranı az, mısır pirinç gibi tahılları az içeren(mümkünse içermeyen) mamalar daha yararlı olurken fazla yağlı mamalar kedilere daha lezzetli geliyor. Çok yüksek protein değeri, tuz oranı böbrek ve üre rahatsızlıkları yapıyor.
3. Balıklı mamalar kedinin tüy dökümünü azaltıp tüylerini parlaklaştırırken, tavuklu mamalar alerjilere sebep olabiliyor. Ayrıca mamalarda meal by-product ifadesi mamanın hayvansal üründen değil de yan üründen yapıldığını belirtiyor ki bu da hayvanımızda alerjik reaksiyonlara sebep oluyor.
4. Taurin maddesi kedilerin üreme sistemlerine destekte bulunurken selüloz gibi sindiremediği maddeler rahatsızlık verebiliyor.

KESİNLİKLE ALMAYIN !
Whiskas: Tuz, katkı maddesi ve boya fazlalığından dolayı böbrek hastalıklarına sebebiyet veriyor.
La Cat: Tuz oranının yüksekliği karaciğer rahatsızlıkları yapıyor.
Goody: Çokça tahıllı olduğundan tüy dökümlerine neden oluyor.
Micho, MitoMiks, Bonacibo, Petikare: Türkiyede üretilen ucuz ve kalitesiz mamalar. Kristal oranı fazla olduğundan kanlı idrar, kusma, sonunda da damar tıkanması ve bağırsakların yırtılmasına sebep oluyor.
Bonnie: Kalitesi onaylanmayan yaş mama.
Iams: Denek olarak canlı hayvanlar kullandıkları tüm kullanıcılarca onaylanıp dünya çapında protestolara neden olduğu için etik olarak kullanmamanız önerilir.

SABIKALI FİRMALAR
Toplatılan mamalar şu sitede uzun uzun yazılmış, en başta gelenleri ise şunlar:
Blue Buffalo: Sanal alemde önerilen mamalar listesinde ilk 3te olmasına rağmen bazı pet sahiplerince kanlı ishale sebep oldukları belirtilmiş. Ayrıca D vitamini fazlalığından ve son kullanma tarihi geçtiğinden toplatılmış.
Taste of Wild: Tahıl içermediğinden dolayı kullanıcılarca önerilen mamaların başında geliyor ama toplatılmış. Toplatılmasının sebebi ise gıda zehirlenmesi, tifo ve kanlı ishale sebep olan Solmanella bakterisi süphesi ve son kullanma tarihinin geçmiş olması olarak belirtiliyor. Ürün kodunda 2X veya 3X olan ve son kullanma tarihi 9 Aralık 2012 8211; 7 Nisan 2013 arasında olan ürünlerin kullanılabileceği açıklanmış.
Orijen: Yine sanal alemde kullanıcılarca sıkça önerilen ürün Avustralyada gümrükten geçerken irradyasyona maruz kaldığından kedi ölümlerine sebep olmuş ve piyasadan toplatılmış. Tahılsız ve %70 etli olan ürün günlük önerilmemekle birlikte diş taşı, kurtlanma, kepekleşme gibi sorunlara sebep olduğu kullanıcılar tarafından bildirilmiş. Ayrıca mamanın kötü koktuğu ve bunu kullanan kedilerin tuvaletlerini az yaptığı ancak tuvaletlerinin kötü koktuğu da belirtilmiş. Yüksek üre ve böbrek rahatsızlığı endişesi bulunanlara önerilmiyor.
Acana: %35 protein oranına sahip tahıl içermeyen bir mama. Orijen ile aynı fabrika çıkışlı olduğu saptanmış ve aynı Salmonella tehdidi bu mamada da bulunmuştur.

SADECE YURTDIŞINDA BULUNANLAR
Yabancı sitelerde çeviri yapılamadığından hiç kötü eleştiri bulunamamış ancak yerel pet paylaşım sitelerinde sıkça önerilen mamalar.
Innova Evo: Tahılsız olan mama %85 et, %50 protein oranıyla biliniyor.
Wellness: Tahıl içermiyor. Bazı kedilerde şişmanlığa sebep olduğu görülmüş.
Pure Vita: Pet forumlarında ismine rastlamadığım ama bazı bloglarda sonunda buldum şeklinde bahsedilen mama hassas kediler için en iyisi olarak tanımlanmış. İçeriği hakkında sadece değerlerinin normal olduğu bilgisi verilmiş.

MARKET MAMALARI OLARAK BİLİNENLER
Super Cat: %28 Protein, %6 selüloz, %1.4 tuz oranı ve 1000 mg taurin miktarı.
Sportmix Gourmet: %26 Protein, %2 selüloz oranı. Renklendirici içeriyor.
Tommy Cat: %26 Protein, %3.4 selüloz, %9 yağ oranı.
Champion: %32 Ham protein, %11-17 ham yağ, %4 ham selüloz, %8 ham kül, %2 HClde çözünmeyen kül, %0.1-1 sodyum oranı ve 1000 mg taurin miktarı. Renklendirici içermiyor. Somonlu ve pirinçli ürünün içeriğinde fish meal and animal by-products yani balık eti ve hayvansal yan ürünler ibaresi yer alıyor.
Proplan: %3 selüloz oranı. Ürünün GDO içerdiği kaydedilmiş.
Hill's: %26-38 Protein, %5 selüloz oranı ve 1700-1980 mg taurin miktarı. Tahıl içeriyor. GDO içerdiği söyleniyor. Kullanıcı görüşü: Paketinde AAFCO ismi göremedim.
Royal Canin: %36 Protein, %18 yağ, %2.4 Lif.
Profine: %35 Protein oranı ve 1500 taurin miktarı. Ürünün besin içeriğinin Proplan ile hemen hemen aynı olduğu, bazı kedilerin çiğnemekte zorlandığı ve fazla idrar atmaya sebep olduğu kaydedilmiş. Derma Care ürününün İran kedilerinde tüy dökümünü gözle görülür biçimde azalttığı belirtilmiş. Kullanıcı görüşü: Vasatın üstünde.
Eukanuba: Köpek maması markası olduğu ancak Iams adı altında kedi maması ürettikleri söylense de raflarda Eukanuba ismine rastlanıyor. İntestinal çeşidinin ishale iyi geldiği görülmüş.
CaroCat: Specifice alternatif olarak görülmüş bir mama. %25-33 Protein, %12-18 Yağ, %2-3 Lif, %4-6 Kül, %10 Nem, %29-45 Karbonhidrat, %0,7-1,17 Kalsiyum, %0,69-0,93 Fosfor, %0,28-0,33 Sodyum, %0,09 Magnezyum, %0,4 Potasyum oranı ve 1200-1550 Taurin miktarı.
Brit Care(Brit Mica): Islak maması da bulunan ürün tavuklu olması sebebiyle alerjiye yol açma ihtimali olan ancak kullanıcılarca tüy dökümüne iyi geldiği de belirtilen bir mama.
Monge: Orkinos ve beyaz yemli(yemden kastı cezbedici yiyecek olabilir) jel, %48 tuna, %2 beyaz yem, fruktoz(meyve şekeri), jelleştirici, %82 nem, %13 ham protein, % 1 ham yağ, %1 ham selüloz, %2 ham kül içeriyor. %100 deniz ürünü olduğu ve hayvanlar üzerinde test edilmediği kutusunda ayrıca belirtilmiş.

SIKÇA ÖNERİLEN
Farmina Cimiao: Tahılsız ve %70 etli mama %32 protein, %15 yağ oranı ve 2200-2400 taurin miktarı içeriyor.
Farmina Matisse: Kısırlaştırılmış kediler ve İran kedileri için yararlı olduğu belirtilmiş.
Farmina N&D Natural Delicious: Tahılsız ve %0 lif oranına sahip. Tüylere iyi geliyor.
Kullanıcı görüşü: Orijenden ve Profineden daha iyi.
Snappy Tom: İçeriği Farmina Cimiaoyla hemen hemen aynı olan ürün gözlere iyi gelen vitaminler ve bolca taurin içeriyor. Ton balığı beyaz eti ve tavuk göğsü eti içeren yaş mamasında: %9 Ham protein, %2 ham yağ, %1 ham lif, %1 tuz olduğu ayrıca suni renklendirici, lezzetlendirici, koruyucu ve ilave tuz içermediği yazıyor.
Snopy Tom: Snappy Tomun ıslak versiyonu olduğu söylenmiş.
Specific: Mamanın kilo kontrolüne yardımcı olduğu, idrarın pH seviyesini ayarlayarak böbrek taşlarının erittiği, tüyleri stabil koruduğu kullanıcılar tarafından kaydedilmiş.
Sanabelle: Alman markası olan ürün %31 protein, %16 yağ oranına ve 2000 mg taurin miktarına sahip. Çok az bir miktar tahıl içerdiği ve birazcık yağlı olduğu kaydedilmiş. Kullanıcılarca önerilenler arasında.

Yazarın tecrübeleri:
Tekir cinsi kedim Boncukla 5 aylığından itibaren beraber yaşamaya başladık, önceleri açık mama kullanıyorduk ama zayıf kalmasın diye ben Hills marka 2 kg tavuklu yavru kedi mamasıyla başladım, sonrasında ise yanlışlıkla 2 kg yetişkin maması yedik. Bu arada tüy dökümünde gözle görülür azalma oldu. Bundan sonra da tüy problemi pek olmadı. Ben değişiklik olması açısından Royal Canin denemek istedim 3x2 kg RC yavru yedik ama RCden başka mama yiyemez olduk, bi ara tatil dolayısıyla memlekete gittiğimizden Whiskas almak zorunda kaldım ama Boncuk yüzünü çevirip bakmadı, o ara biraz açık somonlu mamalardan yedi. Döndükten sonra RCye açık alarak devam ettik. Yaz tatilinde yine memlekete gitmem dolayısıyla SuperCat yetişkin tavuklu ve karaciğerli aldık, biraz zorlandı ama onu da yiyebildi Boncuk. Eve gelince RCye hiç dönmeyelim diye Champion yetişkin somonlu ve pirinçli aldım, hafif RCyle karıştırdım, burun kıvırdı ama 2-3 gündün yiyor ama güçsüz düştü, uykusu arttı. Ben de bu araştırmalarım sonucunda ya Farmina Cimiao alacaktım ya da Sanabelle. Gittiğim veterinerin ısrarla ProPlan tavsiye etmesine rağmen Sanabelle yetişkin alabalık etli buldum ve onu aldım. Sokaktaki kedilere gelene kadar verdim, çok beğenerek yediler. Bir de deneme amaçlı Monge ve Snappy Tom yaş mamalar aldım, onları da kullanıp tavsiye ederim diye düşünüyorum. Bu son parçada bahsettiklerim hariç diğer tüm bilgileri internetten edindim. Şu ve şu blogları okumanızı da tavsiye ederim. Şimdilik bu kadar, okuduğunuz için teşekkür ederim.

Ayrıca son olarak ankete katılıp seçmemde bana yardımcı olursanız minnettar olurum:

Sonradan gelen düzenleme: Cotagro Mix çıktı bi de başımıza, forumların birinde vet bi arkadaş önermiş, 20 kilosunun 90 lira olduğu dışında bilgiye ulaşamadım.

Bu konu en son " 30-10-12 " tarihinde saat 17:46 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir.... Sebep: AAFCO ve FEDIAF
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-12, 00:22   #2

Hermes üyesinin avatarı

Antalya
Hermes Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi mamaları hakkında ufak bir araştırma

sorunun cevabını bir bulabilsem çok rahatlıcam ama aylardır araştırıyorum hala karar verebilmiş değilim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-12, 11:58   #3

Milas,Ören
markiza74_ Çevrimdışı

ne yzıkki ankete katılamıyorum çünkü anketde yazılan mamların hiç birini kullanmadım bir yorumda yapamıyorum ama Royal Canin kullanmayı düşünüyorum.benim minik ciğeri ve haşlanmış tavuk seviyor,beyaz peynir de sever acaba bir zararı olurmu arkadaşlar.kuru mamadan Goody veriyordum onu da severek yemiyor artık vermem gerçekten tüyleri dökülmeye başladı bende neden diye düşünüyordum çok teşekkür ederim benim için yararlı oldu hiç bir şey bilmiyormuşum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-12, 13:16   #4

Ankara
Karamel_4512 Çevrimdışı

royal caninin içine kedide bağımlılık yapması için şeker katılıyor sakın almayın goody tüy dökmesi yapmaz ablamın kedisi 14 yaşında şuana kadar goodyle beslendi hiçbir sağlık sorunu yok bu sadece bir ön yargı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-12, 14:26   #5
zlm

Muğla
zlm Çevrimdışı

bende proplan kullanıyorum veterinerimiz onu tavsiye etti ama sadece kuru mama vermiyorum.ligt ton balığı alıyorum haftanın iki günü onu veriyorum haftada bir gün tavuk veriyorum sabahları peyniri çok seviyo,haftada bir gün ciğer veriyorum. bu şekilde idare ediyoruz kuru mama biz işteyken işe yarıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-12, 15:01   #6

Mırni Çevrimdışı

Karamel_4512 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
royal caninin içine kedide bağımlılık yapması için şeker katılıyor sakın almayın goody tüy dökmesi yapmaz ablamın kedisi 14 yaşında şuana kadar goodyle beslendi hiçbir sağlık sorunu yok bu sadece bir ön yargı

Royal canin almayın ama goody alın he buda güzelmiş

Ablanızın kedısı 14 yaşında şu ana kadar goody ıle beslendi ve hıç bır sağlık sorunuda yok
buda güzelmiş lakin goody piyasaya 2005 yılında çıktı yanlız hatırlatayım

velevki Ablanızın kedısı omru boyunca goody gıbı mama ıle beslendi varsayalım goody 2005 yılında değilde 1998 yılında piyasaya çıktı ee zaten bu kedı muhtemelen 5-6 yaşlarında ölürdü...
nerden baksan tezat mevzu
Goody kötü içerıklı berbat bır mamadır...

netice olarak:
buraya gelıp bilgi sahibi olmadan yalan yanlış fikirler verıp insanların kafasını karıştırmayın yahu....

Bu konu en son " 31-08-12 " tarihinde saat 15:06 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-12, 15:01   #7

Ankara
Lucasarts Çevrimdışı

ZLM arkadasim, light ton baligi verdiginden bahsetmissin, ben yanlis anlamadiysam marketlerde satilan beşeri konservelerden bahsediyordun degilmi? Yani light olmasi sebebi ile verilmesinin bi sakincasi olmadigindan eminseniz bende tattirmak isterim kizima
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-12, 15:24   #8

melina üyesinin avatarı

İzmir
melina Çevrimdışı

kıızm 2 yasında bugne kadar Hills ve Rc kullandım..ama hala kararsızım..goody gbi zararlı olmasında yeter....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-12, 15:36   #9
zlm

Muğla
zlm Çevrimdışı

banada veterinerim söyledi.ona kuru mamanın yanında ne verebilirm dediğimde ton balığı ver ama normal değil ligt dedi.konservedeki yağı süzmemide söyledi tabii bende yağını iyice süzüyorum.bir tane konserveyi 2 günde yediriyorum yarısını tabağına koyup içine biraz bayat ekmeklerden ufalıyorum kalan yarısınıda ertesi akşam veriyorum.ama varya yemeğini hazırlarken zıpır resmen deliriyo bayılıyo ton balığına hiç birşeyi bu kadar iştahla yemiyor tabağında ufacık bir kırıntı dahi bırakmıyo.ama şuda var ben ton balığı vermeye başladığımda oğlum 2,5 aylık falandı onuda atlamayın.biz zıpırı 1 aylıkken aldığımızdan yaklaşık 1-1,5 ay anne sütü değerindeki süt tozuyla beslendi.bilgilendirebildiysem ne mutlu bana
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-12, 10:45   #10

Ankara
Karamel_4512 Çevrimdışı

yaklan yanlış bilgi falan vermiyorum ve hala yaşıyor asıl siz bilip bilmeden konuşuyorsunuz pahalı olan iyidir diye birşey yok fark ettiyseniz milletimiz hep bu düşünceye kapılmış bu ucuz kesin kötüdür aa bu pahalı kedin iyidir mantığı goodyde kötü bir mama değil
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-12, 12:24   #11

libelül üyesinin avatarı

libelül Çevrimdışı

Bu konu, siz kedinizi hangi mama ile besliyorsunuz" başlığında uzun zamandır tartışılıyor, oraya geri dönüp yazılanları okumakta fayda var.

"pahalı mama iyidir" gibi bir görüşü savunan yok aramızda, genel olarak besin değerleri ve kedilerin temel etobur beslenme şeklini desteklemesi konularının üzerinde duruluyor ve hepimiz doğru mamayı araştırıyoruz.

Kediler için zararlı olduğu konuşulan ortak bazı mamalar var, onları savunmak için 2-3 yıllık gözlemin ötesinde bir şeyler söylemek gerek. Mamaları değerlendirirken yapabileceğiniz en temel şey AAFCO standartlarına uygun olup olmadıklarını kontrol etmektir. (Ki, burada bu standartları taşıyan mamaları bile sorgulayabiliyoruz)

Mesela Goody'yi tavsiye etmeden, besin değerlerini inceleyin, karşılaştırın, ve internet üzerinden biraz araştırma yapın.

Bu arada, olumlu olumsuz her türlü tüketici yorumuna şüpheyle yaklaşın, sosyal medya tecrübem olduğu için biliyorum ki 3 kuruşa markanın aleyhine ya da lehine yorum yazmak için bayağı şirket anlaşmaları yapılıyor, adam çalıştırılıyor.

Dolayısıyla yapabileceğiniz en doğru şeyler;
-çokça kötülenen, çok tartışmalı mamalardan uzak durmak,
-AAFCO gibi kabul edilmiş standartları ve kedilerin doğal beslenme alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak mama seçmek,
-beslenme planına, kedilerin yiyebileceği özel şekilde hazırlanmış, ev mamalarını dahil etmek,
-araştırmaya, okumaya ve gözlemlemeye devam etmek.

Siz kedinizi hangi mama ile besliyorsunuz?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-09-12, 10:26   #12

Beyoğlu
byfortius Çevrimdışı

Yerli ve yabancı kaynaklardan yaptığım araştırmalarda Türkiye'de satılan Pro Plan, Royal Canin ve Hills bence alınabilecek en iyi mamalar olarak görünüyor, ayrıca aynı markaların yaş mamalarını da tavsiye ederim. Kendi kedim için Royal Canin (Hem kuru hemde yaş mama) ile başladım ve kısa süre önce Pro Plan'a geçiş yaptım, her iki mamadan da çok memnun kaldım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-09-12, 13:12   #13

Mırni Çevrimdışı

Karamel_4512 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
yaklan yanlış bilgi falan vermiyorum ve hala yaşıyor asıl siz bilip bilmeden konuşuyorsunuz pahalı olan iyidir diye birşey yok fark ettiyseniz milletimiz hep bu düşünceye kapılmış bu ucuz kesin kötüdür aa bu pahalı kedin iyidir mantığı goodyde kötü bir mama değil

Pahalı olan ıyıdır dıye bir mevzu yok....bunu sanırım 645678987654323456789098765 defa açıkladım burda

hılls
proplan
royal canın

bu markalarda pahalı mamalardır mesela....lakin içerık olarak asla satıldıkları fıyatları hak etmıyen overrated mamalardır (yani aşırı abartılmış hak ettıği değerden fazlası gören)

mamanın nasıl bır mama olduğunu anlamak ıçın ıçındekıler kısmına göz atmanız yeterlı....
bırde kedıye ne ıyı gelır neler onlar ıçın yararlıdır mevzunu öğrenmek gerekıyor...
içındekıler kısmındakı ılk üç mamul mamanın %70 lık bolumunu oluşturur zaten ılk uç şey mama hakkında bıze genel bır fıkır verır...
pet shopların ve veterınerlerın %60 lık oranının tavsıyelerını dınleyıp onlara ınanmak yerıne bıraz araştırıp bılgı sahıbı olabılır ınsan...
he araştırmazsan ne olur şu olur bu ulkede yukarıda saydığım üç değersız markayı sana dunyanın en ıyı maması dıye dunya paraya satarlar hem kedıye hem cebıne yazık olur

Bu ulkede benım araştırmalarıma göre satılan en kalitelı mamalarda şunlardır
Naturel Delicious
Orijen
Acana
blue buffalo
Taste of the wild
He zaten dunyadada bu mamalar gerçek top class mama sınıfına girer...

Hep dedığım gıbı isteyen istedığı mamayla beslesın evcıl dostunu bız sadece öğrendıklerımızı paylaşıyoruz...
ama bılmeden araştırmadan buraya gelıp yok goody iyi mama yok şoyle yok boyle deyıp ınsanların kafasını bulandımayın lutfen...

Bu konu en son " 05-09-12 " tarihinde saat 13:15 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-12, 22:31   #14

boncurno Çevrimdışı
Exclamation Cvp: Kedi mamaları hakkında ufak bir araştırma

Mırni tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Pahalı olan ıyıdır dıye bir mevzu yok....bunu sanırım 645678987654323456789098765 defa açıkladım burda

hılls
proplan
royal canın

bu markalarda pahalı mamalardır mesela....lakin içerık olarak asla satıldıkları fıyatları hak etmıyen overrated mamalardır (yani aşırı abartılmış hak ettıği değerden fazlası gören)

mamanın nasıl bır mama olduğunu anlamak ıçın ıçındekıler kısmına göz atmanız yeterlı....
bırde kedıye ne ıyı gelır neler onlar ıçın yararlıdır mevzunu öğrenmek gerekıyor...
içındekıler kısmındakı ılk üç mamul mamanın %70 lık bolumunu oluşturur zaten ılk uç şey mama hakkında bıze genel bır fıkır verır...
pet shopların ve veterınerlerın %60 lık oranının tavsıyelerını dınleyıp onlara ınanmak yerıne bıraz araştırıp bılgı sahıbı olabılır ınsan...
he araştırmazsan ne olur şu olur bu ulkede yukarıda saydığım üç değersız markayı sana dunyanın en ıyı maması dıye dunya paraya satarlar hem kedıye hem cebıne yazık olur

Bu ulkede benım araştırmalarıma göre satılan en kalitelı mamalarda şunlardır
Naturel Delicious
Orijen
Acana
blue buffalo
Taste of the wild
He zaten dunyadada bu mamalar gerçek top class mama sınıfına girer...

Hep dedığım gıbı isteyen istedığı mamayla beslesın evcıl dostunu bız sadece öğrendıklerımızı paylaşıyoruz...
ama bılmeden araştırmadan buraya gelıp yok goody iyi mama yok şoyle yok boyle deyıp ınsanların kafasını bulandımayın lutfen...
Merhaba, özellikle sizin dediğiniz mamaları çokça araştırdım, orijen, acana, blue buffalo, t.o.w hepsi şaibeli mamalar, yani daha önce toplatılmış, salmonella bakterisi içerdiği söylenen mamalar. Kusura bakmayın ama yanlış anlaşılma veya değil ismi böyle ciddi bir bakteriye bulaşmış sabıkalı mamaları önermenizi doğru bulmuyorum. Türkiye'de özellikle veterinerler ve pet shop sahipleri tarafından sıkça tavsiye edilen royal canin, hill's ve proplana gelince, aynı araştırmaları onlar hakkında da yaptım. Bakteriler hakkında bi bilgi yok ancak tahıl içeriği, alerjenler, gdo, şeker ve bağımlılık yapıcı maddeler olduğu ileri sürüldüğünden ve buna rağmen çok pahalı olduklarından bunları da sağlıklı bulmuyorum. En iyisi herkesin kendi araştırmasını yapıp uygun bir mama bulması. Yukarda da ben zaten kendi araştırmamdan bahsettim eğer okuduysanız.

Bu konu en son " 07-09-12 " tarihinde saat 22:35 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-09-12, 00:15   #15

Mırni Çevrimdışı

S. bakterisi içerıyor toplatılıyor mevzu çoğu markada vardır bunlar topluca uretılen urunler boyle sıkıntılar zamanında çoğu mamada çıkmıştır....bu demek değildırkı sureklı bu sıkıntı bu mamalarda çıksın bunlar köpru altı işletmecısı fırmalar değil fason uretımde yapmıyorlar...
aafco onaylı odullu gayet ıyı ıçerıklı gerçek top class mamalar bunlar...
ben hepsını kullandım bu markaların hıç bır rahatsızlığa rastlamadım ne kedımde ne köpeğimde...rastlayanıda duymadım görmedım..kullanmadığım mamayıda burda asla önermedım...
bakterılı mamalara tavsıye ettığım falan yok yani...
sankı bu mamaların hepsı daima sıkıntılı hastalık saçıyor buna rağmen ulkemızde satılıyor...

burasıda muz cumhurıyetı değil...

o zaman hıç bır kuru mamayı kullanmayın en ıyısı evde mama yapın guven sıkıntınız varsa...

he markada fırmada umrumda değil benım ben kalıtelı ıçerığe gerekli yerlerın onayına bakarım en ıyısı neyse onu kullanırım...yarın royal canın çok daha ıyı ıçerıklı bır urun piyasaya surer onu alır verırım evdekı dostlarıma...
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları