Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 17-04-15, 15:46   #1

Tekir Duşmani Çevrimdışı
Varsayılan Kedi Beslenmesi

Merhaba ! Mayisin 13 u kedimin yavrularinin 1 ayi tamam olcak, bende onlardan 1ini evde besliycem, Sizce ona ne verebilirm gunluk olarak !? ( NOT ; ]Kedilerime asla kuru mama vermem cok zararli !!!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-04-15, 15:53   #2

Tekir Duşmani Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Beslenmesi

Ticari Mama Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

MUTLAKA OKUYUN

* TİCARİ MAMALARINN HİÇBİRRİ ET İÇERMEZ:
Mamada en fazla bulunan madde içerikt en üst sırada yer alır, etiketteki eti en başa koyabilmek için taze eti baz alırlar oysaki et kaynatılıp kurutulunca miktarı çok çok az olacaaktır. Doğru rakamlar verebilmek için etide tahıllar gibi kurutulmuş olarak hesaplamaları gerekir. Etikette (chiken meal) yazanlara güvenin "meat by-product meal" veya "meat by product" yazıyorsa bu mama kemik unu,satakat,damar gibi işe yaramayan şeyler içerir.
Diğer bir hilede karbonhidratı (tahıl) içeriğe bölerek yazarlar örneğin 5kg mama ve 12kg pirinç içeren bir mama 
1 Chiken meal (tavuk eti)
2 Ground rica
3 Rice bran
4 Rice gluten şeklinde yazarlar buda bizim mamada en çok tavuk eti olduğunu düşünmemizi sağlar
Etikette gördüğünüz "meat by product"un anlamı belirlenen hayvandan elde edilen herşey içerir örneğin, bu bir tavuksa tavuğun tüyleri,posası,dışkısı ayakları, gagası dahil. İnekte de aynı şekilde toynakları,boynuzu ve dışkısına kadar herşeyini kapsar ve bunlar etikette et olarak gösterilir.

*YAPILAN PİŞİRME İŞLEMİ ENZİMLERİN KAYBOLMASINA SEBEP OLUR:
Bakterileri öldürmek için pişirme işlemi 160 derecede gerçekleşir, bu da enzimlerin yok olmasına dolayısıyla köpek/kedinizin pankreasını bu enzimleri salgılaması için zorlanmasına sebep olur. Ticari mamalarda enzim olmadığı için pankreasa fazladan yük binecektir, kedi/köpek büyüdükçe pankreas yavaşlar ve bu da şeker hastalıklarına kapılarını açar.

*VETERİNER TAVSİYELERİ:
Veterinerlerin çoğu pet beslenmesi hakkında çok az bilgiye sahiplerdir, oysaki veterinerinizi bilgilendirenlerin mama şirketleri olduğunu biliyormuydunuz ? Veterinerlik fakültesinde pet nutrition hakkında detaylı bilgi alabilicekleri dersler aldıklarını düşünüyormusunuz ?
Karışık birşey değil tek yapmanız gereken mama içeriklerini bilinçli bir şekilde okumak. Bir çuval mamayı mal etmek ne kadardır sizce ? Ambalajı ile birlikte 10TL ki biz bunlara MİN 60TL/MAX 160TL ödemekteyiz.

*ISLAK MAMALAR PETİNİZİN ÖMRÜNÜ YARIYA İNDİRİR:
Bu mamaların toplanması için USA bir çalışma var ve devam etmekte. Bunların birçoğu zehirdir yumuşak ve nemli kalması aynı zamanda küflenmemesi için içerisine birçok kimyasal madde kullanılır ve daha da kötüsü bu maddelerin tadlarını bastırmak amaçlı şeker kullanılır. Anlicağınız petinizin içini dışına çevirir ve bu şeker alışkanlık yapar. Sonrada çevrenizden şunları duyarsınız. "- Köpeğim Fino konserve mamadan başka hiçbir şey yemiyor..."

*BİRCOK ŞİRKET ETHOXYQUIN KULLANMAYI BRAKTI:
Bir zamanlar tüm mamalarda olan koruyucu madde (ANTİOXİDANT) aslında (ETHOXYQUIN) yani plastik sabitleyici ve renk koruyucu bir maddedir. Brakın hergün hiç yenilmemesi gereken bir maddedir. Hatırlarsanız önceki yıllarda rengarenk, cıvıl cıvıl kedi/köpek mamaları mevcuttu işte ondan bahsediyorum. Ve bu madde ani ciğer iflaslarına, böbrek yetmezliğine, istenmeyen kalıcı renk değişimlerine, tümörlere sebep olan bir maddedir. Peki bunun gibi başka maddelerin de mama da bulunmadığından eminmisiniz ?
Petimizin mama kabını tıka basa tebeşir gibi kahve rengi sözde faydalı şeylerle doldurmamız nedenmi başladı ? Çünkü bu fikir bizim hayatımızı kolaylaştırdı doldur yesin, az ve sert kaka yapsın temizlemesi de kolay oldun. Ticari mamaların, petinizi kandırmak amaçlı üzerine hayvansal yağlar ve spreyler sıkılır, yoksa petleriniz o mamaların yüzlerine bile bakmazlardı!..
Tüylerinin parması için de aynı durum söz konusu, katılan tüy parlatıcı yağlar ve kimyasallar tarafından tüyler parlar, sağlıklı olduğundan değil.

*BAZI MARKALAR ALIŞKANLIK YAPMASI İÇİN ŞEKER KATIYOR:
Tabiyki içerikte şeker konulduğu yazılmıyor... kamış pekmezi (CANE MOLASSES), mısır şurubu (CORN SYRUP) gibi isimler veripte gizlemeye çalışıyorlar. Bunların kesinlikle petinizin tabağında yeri yok!!! Uzun vade de şeker hastalığı, diş çürüğü,obezlik yapacaktır. Oysaki kuru mamanın dişleri temizlediği söylenilir...
Hepimiz Amerikan mamalarının iyi olduğunu düşünüp onlara yöneliriz. Oysaki FDA yani Gıda Denetleme Kurumu insan gıdaları konusunda bile doğru düzgün çalışmıyor, kendi ülkelerindeki ve ürettikleri gıdalar bile birçok insanın obez olmasını sağlamıyor mu ? Bu titizliği kendileri için göstermezken petleriniz için mi göstericeklerini sanıyorsunuz ? 

*TÜM MAMA ŞİRKETLERİ DIŞKI SERTLEŞTİRİCİ MADDELER KULLANIYOR:
Dışkıların sertleşmesi ve sindirilmemiş besinleri maskelemek amaçlı birçok kimyasal madde kullanılmakta. Tabi eğer ortada cıvık cıvık bir dışkı varsa kim alır kuru mama, etrafa bulaşmayan sert dışkıları toplayıp atmak varken.
Petinizin iç organlarını düşünün kakasını değil. Pişirdiğiniz yemeğe çimento katarmıydınız ? Pekiya talaş ? Fıstık kabuğuna ne dersiniz ? Malesef mama şirketleri saydığımın hepsini kullanıyor. İçerikteki isimleri ise "Sodium Bentonite, Powdered Cellulose, Beet Pulb, Tomato Pomace ve Ground Poanut Shells" Bunu katmalarındaki nedeni ise fiber kaynağı olarak açıklıyorlar.
(Alintidir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-04-15, 18:23   #3

Tekir Duşmani Çevrimdışı

Guncellllll
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-04-15, 18:52   #4

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Ne kadar kötü bir isim seçmişsiniz. Zaten bir cinse düşmanlık besliyorsanız diğerine olan dostluğunuzda tartışılır. Beslemeyin o yüzden hiçbir canlı. Yarın birgün ona da düşman olursunuz.

Bir platformda seçeceginiz isimde belirleyici olacak kadar bir kedi ne yapmış olabilir acaba size. Yani ne yaptıysa da tekir olduğu için değildir zaten o.

Kedinin hası da tekirdir o da ayrı bir mevzu.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-04-15, 21:04   #5

Mikachu üyesinin avatarı

Diyarbakır
Mikachu Çevrimdışı

pissymom tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ne kadar kötü bir isim seçmişsiniz. Zaten bir cinse düşmanlık besliyorsanız diğerine olan dostluğunuzda tartışılır. Beslemeyin o yüzden hiçbir canlı. Yarın birgün ona da düşman olursunuz.

Bir platformda seçeceginiz isimde belirleyici olacak kadar bir kedi ne yapmış olabilir acaba size. Yani ne yaptıysa da tekir olduğu için değildir zaten o.

Kedinin hası da tekirdir o da ayrı bir mevzu.
Katılıyorum size pissymom çok güzel demişsiniz.

Konu da bir garip yani, yavrularınızı sahiplendirmek istiyorsanız Ücretsiz Kedi İlanları buraya açsaydınız başlık ona göre keşke.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-04-15, 23:04   #6

vivelaamour Çevrimdışı

Bu foruma bir kaç gün önce Husky nikiyle 11 yaşında bir çocuk üye oldu, onun da kedi ırklarına karşı belirgin nefreti vardı. Bahçelerinde kedileri doğurmuş ama 350 euro bütçesi ile cins kedi arıyordu. Sonra saldırgan tavırarı yüzünden siteden uzaklaştırıldı. Ardından Saleh geldi, tekir kedi düşmanıydı profilime kedim tekir olduğu için iğrenç Jack , pis Jack yazdı. Sonra o da atıldı bir kaç saat geçmedi Tekir Düşmanı geldi yeni üye. Bilin bakalım gelir gelmez kimin profilini ziyaret etti ? Evet benim. Kedime gene ( ama bu kez kibarca dil uzattı) cevap vermedim. Çocuk sonuçta. AMA daha çocukluktan böyle ırk ayırımı yaparsa pissymım'unda dediği gibi bence gerçek bir hayvansever değildir. Ben bu üyeyi blokladım ama dayanamadım yazıyorum şu an.

Yorum sizin. Yöneticiler ip den baksın isterse, bence bu arkadaş Husky.

İyi geceler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-04-15, 23:06   #7

vivelaamour Çevrimdışı

Zaten yollanmış günaydın vive
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-04-15, 04:44   #8

barisdragon Çevrimdışı

Biz de çocuk olduk tekir düşmanı diye isim mi olur hasta kafadan. Toplum için tehlikeli biri.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-15, 00:57   #9

Alaska the kitty üyesinin avatarı

Beylikdüzü
Alaska the kitty Çevrimdışı

vivelaamour tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bu foruma bir kaç gün önce Husky nikiyle 11 yaşında bir çocuk üye oldu, onun da kedi ırklarına karşı belirgin nefreti vardı. Bahçelerinde kedileri doğurmuş ama 350 euro bütçesi ile cins kedi arıyordu. Sonra saldırgan tavırarı yüzünden siteden uzaklaştırıldı. Ardından Saleh geldi, tekir kedi düşmanıydı profilime kedim tekir olduğu için iğrenç Jack , pis Jack yazdı. Sonra o da atıldı bir kaç saat geçmedi Tekir Düşmanı geldi yeni üye. Bilin bakalım gelir gelmez kimin profilini ziyaret etti ? Evet benim. Kedime gene ( ama bu kez kibarca dil uzattı) cevap vermedim. Çocuk sonuçta. AMA daha çocukluktan böyle ırk ayırımı yaparsa pissymım'unda dediği gibi bence gerçek bir hayvansever değildir. Ben bu üyeyi blokladım ama dayanamadım yazıyorum şu an.

Yorum sizin. Yöneticiler ip den baksın isterse, bence bu arkadaş Husky.

İyi geceler.
Allah allah....şaşkınım...benim de çocuğum var,14 yaşında..böyle nefret dolu,çocuk kelimesiyle bağdaşmayan davranışlar sergileyen küçüklere üzülüyorum ve kendi çocuklarım adına ürperiyorum.nasıl 11 yaşındaki bi çocuk böyle tuhaf ve sevimsiz şeyler yapar?üzücü ve düşündürücü...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-15, 11:04   #10

mighty Çevrimdışı

Uyelerle dalga gecen,yasini tahmin edemedigim,kendince dr -veteriner-uni ogrencisi , en sonunda agir hasta oldugunu soyleyen bir veledin onceki yazdiklarini ortaya cikardigim icin ciddi hakaretllere magruz kaldim diger uyeler tarafindan ve sucum bu tar z bir kisinin yaninda olmamamdi! O uye hala arada sirada buralarda
Sevilmeyen o uyeler tarafindan gene benim
Hala laf sokusturuluyor bazilari tarafindan
Ben sizin tarafinizdayim Sayin Vivelaamour ...Bu kisilerin tespit edilip tamamiyle site disina cikartilmasi gerek ,yuz buldukca yada gerekli islemler yapilmadikca yenileri turuyor
Bu kisilere de hic acimiyorum hastaysa gidip tedavi olsun burasi psikolog yada psikiyatrist degil
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-15, 11:14   #11

vivelaamour Çevrimdışı

mighty tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Uyelerle dalga gecen,yasini tahmin edemedigim,kendince dr -veteriner-uni ogrencisi , en sonunda agir hasta oldugunu soyleyen bir veledin onceki yazdiklarini ortaya cikardigim icin ciddi hakaretllere magruz kaldim diger uyeler tarafindan ve sucum bu tar z bir kisinin yaninda olmamamdi! O uye hala arada sirada buralarda
Sevilmeyen o uyeler tarafindan gene benim
Hala laf sokusturuluyor bazilari tarafindan
Ben sizin tarafinizdayim Sayin Vivelaamour ...Bu kisilerin tespit edilip tamamiyle site disina cikartilmasi gerek ,yuz buldukca yada gerekli islemler yapilmadikca yenileri turuyor
Bu kisilere de hic acimiyorum hastaysa gidip tedavi olsun burasi psikolog yada psikiyatrist degil
Teşekkür ederim mighty, ip'den tespit zor olmasa gerek ama aynı üye Husky-Saleh - Tekir Düşmanı ve Siyam & Van Cat olarak sitede dolaşmaya devam ediyor. Televizyon ve gazetelerde gördüğümüz kedilere köpeklere eziyet eden caniler bunların arasından çıkıyor. Size de neden tepki verilmiş anlamadım çok şaşırdım ve ben özellikle hayvan forumlarında insanların birbirleri ile çekişmelerini anlayamıyorum. En hümanist ve barışçıl insanların bizler olması getekmez mi ? Üzüldüm. Umarım hepimizin faydalı bilgilere ulaştığı bu forum daha fazla kirlenmez.

Sevgilerimle,
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-15, 11:22   #12

mighty Çevrimdışı

Teşekkür ederim mighty, ip'den tespit zor olmasa gerek ama aynı üye Husky-Saleh - Tekir Düşmanı ve Siyam & Van Cat olarak sitede dolaşmaya devam ediyor. Televizyon ve gazetelerde gördüğümüz kedilere köpeklere eziyet eden caniler bunların arasından çıkıyor. Size de neden tepki verilmiş anlamadım çok şaşırdım ve ben özellikle hayvan forumlarında insanların birbirleri ile çekişmelerini anlayamıyorum. En hümanist ve barışçıl insanların bizler olması getekmez mi ? Üzüldüm. Umarım hepimizin faydalı bilgilere ulaştığı bu forum daha fazla kirlenmez.

Sevgilerimle,
ip den tespit yapiliyor İlker Bey gorunce kontrol eder mutlaka
O zamanlarda beni sikayet ettiler yoneticiler de uzaklastirma cezasi verdiler ) şaka gibiydi haksizlik uzerine haksizlik yasayinca yazmama karari almistim haksizliga tahammulum yok diye sonradan bu konuda ayri laf edildi ben sozumu tutmuyormuşum bunlari anlatiyorum cunku sitenin bu kisminda cok eksik varl
Mesela gecen ayda 2 farkli uye ayni kisi oldugu tespit edildi ip den bir uyeligi kapatildi.Bence o ip banlanmaliydi tumden.Ha baska ip alma yollari da var ama bunu bir sekilde halletmeleri lazim .Okullar kapanacak ve burasi fena bir hal alacak dedi dersiniZ
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-15, 12:02   #13

Lenkaran
SiyaM And Van Cat Çevrimdışı

vivelamour belki onlardan biri senin ha !? Delimisin sen ya , ben bizim sokaktaki kedilere kopeklere yemek veriyorm 3 defa ,, ne knousuyorusn,, kopege eziyyt falan ,, lafini bilde oyle konus
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-15, 12:03   #14

Lenkaran
SiyaM And Van Cat Çevrimdışı

sokakta 3 kopek besliyorum ailrm izin vermedigi iicn bahceye yada eve gtirmiyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-15, 14:24   #15

gazeteci Çevrimdışı

aynı üye Husky-Saleh - Tekir Düşmanı ve Siyam & Van Cat olarak sitede dolaşmaya devam ediyor
yeni üye adı qmerveq
dikkatli olun.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları