Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 21-10-12, 19:37   #1

Suiçmez Çevrimdışı
Varsayılan Eve alışan kedi yavrularını ne yapmalı?

Selamlar..
Yaz sezonu biteli 1-2 ay oldu. Yazın yazlık yerlerde çoğalan kedicikler için zor aylar başladı.
Bizim yazlıktada çok sayıda kedi ailesi var. Özellikle 1 anne ve 2 yavrusu çok zor durumda. Anne kendisi aç olduğu halde yavrularını besliyor. Kollarıyla yavrularına sarılıyor. Bir görseniz.. İyice zayıfladılar. Bazen aç kalınca evin kapısına patileriyle vuruyorlar( Yazın seslerini duymazdık, şimdi özellikle geceleri sürekli aralarında kavgalar vs. oluyor. Mümkün olduğunca hergün beslemeye çalışıyorum ama çok fazla kedi nüfusu var. Bayramdan sonra buralarda biz dahil kimse kalmayacak. Ben bir dahaki seneye kadar yaşayabileceklerini sanmıyorum.

Bu durumda
1) Kedileri kendi kaderlerine mi bırakayım?
2) Kedileri alıp, arabayla 16 km uzaklıktaki ilçe merkezine mi bırakayım?

2. yöntemi yaparsam, bu sefer de trafik araba vs. pek bilmiyorlar, ezilmelerinden korkuyorum. Siz olsanız ne yapardınız. Bir fikir?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-10-12, 21:43   #2

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Eve alışan kedi yavrularını ne yapmalı?

Eğer hiç kimse kalmayacaksa oralarda bence en mantıklisi insan nüfusu olan bir yerde olmaları . Zor bir karar Allah kolaylık versin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-10-12, 22:17   #3

SEDAYDOGDU üyesinin avatarı

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

off çok kötü cidden yaaaa...ben olsam o zor durumda olanları en azından alıp eve götürürdüm heralde...yani tabi bunu herkes yapamaz...Allah kolaylık versin...çoook zor bi durum yani yaşadıkları yer bildikleri yer..ama kimse kalmıyor aç kalacaklar..diğer taraftan ilçe merkezi çok uzak,trafiği olan ve bilmedikleri bi yer...valla ne desem boş
nerdesiniz bilmiyorum ama barınak yada kedi evi falan vardır belki oralarda..bi araştırsanız..en azından varsa oaraya bırakırdınız...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-10-12, 23:15   #4

KaRaa üyesinin avatarı

KaRaa Çevrimdışı

Bizde Köydeyken Bir Sürü Yavru Vardı Köylerde Hayvan Sevgisi Diye Bir Şey Yok Hepsini Ben Besliyordum.

Mecbur Orada Bıraktık. Birde Kendince Sahipleri Vardı, Kedilere Yemek Su Vermiyordu Ben Onların Sahibiyim, Kimse Alamaz Diye Geçiniyordu, Alabilsek Alırırdık.

Eğer Köy Gibi Bir Yerdeyseniz Şehir Ortamına Bırakmanız İyi Olacaktır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-10-12, 23:58   #5

İstanbul (Avrupa Yakası)
fisun Çevrimdışı

çok zor bir durum gerçekten..anne ve iki yavrusunuda alıp yanımda getirirdim ben olsam ve evin arka bahçesinde baktığım bir sürü kedim var oraya bırakırdım..gayette güvenli bir yer olurdu tabi bu kendi açımdan bir fikrim hani ben olsam diye düşününce bunu yapardım..eğer sizinde yaşadığınız yerde kedilere baktığınız bir alan yada bahçe varsa yanınızda getirip kedilere baktığınız güvenli yere bırakabilirsiniz..gerçektende köylerde hayvana değer pek verilmez,,hatta bazı köylerde köpekler kediler çoğalınca öldürüyolar malesef..nereye bırakabilrisiniz başka daha düşünüyorumda hani bir araştırın bulunduğunuz yazlığa yakın bir şehirde olabilir hayvanlara bakılan bir yer ama bunu yapana kadar en doğrusu en azından anne ve yavrularını alıp gideceğiniz şehre götürmek ve baktığınz kedilerin olduğu alana bırakmak...en azından kedilere baktığınız alan varsa orda onlarada mama su verebilrisiniz en azından o canları kurtarmış olursunuz ne güzel..geride kalan kediler içinde en azından belli yerlere su mama bıraksanız o canlar sevinir...aklıma gelen bunlar ama gerçekten zor bir durum...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-10-12, 00:15   #6

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

fisun tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
çok zor bir durum gerçekten..anne ve iki yavrusunuda alıp yanımda getirirdim ben olsam ve evin arka bahçesinde baktığım bir sürü kedim var oraya bırakırdım..gayette güvenli bir yer olurdu tabi bu kendi açımdan bir fikrim hani ben olsam diye düşününce bunu yapardım..eğer sizinde yaşadığınız yerde kedilere baktığınız bir alan yada bahçe varsa yanınızda getirip kedilere baktığınız güvenli yere bırakabilirsiniz..gerçektende köylerde hayvana değer pek verilmez,,hatta bazı köylerde köpekler kediler çoğalınca öldürüyolar malesef..nereye bırakabilrisiniz başka daha düşünüyorumda hani bir araştırın bulunduğunuz yazlığa yakın bir şehirde olabilir hayvanlara bakılan bir yer ama bunu yapana kadar en doğrusu en azından anne ve yavrularını alıp gideceğiniz şehre götürmek ve baktığınz kedilerin olduğu alana bırakmak...en azından kedilere baktığınız alan varsa orda onlarada mama su verebilrisiniz en azından o canları kurtarmış olursunuz ne güzel..geride kalan kediler içinde en azından belli yerlere su mama bıraksanız o canlar sevinir...aklıma gelen bunlar ama gerçekten zor bir durum...
belki sizinle aynı şehirde yaşıyordur..sizin bahçeye getirebilir ozaman dimi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-10-12, 00:46   #7

Suiçmez Çevrimdışı

Fikirler için çok teşekkürler.. Daha önce hiç kedi beslemedim, bu konuda sizler gibi deneyimli üyelerden tavsiye almak için siteye üye oldum. Kedilerin davranışlarını çok iyi bilmiyorum. Normalde uzmanlık alanım, deniz akvaryumları..
Yazlık İzmir'in ilçesi Dikili'ye 16 km uzaklıkta. Burada binlerce yazlık var ama kışın kimse kalmıyor. Bayramı burada geçirip, biz de Ankara'ya gideceğiz. Her sene yaz biter bitmez dönerdik. Bu sene bayramı burada geçirelim dedik. Diğer senelerde hep bir kedi ailesi evimizin çevresini mesken tutardı, ama bir sonraki sene göremezdik. Nedenini şimdi anlıyorum Aslında belediyelere çok iş düşüyor. Kediler, köpekler kısırlaştırılsa bu olaylar yaşanmaz.
Kedileri arabaya atıp, Dikili'ye bırakabilirim. Hatta daha iyisini yapıp Ayvalık'a, Alibey Adasına bırakabilirim. Belki bilenler vardır Ayvalık'ın kedileri meşhurdur. Dev gibi besili oluyorlar. Ama endişelerim, oradaki kediler çete gibi Bizim sıskaları dövüp, dışlayabilirler.. Her kedi ailesinin bölgesi vardır diye biliyorum. Yada arabalar ezer diye korkuyorum. Birbirlerini de kaybedebilirler.. Belki de başka bilmedikleri bir yere bırakarak daha kötü birşeylere sebep verebilirim. Yarın ekleyebilirsem, kediciklerin fotoğrafını buraya ekleyeceğim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-10-12, 01:22   #8

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

keşke daha önce üye olsaydınız belki yuva bulunurdu izmir ya da ankaradan kediciklere...neyse önümüzdeki vakit içinde deneriz yine...olmazsa ayvalık iyi fikir gibi geldi bana..orda herhangi bir yerleşik yaşayan birine özel rica bile etseniz yemek verirler diye düşünüyorum..özel ricadan kastım şu..ordaki kediler besili olduğu için yemek için savaşabilecek durumdalar...dediğiniz gibi zayıf olanların aç kalma ihtimali olabilir..o yüzden özel rica ederseniz uygun birine belki kedicikler yeterince besin alana kadar bahçesinde yemek verebilir birileri..cümlelerim biraz devrik oldu ama anladınız sanırım demek istediğimi ne biliyim çözüm üretmeye çalışıyorum kendimce
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-10-12, 09:42   #9

ilayda35 üyesinin avatarı

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

bizim yazlığın bulunduğu dikili salihleraltı.ndada durum farklı değil..yazlıkçılar malum orada kaldıkları süre boyunca bol bol besliyorlar..hatta öyleki mangal artıklarını yemekten kediler diğer yemeklerin yüzüne bile bakmıyorlar..ne zaman yaz bitiyor, kedicikler açlıktan yaz-kış oturanların evinden ayrılmıyor..başka bir yere bırakmak çözüm gibi görünsede kediler bölgeci oldukları için bıraktığınız yere geri dönmeye de çalışabilirler..ama tabii terside olabilir..öyle bir soru ki bu ne cevap versek zorlukları var.ayvalık uygun gibi geliyor..diğer kedilerden dayak yeme olasılıkları var ama sokak kedileri kendilerini iç güdüsel olarak korumayı gayet iyi biliyorlar..sonuçta kediler arası kavga onların yaşam şartlarından biri..ilanda verebilirsiniz ama zamanınız az olduğu için zor olabilir..yuvalandırmak zaman istiyor çoğu zaman ama denemekte yarar var..bakarsınz tatlı pisiciklere kıyamayan biri alır..o canlar için sarfettiğiniz çaba adına teşekkürler..fikir alabilmeniz için:
[ DİHAYKO ] DİKİLİ DOĞAL HAYATI VE HAYVANLARI KORUMA DERNEĞİ | Facebook
Dikili,İzmir sokak hayvanları grubuda var.

Bu konu en son " 22-10-12 " tarihinde saat 09:58 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-10-12, 13:10   #10

Suiçmez Çevrimdışı

ilayda35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bizim yazlığın bulunduğu dikili salihleraltı.ndada durum farklı değil..yazlıkçılar malum orada kaldıkları süre boyunca bol bol besliyorlar..hatta öyleki mangal artıklarını yemekten kediler diğer yemeklerin yüzüne bile bakmıyorlar..ne zaman yaz bitiyor, kedicikler açlıktan yaz-kış oturanların evinden ayrılmıyor..başka bir yere bırakmak çözüm gibi görünsede kediler bölgeci oldukları için bıraktığınız yere geri dönmeye de çalışabilirler..ama tabii terside olabilir..öyle bir soru ki bu ne cevap versek zorlukları var.ayvalık uygun gibi geliyor..diğer kedilerden dayak yeme olasılıkları var ama sokak kedileri kendilerini iç güdüsel olarak korumayı gayet iyi biliyorlar..sonuçta kediler arası kavga onların yaşam şartlarından biri..ilanda verebilirsiniz ama zamanınız az olduğu için zor olabilir..yuvalandırmak zaman istiyor çoğu zaman ama denemekte yarar var..bakarsınz tatlı pisiciklere kıyamayan biri alır..o canlar için sarfettiğiniz çaba adına teşekkürler..fikir alabilmeniz için:
[ DİHAYKO ] DİKİLİ DOĞAL HAYATI VE HAYVANLARI KORUMA DERNEĞİ | Facebook
Dikili,İzmir sokak hayvanları grubuda var.
Tesadüf, ben de Salihleraltı'ndayım. Buradaki mangal artıklarından başka birşey yemeyen kediler, köpekler şimdi ekmek yiyorlar Bayramdan sonra hemen döneceğiz. Bu nedenle ilanlardan sonuç alamayız. Dernek konusunda da; Bu konuda Türkiye genelinde derneklerin iyi çalıştığını düşünmüyorum. Tabiki dernek yöneticilerinin, üyelerinin bunda bir suçu yok. Derneklerdeki hayvanseverler biraraya gelip, iyi niyetle bu canlılara daha iyi yaşam koşulları için çalışıyorlar ama kısırlaştırmak, beslemek, bakım vs. masraflı işler. Halk olarak maalesef yeterli destek olamıyoruz. Hatta çıkarılacak son yasa sokak hayvanlarının itlafına yol açılacağı söyleniyor.

Ben kedileri Cunda adasına bırakmayı düşünüyorum. Fazla trafik yok. Kışın biraz besin sıkıntısı çekerler ama Salihleraltından daha rahat ederler sanırım. Aslında Ayvalık'ta daha kolay besin bulurlar ama orada trafik tehlikesi var. Evdekiler Dikili'ye bırak diyor. Şimdi evdeki konu, kedileri nereye bırakacağımız
Bayram süresince kedileri iyice besleyip, kondüsyon kazandıracağım. Çünkü daha tehlikeli ortamlara girecekler. Çeviklik kazansınlar diye oyunlar oynuyorum. Rocky gibi hazırlıyorum kedileri
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-10-12, 14:03   #11
JCA

Kırşehir
JCA Çevrimdışı

Aşağı mahallemde bende sizin gibi bir tane anne ve iki yavru gördüm. Kedime arkadaş olsun diye bir tane dişi yavru sahiplenme durumum vardı ama yavrularına çok bağlı olduğunu görünce ayırmak istemedim. Ancak muhtemelen en az biri kışı atlatmayı başaramayacak. Bilmiyorum yanlış mı yaptım, belki de zorla ayırmalıydım, yaşamını garanti altına almak açısından...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-10-12, 15:26   #12

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

Suiçmez tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Tesadüf, ben de Salihleraltı'ndayım. Buradaki mangal artıklarından başka birşey yemeyen kediler, köpekler şimdi ekmek yiyorlar Bayramdan sonra hemen döneceğiz. Bu nedenle ilanlardan sonuç alamayız. Dernek konusunda da; Bu konuda Türkiye genelinde derneklerin iyi çalıştığını düşünmüyorum. Tabiki dernek yöneticilerinin, üyelerinin bunda bir suçu yok. Derneklerdeki hayvanseverler biraraya gelip, iyi niyetle bu canlılara daha iyi yaşam koşulları için çalışıyorlar ama kısırlaştırmak, beslemek, bakım vs. masraflı işler. Halk olarak maalesef yeterli destek olamıyoruz. Hatta çıkarılacak son yasa sokak hayvanlarının itlafına yol açılacağı söyleniyor.

Ben kedileri Cunda adasına bırakmayı düşünüyorum. Fazla trafik yok. Kışın biraz besin sıkıntısı çekerler ama Salihleraltından daha rahat ederler sanırım. Aslında Ayvalık'ta daha kolay besin bulurlar ama orada trafik tehlikesi var. Evdekiler Dikili'ye bırak diyor. Şimdi evdeki konu, kedileri nereye bırakacağımız
Bayram süresince kedileri iyice besleyip, kondüsyon kazandıracağım. Çünkü daha tehlikeli ortamlara girecekler. Çeviklik kazansınlar diye oyunlar oynuyorum. Rocky gibi hazırlıyorum kedileri
besin bombardımanıyla bir süre idare ederler umarım...ve umarım aç kalmaz rockyler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-10-12, 15:28   #13

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

JCA tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Aşağı mahallemde bende sizin gibi bir tane anne ve iki yavru gördüm. Kedime arkadaş olsun diye bir tane dişi yavru sahiplenme durumum vardı ama yavrularına çok bağlı olduğunu görünce ayırmak istemedim. Ancak muhtemelen en az biri kışı atlatmayı başaramayacak. Bilmiyorum yanlış mı yaptım, belki de zorla ayırmalıydım, yaşamını garanti altına almak açısından...
ayırma olayı yavrunun kaç haftalık olduğuna bağlı...eğer 2 aya yakınsa ayırmanızda bir sorun yok...çünkü zaten yakında anneleri onlardan ayrılacak...ama çok küçüklerse anne sütü almaya devam etmeliler..o yüzden de ayırmak doğru olmaz...havalar bisüre daha sıcak gideceğe benziyor...bence kedileri gözlem altında tutun ve zamanı geldiğinde alın...ayrıca anne kedi ve diğer yavruların da fotoğraflarını çekip heryere ilan verin lütfen...belki onlarada yuvalar bulunur...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-10-12, 16:01   #14
JCA

Kırşehir
JCA Çevrimdışı

@SEDAYDOGDU

Yok yok epey büyükler aslında. Tahminim 3-4 aylık. Hala annelerine bağlı gözüküyorlar. Bir tanesini güç bela tuttum ama epey ciyaklayınca geri bıraktım. Tekir- chinchilla kırması bir şeyler aynı zamanda epey yabaniler. Sanırım vazgeçeceğim o yüzden. Isınamadım pek.

Bu konu en son " 23-10-12 " tarihinde saat 16:04 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-10-12, 16:04   #15

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

yabani olmaları normal..anneli diyoki onlara "evladım insanlar tehlikelidir uzak durun" onlarda kaçıyor haliyle
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları