Markamama.com

Cevap Yaz
Eski 18-01-09, 16:05   #1

pisicik üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
pisicik Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 13
Wink Ev yemekleri

Kedilere yemek yapmak, hem büyük bir keyiftir hem de onları memnun etmek epeyce zordur.

Ee ne de olsa hepsi işinin ehli gurmelerdir. Burunlarını şöyle bir yemeğe uzatıp anında tüm reçeteyi çözerler. Hiçbir aşçı onların karşısında gizlerini saklayamaz.

Peki ev yemeklerinin faydası nedir?

Açıkçası kedilerini kuru mama ya da yaş mama ile besleyenler olarak hep aynı mamayı vermenin suçluluk duygusunu zaman zaman hissetmişizdir. Öte yandan dengeli beslenme açısından da zaman zaman düzenli mama ile beslenmenin yanında takviyelerin (tabii ki aşırı olmadığı sürece) zararı yoktur.

Kedilerini ev yemeğine alıştırmış olanların ise durumu zordur. Zira dengeli beslenme konusunda öğünleri ve yiyecek seçimlerini çok doğru yapmak zorundadırlar. Sadece bir tip yiyecekle ne kadar ev yemeği de olsa kediyi beslemek, beslenme ve sağlık sorunlarına açık davetiye çıkartmakla eşdeğerdir.

Ev yemeklerinin en az 65 derecede pişirilmesi gerekir ki, toxoplasmosis gibi paraziter organizmalardan besin arındırılabilsin. Gelelim evde sıkça kedilere verilen yiyeceklere;

Ciğer: Vitamin ve enerji deposu olan ciğer, keskin ve lezzetli kokusu ile de kedilerin baş tacı yiyeceklerdendir. Çocuklar için çukulata ne ise kediler için ciğer odur. Ama kedinizi ciğerle çok beslerseniz, A vitamini deposu olan ciğer kedilerde besin zehirlenmesine sebep olur.

Yürek: Yürek de ciğer gibi protein değeri yüksek ve besleyici bir yiyecektir. Ciğer gibi ölçülü verilmelidir. Sıkça verilecek bir yiyecek değildir.

Akciğer: Akciğer ucuz olduğu için tercih edilen bir yiyecektir. Ama akciğer besleyici değeri düşük ve kediler tarafından çok az tercih edilen bir yiyecektir.

İnek sakatatları: Genellikle ucuzdur. Ama parazit ve enfeksiyon taşıma riskleri çok yüksektir ve üstelik besleyici değildir.

Dalak: İnce zar ve kandan oluştuğu için dalak kedilerin kusmasına sebep olan yiyeceklerdendir.

Kemikler: Ne kadar besleyici olsalar da özellikle tavuk kemiği gibi kemikler, kediler için tehlikelidir. Çok rahatlıkla damağa batabilir ve kedilerin damakları ince olması sebebi ile beyne zarar verecek tehlikeler söz konusu olabilir. Ayrıca boğaza takılma ihtimali de yüksektir. Aynı şey balık kılçığı için de geçerlidir. Balık eti veya tavuk eti kemiksiz ve kılçıksız verilmelidir.

İşkembe: Lezzetli ve besleyici değeri yüksek olmakla birlikte kedilerin çiğnemesi açısından güç bir yiyecektir. Özellikle ağız problemi, diş problemi olan kediler için zorluk yaratır.

Et: Kediler etobur hayvanlardır ve kedinizi sebze ağırlıklı beslemeye kalkışmamalısınız. Metobolizmalarının etobur olması sebebi ile bir çok temel besini etten ve diğer hayvansal gıdalardan alırlar. Eksikliği halinde sonu ölümle neticelenebilecek beslenme ve sağlık problemleri söz konusu olacaktır.

Şeker: Kediler, köpekler gibi değildir. Kedinize tatlı şeyler, özellikle çikolata vermeyin. Zira şeker sindirimi kediler için oldukça güç bir yiyecektir. (Aslında köpekler için de şekerli yiyecekler zararlıdır.)

Yumurta: Kedinize yumurta verecekseniz sarısını vermelisiniz. Yumurta akı içerdiği avitin maddesi sebebi ile B vitaminini yok eder.

Margarin: Kediler margarinden hoşlanırlar. Ama margarin konusunda ölçülü olmalısınız. Tıpı insanlar gibi margarin de damar tıkanıklığı ve kalp rahatsızlıklarının temel nedeni olan besinlerdendir.

Süt: Süt, daha önceki yazılarımızda da ifade ettiğimiz gibi kediler için sanıldığının aksine çok zararlı olabilecek bir besindir. İçerdiği laktoz sebebi ile kedilerin barsak sisteminde enfeksiyon yaratabilir ve hazmı güç bir içecektir. Bu sebeple kediniz kilosu başına 1 gram laktoz düşecek ölçüde süt vermelisiniz. Sütün sulandırılarak verilmesi tercih edilmelidir. Süt ayrıca sıkça verilecek bir içecek değildir. Yumurta gibi haftada bir kaç kere verilmesi yeterlidir.

Tuz ve Baharatlar:
Kedilerinize yemek hazırlarken çok tuz ya da baharat koymamalısınız. Tuz böbrekler için zararlıdır. Baharatlar ise zehirlenme ve kusmaya sebep olabilir.

Yemek Porsiyonu: Kedinize verdiğiniz yemeklerin porsiyonu yiyebileceği kadar olmalıdır. Fazla verilmiş yiyecekler mide yorgunluğu yaratacak ve hazımsızlığa sebep olacaktır. Ayrıca kedinize ev yemeği olarak et suyu ile karıştırılmış ezilmiş patates, haşlanmış şehriye, makarna ya da vanilyalı puding verebilirsiniz.

Kediler yemeklerinin sıcak servis edilmesini severler. 28 derecede servis edilmiş doğru bir yiyecek kediler için ziyafet anlamını taşır.

Kedilerinize köpek maması ya da diğer hayvanların beslenmesinde kullanılan yiyecekleri vermeyiniz. Her hayvanın doğası ve metabolizması farklı olup bu tür yiyecekler faydadan çok zarara sebep olurlar.

Alıntıdır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-01-09, 16:46   #2

venüs üyesinin avatarı

venüs Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Ev yemekleri

ay benim venüsüm hem kuru mamasını yer düzenli olarak hemde sofra kurulduğunda bir parça ev yemeği ister çeşitli serenatlarla. maşallah yemediği yok, kuru mamasını ihmal etmeden ev yemeğinide tüketiyor olması ama aşırıya kaçacak bir talepte bulunmadığı için çok seviniyorum. aldığımız enerjiyi yemeğin hemen akabinde kudurmak suretiyle harcadığımız içinde fit ve atletik bir vücuda sahip kızışım.

kuru mamayı ihmal etmedikçe özellikle makarna, yoğrut, çorbalar, pirinç lapası, patates ve az tuzlu yemek sularını tavsiye ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-01-09, 16:52   #3

alerjik_nane üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
alerjik_nane Çevrimdışı

Bizim kediyle size 5 çayına gelsek hamurişi bir şeyler hazırlar mısınız
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-01-09, 17:08   #4

venüs üyesinin avatarı

venüs Çevrimdışı

alerjik_nane tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bizim kediyle size 5 çayına gelsek hamurişi bir şeyler hazırlar mısınız
hazırlamazmıyız hiç zaten venüs çay olmadan hamur işi tüketmiyor ya çay ya meyvesuyu olacak mutlaka
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-01-09, 18:02   #5

alerjik_nane üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
alerjik_nane Çevrimdışı

venüs tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
hazırlamazmıyız hiç zaten venüs çay olmadan hamur işi tüketmiyor ya çay ya meyvesuyu olacak mutlaka
Yok artık ciddi misin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-01-09, 22:56   #6

venüs üyesinin avatarı

venüs Çevrimdışı

alerjik_nane tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yok artık ciddi misin
çay, meyve suyu (şekersiz ve ev yapımı ayıptır söylemesi çok iyi meyvesuyu yaparımda) içmeye bayıldığı bir gerçek.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-09, 10:38   #7

turkuaz62 Çevrimdışı

benim kedide bu aralar ciğere alıştı büyük keyifle yiyor..ama dozunu aşmıyor...hamile oldugu için sanırım birz çabuk acıkıyor.hazır mamadan vazgeçti ..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-09, 14:08   #8

pisicik üyesinin avatarı

pisicik Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 13

Gümüş de sucuk ve tavuk eti hariç diğer et tarzı yiyeceklere bayılır, bana çekmiş Tabii bu konuda aşırıya da kaçmıyoruz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-04-09, 00:50   #9

KaRa_ üyesinin avatarı

Antalya
KaRa_ Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1

şahsen ev yemeği verilmesine karşıyım, ha illada verilmek durumundaysa baharatsız tuzsuz azz yağlı acısız şeyler olmasına dikkat edilmeli, ama bilmeyenler için söylemek isterim ki; illa ev yemeğiyle besleyecekseniz kedinizi , hiç olmazsa yanında vitamin takviyesi vermelisiniz ki dostunuz un ihtiyacı olan gerekli mineral ve vitaminleri karşılayabilesiniz.
kendinize uygun en iyi vitamini de bir veterinerden öğrenebilirsiniz.

benim kullandıklarım Cat-Vıt ve bir coçuk vitaminiydi.(veterinerim in tavsiyesiyle almıştım) hamileyken ve süt verme dönemi boyunca kızıma takviye olsun diye vermiştim. yavrulara da 2 aylık olduktan sonra 2 güne 1 çok az veriyordum dengelesin diye. mamaya alışamamışlardı torunlar ilk başlarda anne de süt vermek istememeye başlamıştı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-07-13, 20:53   #10

Karşıyaka
KırmızıKedi Çevrimdışı

Ben her zaman kaliteli kuru masadan yanayım.. Ileriye ihtiyaçları olan her şey mevcut. Ama benim üç kedi var ve bir tanesi asla kuru mama yemiyor. Ne yapsam kuru mama yedirmeyi başaramadım. Koklamiyor bile. O yüzden ev yemeği hazırlıyorum. Büyük kedim asla yemez, arada ciğer tavuk vs veriyorum ona da ve ıslak mama takviye yapıyorum. Bi tanesi de az yiyor kuru mama. Çok üzülüyorum ama o ikisine özel mama hazırlıyorum haliyle.. Zor iş valla
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-08-13, 20:31   #11

Umutpasa üyesinin avatarı

Umutpasa Çevrimdışı

Merhaba araniza yeni katildik 3 ay 7 gunluguz
Once kuru mama ve kedi sutu ile basladik beslenmeye
Daha sonra ödül mamalari girdi devreye
Derken islak mama almaya basladik
Bu sefer kuru mamayi mizmizlanarak yiyor
Dün ilk defa karaciger havuc patates üclüsünü hasladim ilik olan yemegi keyifle yedi
Arada bir koyu kivamli ayran veriyorum
Bazende kedi sütü ile yumurta sarisini karistirp veriyorum bayiliyor bunlara
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-08-13, 16:35   #12

reiki2002 Çevrimdışı

Kedilere yemek yapmak, hem büyük bir keyiftir hem de onları memnun etmek epeyce zordur.

Ee ne de olsa hepsi işinin ehli gurmelerdir. Burunlarını şöyle bir yemeğe uzatıp anında tüm reçeteyi çözerler. Hiçbir aşçı onların karşısında gizlerini saklayamaz.

Peki ev yemeklerinin faydası nedir?

Açıkçası kedilerini kuru mama ya da yaş mama ile besleyenler olarak hep aynı mamayı vermenin suçluluk duygusunu zaman zaman hissetmişizdir. Öte yandan dengeli beslenme açısından da zaman zaman düzenli mama ile beslenmenin yanında takviyelerin (tabii ki aşırı olmadığı sürece) zararı yoktur.

Kedilerini ev yemeğine alıştırmış olanların ise durumu zordur. Zira dengeli beslenme konusunda öğünleri ve yiyecek seçimlerini çok doğru yapmak zorundadırlar. Sadece bir tip yiyecekle ne kadar ev yemeği de olsa kediyi beslemek, beslenme ve sağlık sorunlarına açık davetiye çıkartmakla eşdeğerdir.

Ev yemeklerinin en az 65 derecede pişirilmesi gerekir ki, toxoplasmosis gibi paraziter organizmalardan besin arındırılabilsin. Gelelim evde sıkça kedilere verilen yiyeceklere;

Ciğer: Vitamin ve enerji deposu olan ciğer, keskin ve lezzetli kokusu ile de kedilerin baş tacı yiyeceklerdendir. Çocuklar için çukulata ne ise kediler için ciğer odur. Ama kedinizi ciğerle çok beslerseniz, A vitamini deposu olan ciğer kedilerde besin zehirlenmesine sebep olur.

Yürek: Yürek de ciğer gibi protein değeri yüksek ve besleyici bir yiyecektir. Ciğer gibi ölçülü verilmelidir. Sıkça verilecek bir yiyecek değildir.

Akciğer: Akciğer ucuz olduğu için tercih edilen bir yiyecektir. Ama akciğer besleyici değeri düşük ve kediler tarafından çok az tercih edilen bir yiyecektir.

İnek sakatatları: Genellikle ucuzdur. Ama parazit ve enfeksiyon taşıma riskleri çok yüksektir ve üstelik besleyici değildir.

Dalak: İnce zar ve kandan oluştuğu için dalak kedilerin kusmasına sebep olan yiyeceklerdendir.

Kemikler: Ne kadar besleyici olsalar da özellikle tavuk kemiği gibi kemikler, kediler için tehlikelidir. Çok rahatlıkla damağa batabilir ve kedilerin damakları ince olması sebebi ile beyne zarar verecek tehlikeler söz konusu olabilir. Ayrıca boğaza takılma ihtimali de yüksektir. Aynı şey balık kılçığı için de geçerlidir. Balık eti veya tavuk eti kemiksiz ve kılçıksız verilmelidir.

İşkembe: Lezzetli ve besleyici değeri yüksek olmakla birlikte kedilerin çiğnemesi açısından güç bir yiyecektir. Özellikle ağız problemi, diş problemi olan kediler için zorluk yaratır.

Et: Kediler etobur hayvanlardır ve kedinizi sebze ağırlıklı beslemeye kalkışmamalısınız. Metobolizmalarının etobur olması sebebi ile bir çok temel besini etten ve diğer hayvansal gıdalardan alırlar. Eksikliği halinde sonu ölümle neticelenebilecek beslenme ve sağlık problemleri söz konusu olacaktır.

Şeker: Kediler, köpekler gibi değildir. Kedinize tatlı şeyler, özellikle çikolata vermeyin. Zira şeker sindirimi kediler için oldukça güç bir yiyecektir. (Aslında köpekler için de şekerli yiyecekler zararlıdır.)

Yumurta: Kedinize yumurta verecekseniz sarısını vermelisiniz. Yumurta akı içerdiği avitin maddesi sebebi ile B vitaminini yok eder.

Margarin: Kediler margarinden hoşlanırlar. Ama margarin konusunda ölçülü olmalısınız. Tıpı insanlar gibi margarin de damar tıkanıklığı ve kalp rahatsızlıklarının temel nedeni olan besinlerdendir.

Süt: Süt, daha önceki yazılarımızda da ifade ettiğimiz gibi kediler için sanıldığının aksine çok zararlı olabilecek bir besindir. İçerdiği laktoz sebebi ile kedilerin barsak sisteminde enfeksiyon yaratabilir ve hazmı güç bir içecektir. Bu sebeple kediniz kilosu başına 1 gram laktoz düşecek ölçüde süt vermelisiniz. Sütün sulandırılarak verilmesi tercih edilmelidir. Süt ayrıca sıkça verilecek bir içecek değildir. Yumurta gibi haftada bir kaç kere verilmesi yeterlidir.

Tuz ve Baharatlar: Kedilerinize yemek hazırlarken çok tuz ya da baharat koymamalısınız. Tuz böbrekler için zararlıdır. Baharatlar ise zehirlenme ve kusmaya sebep olabilir.

Yemek Porsiyonu: Kedinize verdiğiniz yemeklerin porsiyonu yiyebileceği kadar olmalıdır. Fazla verilmiş yiyecekler mide yorgunluğu yaratacak ve hazımsızlığa sebep olacaktır. Ayrıca kedinize ev yemeği olarak et suyu ile karıştırılmış ezilmiş patates, haşlanmış şehriye, makarna ya da vanilyalı puding verebilirsiniz.

Kediler yemeklerinin sıcak servis edilmesini severler. 28 derecede servis edilmiş doğru bir yiyecek kediler için ziyafet anlamını taşır.

Kedilerinize köpek maması ya da diğer hayvanların beslenmesinde kullanılan yiyecekleri vermeyiniz. Her hayvanın doğası ve metabolizması farklı olup bu tür yiyecekler faydadan çok zarara sebep olurlar.

Alıntıdır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-09-13, 15:10   #13

FATİH VOLKAN YENİTÜRK üyesinin avatarı

TUZLA-İSTANBUL
FATİH VOLKAN YENİTÜRK Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1

kedinizin resimde görünüşü hiçte iç açıcı değil,kuru mamayı kesmişsiniz ,yaş mama vermişiniz, o halde öğünler halinde yaş mama vermeye devam..kolay gelsin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-09-13, 19:56   #14

korucuk
dudukedi Çevrimdışı

daha evımınze gelelı 3 hafta oldu.balıslı yas mamayla kuru mama yedırmeye vbasladık sımdı.pet shoptan aldım ama cok zayıftı pısıcık bıtı bıresıde vardı .anca topluo hiç iyiy bakmamıslar .cokta ıyıy bılmıorum nasıl bakıldını .haftaya veterınere gıtcez kızısımla ..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-13, 07:02   #15

Mırni Çevrimdışı

Aldığınız kuru mamanın ıçerık bolumune bakın ılk 3 içerık mamanın %75 lık kısmıdır....
ilk ıçerık balık,tavuk unu yazıyorsa o mama çöptur....gerçekten ıçınde et olan koruyucu madde olmayan aroma olmayan mamalarıda almaya gucunuz yetmıyorsa evde yemek yapın verın...
evde yaptığınız yemek kalıtesız ıçınde aroma ve tavuk yada balık unu olan mamalardan çok daha besleyıcı ve yararlıdır....
gunumuz dunyasında harıka pazarlama yontemlerıyle hayvan sahıplerıne kuru mama mevzu lanse edılmıştır....yanı kuru mama en ıyı beslenme şeklıdır ev yemeklerı hayvanı hasta eder falan fılan...

Whıskas orneğinı vereyım mesela....
reklamı çok poşetı cıcılı bıcılı bır mama...
e bu mamanın ıçınde ne var?
kedıyı besleyıcı hıç bır şey yok sadece aroma tatlandırıcı vs....
tabıkı kedı bunu sever hayvancağınızın aa bu bıze zararlı yemıyelım demesını kımse beklemıyor herhalde
en kotu ev yemeği en kotu derken kedınız ıçın hazırladığınız yemekten bahsetmıyorum yedığınız yemekten verıyorsunuz dıyelım kedınıze bu bıle bu mamadan daha ıyıdır hıç degılse ıçınde aroma,katkı maddesı vs gıbı ılerıde onu buyuk sağlık sıkıntılarına sokacak şeyler yoktur....

e kalıtelı dedığımız mamalarda pahalı nasıl alıcağız dıyorsanız evde yapın en ıyısı derım yazımın başındada dedığım gıbı...
he her kadar kalıtelı olsada ben tek duze beslenmeye karşıyım....vaktım zamanım olsa kuru mamayı haftada bır veya ıkı defa verırım yanı...
beri yandan eskıden kuru mama yoktu e o zaman kedıler köpekler 5-6 sene yaşayıp oluyorlarmıydı
benım dedemlerın kedısıde köpeğide uzun yıllar yaşadı (16-17 sene) evde yaptıkları yemeklerı verıyorlardı...

yenı kedı sahıbı olanların veya beslenme hakkında fazlaca bılgısı olmayanların yapması gereken şu:
ılk once kedıye neler yararlıdır neler ona ıyı gelır neler zararlıdırı ırdelıyıp araştırsınlar..
sonrada mama alırken ıçındekıler kısmına baksınlar bu kadar basıt
ne vetın ne pet shoptakı satıcının soyledıklerıne ınanmayın kendınız okuyun araştırın öğrenın...
kımse sızın mınık dostunuzun sağlığını duşunmez (%90 lık bolumu boyle malesef)
onlar sadece elındekı mamayı sıze satmayı duşunur.....
bızım ınsanımızda vet demışse en ıyısını o blır zıhniyetı var bırde...bu yuzdende yıllarca hills,royal canın, proplan adlı 2.3. sınıf mamaları bızlere dunyanın en ıyı maması dıye asla hak edılmedıklerı fıyatlara çaktılar tabırı cahızse...

ana fıkır:
Araştır öğren araştır öğren kımseye kanma....

beslenme mevzu çok onemlı çunku evcıl hayvanların hastalıklarının buyuk bır bolumu yanlış beslenmeden kaynaklanıyor...

Bu konu en son " 16-09-13 " tarihinde saat 07:05 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları