Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi


Cevap Yaz
Eski 18-01-15, 01:15   #76
 
Adana
Üyelik Tarihi: Eki 2014
Yaş: 23
Mesajlar: 46
fıçıı Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Domuz yağı olmayan kısırlaştırılmış mama ???

Ahahaha kahkahayı patlattım siz kedinize abdestte aldırıyorsunuzdur
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-01-15, 13:14   #77
 
Üyelik Tarihi: Haz 2013
Mesajlar: 29
sami arkohen Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Domuz yağı olmayan kısırlaştırılmış mama ???

Domuz etini kedisine ve köpeğine yedirmek istemeyenlere saygı göstermek gerekir.
Ama yaban domuzlarının çiftliklerde yetiştirildikleri şartları gördüm.İnanın Türkiye de yetiştirilen tavuklardan daha sıhhi ve hijyen.Avrupalı kedi ve köpek maması üreticileri uygun olmadığı için tavuk
ununu ülkemizden tedarik etmiyor.Ben değil ama insanlarımız bu tavukları tüketiyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-01-15, 18:58   #78
 
Üyelik Tarihi: Oca 2015
Mesajlar: 384
sanon Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Domuz yağı olmayan kısırlaştırılmış mama ???

- Kişinin inancı/inançsızlığı kimseyi ilgilendirmez. Bundan dolayı küçümsenmeyi, hakaret edilmeyi, negatif biçimde eleştirilmeyi, engellenmeyi hak etmez. Çok önemli bir istisna ile: İnancının gerektirdiklerini bahane ederek başkalarının (Buna diğer türler de dahil) yaşamına etki etmeye kalkarsa eleştirilmeyi de yerine göre engellenmeyi de hak edebilir.
- Kişinin kendi inancı nedeniyle başka insanların ya da canlıların yaşamını onların rızası olmaksızın etkilemeye, değiştirmeye başladığı noktalarda tartışılacak konular oluşabilir.
- Burada insanla aynı türden bile olmayan bir canlının sağlığını doğrudan etkileyecek bir konuda (beslenme) karar verirken, kararın ne olacağını doğrudan etkileyen bir faktör olarak, o canlının doğasıyla bir ilişkisi bulunmayan, tamamen insani bir fenomen olan inanç bir kriter olarak kullanılıyor.
-Çok doğaldır ki konunun kendisiyle gerçek ve direkt bağlantısı bulunmayan bu türden kriterler karar alma sürecine dahil edilirse potansiyel bir doğru karardan uzaklaşma ihtimali ciddi biçimde artar.

Örn: 3 mama olduğunu farz edelim (A, B, C mamaları). Bunların hayvan için en sağlıklısı A olsun. B maması kaliteli ama A kadar iyi değil. C ise idare eden bir mama olsun.
B ve C ürünlerinde hassasiyetiniz ne ise o karşılanmış olsun (burada domuz etini içermemesi). B ve C mamaları domuz eti içermesin. A ise içersin.
Siz eğer mama kararınızda hassasiyetinizi bir kriter olarak işin içine katarsanız B (ve hatta C mamasını) almaya gönlünüz razı olabilir. Hem belli bir kaliteyi tutturmuş hem de içinde domuz eti yok diye B mamasını rahatlıkla alabilirsiniz. Aldınız diyelim...
Şimdi bu karara kedi açısından bakalım. Ne de olsa olayın öznesi aslında o kedi. Kedi için en sağlıklı mama olan A maması, insanın sadece kendisini ilgilendirmesi gereken hassasiyetler işin içine girdiği için alın(a)mamıştır. Bakıcı ("sahip") olan kişi, vicdanen kendini rahatlatırken hayvanı açısından en doğru olacak seçimi konuyla alakası olmayan bir kriteri işin içine kattığı için yap(a)mamıştır. Dolayısıyla kedi kendisi için en iyi olacak mamadan mahrum kalıp onun yerine bazı eksikleri olan bir mamayla -belki de- yıllarca beslenecek ve o eksikliklerin yaratacağı bazı birikimler ilerki yıllarda sıkıntılı sağlık durumlarının ortaya çıkmasına neden olabilecektir.

Bu örnek yeterince açıklayıcı olmadıysa şöyle düşünün: Sizin için bir sağlık kararı verilirken kararı verecek olan doktor modern tıbbın kriterlerini kullanmak yerine mensubu olduğu X dininin (varsayalım Budizm) hassasiyetlerini kriter kabul ederek karar veriyor. Böyle bir şeyi kabul edilebilir bulur muydunuz?
Kedi maması seçiminde domuz eti içermemeyi bir kriter kabul etmekle bunun aynısını yapmış oluyorsunuz ve kediniz için en doğru mamayı arama sürecinde yolunuzu bulandırmış ve kediniz için potansiyel sıkıntılara kapı aralamış oluyorsunuz.

Bu konu en son " 20-01-15 " tarihinde saat 21:50 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-01-15, 11:38   #79
 
Üyelik Tarihi: Oca 2015
Mesajlar: 2
ssln11 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Domuz yağı olmayan kısırlaştırılmış mama ???

mama da kalıtenın sadece protein oranının yuksek olmasıyla orantılı oldugunu zannedıyordum bılgı verdıgınız ıcın tesekkur ederım onun saglıgı tabıkı daha onemlı zaten sımdıye kadar royal canın ve hills verıyordum malesef proplanı kısırlastıktan sonra daha cok sevdı bu yuzden orta kalıte olmasına ragmen onu vermeye basladım.
Ayrıca, onun vebalı ona bakanın boynundadır bu da benım ıhmalımle başına gelıcek en ufak sorundan ben sorumluyum demektir. ( bazıları ıcın daha acıklayıcı olmak adına bır başka değişle, domuz eti olan mamanın onun ıcın daha saglıklı ve koruyucu oldugunu ogrendım bu yuzden kullanmaya devam edıcem zaten islam da bunu emredıyor!!!!)

Emınımki konuyu acan arkadas da benım gb yorum yapanlar da konunun bu yöne çekilmesinden rahatsızlık duydu fakat hadsiz ve kalpsizce yargılanmak dalga gecılmek açıkcası ağırıma gıttı.

Bilgi olmadan yorum olmaz acık acık dalga gecen arkadasların bıraz bılgı edınıp daha sonra yorum yapmaları daha akıllı ve medenıce olur. Lutfen bıraz medenı olun ve artık sızden farklı olanın yanlış olmadıgını öğrenın hayvanlara bu kadar vıcdanlıyken ınsanlara bu kadar acımasız olmayın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-02-15, 07:38   #80
 
uc89 üyesinin avatarı
 
Balıkesir
Üyelik Tarihi: Oca 2014
Mesajlar: 95
uc89 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Domuz yağı olmayan kısırlaştırılmış mama ???

gokhaname tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
kediniz müslümanmıda domuz yağı yemesi sorun oluyor komik bir düşünce.Hills çeşitleriyle profesyonel bir mamadır.
Ahaha aynısı aklımdan geçti İşin aslı domuz yağı daha geç bozuluyor diye duymuştum belki ondan dolayı kullanıyola olabilirler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-06-16, 12:36   #81
 
Üyelik Tarihi: Haz 2016
Mesajlar: 8
dende.26 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Domuz yağı olmayan kısırlaştırılmış mama ???

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn'e -Allah ona rahmet etsin- kediler için üretilen ve içerisinde domuz etini içeren konserve yiyecekleri satın almak ve bunları kedilere yedirmek câiz midir?

Diye sorulduğunda, o şöyle cevap vermiştir:

"Konserve yiyecekleri satın almak, câiz değildir.Çünkü domuz etine para ödemek ve onu satın almak câiz değildir.Eğer konserve yiyecekleri atılmış halde yerde bulur ve bunu kedisine yedirirse, bunda bir sakınca yoktur.Allah Teâlâ en iyi bilendir."

Buna göre, domuz eti veya başka ölü hayvan etleri içeren hayvan yiyecekleri üreten fabrikada çalışmak, harama yardım etmek olduğundan dolayı câiz değildir.Çünkü bu hayvan yiyecekleri, satılmak amacıyla üretilmektedir. Bu ise, -daha önce de geçtiği üzere- haramdır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-06-16, 15:34   #82
 
Üyelik Tarihi: Mayıs 2016
Mesajlar: 6
miskokulu Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Domuz yağı olmayan kısırlaştırılmış mama ???

Müslüman değilim ama saygım vardır fakat bana baya komik geldi bu düşünce tarzı.Ayrıca burada da dedikleri gibi emin olun yediğiniz dana gibi hayvanlar daha kötü koşullarda yetiştirilip kesimi yapılıyor.Bütün hayatınızı din üzerinize kurmak da bana baya anlamsız ve negatif bir sonuç veren şey gibi geliyor.Her neyse burda müslüman değilim diye saldırmayın da
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-06-16, 15:39   #83
 
GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı
 
Van
Üyelik Tarihi: Eki 2011
Mesajlar: 2.697
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Domuz yağı olmayan kısırlaştırılmış mama ???

Her görüşe inanışa saygım var domuzun yetiştirilme ve kesim şartlarından dolayı haram olmadığını biliyoruz sağlık açısındanda fazlaca zararı olduğu açıklanmakta bu nedenlede kedilerimin müslüman olduğundan dolayı değilde sağlık açısından ve inanışım gereği benşm yemediğim şeyleri yemesini istemem. Temizmama.comdaki mamalarda olmadığını biliyorum fakat diğerleri Hakkı'nda bir bilgim yok yani içeriklerine hiç bu konudan bakmamıştım .
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-06-16, 19:26   #84
 
calypso üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Tem 2015
Mesajlar: 707
calypso Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Domuz yağı olmayan kısırlaştırılmış mama ???

Ben bu konuda sanon'la aynı fikirdeyim. Müslüman değilim, fakat olsaydım da inancım gereği domuz eti yemesem dahi, kedime/köpeğime iyi gelen, kaliteli bir mamayı içinde domuz eti ve türevleri barındırıyor diye vermemezlik etmezdim. Tabi bu benim görüşüm.
Ayrıca bir konuyu da belirtmek istiyorum, malum müslümanlar yurtdışında helal et yeme konusunda da hassas davranırlar. İslami şartları yerine getirerek kesilmiş hayvan etini ararlar. Tabi ehli kitabın kestiği et yenir şeklinde bir görüş var ama islami şartlar yerine getirilmeden kesilen etin yenmesine mekruh (hatta duruma göre haram) diyebiliriz. Bu durumda kedi/köpeğinin mamasındaki domuz etini sıkıntı eden bir x kişisi neden mamanın içeriğindeki et/tavuk ürününün helal olup/olmamasını da sıkıntı etmiyor? Eğer bu açıdan bakarsak müslüman ülkelerde üretilmiş mamalar hariç hiçbir mamanın kedi/köpeklere verilmemesi gerekir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-06-16, 22:24   #85
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Mesajlar: 61
ilknurs Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Domuz yağı olmayan kısırlaştırılmış mama ???

Bu forumda kedime sahurda ne yedirmeliyim diye soru sormus birini gormustum ve dalga gectigini sanmistim.. hayvanlarin dini olmaz arkadaslar. Hayvanlar etcil veya otcul olurlar. Ac kalirlarsa da ne bulurlarsa yerler
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Siz kedinizi hangi mama ile besliyorsunuz? pisipisi Kedi Beslenmesi 1572 25-04-18 04:50
Kısırlaştırılmış kediler için mama Hatun Kedi Beslenmesi 11 14-04-12 16:28
ateş / mama / Balık yağı .Duman. Kedi Sorunları 2 26-01-12 11:07
Kısırlaştırılmış kedi için uygun mama..? irmakcaaa Kedi Sorunları 1 07-12-11 18:48Saat 20:22.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203