Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 04-04-15, 19:49   #1

Alaska the kitty üyesinin avatarı

Beylikdüzü
Alaska the kitty Çevrimdışı
Varsayılan Dışkılama sonundaki kanın suçlusu acana mı??? bilemiyorum?!'

Başka başlıkta konu açmıştım ama ilgilenen olmadı bi de burda yazayım dedim.4 aylık kedimde dışkıdan sonra 1-2 damla kırmızı kan geliyor.acana pasifica yiyor.kaka tahlili temiz çıktı.vetimiz mama değişikliği önerdi.başka vet te alerji olacağını düşünmüyorum ama hills id deneyebilirsin dedi.ezbere iş yapmaktan hiç hazzetmem.bu kadar karmaşık birşey mi kanamanın sebebini bulmak?neden kesin teşhis konulamıyor?başka herhangi bir test varsa yapalım dediğim halde.tahılsız mama buna sebep olabilir mi?mamadaki bir maddeye alerjisi varsa bu kanama şeklinde kendini gösterir mi ve de?alerjik reaksiyonlar nasıl olur?zaten çok seçici bir kedi.acanaya gelene kadar bir sürü marka denedik bunu çok severek yiyordu.içeriği ve kalitesinden de memnundum.tahılllı mamalara karşı antipatim oluştu.ama tabi kanın mama yüzünden olduğuna emin olsam tabiki bırakıcam.bu konuda deneyimi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.teşekkürler...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-04-15, 00:18   #2

Beylikdüzü
Varsayılan Cvp: Dışkılama sonundaki kanın suçlusu acana mı??? bilemiyorum?!'

yorkshia tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Mama kanama yapmaz anca dışkı cıvık olur ishal olur ya da tuvaletini yapamaz. Bence sorun parazit. Başka tahılsız mama deneyin eğer içiniz rahat olacaksa.
Ama kaka tahlilinde parazit çıkmadı ki.parazit tedavisini de yaptırıyoruz.tahlil iyi yapılmadı ki anlamadım.yoksa farklı parazit türleri ve onlara göre ayrı tahliller mi var?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-04-15, 00:19   #3

Beylikdüzü

Tahlil iyi yapılmadı mı yazacaktım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-04-15, 02:18   #4

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Direkt mamadan olacağını tahmin etmiyorum. Ama dolaylı yoldan ishal veya kabıza sebep olmuş olabilir belki.
Parazit varsa bunun tahlili öyle çetrefilli, yanılma payı falan olacak şekilde değil. Bu çoğu zaman gözle bile farkedilebilecek birşey. Ayrıca parazit aşınız da varsa parazit olması ihtimal dahilinde bile değil.
Ayrıca parazit de çok ciddi boyutlarda olmadığı sürece kanama şikayetiyle ortaya çıkacak birşey de değil.
Sorunuzla çok alakalı değil ama ben başka birşeye takıldım. 4 aylık bir kedi için bence kullandığınız mama çok ağir bir mama. Ne zamandan beri kullanıyorsunuz tabi bilmiyorum ama normal şartlarda anneleriyle büyüyen kediler ortalama 2.5-3 ay zaten annelerini emerler. Siz normalde sütten kesildiği zamana denk gelen bir sürede oldukça ağır bir mamaya başlamışsınız. Yani tamam annesiz yavruları yaşatıyoruz, çoğu kedi bu olması gereken emzirme süresinde annesini görmüyor bile. Ama yine de tüm fonksiyonları yeni yeni gelişen bir dönemde bu hassasiyete uygun besleme uygulamalıyız diye düşünüyorum ben.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-04-15, 08:31   #5

Bursa
millo Çevrimdışı

acananın kısır kedilerde idrar yolu problemlerine yol açtığını okumuştum bir kaç yerde. ve veterinerimizin de okuduğum kadarıyla başka veterinerlerin de acanayı tahılsız olduğu için önermediğini biliyorum. ev ortamında yaşayan sokaktaki kediler kadar aktif olmayan kediler için tam tahılsız mamaları tavsiye etmiyorlar. mamalardan kaynaklı problemler, (alerjiler, dışkılama problemleri, ağız kokusu yada yaralar) maalesef hemen anlaşılıp çözülemiyor. değişiklik yapıp gözlemlemeniz gerekir. bence ufakta olsa mamadan şüpheniz varsa değiştirip takip edin. düşük tahıllı başka bir mama deneyip gözleyebilirsiniz. bunun yanında verdiğiniz diğer ek besinleri de takip edin. umarım kısa zamanda sorunu çözersiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-04-15, 20:18   #6
Moderatör

ilkerdagasan üyesinin avatarı

Çünkü insan Sen KÖTÜSÜN
ilkerdagasan Çevrimdışı

aynı konunun benzeri benım yasadıgım yanlız benım kopegım dıskı testı sordugum ve ogrendıgım kadarı ıle cok yuksek derecede doru cıkıyor denıldı bende cozemedım durumu ıshaldı kopek acana yıyordu baska bır mamaya gectım ve ınanın 3 gunde kendıne geldı kopek veterınere sordugumda bana proteın fazlalıgı sebebı ıle bu sorum olabılecegını soyledıler

banada bıraz abesk kactı 4 aylık kedıye proteyın fazlalıgı mevcut mama vermek yanı tamm en ıyısı olsun mantıgı bendede var ama saglıgını bozucaksa olmasın en ıyısı bu arada acanaya en ıyı mama demekte bıraz abesk benım ıcın sındırım sıstemı zayıf kedıler ıcın olan mamaları denemenızı tavsıye edıyorum hassas sındırım sıstemı proplanda mevcut ama dıer mamaları bılmıyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-04-15, 20:34   #7

Puffik üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
Puffik Çevrimdışı

Benim de bir sorum olacaktı,
Malum kedim geçen Cumartesi üretrostomi operasyonu geçirdi ve 1 hafta orada kaldıktan sonra dün Cumartesi günü veterinerden aldım. Oradaki süre boyunca kuru mama yemediğini ve yaş mama ile beslediklerini söylediler. Bir gün gördüğüm mama Hills özel a/D mamasıydı, başka günler ne yedi bilmiyorum. Dün de Hills özel reçeteli kuru mama olarak C/D multicare tavuklu aldık ve severek yedi baya baya... Ama 2 günde 1 yaş mama ve Acana'dan bile ishal olmayan kedim resmen su gibi dışkılıyor. Veterinr mama Değişikliği ve sürekli yaş mama ile beslenmeden olabileceğini söyledi. Ama dünden beri bir düzelme yok maalesef... Vet birkaç gün dha bekleyin olmadı ona göre önlem alırız dedi ama iç paraziti yapmak istiyordu pazartesi günü,hem iç parazitleri yapılalı 2 ay oldu hem de operasyon sonrası hergün ilaç tedavisi serum aldı bu yüzden parazit ilacından önce ishalini düzeltmek gerektiğini düşünüyorum.
Sizce ne yapabilirim ? Evdeki cati Malt dışkıyı sertleştirebilir gibi geldi ama vermek istemedim yine...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-04-15, 20:41   #8
Moderatör

Çünkü insan Sen KÖTÜSÜN
ilkerdagasan Çevrimdışı

benım bıldıgım yas mama cok yedıgınde vıcut su topluyor ? serumda bılakıs oyle bence receteye devam edın ve rontgen ve tahlıl ısteyın ıcınız rahatlasın ıshalın kaynagı parazıt degılse altında yatan bı problem var demektır ve bılmedıgınız bır sorun ıcın mudahle yapmak bence yanlıs
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-04-15, 21:29   #9

Beylikdüzü

pissymom tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Direkt mamadan olacağını tahmin etmiyorum. Ama dolaylı yoldan ishal veya kabıza sebep olmuş olabilir belki.
Parazit varsa bunun tahlili öyle çetrefilli, yanılma payı falan olacak şekilde değil. Bu çoğu zaman gözle bile farkedilebilecek birşey. Ayrıca parazit aşınız da varsa parazit olması ihtimal dahilinde bile değil.
Ayrıca parazit de çok ciddi boyutlarda olmadığı sürece kanama şikayetiyle ortaya çıkacak birşey de değil.
Sorunuzla çok alakalı değil ama ben başka birşeye takıldım. 4 aylık bir kedi için bence kullandığınız mama çok ağir bir mama. Ne zamandan beri kullanıyorsunuz tabi bilmiyorum ama normal şartlarda anneleriyle büyüyen kediler ortalama 2.5-3 ay zaten annelerini emerler. Siz normalde sütten kesildiği zamana denk gelen bir sürede oldukça ağır bir mamaya başlamışsınız. Yani tamam annesiz yavruları yaşatıyoruz, çoğu kedi bu olması gereken emzirme süresinde annesini görmüyor bile. Ama yine de tüm fonksiyonları yeni yeni gelişen bir dönemde bu hassasiyete uygun besleme uygulamalıyız diye düşünüyorum ben.
Gerçi 5 aylık sayılır 4 bitti gibi.neticede yavru yine de tabi.ama sütten kesilir kesilmez acanayla kuruya geçmedi.ben aldığımda RC veriyorlardı.ama ne kadar yiyordu bilmem.çünkü aldığım RC kitten sokak kedilerine yar oldu yemiyordu.ilk geldiği zaman mamalar konusunda sıfır bilgim vardı veteriner hills verdi onu da yemedi.spectrum aldık onu eh işte az biraz tırtıklıyordu.birkaç hafta sonra araştırıp acana pasifica almaya karar verdim.çok sevdi.gittiğim 2 vet te acana için yavruya uygun değil demedi açıkçası.kısacası ilk karşılaştığı kuru mama acana değil.foruma ilk üye olduğumda sizin n&d tartışmanıza denk gelip ms yazmıştım kısaca kendimi anlatıp hangi mama kullandığınızı sormuştum ama söylemeyi uygun bulmamıştınız.şimdi mesajınıza istinaden yavru kedime yavru olduğundan mütevellit önerebileceğiniz mama ismi sorsam yine söylemeyeceksiniz en iyisi sormayayım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-04-15, 21:34   #10
Moderatör

Çünkü insan Sen KÖTÜSÜN
ilkerdagasan Çevrimdışı

pissymom u tanıyorsam mama markası vermez .. kı az cokta tanırım oda yenılıkcı bır sahıs yenı olanı arastırır
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-04-15, 22:03   #11

Puffik üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
Puffik Çevrimdışı

Ben de bir süre daha reçeteliye devam etmeyi düşünüyorum bu Sırada da asla iç parazit tedavisi yaptırma niyetim yok... Sağolun İlker bey, birkaç, güne düzelmezse tahlil isterim çünkü pat diye mama Değişti sürekli de oğlum orada kafeste hareketsiz, sadece yAş mama Aldı bir sürü de serum ilaç hergün çok zor...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-04-15, 22:07   #12

Beylikdüzü

millo tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
acananın kısır kedilerde idrar yolu problemlerine yol açtığını okumuştum bir kaç yerde. ve veterinerimizin de okuduğum kadarıyla başka veterinerlerin de acanayı tahılsız olduğu için önermediğini biliyorum. ev ortamında yaşayan sokaktaki kediler kadar aktif olmayan kediler için tam tahılsız mamaları tavsiye etmiyorlar. mamalardan kaynaklı problemler, (alerjiler, dışkılama problemleri, ağız kokusu yada yaralar) maalesef hemen anlaşılıp çözülemiyor. değişiklik yapıp gözlemlemeniz gerekir. bence ufakta olsa mamadan şüpheniz varsa değiştirip takip edin. düşük tahıllı başka bir mama deneyip gözleyebilirsiniz. bunun yanında verdiğiniz diğer ek besinleri de takip edin. umarım kısa zamanda sorunu çözersiniz.
Kısır kedilerdeki problemleri ben de okudum.özellikle "kedilibirhayat"blogunda ama benim kedim dişi ve 5 aylık.dışkısının kıvamı güzel.mama değişikliklerinde de aynıydı.ağız kokusu ve yara yok.ama mantar oldu şu an aşı tedavisinde.
Mama konusu ne kadar değişken.benim gittiğim vetler de satmadıkları halde acanayı duyunca iyi mama veriyorsun dediler.mamadan yana şüphem var mı yok mu emin değilim.dün aacanaya mail attım aramalarını bekliyorum.bugün de ünlü kedi bloglarından biriyle yazıştım.onun da kedisinin böyle bi vukuatı olmuş.veterineri kakanın makat girişini zedelemiş olabileceğini söylemiş.her gün de kaka yaptığı için yara iyileşemiyor.bu benim de aklımdan geçmişti aslında.kendisi 1 hafta boyunca kakayı daha yumuşak hale getirmek için beslenme şeklini değiştirmiş ve 1 hafta sonunda kanama geçmiş.ben de bunu denicem.bakalım ne olacak.sonuçta mama değişikliği yapsam da alışma süresiyle 1 hafta geçecekti.kakası sert değil ama bloggerın kedisinin kakası da sert değilmiş o esnada.bakalım,inşallah mesele hallolur..teşekkür ederim..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-04-15, 22:13   #13

Beylikdüzü

yorkshia tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Benim kedim ksırlaştırılmış senelerdir acana orijen ve tahılsız nd mamalarını kullanırım tek bir problem dahi yaşamadım.
Biz üç veteriner gezdik. 3. Veteriner anca anladı. tenyalar var dedi ve ağır tedavi uyguladı. O günden sonra birdaha kan görmedim. Zaten artık zehir olan parazit hapını vermiyorum. Dışkı testi yaptırıyorum ona göre.
Tenyaların varlığı kaka tahliliyle anlaşıldı heralde dimi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-04-15, 22:24   #14
Moderatör

Çünkü insan Sen KÖTÜSÜN
ilkerdagasan Çevrimdışı

işte sebep hep budurki ben veterinerden yana degılım fakultede yaptırırım her aşısını ve parazıtorlerını
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-04-15, 22:27   #15

Beylikdüzü

ilkerdagasan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
aynı konunun benzeri benım yasadıgım yanlız benım kopegım dıskı testı sordugum ve ogrendıgım kadarı ıle cok yuksek derecede doru cıkıyor denıldı bende cozemedım durumu ıshaldı kopek acana yıyordu baska bır mamaya gectım ve ınanın 3 gunde kendıne geldı kopek veterınere sordugumda bana proteın fazlalıgı sebebı ıle bu sorum olabılecegını soyledıler

banada bıraz abesk kactı 4 aylık kedıye proteyın fazlalıgı mevcut mama vermek yanı tamm en ıyısı olsun mantıgı bendede var ama saglıgını bozucaksa olmasın en ıyısı bu arada acanaya en ıyı mama demekte bıraz abesk benım ıcın sındırım sıstemı zayıf kedıler ıcın olan mamaları denemenızı tavsıye edıyorum hassas sındırım sıstemı proplanda mevcut ama dıer mamaları bılmıyorum
Acana en iyi mama iddiasında olamam çünkü bilirkişi değilim.ama araştırmalarımdan çıkardığım fikrime göre en iyilerinden.veterinerlere defalarca protein fazla gelir mi dedim hayır dediler.protein fazlalığı dışkıda kan yapar mı?bilmiyorum.kimse bu soruya cevap veremiyor.acana çok iyidir diye direticek halim yok.her hayvana iyi gelecek değil tabi.babamın markası değil kedime iyi gelmiyorsa değiştiricem her halükarda.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları

Saat 05:58.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198