Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 03-08-13, 12:21   #16

Pıtırsonic Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: bonacibo kedi maması nasıl?

imagine tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
sürekli mama değişimi de iyi değil.
mama değişimi, tek marka mama kullanmaktan daha sağlıklı. tek markaya yöneldiğinizde beslenmesini de tek yönlü olarak kısıtlamış oluyorsunuz. hangi mamayı kullanırsanız kullanın, mümkünse evde hazırladıklarınızla da destekleyip farklı mamalarla da arada karıştırmak gerek. biz bu şekilde yapıyoruz ve veterinerimize sorduğumuzda bunun daha sağlıklı olacağını söyledi. yalnızca mama değişimlerini bir anda yapmamak gerekiyor, karıştırarak verdiğiniz sürece hiçbir sıkıntı olmaz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-08-13, 16:01   #17

imagine üyesinin avatarı

Yurt Dışı
imagine Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
mama değişimi, tek marka mama kullanmaktan daha sağlıklı. tek markaya yöneldiğinizde beslenmesini de tek yönlü olarak kısıtlamış oluyorsunuz. hangi mamayı kullanırsanız kullanın, mümkünse evde hazırladıklarınızla da destekleyip farklı mamalarla da arada karıştırmak gerek. biz bu şekilde yapıyoruz ve veterinerimize sorduğumuzda bunun daha sağlıklı olacağını söyledi. yalnızca mama değişimlerini bir anda yapmamak gerekiyor, karıştırarak verdiğiniz sürece hiçbir sıkıntı olmaz.
benim veterinerim de sürekli mama değiştirmek iyi değil diyor. yine de bende evden destekliyorum kendisini haftada bir light ton balığı, başka bir gün biraz yoğurt, başka bir gün haşlanmış yumurta sarısı, sonra haftada 1 yaş mama... ancak benimki yaş mamayı çok seviyor. kuru mamasını da severek yiyor da şimdi, bebekleri var ve bebekler yakında yaş mama yiyebilecek hale gelince ne yapacağımı hiç bilmiyorum çünkü yaş mama konservesinin açıldığını duyar duymaz çıldırıyor zilli kızım. sürekli etrafımda dolanıyor ben ona mamayı verene kadar rahat bırakmıyor. bebeklere mama verip ona vermesem kıyameti koparır kesin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-08-13, 17:27   #18

Pıtırsonic Çevrimdışı

imagine tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
benim veterinerim de sürekli mama değiştirmek iyi değil diyor. yine de bende evden destekliyorum kendisini haftada bir light ton balığı, başka bir gün biraz yoğurt, başka bir gün haşlanmış yumurta sarısı, sonra haftada 1 yaş mama... ancak benimki yaş mamayı çok seviyor. kuru mamasını da severek yiyor da şimdi, bebekleri var ve bebekler yakında yaş mama yiyebilecek hale gelince ne yapacağımı hiç bilmiyorum çünkü yaş mama konservesinin açıldığını duyar duymaz çıldırıyor zilli kızım. sürekli etrafımda dolanıyor ben ona mamayı verene kadar rahat bırakmıyor. bebeklere mama verip ona vermesem kıyameti koparır kesin
bazıları kuru mama satışının fazla olması için bunu söyleyebiliyor. hem okuduğum kadarıyla, hem de görüştüğüm veterinerler sayesinde mama değişiminin kesinlikle zararlı olmadığını; hatta faydalı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. ancak bazı mama firmalarıyla çalışan veterinerler o mamalardan para kazandıkları için daha fazla satabilmek adına evde özel hazırlanan mamaların bile zararlı olduğunu söyleyebiliyorlar.. bu konuda hayvan sahiplerinin okuyup araştırıp karar vermesi, veterinerlere bağlı kalmaması gerekiyor. çok fazla vet. dolaşıyorum, dolayısıyla içlerinden 1-2 tanesi dışında diğerlerine gözlemlediklerimden dolayı hiç güvenim yok. evden hazırladıklarınızla destekleyerek en doğrusunu yapıyorsunuz. ben de düzenli evde mama hazırlayıp veriyorum ve bunca yıldır gözle görülür biçimde olumlu etkisini gösteriyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-08-13, 20:53   #19

Nokta-i Süveyda üyesinin avatarı

Limburg,Houthalen oost
Nokta-i Süveyda Çevrimdışı

Ben de arada kizimin mamasinin markasini degistiriyorum,bazen evde ciger haslayipta veriyorum.Ve farkli markalardan hazir kedi sütü de aliyorum.Normal sütlerden az yagli olanindan verdim bir kaç kez zevkle içiti ama tuvaleti sivilasinca hiç vermedim bir daha.Zaten benim kizim bizim yediklerimizden de yiyor,peynir,makarna,tavuk vs..Ve mama degisikliginin hiç bir olumsuz etkisini görmedim..Masallah gayet saglikli bir kedi..her markanin farkli besin degerleri oluyor..Insanlara doktorlar çok fazla hazir gida tüketmemeleri konusunda uyarilar yapiyorlar,bazen acaba bu hayvanlar için demi böyle diye süphe etmiyorum da degil.Cünkü özellikle yurtdisinda kanser olan kedi olaylarini çok duyuyorum.Hazir mama yüzünden midir ki diye düsünmeden de edemiyorum tabii.O yüzden aslinda yapabilsem de kedime kendi hazirladigim mamalari versem diyorum..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-08-13, 21:53   #20

nilnehriyim üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
nilnehriyim Çevrimdışı

Makarnanın kedi için hiçbir besin değeri yoktur. Vermemenizi tavsiye ediyorum. Kediler etçil hayvanlardır. Karbonhidrat vermek doğru değil. Tavuk, ciğer, et haşlanıp verilebilir tabi ki ama kuru mamanın içinde kediler için özellikle konmuş besin değerleri taurin vs mevcut ve vitamin mineraller ayarlanmış bir şekilde onların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik. Yanında taze su bulundurduğunuz kaliteli mamalardan vermek daha doğru diye düşünüyorum. Makarna, pilav, ekmek, çorba falan vermek doğru değil. Verilecekse birkaç günde bir haşlanmış yumurta verilmeli. İnek sütü kesinlikle verilmemeli çok zararlı. Yoğurt verebilirsiniz . Uzun süren araştırmalarıma dayanarak yazdım umarım faydası olur.

Bu konu en son " 07-08-13 " tarihinde saat 16:53 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-13, 00:14   #21

Pıtırsonic Çevrimdışı

taurin zaten et, balık, midye gibi besinlerden elde edilebiliyor. yani bunları hazırladığınız mamalarda kullandığınız sürece dışarıdan eklenmesi gerekmiyor. dolayısıyla evlerde de kedi/köpeklere özel diyetler hazırlayarak beslemek çok zor değil. onlara özel olacağı için de güzel bir beslenme planıyla gereksinimleri olan vitamin ve mineraller, mamanın içerisinde yer alacaktır. biraz daha araştırarak evlerde hazırlayıp verilen doğal yiyeceklerin ve kuru mamayla değil de doğal besinlerle beslenen kedi/köpeklerin yaş ortalamalarının da daha uzun olduğunu görebilirsiniz. dünyada barfa ve evlerde mamalar hazırlanmasına yönelim de bundan kaynaklanıyor. yine tahılsız, koruyucusuz mamaların da bu denli övülmesinin sebebi bu, çünkü doğala en yakın mamalar onlar ve faydaları tartışılmaz. evde mama hazırlamak, yediklerimizi onlara da yedirmek anlamına kesinlikle gelmiyor. eğer tadımlık değil porsiyon olarak yemek verecekseniz, onlara özel hazırlayıp verin. bu hazırladıklarınızın içinde de nilnehriyim'in dediği gibi makarna, pirinç, ekmek vb. şeyler minimum düzeyde olsun. en beğendiğim ve olumlu sonuç aldığım tarifler, tavuklu sebzeli yoğurtlu haşlamalar oldu. sebze kedinize besin değeri sağlamaz ancak sindirimine faydası olur. bu yüzden patates gibi karbonhidrat yüklü sebzeler değil, kabak havuç brokoli gibi sindirimini kolaylaştıracak sebzeleri tercih edebilirsiniz. doğal beslenmeden yana bir insanım. yaş mama kesinlikle kullanmıyorum, kendim hazırlıyorum. kuru mama kullansanız bile benim yaptığım gibi 1 öğün kuru mama, 1 öğün evde hazırlanmış mama kullanabilirsiniz. kuru mama en sağlıklısıdır klişesine kesinlikle inanmıyorum ve mümkün olduğunca çok ek besin takviyesi yapıyorum. 7 yıldır kedi besliyorum, elimden geldiğince araştırıp çok sayıda veterinerden fikir alıyorum. beslenmelerinden kaynaklanan hiçbir problem yaşamadım.. konuyu çok fazla dağıtmayayım. evde mama hazırlayıp vermek isteyen, ancak yalnızca kuru mamayla mı beslenmeli diye tereddüt eden insanlara fikir vermiştir umarım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-13, 04:34   #22

Nokta-i Süveyda üyesinin avatarı

Limburg,Houthalen oost
Nokta-i Süveyda Çevrimdışı

Tskler Nilnehriyim ve Pitirsonic,vermis oldugunuz faydali bilgiler için...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-13, 16:41   #23

nilnehriyim Çevrimdışı

Sebze konusuna değinmemiştim. Pıtırsonic beni tamamladığın için de teşekkür ederim. Tahılsız yada az tahıllı mamaların ücretleri bazı kediseverlere fazla gelebiliyor o sebeple doğru şekilde hazırlanıp et ağırlıklı, sebze katkılı mamalar evde yapılabilir tabi. Ucuz kuru mamaların faydadan çok zarar getirdiği doğru. Özellikle kısırlaştırılmış kedilerimize dikkat etmeliyiz. Sterilize edilerek satılan premimmum mamalardan almalıyız. Çünkü kısırlaşmış kedilerde böbrek sorunları çıkıyor . Özellikle kuru mamanın yanlış seçimi sebebiyle. O nedenle özellikle kısırlaştırdığımız bebeklerimize özen gösterelim. Gerekirse kendimizden kısıp onlara kısırlaştırılmış kediler için olan mamalardan alalım lütfen. Hepimizin kedicikleri sağlıklı uzun ömürlü olsun inşallah.

Bu konu en son " 07-08-13 " tarihinde saat 16:49 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-13, 16:45   #24

nilnehriyim Çevrimdışı

Ayrıca dipnot olarak düşmek isterim: beyaz kedisi olanlar özellikle dikkat etmeli. Tavuğa alerji olabiliyor kedilerimizde. Eğer tavuklu mama veya tavuk eti veriyorsanız ve kedinizin tüylerinde öbek öbek dökülme, egzama türü şeyler çıkıyorsa sebebi tavuğa olan hassasiyet olabilir. Bu durumda tavuklu mamayı değiştirip balıklı veya etli mamaya geçiniz. Ben öyle yaptım kedim iyileşti.

Bu konu en son " 07-08-13 " tarihinde saat 16:50 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-13, 22:19   #25

Oliv üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Oliv Çevrimdışı

ben kuru mamaya geçiş yaparken bonacibo denemiştim ama ancak çok çok aç kaldığında çok az yiyordu kedim ardından royal canine geçtim iştahla yiyor. biraz daha büyüdüğünde değiştire değiştire proplan hills vermeyi planlıyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-10-13, 15:27   #26

canerce üyesinin avatarı

Şirinevler
canerce Çevrimdışı

Bu mama hakkında çok iyi yorumlar okudum, fiyat & kalite açısından diğer mamalardan aşağı kalır yanı yok dendi. Sitesine girip üye oldum ve numune talebinde bulundum. Mamalar geldiğinde, bu mamalar ayrıca kedimin yediği ilk kuru mamalar olacak eğer beğenirse ömür boyu devam etme ihtimalimiz olabilir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-10-13, 18:32   #27

nilnehriyim Çevrimdışı

canerce tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bu mama hakkında çok iyi yorumlar okudum, fiyat & kalite açısından diğer mamalardan aşağı kalır yanı yok dendi. Sitesine girip üye oldum ve numune talebinde bulundum. Mamalar geldiğinde, bu mamalar ayrıca kedimin yediği ilk kuru mamalar olacak eğer beğenirse ömür boyu devam etme ihtimalimiz olabilir
başlangıç olarak iyi bir mama. fakat kısırlaştırdıktan sonra kısırlaştırılmış kediler için olan mamalardan almalısınız yoksa kedinizin sağlığı ciddi derecede bozulabilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-10-13, 18:52   #28

reiki2002 Çevrimdışı

nilnehriyim tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
başlangıç olarak iyi bir mama. fakat kısırlaştırdıktan sonra kısırlaştırılmış kediler için olan mamalardan almalısınız yoksa kedinizin sağlığı ciddi derecede bozulabilir.
Bonacibonun da kısırlaştırılmış kedi maması var ve kullanıabilinir bence. ama pıtırsonic in de söylediği gibi evde yapılan mamalarla da desteklemek gerekiyor. bu destek her marka mama için de geçerli bence..

Bu konu en son " 02-10-13 " tarihinde saat 18:53 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir.... Sebep: ek
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-10-13, 20:39   #29

Mırni Çevrimdışı

Kuzu etli mamaları fena değil...içerık bakımından en ıyı yerlı mama dıyebılırım lakin diğer urunlerının hepsının ıçerığı butun yerlı mamalarda gıbı....

etken madde hep balık yada tavuk unu...

Ben bu firmaya detaylı bır maıl atıp bazı sorular sormuştum fırma sahıbı benı bızzat aradı şaşırmadım desem yalan olur 30 dakıka kadar konuştuk ben anlattım o anlattı beyefendı gayet samımı cevaplar verdı bana hatta benı ızmıre davet ettı fabrıkayı gezelım mamalar nasıl bır ortamda yapılıyor görelım babında...

kuzu etlı mamalarından aldım dışardakı kedılere ondan verıyorum benım evdekı malesef evodan başka mama yemıyor...dışardakılerde begendı mamayı hıç bır sıkıntı görmedım şimdıye kadarda...

berı yandan şöyle bır durumda var mamanın ıçıne gerçek tavuk etı balık etı koymak yuksek malıyetlı bır iş onun ıçın ununu koyuyorlar he bu ununda kalıtelısı var dandığı var..
zaten kilosu 4-5 tlye satılan bır mamanın ıçerığınde gerçek et mamulunun bulunması ımkansız onun ıçın gerçek 1.sınıf dıye adlandırdığımız mamalar bıraz pahalı...

Çağatay bir çok şeyı kendı uretıyor fason almak yerıne bu en mantıklısı zaten o yuzden kullandıkları un kalıtelı ama ne kadar kalıtelı olursa olsun ben alıp evdekı dostuma bunu vermem şahsen...
lakin yerli üretımde en ıyı olduklarını soylıyebılırım....

Defalarca yazdığım gıbı

kaliteli mama almakta sıkıntı yaşıyorsanız kalitesız olanını alıp vermeyın dostunuza...
ev yemeği verın yağını tuzunu baharatını alıp...
vaktınız varsa evde mama yapın...
ılla kuru mama verılmelı dıye bır durum yok...
vakıt iş guç hayatın hengamesı bızı kuru mamaya ıtıyor...aç paketı koy onune yesın..
bıtınce yıne koy çok kolay dımı

netice:
ya en ıyısını al yada hıç alma çunku kalıtesız ıçerık dostunuzda buyuk sağlık sorunlarına yol açar ılerde...her turlu uzulursunuz
alırken mutlaka mamanın ıçındekıler kısmına bak ne var ne yok oku ılk 3 urun mamanın %80 lık bolumunu oluşturur ona göre bak kararı ver...bırde kedıye köpeğe ne yararlıdır ne ıyı gelır oku öğren araştır kımsenın tavsıyesıne ınanma kanma (pet shop ve bazı vetlerı kastedıyorum) herkes malını satmayı duşunur çunku evdekı dostun kımın umurunda...zaten ne yararlıdır ne ıyı gelır ne zararlıdır mevzunu irdeleyıp öğrendıkten sonra kımsedeye ıhtıyacın kalmayacak..baktığın zaman anlayacaksın mamanın kalitesını...

herkese evcıl dostlarıyla mutlu sağlıklı bır hayat dılerım..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-10-13, 02:32   #30

canerce üyesinin avatarı

Şirinevler
canerce Çevrimdışı

Mırnı, fikrini almak için soruyorum, sence tekir bir ev kedisine (yavru) alınabilecek en iyi kuru mama hangisidir? Proplan mı yoksa Hill's mi senin "en iyin" hangisidir?
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları