Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 01-02-15, 16:28   #31

canancan Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bağımsız Kedi ve Köpek Maması Araştırması Sonuçları

ilkerdagasan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
canancan sırf sızın bu sorunuz üzerine yurt dişindan yaşayan dayıma ve teyzelerime telefon acıp watsapp aracılığı ile kopek maması reonu resımlerini istiycem bakalım raflarda neler var neler yok
resimler elime ulaşınca burayada koyucam iyisi kotusu artık cıksın meydana nd nd dediler 5 yıldız veren sıtede zararlı maddeler kısmına bakınca o zararlı maddelerın nd dede oldugunu gormek biraz gülünç geldi işin acıkcası
çok iyi olur teşekkürler.evet markette royal canin satılıyor yurtdışında diyen birine rastlamadım hurafeyse açıklığa kavuşsun hayatında hiç gitmediği biryerde satıldığı görmeden ısrarla her konuya bunu yazan insanlarda ayrı gülünç
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-02-15, 20:49   #32
Moderatör

ilkerdagasan üyesinin avatarı

Çünkü insan Sen KÖTÜSÜN
ilkerdagasan Çevrimdışı

Satılması katiyen market mamasi anlamına gelmez bir düşünün markette iphone telefon satılıyor o zaman onlarda market telefonu alınmaz öyle saçma şey olmaz birde yurt dışına 2 kere çıktım 1 kere kibrisa gittim büyük marketlerde her şey var kalitesinden kotusune kadar bu demek degildir ki rafta mama gördüm o dandik mantık yanlış birde şöyle örnek veriyim gumruk den rakı alın 50 tl ye turkiyeden alın 63 tl ye için bakın hangisi daha ucuz suda bir gerçek her firma her ülkeye özel üretiyor mallarını bunun en iyi örneği arabalar suriye ıran da 1.4 motor araba yok 2.0 dan başlıyor bilmiyorum bu market mamasi kavramını artık aklınızdan silmeniz gerekmekte iyi mama standart mama ve kötü mama olarak ayrım yapsanız daha iyi olucak
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-02-15, 21:00   #33

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Markette satılan mamalar neler bir söylermisiniz?
Genelde bu mamalar goody, whiskas, champion, kitekat vs. ........ Peki bunlar iyi mamalar mı? Hayır. Marketlerde kalitesiz mama satılır genellikle. Ayrıca Royal canin in içinde bol miktarda türev ve şeker var. Zaten markette satılsa bile kötü olduğunu biliyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-02-15, 21:39   #34

İzmir
pissymom Çevrimdışı

canancan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
hills royal canin yurtdışında marketlerde satılıyor tezi doğru mu hep merak etmişimdir.insanlar bir kez bile yurtdışına çıkmadan onlar iyi değil marketlerde satılıyor diyorlarda

Market maması tabiri Türkiye dışında hiçbir ülkede yok öncelikle bunu belirtmek isterim. Yurtdışında yaşamış ve birçok ülke görmüş bir insan olarak gülüyorum sadece. Bu konunun tartışmasını hiç yapmıyorum dediğiniz gibi yurtdışına bir kez bile çıkmamış insanlara nasıl anlatılır ki. Kulaktan dolma şehir efsanesi olarak yayılmış gitmiş bunlar.
Onlardaki sınıflandırma peremium, super premium ve altı şeklinde. Biz premium ve super premium dışındaki mamalara market maması demişiz geçmişiz.Kendi marketlerimizi baz alarak. Her mamayı büyük market raflarında bulabilirsiniz orda. Insanlar oradaki marketleri bim, şok gibi falan hayal ediyor sanıYorum. Ama çoğu Avrupa ülkesinde ve Amerika'da marketlerde ilaç bile bulmanız mümkün. Öyle vitamin falan değil sadece. Geniş kapsamlı ilaç reyonları var. Yada bizim burda tekno marketlerden bulabildiğimiz birçok elektronik cihaz oralarda marketlerde bulunabilir. Yani "Türkiye de markette satılan mamayı almayın" diyeni anlarım ama "şu mama yurtdışında markette satılıyor kötüdür" pek aslı olmayan bir bilgidir. Yani burda çok methedilen mamaları da oradaki marketlerde bulabilirsiniz. Burdaki gibi adım başı petshop yok oralarda.
Ayrıca Türkiyede mahalle arasındaki 2 metrekarelik pis dükkanda satılmasına şaşırın bazı mamaların yurtdışında markette satılmasına değil.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-02-15, 21:58   #35

canancan Çevrimdışı

pissymom tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Market maması tabiri Türkiye dışında hiçbir ülkede yok öncelikle bunu belirtmek isterim. Yurtdışında yaşamış ve birçok ülke görmüş bir insan olarak gülüyorum sadece. Bu konunun tartışmasını hiç yapmıyorum dediğiniz gibi yurtdışına bir kez bile çıkmamış insanlara nasıl anlatılır ki. Kulaktan dolma şehir efsanesi olarak yayılmış gitmiş bunlar.
Onlardaki sınıflandırma peremium, super premium ve altı şeklinde. Biz premium ve super premium dışındaki mamalara market maması demişiz geçmişiz.Kendi marketlerimizi baz alarak. Her mamayı büyük market raflarında bulabilirsiniz orda. Insanlar oradaki marketleri bim, şok gibi falan hayal ediyor sanıYorum. Ama çoğu Avrupa ülkesinde ve Amerika'da marketlerde ilaç bile bulmanız mümkün. Öyle vitamin falan değil sadece. Geniş kapsamlı ilaç reyonları var. Yada bizim burda tekno marketlerden bulabildiğimiz birçok elektronik cihaz oralarda marketlerde bulunabilir. Yani "Türkiye de markette satılan mamayı almayın" diyeni anlarım ama "şu mama yurtdışında markette satılıyor kötüdür" pek aslı olmayan bir bilgidir. Yani burda çok methedilen mamaları da oradaki marketlerde bulabilirsiniz. Burdaki gibi adım başı petshop yok oralarda.
Ayrıca Türkiyede mahalle arasındaki 2 metrekarelik pis dükkanda satılmasına şaşırın bazı mamaların yurtdışında markette satılmasına değil.
bizzat yurtdışında bulunmuş birinden mama sınıflandırılmasının orada nasıl nitelendirildiğinide içeren açıklayıcı bir cevap.herkesin okumasını ve "market maması" sıfatını bir daha duymamayı umuyorum bundan sonra.yanıtınız için teşekkürler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-02-15, 22:02   #36

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Ama Türkiye için düşünürsek market maması denebilir sorun yok ki? Çünkü burada içeriği en kötü olan en kalitesiz olan mamalar marketlerde satılıyor çünkü burası türkiye...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-02-15, 22:03   #37

İzmir
pissymom Çevrimdışı

canancan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bizzat yurtdışında bulunmuş birinden mama sınıflandırılmasının orada nasıl nitelendirildiğinide içeren açıklayıcı bir cevap.herkesin okumasını ve "market maması" sıfatını bir daha duymamayı umuyorum bundan sonra.yanıtınız için teşekkürler.

Yardımcı olduysam ne mutlu. Bir şey değil.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-02-15, 23:01   #38

omar üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
omar Çevrimdışı

İki kedisi için N&D kullanan ve başkalarına da gönül rahatlığıyla tavsiye eden biri olarak pancar küspesini tekrar kontrol etmek istedim. Pancar küspesi, markanın tüm kedi ve köpek ürünleri içinde sadece birinde bulunuyor, hiçbir kedi mamasında yok ve bir köpek mamasında yer alan o ürünü de artık ithalatçısı getirmiyor, belki de artık hiç üretilmiyordur.

Her şeye rağmen pancar küspesinin kalp ve damar hastalıklarını önleme, sindirime yardımcı olma gibi olumlu özellikleri de var. Genelde büyükbaş hayvanları beslerken kullanılır ve lüks bir yem olarak bilinir. Ama onların yedikleri miktar günlük kilolarca ve 10 kiloluk bir mamada sağlığı olumsuz etkileyecek derecede yer aldığını da pek düşünmüyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-02-15, 11:37   #39

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

İlkerdagasan siz de nd nin bir çeşidindeki pancar küspesine takılacağınıza proplandaki ciddi miktarda Mısır gluteninine takılsaydınız çok daha önemli önce kendi önerdiğiniz mamadaki içeriğe sonra bizim önerdiğimiz mamadaki içeriği eleştirseydiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-02-15, 13:24   #40

Mırni Çevrimdışı

Market mamasından kasıt o mamanın kalıtesız satıldıkları fıyatları hak etmeyen urunler olduğu beyan eden bır açıklama bu ulkede...yurt dışındada her mama buyuk marketlerde falanda satılmaz neyse bu mevzumuzda değil zaten...
Hep soyledığım gıbı istısnalar harıcınde kımse sızın kedınızı köpeğinızı duşunmez onlar sadece malını satmayı duşunur pet shoptakı adam şunu önerdi veterinerim bunu önerdi dıye bır mamayı alıp evcıl dostunuza vermeyın işlem çok basit kımsenın tavsıyesıne aklına ihtiyacınız yok mamanın kalitesını anlamanız ıçın mamanın poşetındekı ıçındekıler kısmına bakın ılk üç ıçerık mamanın buyuk kısmını oluşturur ıçınde ne var yok ırdeleyın araştırın kediye köpeğe ne yararlıdır ne zararlıdır ıyıce öğrenin sonra mamanın kalitesı hakkında fıkır sahıbı olun...
mama pazarı buyuk bır rant pazarı dunyada ulkemızdede yavaş yavaş buyuyor bu pazar yıllardır bu ulkenın halkını kandırdılar Hılls,Proplan,Royal canin gibi overrated mamaları bu halka dunyanın en ıyı mamaları dıye sattılar ınsanları kazıkladılar kandırdılar...
bakın örnek vereyim:
Hills Adult Optimal Care Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması
Bu mamanın kilosu 33-34 tl falan
İlk üç içerık neymış bu elit mamada bır bakalım

Pirinç, mısır glüteni unu. tavuk hindi unu.

Kuzu etlı değilmıydı bu mama?
şu ıçındekılere bakın bu mamanın kılosu 30 kusur tl edermi siz karar verın
Hadı kuzu eti koymadın bare tavuk hındı unu koyma yahu ınsaf....
tavuk -hındı unu denılen şeyde nedır açıklıyayım:
bu hayvanların derısı ıbığı gagası vs gıbı yerlerının buyuk makınalarda öğutulup bır çeşıt kıyma halıne getırılme olayı bu işlem....

Bu tek örnek sadece...
çok vaktınız varsa evde mamayı kendınızde yapabılırsınız ılla kuru mama ıle beslenecek dıye bır mevzuda yok kuru mama buyuk rahatlık lakin kedıye köpeğe kuru mama vermezsek şu olur bu olur dıyede bır durumda yok benım çok vaktım olsa kuru mamayı en aza ındırgerdım açık soylıyeyım he vaktım yok onun ıçın kuru mamanın en ıyısını vermeye çalışıyorum kendımce ama yınede sadece kuru mama ıle beslemıyorum haftanın belırlı gunlerı pişmiş yumurta sarısı ızgara et-balık haşlanmış tavuğun beyaz eti gıbı besınlerle desteklıyorum her gece oda sıcaklığında yoğurt vermeyıde ıhmal etmıyorum....

işin özu araştırmak öğrenmek yani...
eve alıp tüm sorumluluğunu üstlendığımız bu dostlarımızın en ıyı şekılde yasamasını sağlamak bizim görevimiz...

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-02-15, 18:58   #41
Moderatör

Çünkü insan Sen KÖTÜSÜN
ilkerdagasan Çevrimdışı

arkadaşlar ben size mama onerdiğimi hatırlamıyorum bir diyer konu
bir ceşidimi alın buda 2.ceşidi

N&D Kuzu Etli Yaban Mersinli Tahılsız Yetişkin Köpek Maması
ıcerıgıne bakın pancar posası pancar posasını bır ınceleyın ? karsınıza pancar kuspesı olarak cıkmayacakmı arkadaslar arkadaşlar takım tutar gibi mama tutmayın

tekrar söylüyorum mama fanatiklığım yok ama surda nd dıyıpte ınsanları nd nın cok cok saglıklı olduguna ınandırmayın yazık etmeyın proplan kullanıyorum evet ama bu ay acana alıcam cunku arastırdım ogrendın

arkadaşında dediği gibi marekette satılan her seyı almayın ozaman market peynırı market kolası vb..
arkadaşlar kalıtesız degımını yapabılırsınız o ayrı ama market maması nedır ya keyfıme kahyamısın market acarım acana veya orıjen ıle anlasırım kendı adıma mama urettırırım ozamandamı market maması olacak ?

pekı pancar posası mamaya nasıl konur sılolama teknıgı ıle pekı kac cesıt sılolama var 3
oldugu gıbı
saman katılarak
saman ve ure katılarak

karar sizin....

Bu konu en son " 02-02-15 " tarihinde saat 19:21 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-02-15, 20:38   #42

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Mama önermiştiniz proplan önermiştiniz gayet de Hatırlıyorum. Ben size ilk başta acana demiştim hayır demiştiniz şimdi alıcaz diyorsunuz ben burada boş boş mama önermiyorum zaten. Mama falan da tutmuyorum kendiniz de bakıp bilimsel olarak öğrenebilirsiniz? Belki N&D nin bir çeşidinde olabilir ama Mısır gluten unu bütün proplanlarda var ben zaten nd önerdim ama nd nin her çeşidini önermedim iyi olanı alırsın Bonacibo da öyle kuzulusu diğer çeşitlerinden daha iyi. Tekrar söylüyorum:
Burada market maması dememizin nedeni şu: marketlerde goody whiskas champion satılıyor hiç orijen acana satılan market gördünüz mü? Ve markette satılan mamalar kalitesiz diyoruz haliyle. Yani genelde markette böyle mamalar olduğu için böyle diyoruz. Böylece market maması diye bir kavram oluşuyor; market maması, kalitesiz diye... Eğer ülkemizde marketlerde iyi mama satılsaydı böyle bir kavram oluşmayacaktı tabii ki de.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-02-15, 20:43   #43
Moderatör

Çünkü insan Sen KÖTÜSÜN
ilkerdagasan Çevrimdışı

bonocıbodada var kupse nd nın dıyer bazı mamalarındada seker posası adı altında kupse var bende bunu anlatmaya calısıyorum ama anlatamıyorum acanada evet bunların hıc bırı yok ama alın bırını vurun otekıne bır fark yok hepsınde var
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-02-15, 21:51   #44

safari Çevrimdışı

Mrb arkadaslar yas mama olarak onereceginiz kedi mamasi varmi.kedim besbucuk aylik bir aydir kuru mamada acana kullaniyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-02-15, 21:58   #45

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Gimpet öneririm yedi aylık kedim için kullanıyorum gayet memnunum
Acana iyidir rahatlıkla kullanabilirsiniz
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları