Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 13-01-15, 18:21   #1

sanon Çevrimdışı
Varsayılan Bağımsız Kedi ve Köpek Maması Araştırması Sonuçları

(Geçenlerde karşıma böyle bir araştırma çıktı. Muhtemelen bu forumlara üye olan herkesin bilmek isteyeceği bilgileri içeriyor.)

Association for Truth in Pet Food ("Pet Gıdasında Gerçekler Derneği" olarak çevrilebilir belki) adında bir Amerikalı STK tarafından organize edilen ve online fonlama yöntemiyle hayvanseverlerin finanse ettiği bir mama araştırmasının sonuçları 4 Ocak 2015'te açıklanmış. The Pet Food Test Results | Association for Truth in Pet Food

Araştırmada 6 kedi ve 6 köpek maması incelenmiş ve şunlar analiz edilmiş:
- Mikotoksinler
- Ambalajda yazan besin değerlerinin AAFCO, FDA ve NRC değerleriyle ilişkisi
- Siyanürik asit ve melamin
- Ötenazi ilaçları
- Bakteriler

Sonuçlar üzerine "What we found is truly shocking and sad." ("Bulduklarımız gerçekten şok edici ve üzücü") demiş bu STK.

Sonuçların infografiği: http://associationfortruthinpetfood....nfoGraphic.jpg

Sonuçların 2 sayfalık özeti: http://associationfortruthinpetfood....tPrintable.pdf

Sonuçların ayrıntılı raporu: http://associationfortruthinpetfood....tFoodTest1.pdf

"E peki şimdi ne yapalım?"
Bence yapılabilecekler:
- Bu araştırmanın olabildiğince fazla kişiye ulaşması için farklı mecralarda paylaşmak.
- Bu firmalarla iletişime geçerek ürünlerini satın almamakla tehdit etmek.
- Zaman ve maddi durumlarımıza göre, gerekli araştırmaları da yaparak (internet + nutrisyon konusunda bilgili veteriner ve akademisyenlere danışmak) hayvanlarımızı bu ticari sistemin dışına çıkarak nasıl besleyebileceğimizi öğrenmek. (İnternette kedilerle ilgili bazı veterinerlerin son derece ayrıntılı, tüm gerekli gıda bileşenlerinin hesaba katıldığı tarifleri var. Aşama aşama evde nasıl mama hazırlanacağı resimlerle anlatılıyor. Yapılmayacak bir şey değil. Biraz zaman ve buzlukta yer ayırmak gerekiyor sadece. Bir de et öğütücüsü...)

Bilgilerinize...

Not: Bu araştırmadaki konulardan bağımsız olarak, kuru mamaların bana saçma gelen özellikleriyle ilgili bir internet araştırması yapmıştım. O konuyla ilgili de bir başlık açacağım; merak edenler "Kediler ve kuru mama" başlığından o forum entry'me de ulaşabilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-01-15, 02:22   #2

sanon Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bağımsız Kedi ve Köpek Maması Araştırması Sonuçları

13.01 tarihinde yazdığım bu konu teknik bir durumdan ötürü bugün yayınlandı ve başlık listesinde altlarda bir yerde belirdi. Bu mesajı hem bilgilendirmek hem de listede yukarı çıkarmak için yazıyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-01-15, 03:58   #3

Jokernes üyesinin avatarı

Bursa
Jokernes Çevrimdışı

Teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-01-15, 13:16   #4

sami arkohen Çevrimdışı

Bu yazıyı keşke bütün kedi ve köpeklerini kuru mama ile besleyenlere ulaştırabilsek.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-01-15, 15:40   #5

Jokernes üyesinin avatarı

Bursa
Jokernes Çevrimdışı

ben faceten yayınlayacağım. Ben hala kuru mama devam ediyorum N&D tahılsız. Ama bilgilendirme çok iyi olmuş. Hills ve royal canin var listede.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-01-15, 19:22   #6
Moderatör

ilkerdagasan üyesinin avatarı

Çünkü insan Sen KÖTÜSÜN
ilkerdagasan Çevrimdışı

mighty tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Siz sanirim forumlarda bu konuyu paylasiyorsunuz ancak icerik ingilizce ve anlayamayan insanlar oldugunu ayni zamanda Türkiye 'de herkesin Ingilizce bilme zorunlulugu olmadigini da dusunerek konunuzu tamamen herkesin bilinclenmesi acisindan cevirip tekrar paylastiginiz forumlarda guncelleme yapmanizi oneririm..
Yoksa bu konu arada kaynar gider ...bu da benden ufak 1 oneri
Gayet haklı ...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-01-15, 21:54   #7

sanon Çevrimdışı

sami arkohen tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bu yazıyı keşke bütün kedi ve köpeklerini kuru mama ile besleyenlere ulaştırabilsek.
Bu araştırmada hem kuru mamalar hem ıslak mamalar var... Spesifik olarak kuru mamaların sağlıksızlığını kanıtlayacak bir araştırma değil... Genel olarak bazı bilinmiş mamaların (kuru ya da ıslak) kalitesizliğini göstermesi ve maddi kısıtlılıklar dolayısıyla araştırmaya dahil edilemeyen başka mamalara yönelik olarak da şüphe yaratması açısından önemli bence...

Bu konu en son " 18-01-15 " tarihinde saat 22:01 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-01-15, 22:01   #8

sanon Çevrimdışı

mighty tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Siz sanirim forumlarda bu konuyu paylasiyorsunuz ancak icerik ingilizce ve anlayamayan insanlar oldugunu ayni zamanda Türkiye 'de herkesin Ingilizce bilme zorunlulugu olmadigini da dusunerek konunuzu tamamen herkesin bilinclenmesi acisindan cevirip tekrar paylastiginiz forumlarda guncelleme yapmanizi oneririm..
Yoksa bu konu arada kaynar gider ...bu da benden ufak 1 oneri
Hiç kimseye ulaşmamasındansa birilerine ulaşması daha iyi değil mi? Ayrıca İngilizce bilen hayvansever sayısının da çok az olduğunu sanmıyorum. Bence de Türkçe'ye çevrilse ve çok daha fazla kişiye ulaşsa güzel olur. Bunu yapmaya gönüllü biri varsa bence hemen yapmalı...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-01-15, 03:52   #9

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Bildiğin yarama basmışsın sanon

Ben gerçek hayatta yada böyle sosyal platformlarda insanlara araştırmalarını uluslararası platformlarda yapmalarını önerirken(hiçbir mamayı övme gibi bir diyaloga girmememe rağmen) çoğu zaman tepkiyle karşılaşıyorum. Türkiye'de bu işi yapan bırakın tarafsızlığı kayda değer ciddi bir kurum olmadığını anlatamıyorum. Bizde reklam ve tanıtım; markaların distribütörlerinin diğer firmaları kötülemeleri üzerine kurulu. Mesela düşünün yeni eski farketmez hangi mama kedi için şu yararlı biz içine ondan bunu koyduk diye bir tanıtım yapıyor? Hepsi şu mamada şu var, o zararlı biz koymadık der. Diger mamalar böyle korunuyor biz öyle korumuyoruz diyor. Mesela diğer mamaların kimyasal koruyucularla korunduğunu basbas bağıran bir firma(firmanın Türkiye'deki rantcıları diyelim) var. Ama söyle o zaman arkadaşım sen ne koydun içine de o mama 2 sene rafta kalabiliyor. Yada dogasına uygun değil diye tahılsız, düşük tahıllı mama üreten markalar size o mamadaki mercimeğin, zerdeçalın, narın, portakalın, yoncanın, nohutun, yeşil çayın ne işi olduğunu anlatıyor mu? Doğasında bu hayvanın mercimek yemek mi var? E buğday da yoktu. O zaman bana söylesene buğday yerine bunları tercih etmenin sebebi ne?? Başka bir mark a mesela.Tek bir taze üzümün bile bir kediyi öldürme ihtimalini tüm kedi besleyenler bilir. Frenk üzümlü bir mama yapıyorsun. Türkiye piyasasına giriyorsun. "Ve alla alla üzüm kedi için zararlı değil miydi, nasıl oluyo bu iş" diyen kedi sahibi ciddiye alıncak, ciddi bir kurumsal açıklamaya Türkiye ayağında ulaşamıyor. Çoğu meslek etiğine uygun davranmayan veterinerlerin, evcil hayvandan zerre anlamayan anlasa da evcil hayvanın sağlığını zerre önemsemeyen pet shopların elinde oyuncak oluyor resmen hayvanseverler.

Şu tabloya bakın. Türkiye'de Hill's her derde deva süper mamaydı dimi? Royal canin de dünyanın en zararlı maması. İste dünyada bunun araştırmasını yapanlar risk oranını pek böyle hesaplamamış

İşte bu yüzden araştırmaları uluslararası platformlardan yapmalısınız. Benim de bir önerim olacak. U S Food and Drug Administration Home Page dan (amerikan gıda ve ilaç dairesi) animal&veterinary de yer alan bilgiler size oldukça yardımcı olacaktır. Hangi ürün hangi konuda şikayet almış, üründeki sıkıntı ne, üretimine son verilmiş mi, toplatılmış mı falan bilginiz olur. Ayrıca markaları sık sık kontrol edin. Bazen sorunsuz mamanın yeni partisinde sıkıntı çıkabiliyor, içerikteki bir maddenin istenmeyen bir duruma yol açabildiği yeni farkedilmiş olabiliyor vs.. Hatta bu bu kurumun verilerini kendi kullandığınız uluslarası ilac ve gıda markaları için de kullanabilirsiniz.

Bu konu en son " 19-01-15 " tarihinde saat 03:57 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-01-15, 14:06   #10
Moderatör

ilkerdagasan üyesinin avatarı

Çünkü insan Sen KÖTÜSÜN
ilkerdagasan Çevrimdışı

Vallaha adam okadar uzun yazmış ve okudum hak veriyorum tahilsiz mamalarda bir ton meyva var bunu açıklama gereği duymayacaklar çünkü o marka iyi ya herkez iyi dedi ya konu bitmiştir mesela proplan kötü profine iyi royal cenin berbat bonocibo iyi neye göre kime göre ?
Bence bunu irdelemek mc donald ile burger kingi karşılaştırmak gibi en öze dönelim bu hayvanlar çığ etle beslenen hayvanlar degilmiydi madem tahıl yemiyorlardi ama mamada yemiyorlardi bu denklem içinde baktığımızda en mantiklisi barf a dönüyor yanlismiyim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-01-15, 16:27   #11

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Bugüne kadar kimseye mama önermedim. Sebebi de işte bunlar zaten. Türkiye'deki mamaların hepsi şaibeli hep söylerim. Ve biz de bu şaibeli mamalar arasında bir tercih yapıyoruz kendimizce. Herkesin kendince kriteri var. Kulaktan dolma bilgilerle kimse kimseye üstünlük taslamasın yani. Yok birbirimizden bi farkımız.

Barf beslenmeyi ben bi ara ciddi ciddi düşünmüştüm. Fakat sonrasında kontrolsüz proteinin, fosforun ve kalsiyumun özellikle kısır erkek ev kedilerinde özellikle böbrek ve üriner sistem rahatsızlıklarına sebep olduğu bilgisiyle soğudum. Yoksa en mantıklısı barf. Barf olmasa bile pişirerek bile kullansak mamalara verdiğimiz parayla hayvanimizi pişmiş biftek, balık, antrikotla falan besleyebiliriz. Ama ne yazık kı ben kedimi bir çok kedi sahibi gibi bir apartman dairesinde, kısırlaştırıp hormonlarının yüzde 80 ini yok ederek bir hımbıl şeklinde yetiştiriyorum. Ve iyi bir şey yapayım derken kötü bir şey yaparım diye çok korkuyorum. Yani doğasında bu hayvanların çiğ et var ama ben kedimi ne kadar doğasına uygun yetiştiriyorum ki.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-01-15, 18:59   #12

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Sizin fikrinize katılmıyorum Sayın pissymom. Bir yerde royal canin kullandığınızı belirtmiştiniz. Şu andaki durumu düşünürsek orijen gibi önerdiğim mamalar Kullandığınız mamadan daha iyi. Neye göre mi? İçeriğine göre. Zaten bir kedi sahipleniyorsanız, ona doğasına göre bakmamız mümkün değil zaten. Eğer doğasına uygun olsun diyorsanız, o zaman hiç sahiplenmeyin sokakta doğasına uygun yaşasın zaten onun doğasında evde yaşamak yok, kedi maması yemek yok vete gitmek yok zaten?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-01-15, 19:23   #13

İzmir
pissymom Çevrimdışı

dumiş tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sizin fikrinize katılmıyorum Sayın pissymom. Bir yerde royal canin kullandığınızı belirtmiştiniz. Şu andaki durumu düşünürsek orijen gibi önerdiğim mamalar Kullandığınız mamadan daha iyi. Neye göre mi? İçeriğine göre. Zaten bir kedi sahipleniyorsanız, ona doğasına göre bakmamız mümkün değil zaten. Eğer doğasına uygun olsun diyorsanız, o zaman hiç sahiplenmeyin sokakta doğasına uygun yaşasın zaten onun doğasında evde yaşamak yok, kedi maması yemek yok vete gitmek yok zaten?
hangi yazımı baz alarak bunu yazmışsınız bilemedim ama doğasına uygun yaşatamadığımızı ben zaten yazmıştım. Zaten 5000 sene önce evcilleşmiş bir hayvanı ne kadar doğasına uygun yaşatabiliriz. Hatta o yüzden "doğasında tahıl yok o yüzden tahılsız mama en iyidir" diyenleri eleştirmişim ÖRNEKLERLE. Diğer yazdıklarınızın cvb ı da zaten yukarıdaki şu çoook uzun yazdığım yazı da var. Okursanız beni daha destekli şeylerle itham edebilirsiniz. Çünkü benim zaten eleştirdiğim şeylerle beni suçluyorsunuz şu an.

Ayrıca sürekli bir içeriktir almış başını gitmiş. Alın işte o içeriğine o çok güvenilen mamaların değerlendirmeleri. Hem bu konudaki ilk entry de hem benim o uzun entrymde verilen adreslere girerseniz gerkeli bilgilere ulaşabilir ve eminimki sizin için ambalaj üzerindeki içerik kavramı mutlaka değişecektir. Ki ben size bunu daha önce de başka bir konuda örnekleriyle anlattım. Sizin bunları duymamış veya bana inanmıyor olmanız pek bir şey ifade etmiyor üzgünüm ki.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-01-15, 19:32   #14

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Her yerde yazıyorum ben mama önermem. Ben kendi kedimden sorumluyum. Bu kadar sabıkalı markaların olduğu Türkiye piyasasında ben başkasının kedisinin vebalini almam. Kimse de almasın diyorum ben sadece. Çok iyi mama kavramı bizim ülkemizde cebini dolduran insanlar tarafından empoze edilen şeyler diyorum. "Ben x mamasını kullanıyorum ve memnunum, kedimin şusuna busuna iyi geldi" söylemine ok. Fakat "ayyy o mama zararlı, sen de benimkini kullan, çünkü en iyisi o" söylemine HAYIR.!!!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-01-15, 19:46   #15

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Yeri geçmiştir söylemişimdir. Yeri geldiğinde ne deseydim. Süt ekmek yapıyorum mu deseydim? Ayrıca çok iyi hatırlıyorum ki burda sizinle ilk konuşmamızda royal canin de geçmişteki yüksek şeker oranından dolayı olan sabıkasını söylemiştim. Başka bir yerde kullandığım markayı söylemeden kendi kullandığım marka da sabıkalı demişim. Ne burda ne gerçek yaşantımda Royal canin'in en iyi mama olduğuyla ilgili bir söylemim olmadı benim.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları