Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 23-05-12, 12:03   #1

Stardust üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Stardust Çevrimdışı
Varsayılan 2 aylık kedicik hakkında sorular

Merhaba arkadaşlar,

Cumartesi günü mini mini bir pisiciğimiz olacak. 2 aylığı bir iki hafta geçkin bir erkek bebek.
Hangi aşıları yaptırmamız lazım. Veterinerle henüz konuşmadık. Doktorlara bile pek güvenemezken vetlere nasıl güveneceğim bilemiyorum. O yüzden beni bilgilendirmenizi rica ediyorum sizlerden.

Bir de bu pisiciği neyle besleyeyim ben şimdi? Kuru mama yesin istemiyorum. Yaş mama da vermeyeceğim. İçlerinde pirinç, mısır, tavuk gagası bilmem neresi olan mamayla sağlıklı olacağını sanmıyorum.

Evde yapılabilecek gıdalar hakkında yazılar okudum. Bu minnoş çok küçük henüz. Uygulamamda sorun çıkar mı?
Ayda 2-3 defa ciğer
Ayda 1 defa akciğer
Kırmızı, beyaz et içine patates yada şehriye veya makarna koyup haşlayacağım. Sonra püre yapacağım. Buzdolabına minik minik poşetler halinde koyacağım. Gün içinde poşetlerden 2 defa çıkarıp oda sıcaklığında vereceğim.
Sakatat vermeyi düşünmüyorum. Parazit olma ihtimali yüksek olduğu için.

Sizce bu minnoş bunları sindirebilir mi? Hoş pisicikler zaten etobur oldukları için sindirir gibi geliyor. Gene de sorayım dedim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-12, 12:14   #2

Balıkesir
Yağmur Demir Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: 2 aylık kedicik hakkında sorular

Sitenin kediler bölümünde yapılacak aşılar ve kediler hakkında birçok bilgi var. Oradan bakabilirsiniz.
Yemek konusunda bence olabilir, ancak veterinere bir sorun derim.
Mamalar bence daha sağlıklı olur.
Kesinlikle yemeklerin içine baharat, sos yada benzer maddeler koymayın.
Bu kediye, yada köpeğe hiç fark etmez yarar yerine zarar verecektir.
Tabii benim pek bir bilgim yok bu konularda ancak veterinere güvenmezseniz işiniz biraz zor demektir bence.
Her neyse tebrik ederim, umarım bir ömür sizlerle mutlu ve sağlıklı yaşar pisicik. <3
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-12, 12:39   #3

İstanbul (Avrupa Yakası)
Stardust Çevrimdışı

Baktım bakmaz mıyım . Günlerdir forumun altını üstüne getirdim. Nette de baya araştırma yaptım. Birbiriyle çelişiyor gibi geldi bana.
Mesela sokağa çıkmayacaksa kuduza gerek yok denmiş. Evde büyütülmüş anne altından bir kedicik. Tabi gene vet bilir. Ay neblim şimdi aşı yapılacak ateşi çıkacak doğal olarak bende de bir panik havası esecek . Yeni doğum yapmış anne gibiyim. Sormayın gitsin .

Vallahi kesseler gene mama vermem. Gene vermem . Vete sorup kendim yapacağım. Neyin içinde ne olduğunu bilemiyorum. Sokakta patates görsem patates derim. Et görsem et derim de o minicik kutucukların içini göremiyorum ya kriz gelir bana .
Baharat, sos koymayacağım. Çok az tuz koyacağım. Bir de ara ara vitamin takviyesi. Beslenmesinde eksik bir vitamin kalırsa falan diye.
El mecbur vete güveneceğiz artık.

Teşekkür ederiz

Bu konu en son " 23-05-12 " tarihinde saat 12:42 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-12, 18:35   #4
ERO

ERO Çevrimdışı

İlk başta kediniz şimdiden hayırlı olsun

Hep birlikte sağlıklı, uzun ve mutlu ömre sahip olun...

İyi bir veteriner resmen hayat kurtarır. Ama kötü ve para göz birine düşerseniz de haliniz oldukça vahim olur.

İyi bir veterinere düşmeniz biraz şans işi. Biraz da araştırma gerekiyor. Bulunduğunuz semti yazıp google da araştırma yapabilirsiniz. Umarım şansınız yaver gider ve bulunduğunuz semtteki (yada gidebileceğiniz semtlerdeki) veterinerler hakkında olumlu/olumsuz yazılara ulaşabilirsiniz...

Eğer şansınıza güvenmiyorsanız, googleda da araştırma yapıp veterinerler hakkında yeterince bilgiye ulaşamamışsanız BENCE iyi bir barınağa gidin, oradaki görevlilere, gönüllülere açık açık derdinizi anlatın. Güvenemediğinizi söyleyin. Sizi yönlendirsinler.

Çünkü gerçekten harika veterinerler var. Para göz olmayan, hayvanları gerçekten çok seven ve barınaklarla, STK larla sürekli (ve çoğunlukla gönüllü) iş yapan veterinerler var. Bunlarla irtibata geçebilirsiniz.

Aşı konusuna gelince... Şartlar ne olursa olsun... Mutlaka ama mutlaka karma, kuduz ve lösemi aşılarıyla parazit tedavilerini yaptırın... Bunun aksini söyleyecek (yaptırmasan da olur) diyecek inanın ki hiç bir veteriner yok. Hem sizin sağlığınız için hem kedinizin sağlığı için bu şart.

Hiç dışarıya çıkmayan kedi parazit kapar mı? İnsana kapmaz gibi geliyor ama kapıyorlar. Bu çok sık karşılaşılan bir şey değil ama karşılaşılıyor yine de. Ayakkabınızdan, sokağa sürtünen paçanızdan, Dışarıdan geldiğinizde elinizi yıkamadan kedinizi sevmenizden mikrop kapabiliyorlar. Hiç riske atmayın ve aşılarını düzenli yaptırın. İçiniz rahat olsun.

Aşılar hakkında zamanında başka bir konuda yazdığım bir yazı vardı. Onu buraya kopyalıyorum.

Aslında herkesin standart uyguladığı bir aşı takvimi yok. Yani her veteriner farklı aşı takvimi sunabiliyor size. Ben Ankara'da ki "Kedi Hastanesi" nin takvimini vereceğim size. Bana göre en iyi takvim bu.

Bu tabloyu yapanlar bir kedinin 6-8 haftalık olduğunda aşılarının yapılması gerektiğini söylüyor. Kediniz 6-8 haftalık olduğunda aşıları için veterinere götürüyorsunuz. Sizin veterinere gittiğiniz ilk gün "1. Gün" oluyor. Sonrası tabloda yazıyor

Ben bu tabloyu uygulayamamıştım. Mesela sadece bir sefer olacak olan iç parazit tekrarını yaptırmamıştım (Ki bunu bir çok veterinerde yapmıyor). Aşıları parazit aşısıyla değil, karma aşısıyla başlamıştı. Bir çok hata yapmıştım. Ama bu tablo güzeldir. Şimdiki aklım olsaydı bu tabloyu kesin uygulardım

NOT: İç parazit aşısının tekrarı sadece ilk parazit aşısından sonra ve bir sefer olmak üzere yapılıyor. Daha sonra 3 ay arayla iç&dış parazit aşıları yaptırıyorsunuz.
Mama konusunda da akşam yazacağım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-12, 20:58   #5

EtaKontes üyesinin avatarı

İzmir
EtaKontes Çevrimdışı

tavuk ve balık veriyorum ben haşlayıp, kıyma ağır gelebiliyor yağsız da olsa. Fazla zorlamayın kediciği olabildiğince sade beslensin bir süre .
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-12, 00:48   #6

İstanbul (Avrupa Yakası)
Stardust Çevrimdışı

@ERO:
Teşekkürler. Aşı takvimini bilgisayara kopyaladım. İnşallah hep birlikte mutlu uzun bir ömre sahip oluruz.
Mama konusunda da yardımcı olursanız çok sevinirim. Evde bol bol vaktim olacak ona özel mama yapmak için. Hazır şeyler vermeyi düşünmüyorum. Sizin tecrübelerinizden yararlanmak isterim.
@EtaKontes:
Kıyma aklımdan geçmişti. Zararlıymış vermem artık. Yağsız et, tavuk, balıkla beslerim miniği.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-12, 08:37   #7

Ankara
bıcırık Çevrimdışı

bence mamasını kaliteli aldıktan içinde tavuk gagası falan varmıdır diye düşünmeye gerek yok belki market mamalarında bu geçerli olabilir ama mesela reklam yapmıyım ama taste of the wild gibi mamalar gerçekten kaliteli içinde %0 tahıl var nerdeyse tamamen et ve yavru kedinizede kolayca verebilirsiniz taste of the wild i ben de şu anda 6 haftalık kedim için kullanıyorum gerçekten mutluyum ve fiyata gelince bence kalitesiz bir market maması poşenine verdiğiniz paranın üzerine biraz para ekleseniz onu da alabilirsiniz ben öyle yaptım bu arada kedinizlen uzun ömürler diliyorum

Bu konu en son " 24-05-12 " tarihinde saat 08:41 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir.... Sebep: yazım hatası
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-12, 10:29   #8

yagmurbulutu üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
yagmurbulutu Çevrimdışı

Bende 2 aylık ken sokaktan aldım haçi yi. Veterinere götürdük. İç ,dış parazit uygulaması yaptı. İç parazit için 15 gün arayla 3 defa hap yutması gerekiyor. Hapı satın alırsanız 15 tl. kendiniz ne kadar kırıp vermeniz gerekir sorar kırıp tavuğa karıştırıp yuttururusunuz. Yoksa her seferinde 15 tl alıyolar.
Dış parazit 1 kere, eğer dışarı çıkmayacaksa.

Diğer aşılar içinde bizim veteriner kendi kedinlerine dahi yapmamış. Banada gerek yok dedi. Kedim gayet sağlıklı. Ben kuru mama veriyorum. Royal cenin pembe olanından. Arada kaşar peynir, yoğurt, patates haşlayıp veriyorum, yumurta haşlayıp sarısını veriyorum, tuzsuz beyaz peynir, tavuk, balık haşlıyorum.

Kuru mama neden vermiyosun onu anlamadım. En sağlıklısı o çünkü. Yaş mamaların içine ne koydukları belli değil zaten. Ben kuru mama vermemek için çok uğraştım ama en salıklısı yine o.. Mecburen verdim. Şimdi iyiki vermişim diyorum. Her zaman evde kendin hazırlyamazsın. Kedilerin her zaman önünde olmalı yiyecekleri. Yoksa sürekli ağlarlar. Taze koymalısın kendin yapacaksan. Yani bir yerden sonra yapamayacaksın... Bence en doğrusu kuru mama..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-12, 12:07   #9
ERO

ERO Çevrimdışı

Aslında kuru mamalara karşı bu kadar ön yargılı olmayın.

Profesyonel mama olarak nitelendirilen (Royal Canin, Hills, Pro Plan...) mamalardan kullanabilirsiniz.

Tamam içine ne kattıkları konusunu bilmiyorsunuz ama kasaptan aldığınız etin hangi şartlarda kesildiğini o hayvanların nasıl beslendiğini de bilmiyorsunuz. Ya da patatestin GDOlu olup olmadığınıda bilmiyoruz. En azından büyük ve güvenilir markalar bu işi daha iyi yapıyorlar. Açıkçası ben mahalle kasabına güvenmektense uluslar arası bir firmaya güvenmeyi tercih ederim.

Yani eğer kuru mamayı red etmenizin tek sebebi buysa (içeriğini bilememe) bence hiç tereddüt etmeden profesyonel kuru mama alın ki çok daha güvenliler.

Gerçi siz bunu dile getirmemişsiniz ama bazı kişiler vahşi doğayı baz alıyorlar, vahşi doğada kedilerin etçil olduğunu söyliyorlar, sonra yüz yıllardır (hatta binlerce yıldır) evcilleşmiş, evrimleşmiş olan kedilerinde vahşi doğadaki gibi etle beslenmesi gerektiğini söylüyorlar ve kuru mama içindeki et harici herşeyi eleştiriyorlar. Ki bence çok yanlış bir şeydir bu. Çünkü evcil kediler için çok ama çok şey değişti.

Ama tüm bunlar bir yana burada en önemli husus sizin içinizin rahatlığı. Yani siz kuru mamayla rahat edemeyeceksiniz, ev mamaları yapın. Çok uğraşacaksınız. Yaptığınız mama büyük ihtimalle yeterli olmayacak. İlerleyen zamanlarda ekstra vitaminler aramaya başlıyacaksınız. Belki kedinizin tüyleri dökülecek sarımsaklı haplar vereceksiniz vs vs vs. Oysa kuru mamalarda bunların hepsi bir arada sunuluyor. Ama yine de siz bilirsiniz tabi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-12, 13:36   #10

İstanbul (Avrupa Yakası)
Stardust Çevrimdışı

@bıcırık:

Dediğiniz markayı araştırdım. İçeriğine de ulaştım. Et, bezelye, patates var içlerinde ağırlıklı olarak. %42lik protein içinde hem et içindeki protein, hem bezelyedeki, hem de patatesteki sayılıyor. Zaten bitkisel kaynaklı proteinlerin emilimi düşüktür. Ne kadarı et, ne kadarı bezelye, ne kadarı patates belli değil.
Protein: 42% Minimum,
Fat: 18% Minimum
Calcium: 1.9%, as-fed;
Phosphorus: 1.2%, as-fed
olarak belirtilmiş.
Geri kalan %40lık dilim hakkında bilgi yok. Belki diğerlerine göre kaliteli olabilir. Ancak o %40lık dilimde koruyucu maddeler ve tatlandırıcılar var.

Açıkçası koruyucu maddeleri ve tatlandırıcıları evime sokmuyorum. Ne hazır çorba içerim, ne bulyon kullanırım. Ben kullanmazken hayvana nasıl vereyim bunları. Eşek kadar bana zararlıyken o bebeğe zararı olmaz olur mu hiç? Konserve bile yemiyorum Öyle söyleyeyim.

Hem 2011de üretilmiş bir yiyeceğin 2013 yılında son kullanma tarihi varsa, ve bu besin protein içeriyorsa, sizce koruyucusuz saklanabilir mi?
Bir de amerika ve canadadan geliyor yanlış görmediysem. Orada yaşayan insanlar kendine yemek yapmaktan aciz. Her şey konserve, her şey hazır dondurulmuş gıda. Hayvanları için uğraşırlar mı? Hazır mama üretmişler. Koy önüne yesin Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

Para hiç sorun değil yani. Hatta benim vereceğim besinler bana çok daha pahalıya patlayacak ama umurumda değil. Sağlıklı olsun yeterli.

@yagmurbulutu:

Kuru mama sağlıklı mı? Dişleri için deseniz peki. Büyüyünce zaten büyük kemikler alıp vereceğim. Çiğnesin dursun. Doğal yönden güçlensin dişleri. Her zaman evde hazırlarım. Ne kadar vakit alabilirki? TV izlerken koyarım ocağa eti, diğer tarafa patatesi, makarnayı, bezelyeyi haşlayacağım. Blenderdan geçirip dolaba atacağım minik poşetlerle. Onlardan çıkarıp oda sıcaklığına geldikçe önüne koyacağım. O kadar mızmız olup ağlamasın yani. Ona da alışır. Beklesin günde birkaç kez önüne konur yiyeceği yer geçer. Önceki kedimi de kuru mamayla hiç beslemedim. Büyüktü. Sırf etle beslenmiştim. Şimdi patates, bezelye gibi gıdaların da ona yararlı olduğunu okudum. Üşenmiyorum Alışkınım eski kedimden. Bir tek bu küçük diye endişe ediyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-12, 13:49   #11

İstanbul (Avrupa Yakası)
Stardust Çevrimdışı

@ERO:

Benim profesyonel diye aldığım gıda 2013 yılına kadar bozulmayacak. İçinde hiç mi katkı maddesi yok? Koruyucu yok, tatlandırıcı yok? Buna inanmamı beklemeyin lütfen.
Uluslararası firmalar daha güvenilir demişsiniz. Belki işleyecekleri patatese, ete dikkat ediyorlar. Fakat onu işleme safhasında koruyucu ve tatlandırıcı ekliyorlar. Bunun aksi olamaz Yoksa nasıl kalsın onca süre bozulmadan?

Sevgilimin eski kedisi hiç kuru mama yememiş, evde ne pişse onunla beslenmiş. Ve ne tüy dökülmesi var, ne bir hastalık geçirmiş. Kocaman 7 yaşında kedi. Zıp zıp oynuyor hala yeni evinde
Kuru mama yedirilenleri görüyoruz. Sürekli hastalıkla uğraşıyorlar. Yok gözü bilmem ne, yok tüyü bilmem ne.
Ben hayvana ev yemeği de vermeyeceğim. Ona özel yemek yapacağım. Bunu unutuyorsunuz. Koruyucusuz, tatlandırıcısız bildiğimiz besinler. İçinde baharat yok bir şey yok.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-12, 13:53   #12

İstanbul (Avrupa Yakası)
Stardust Çevrimdışı

Burayı lütfen kuru mama, evde yapılan özel yemek başlığına çevirmeyelim. Evde yapacağımı en başta yazmıştım. Ve nedenlerini de yukarıda yazdım. Kimseye kuru mama vermeyin demiyorum. Herkes hayvanını nasıl besleyeceğinde özgür sonuçta. Sadece evde yemek yapanlardan yardım istedim. Bunun dışında kuru-mama, evde yapılan özel yemek başlığı açıp orada tartışabiliriz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-12, 14:58   #13
ERO

ERO Çevrimdışı

minnoş çok küçük henüz. Uygulamamda sorun çıkar mı?

Sizce bu minnoş bunları sindirebilir mi?

Hoş pisicikler zaten etobur oldukları için sindirir gibi geliyor. Gene de sorayım dedim.
Bu tarz cümleler kurunca "Ev mamasının güvenilirliğini/kullanabilirliğini" sorguluyormuşsunuz gibi geldi. Ya da ben okuduğumu tam anlamadım.

Bir önceki mesajımda da belirtmek istediğim gibi bence burada kedinin sağlığından çok sizin içinizin rahatlığı önemli.

Ona çok kaliteli bir mama verseniz dahi sürekli panik halinde olacaksınız ve aklınız hep ev yapımı yemeklerde kalacak.

Veterinerinizde sizi doğru bir şekilde yönlendirecektir zaten...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-12, 17:29   #14

İstanbul (Avrupa Yakası)
Stardust Çevrimdışı

@ERO:

Küçük kediler için ev yapımı yiyeceklerin güvenilirliğini sorguluyorum evet doğru anlamışsınız.

Barf dediğimiz şey hayvanın sadece etle ve çiğ olarak beslenmesidir. Siz ev yapımı mamayı barfla karıştırmışsınız. Ya da yazılanı hiç okumuyorsunuz.

Kuru mamanın içinde ne vardır? Et, tavuk, balık, bezelye, pirinç, mısır, değil mi? Bunların haricinde bir de koruyucu ve tatlandırıcı vardır. Ben kedime koruyucu ve tatlandırıcı vermek istemiyorum. Kısaca onun sağlığını olumsuz yönde etkileyecek kimyasallardan uzak tutacağım.
Kuru mamanın içinde bulunan yiyecekleri elimle seçip, miktarını ayarlayıp vereceğim.

Siz koruyucu ve tatlandırıcının sağlıklı olduğunu düşünüyorsanız. Bir doktora sorabilirsiniz. Emin olun aldığınız cevap sağlıklıdır olmayacaktır. Ama siz gene gidin ve bir sorun. Ben burada defalarca yazsam da değişmeyecek fikriniz.

Ve evet kedimin sağlığı yerinde olmadıkça benim içim rahat etmeyecek. Siz kaliteli olduğunu iddaa ettiğiniz fakat içinde kimyasal bulunan, içeriğini hiçbir zaman bilemeyeceğiz besinlerle kedinizi beslemeye devam edin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-12, 17:35   #15

TuBa.89 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
TuBa.89 Çevrimdışı

Siz bi kedinizi alın dediğiniz mamaları yapmaya başlayın bakalım yetiştirebilcekmisiniz merak ediyorum
Bu zamana kadar da kuru mamadan ölen kedi de görmedim ben illaki arada değişik besinler verceksiniz .
Eğer sizin gibi düşünülürse mesela tavuk gdo lu olup olmadığını nerden bilceksiniz sebze organik mi değil mi , et uygun ortamda sağlıklı bi et mi değil mi bence onları düşündüğünüz gibi bunları düşünün o kadar çok kedinizi düşünüyosanız inan vercek bişey kalmaz bu hayat koşullarında
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları