Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kayıp Kedi Buldum

Cevap Yaz
Eski 06-09-11, 01:22   #61

naughty34 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
naughty34 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi buldum,bakımını nasıl yapıcam ?

evet fare kuş yakalıyorlardı yiyorlardı hala öyle yapıyorlar.onların taşıdığı hastalıkları alıyorlardı bağışıklık kazanıyorlardı.bir derece doğanın dengesi bu.ama bir ayrım var evde yaşayan kedilere en iyi koşullarda en iyi mamaları vererek tek çabamız sağlıklı olmaları ve ömürlerini uzatmak 15-20 yıla yükseltmek ki dışarıdakiler daha kısa yaşar.tabi bunuda yine Allah bilir kader.ama biz hayvanseverlerin amacıda, nolursa olsun dışarıda onların zor şartlarda yaşamlarını biraz kolaylaştırmak yemek su ihtiyaçlarını temin etmek en azından.dışarıdaki kedileri tehlikelerden koruyamıyoruz.konu yavru kedi olunca durum daha değişip zorlaşıyor.yeni doğan bebekler hem vücut ısılarını koruyamıyor hemde birkaç metreden uzağı görüp seçemiyor 1 aylık dönemde.o nedenle arabaların arasında şaşkın şaşkın geziyorlar.malesef kendilerinide savunamıyor.birde annesiz kalmışsa, soğuk havalarda hatta sıcak havada da ölümle sonuçlanıyor.bu durumda gerçek. ayrıca kediler artık ormanda yaşamıyor şehirde de ne kadar alan kaldıki yeşillik.doğal şartlar değişince şekillerde değişti yani. bu açıdan yetişkin yada yavru farketmez yine de evde çok daha güvenli olduklarını savunmaya devam ediyorum...bence barınaklar kedileri de almalı şehir dışında kırsal alanlar açılmalı devlet kaynak ayırmalı. anlamıyorum avrupa ülkelerinde dışarıda sahipsiz kedi köpek gezmiyor.belki Türkiye de ileride o duruma gelir. tabi hayvanlara sıra gelmeside zaman alır insanlar bile aç ve çaresizken...

Bu konu en son " 06-09-11 " tarihinde saat 01:24 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-11, 01:27   #62

SEDAYDOGDU üyesinin avatarı

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

Ayyyy Ben Daha Fazla Laf Yetiştiremiiciiiiiim Bunlaraaaa..ay Bayılıyorum Galibaaaaa...dolayısıyla Reca Ederim Kapatalım Artık Bu Bahsi Kuğzum...zira Fikirleri Değişmiyor Bebeğim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-11, 11:05   #63

gladiatorr üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
gladiatorr Çevrimdışı

isteyen istediği şekilde yetiştirip bakabilir hayvanlara,aç bırakmadıktan sonra pek de sorun görmüyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-11, 20:57   #64

sekerguzel80 üyesinin avatarı

çapa
sekerguzel80 Çevrimdışı

Aspartam Sakın pişmiş de olsa Sosis salam Verme hep tenya yapıyor Bu Kedi Yavru Ve Bakımı çok özen Ister Ben 10 Tane Baktım çoğu Hasta Buldum Yapacağın Tek şey Suyla 1/2 Oranında Süt Vermen Içmiyorsa Biberonla Besle Içiyorsa ılıktan Daha Sıcakça Tabağa Koy Içsin Ve Onun Yanında Yavru Kedi Kuru Maması Almalısın Ben Hep Böyle Buyuttum Kuru Mama şart Yıyorsa Sırf Sutle Karın Doymaz Ağlar çünkü Karnına Bak şişkin Olmasın Iç Paraziti Var Demektir Hap Almalısın Vet Den şurup Olmaz Onlar Zararlı Bende Tablet Var Hep Adını Bakıp Yazarım ve çiş kaka yapıyormu kabızmı ishal mi izle çişi yapması lazım kakayı da sağlıklıysa çünkü,kabız olmamalı kedi ben parazit hapını Vetden Aldım Yavru Kedi Için Bunlara önem Verirsen Buyur Burnu Gözü Akmasın öksürmesin Hapşırmasın Buna Da Bakın EN İYİSİ SEN ONU BİR VETE GÖTÜR VE GENEL SAĞLIĞINA BAKTIR parazit hapı ancak kediye 1,5 aylıkken verilir çünkü kaç aylıkmış vet söyler sana durumu özen vermen lazım çok çabuk üşütuyorlar çünkü daha ufak hapın adı combipet di sanırım benim vetim 1,5 aylıkken 1/4 verdi 15 gun sonra say yıne aynı oranda ver dedi

Bu konu en son " 07-09-11 " tarihinde saat 21:03 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-01-12, 21:32   #65

tuna11 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
tuna11 Çevrimdışı

seni sevmiştir çünkü iyilik yaptın pencereye file yapabilirsin o zaman atlamaz karanlık sorun olmaz ama kedi sen uykudayken yüzüne atlayabilir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-01-12, 21:59   #66

tuna11 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
tuna11 Çevrimdışı

seni iyiyilik yaptığın için sevmiştir,pencereye tel çekebilirsin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-01-12, 01:59   #67

Kınalı üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Kınalı Çevrimdışı

Havalar böyleyken sokak kedilerimin bazılarını eve alıyorum..Tuvalet ihtiyaçları içinde leğene gazete kağıdı yırtıp atıyorum..Beni hiç üzmüyorlar zeki ve akıllıdır kediler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-01-12, 04:58   #68

fresia üyesinin avatarı

İzmir
fresia Çevrimdışı

allah aşkına sokaktan bulduğunuz kediyi eve almadan doğruca veterinere götürün!!!
geçen hafta misafirlerim vardı. balkonun altında beslediğim dişi yine yavrularını balkona bırakıp gitti, sanki cami avlusuna çocuk bırakıyor, her doğumda aynı şey, sütten kesip bana atıyor... evdeki iki kediden küçük olanı zaten onun bir önceki doğumundan...yakalayabilsem kısırlaştıracağım dişiyi ama yaklaşılmıyor yanına.
neyse dedim balkonun ha altı ha üstü burada kalsınlar. bir de tatlılar; iki küçük tekir, uzun tüylü...balkonun içine kutu koydum mama kabı su kabı ayarladım.
son iki gündür birinin diğerinden az yediğini fark ettim. dün gece çıkıp baktım yiyorlar mı diye. biri hiçbir şey yememiş; karnı boş; kıvrılmış yatıyor. yanına gittim kafasını bile kaldırmadı. elime aldım gözlerini araladı. baktım her yeri dışkı; kulaklarının içine kadar. kuyruğunun altında da kurumuş bir sürü... gözlerden iltihap akıyor... uzun tüylü olduğundan yaprak çalı çırpı ne varsa toplamış üstüne.
aldım içeri koydum. içerisi sıcak olduğu için biraz hareketlendi. baktım ölecek gibi durmuyor biraz toparlansın bırakırım dedim. banyoya götürdüm ılık suyla bir güzel yıkadım. yıkanırken bu kadar mutlu olan kedi ilk defa gördüm. sudan hiç çıkmak istemedi ; küvete akan kirli sudan içti içti... ilk orda şüphelenmeliydim zaten.
sonra elektrikli sobayı çıkardım önüne koydum; tüylerini fön makinesiyle kuruttum. bu arada bizimkiler için alıp kullanmadığım fırça vardı. keçe gibi olmuş tüylerini taradım. kulaklarını temizledim; gözledini sildim.
buraya kadar birşey yok. diğer ikisini de sokaktan aldığım için bildiğim; yaptığım şeyler.
mama koydum mamayı iştahla yedi ardından öyle bir su içti ki. bu arada bizim ikisi kızmaya başladı; yaklaşıp onu koklayıp kıhladılar falan baktım olacak gibi değil odadan çıkardım ikisini.
kum ayarladım. bizimkilerin çişli kumundan bir miktar alıp temiz kumun üstüne koydum anlasın kumun wc olduğunu diye sonra kediyi üstüne koydum yaptı kakasını çişini.
varan iki... kaka cıvık ve sarımsı yeşilimsi renkte siyahlık yok ve iğrenç kokuyor. bunların zaten güzel kokanı yok da; ya rabbim çürük yumurta+hayvan leşi...resmen öyle bir sentezdi herhalde.
ishal olmuştur iyileşir dedim.
varan üç... gel dedim; mama verecekmiş gibi elimi uzattım... hayvan etrafa çarpa çarpa geliyor.
hala uyanmadım...halsiz olabilir mi falan diye düşünüyorum.
gece uyurken de tıkandığını; tıksırdığını duydum... sabahı zor ettim ve ilk önce yapmam gereken şeyi en son yapıp veterinerin yolunu tuttum.
hayvanın mamadan çok su içme eğiliminde olması zaten ilk aşamada sağlıklı/hasta ayrımı yapılırken göz önüne alınıyormuş.
veteriner kedinin arkasından ateş ölçerken o ölçüm yaptığı alete dışkısı bulaştı. dışkı renginden ve anlattıklarımdan hareketle kedide gençlik hastalığı olabileceğini söyledi.
onu eve ilk aldığımda diğerleriyle aynı odada kısa süre durmaları dahi hata oldu. sonradan ikisini odadan çıkarmam ve mama,su kaplarıyla kum kaplarını baştan itibaren ayrı tutmamsa iyiye işaret gibi görünüyor.
bu hastalık çok hızlı yayılabilen ve özellikle yavru kedilerde öldürücü olabilen bir hastalıkmış. gözde irinli akıntı, görme kaybı yapabilmekteymiş. dışkı renginden -veterinerin anladığı gibi- anlaşılabilirmiş.
hastalık virüsü antibiyotiğe cevap vermediğinden bağışıklık güçlendiricilerle destek sağlanıyormuş ki veterinerimiz de böyle yaptı.
işin kötüsü yetişkin kedim aşısı yapıldığı için korunuyor gibi görünüyor fakat yavru olanının aşısı yok.. iyileşen kediler dahi 1.5 ay sağlıklı hayvanlara bu hastalığı bulaştırabilmekteymiş. virüsü oda sıcaklığında iki yıl canlı kalabilirmiş...hastalık yavru kedilerde %60-90 arası ölümle sonuçlanıyormuş. aynı ortamda bulunan hastalık kapmamış kedilere aşı uygulanmaması gerekiyormuş. hastalık, ellerden; sadece virüs taşıyan kediyi sevdikten sonra sağlıklı olanını severken bile bulaşıyormuş. hasta hayvana yaklaşılan kıyafetlerle dahi sağlıklı hayvana yaklaşılmamalıymış. bunlar da internetten bulup okuduklarım...
şimdi hala hasta olanı ayrı odada tutuyorum. yetişkin olanın dışkısının rengi de şu an hasta olanın dışkısıyla aynı renkte. küçüğü merak ediyorum, tuvalet yapsın diye bekliyorum.
sadece gözleri akan, zayıf bir kedi aldığımı zannederken başıma/başımıza neler geldi. umarım benim saflığımın ceremesini ufaklıklar çekmez.
daha önce de sokaktan hasta hayvanlar alıp bakımlarını yapmıştım. açıkçası kediden insanlara geçebilecek hastalıklar olduğunu duymamıştım. kedi hastalıklarını araştırırken onlara da denk geldim. araştırmanızı tavsiye ederim.
bir de veteriner; benim gibi kedi buldum iyileştirip sokağa bırakırım diyenler için; ev ortamında kedinin avcılık yeteneğini kısmen kaybettiğini ve sokakta yaşamaya elverişli bağışıklığının ev ortamında bozulduğunu söyledi. açıkçası ben de bir sokak kedisi için insanlara alışmaktan daha kötü ne olabilir diye düşünüyorum. vahşiliklerini yitirmemeleri sanırım onlar için en iyisi(imiş).
''görme'' dedi; ''doğanın dengesini bozuyorsun birileri maalesef ölmek zorunda'' dedi... haklı...sanırım...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-12, 14:00   #69

weachen and siya üyesinin avatarı

weachen and siya Çevrimdışı

üç günde bir kumu güneşlendirirsen kokusu ve nemi gider böylece uzun süre aynı kumu kulanabilirsin.
hatta kumu ikiye böl, böylece sırayla güneşlendir kullan.
bende iki kedi var bu şekilde baya iktisat yapıyorum.
iç parazit için "kontil süspansiyon 15 ml " şurup var eczaneden 1. tl civarında alıp çeyrek çay kaşığı verebilirsin. dış parazit için 20 tl ye köpek parazit ilacı var veterinerden alıp yarım doz sırtına kendin sürebilirsin kalanı diğer 6.ayında kullanırsın. daha ekonomik bakmış olursun.
sana 11.tl civarında mal olur...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-12, 11:16   #70

Ankara
Karamel_4512 Çevrimdışı

kucağına alıp ılık suyla yıka pet shoptan veya veterinerinden kedi sütü tozu al suyla karıştırıp ver veya laktozsuz süt verebilirsin sakın sosis verme sindiremez tvaletini yapması için ıslak pamukla karın ve altına masaj yap sonra yavaş yvaş kuma yapmaya alıştır odaların kapılarını teker teker aç (eğer evin büyükse) alışması daha kolay olur en kısa sürede veterinere götür
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-07-13, 03:03   #71

Dafne Çevrimdışı
Question Cvp: Kedi buldum,bakımını nasıl yapıcam ?

Evin önünde üç tane yavru kedi buldum 1 haftalık anneleri yok şimdilik su verdim geçen sefer daha önce bulmuştum ona süt verince günlerce çok kötü bağırsakları bozuldu ne yapabilirim?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-07-13, 03:04   #72

Dafne Çevrimdışı

Anne sütü veya kuru mama alıcam
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-09-13, 21:24   #73

İstanbul (Avrupa Yakası)
Uğur123 Çevrimdışı

hulya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yavru Kedi Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kediler, çoğunlukla hayatımıza tesadüf eseri girerler. Sokakta yürürken bacaklarınıza sürtünüp sizden yardım isteyen bir yavru kediye rastlarsınız, annesini kaybettiği için ciğerleri dışarı fırlayana kadar bağırarak ağlayan kedi sesinin peşinden gidersiniz, ilk görüşte aşk olabilir, ya da hapis gibi parmaklıkların ardında onu görürsünüz ve çarpılırsınız. Bazen anne kedi yavrularına bakmanız için sizi seçebilir. Ya da anne kedi o yavruyu besleyemeyeceğini bilir ve bir köşeye bırakır. Her ne şekilde olursa olsun, karşınıza çıkan yavru kedi size kesinlikle iyi şans getirir.

Tesadüfler dışında bir yavru kedi sahiplenmek istiyorsanız; ırk, yaş ve cinsiyet tercihi yapabilirsiniz. Örneğin tekir (harika bir tekir gibisi yoktur), ankara, van, sarman, siyam vb. ya da aşı programı tamamlanmış bir yetişkin de olabilir. Sokaktan veya petshoptan kedi sahiplenmeye niyetliyseniz genel sağlık durumuyla ilgili dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

1. Kedinin gözleri çapaksız ve kuru olmalı, canlı bakmalı,

2. Tüyler parlak ve düzenli, temiz olmalı, ıslak ve yapışkan görünümlü olmamalı,

3. Kulaklar temiz ve akıntısız olmalı.

Kedi sahiplenmeden önce göz önüne alınması gereken en önemli konu; sizin kedi bakmaya hazır olup olmadığınızdır. Şu bir gerçek ki, kedi size çok şey öğretir ve bir kediyle birlikte yaşamak, ödüldür.

Doğru Zamanlama

Yavru kedi sahiplenmek için en doğru zaman 2-3 aylık.

yavru, sütten kesilmiş ve annesi tarafından verilen temel eğitimleri tamamlamış olur.

Ne yazık ki bir süredir 1 aylık, hatta ondan da küçük kedi istemek, 2-3 aylık kedileri ***yaşlı*** görmek moda oldu. 1 aylık bir kedi bile henüz annesinden ayrılmaya hazır değildir. İleriki yaşlarda onu hastalıklardan koruyacak bağışıklık sisteminin gelişiminde çok önemli rol oynayan anne sütünden henüz kesilmemiştir. Bu kadar erken anneden ayrılan yavru kediler, ilerleyen yaşlarında daha çok hastalık riski taşır. 8-12 haftalık olana kadar anne ve kardeşlerinin arasında büyüyen yavru kedi, tuvalet, avlanma, oyun gibi önemli becerilerini geliştirme fırsatı bulur.

Eve İlk Geliş

Yavru ya da yetişkin bir kedi eve ilk geldiğinde onu her tarafı kapatılmış, kaçma şansı olmayan bir alana alın. Bu sakin ortamda kedinizin çevreyi koklayarak tanır, dolayısıyla güven duyması sağlanmalıdır. Yavru kedi ilk anda kendisini yalnız hissedebilir, annesini ve kardeşlerini arayabilir. Onu kucağınıza alarak hatta onu kucağınızda tutarak çevreye alıştırmayı deneyin. Onunla konuşurken yumuşak bir sesle kullanın ve sakın bağırmayın, ani haraketler yapmayın. Zaten diken üstünde olan kediciği daha da tedirgin etmeye hiç gerek yok.

Kediniz yeni geldiği evde bir süreliğine saklanabilir ve ortaya çıkmayabilir. Sabırla beklemelisiniz, hatta 24 saat ilk gittiği yerde tuvaletini yapmayabilir. Bu durumda onun yakınına yemeğini, suyunu koymalı ama üstüne gitmemelisiniz. Yeni eve gelişte adaptasyon problemi, bir yerine iki kedi veya kardeş almak ile minimum şekilde azaltılabilir. Bu durumda sizinle kediler arasında paylaşılacak dostluk, ilave masraf ve gayrete değecektir. Birbirleri ile oynayarak fazla enerjilerini atabilir ve yalnızlık çekmezler.

Yavru kedi, meraklı ve hiç büyümeyen bir bebek gibidir. Ulaşabileceği yerlerden keskin, yutulabilir, kırılabilir eşyaları kaldırmanızı öneririm. Eviniz onun için yepyeni bir dünya ve ona göre bu dünyada keşfedilecek o kadar çok şey var ki... Özellikle elektrik kablolarına dikkat: Dişleri kaşınan yavru kediniz ince, cep telefonu, bilgisayar kablolarını kemirmeyi deneyebilir.

Yavru kediler günde 16 saatten fazla uyurlar. Kedi için uyku hep önemlidir ama yavru kedi için uyku neredeyse hayatın anlamıdır. Yavrular, kendilerini bazen oyuna o kadar kaptırırlar ki, enerjilerinin bittiğini fark etmezler bile. Oyunun ortasında pıt diye yere yığılıp uyuyan kediler bile var.

Uyku bu kadar önemliyken, bir uyku düzeni yaratmak da şart elbette. Bazı kediler yatağımızda bizimle yatmayı tercih eder, bazıları kendi sepetlerinde. Hangisini tercih edeceği sizin de seçiminize kalmış. Eğer bir kere kendi yatağınızda sizinle birlikte yatmaya alıştırırsanız daha sonra onu bu alışkanlıktan vazgeçirmeniz zor olur. Yaz sıcağında boynunuza atkı gibi dolanmış bir kediyi kapı dışarı ettiğinizde neden yataktan atıldığını hiçbir zaman anlamayacaktır. Ama yatağa alternatif süslü ve cazip bir sepet hazırlarsanız fikri değişebilir.

Biraz da günün geri kalanında yani uyumadıkları 8 saat içinde neler yaptıklarına bakalım:

Beslenme

Yavru kedi için kalorisi yüksek, yoğun protein içeren tam ve dengeli mamalar tercih edin. Bu mamalar kuru ve yaş olabilir. Veteriner hekiminize danışarak günlük vitamin takviyesi de yapabilirsiniz. Yavru kedi, bir iştah canavarı olduğu için günde birkaç kez beslenmeye ihtiyaç duyar. Yemeğinin yanında daima oda sıcaklığında temiz içecek su bulundurun. Su kabı cam ya da seramik olursa daha iyi olur, plastik kapların kullanılması zamanla oluşucak çiziklerin bakteri üretme ihtimalinden dolayı sakıncalıdır.

Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimini genellikle anne kedi yavrusuna verir. Ancak anneden erken ayrılmış ve bu eğitimi alamamış yavruları da eğitmek mümkün. Kediniz tuvaleti geldiğinde aranmaya başlar. Eğer kum kabının yerini bulamıyorsa onu sizi kuma yerleştirin ve ön patileriyle kumu kazma hareketi yaptırın. Bazen minik kazalar yaşanabilir, o zaman sakın kızmayın ve yine onu kuma yerleştirin.

Sosyalizasyon

Yavru kedilerin hayatlarının ilk birkaç ayındaki deneyimler, onların yetişkin olarak kişiliklerinin ve mizaçlarının şekillenmesi açısından kritiktir. Bu deneyimler yavrunun annesiyle, kardeşleriyle ve insanlarla etkileşimiyle başlar. Sosyalleşme, sık sık sevilme, kucaklanmayla artar, çalışmalar gösteriyor ki yavru kedinin sevilmesi yetişkin olduğunda onun daha sorumlu olmasını sağlar. Yavru kedilerin büyümeleri esnasında mümkün olduğu kadar fazla sayıda insanla bir araya getirilmesi onların yabancılardan daha az korkmalarına yardımcı olması açısından önemlidir. Aynı anneden doğan yavru kediler her gün sevilirlerse korkulu reaksiyonlar vermeyeceklerdir. Bazı araştırmacılar yavru kedilerin hayatlarının ilk aylarında her gün kucaklanmasını önerirler, böylelikle öğrenme kabiliyetleri gelişebilir. Ayrıca araştırmaya göre yavru kediler, anne yanında iken insana alışmaya daha yatkındır. Annenin yavrularına hiç alarm sinyali göndermediğine ve varlığının onları rahatlattığına inanılmaktadır. Böylece, yavru kedi sizindir!

Diğer Petlerle Tanışma Faslı

Bir petin bulunduğu eve yeni yavru gelmesi büyük bir dikkat ve iyi bir diplomasi gerektirir. Genelde tekil yaşamda daha rahat olan kediler çok gerekmedikçe ortamında başka kedi istemez. Buna ailesi de dahildir. İdeal olanı iki kediyi yavru iken bir arada tutmaktır. Zorunlu durumlardan doğan ortamlarda her şey yolunda gözükse de kaprisler dikkat çekecektir. Böyle bir durumda evdeki kedi, yeni geleni kolay kabul etmez. Doğal olarak bölge onun bölgesidir, orayı korumak ister, yemeğini paylaşmak istemez ve çevresine yeni gelene şüphe ile yaklaşır. Büyük olasılıkla da tepki gösterir. Bu durumda yavru öncelikle başka bir odaya alın, ayrı yemek, su ve tuvalet kabı sağlayın. Böylece yavaş yavaş evdeki kedi diğerinin varlığına ve kokusuna alışacaktır. Önce bulunduğu odayı koklar ve orayı gün içinde bir kaç kez ziyaret eder. Daha sonra iki kediyi gözetiminiz altında karşılaştırın. İlk karşılaşmayı duruma göre kısa tutabilirsiniz. Eğer yavru kediniz uyum sağlamada zorluk çekiyorsa sabırlı olun ve birlikte zaman geçirmelerini sağlayın. Tabi yine gözetim altında.

Oyun - Av

Bir kedinin sağlıklı olup olmadığının en belirgin göstergesi oyun oynamasıdır. Oyun oynamayan, parmağınızı kıpırdattığınızda oyun diye üstüne atlamayan yavru kedide bir gariplik vardır. Yavru kedi oyun oynamayı annesi ve kardeşlerinin yanında ısırma ve patilemeyle öğrenir. Ardından kovalamaca, güreşme gelir.

Yavru kedinizi oynatırken ellerinizi oyuna fazla dahil etmemeye çalışın. Kediniz, kardeşleriyle oynarken dişlerini ve tırnaklarını kullanarak oynadığı için sizinle de aynı şekilde oynamak isteyecektir. Bu alışkanlık haline gelirse onu sevmeye çalıştığınızda da bunu oyun zannedip elinizi tırmalayabilir ve ısırılabilir. Onun yerine çok güzel kedi oltaları, plastik toplar, çıngıraklı fareler var. Ya da en basidinden folyo kağıdı sıkıştırıp top haline getirip oynatın.

Özetle yavru kedinin günlük programını şöyle toparlayabiliriz. 16 saat uyu, geri kalan zamanda ye, iç, yat, oyna... Bu anlmada gıpta edilecek bir hayatları varJ
aynen benim edim mesela kapinin önünde yatarken buldum ve besledim şimdi 2 bucuk yaşinda ve çok mutluyuz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-10-13, 15:17   #74

canerce üyesinin avatarı

Şirinevler
canerce Çevrimdışı

Daha önce yazılmış mı bilmiyorum ama; muhakkak veterinere götürüp ilk muayenesini yaptırın. İç ve dış parazit uygulamasını tatbik ettirin ve aşı-isim karnesini çıkarttırın. İshali, gözlerinde çapaklanma - açılamama vs sorunu varsa doktora bildirin. Veterinerinizin cep telefonu numarasını edinin..

Ayrıca, sakın ama sakın Whiskas gibi market mamaları yedirmeyin kediye. Yavru kedi için Hill's'i önermişti bizim veteriner, memnunuz, bilginiz olsun..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-09-15, 03:47   #75

PireliCanavar üyesinin avatarı

Ankara
PireliCanavar Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 2

Uzun bir yazı olabilir ! Başınızı ve gözlerinizi şişirirsem affola

Kediler et ve et ürünleri süt ve süt ürünleri kategorisindeki çoğu türü severler Peynir ,süt ,yoğurt,
Salam,sosis,Haşlanmış tavuk gibi bu yüzden eğer mamayla beslemek istemiyorsanız evde onun için verebileceğiniz bir besin çizelgesi hazırlamasınız yanı sıra ben yoğunum bunlarla uğraşamam diyorsanız mamada verebilirsinzi

Sanaırsam şuan haftalık yada aylık bişey anlatılana göre bunun için bolca süt ürünleriyle besleyin katuı mamaya daha sonra geçiş yaparsınız ;
Yoğurt hem kemikleri ,diş etlerini hemde tırnak uzamasını artırır protein katısı sağlar ve daha hızlı ve düzenli gelişmesini büyümesini sağlar yavrucağın
Yoğurt verisen ne çok soğuk nede çok bayık(sıkcaklanmış kaymaklanmış) yoğurt verin dolaptan çıkmış yoğurdun üzerine iki yemek kaşığı ılık su ilave edin ve öyle verin bu süt içinde geçerli hazmetmesi kolay olur

Ayrıca Kum diye bir şey var bu kedinin tuvaletinin giderilmesi için kullanılan bir kedi bakım ürünü küpü artık her ne derseniz bunların özel kokuyu içine hapseden kristal tipli olanı deriye tüye yapışmayanı içine çektiği idrarı topaklaştıranı ve klasiği sadece emeni var . kafanız karışmasız neredeyse hepsi aynı işlevi görüyor içine emiyor ve kokuyu hpsediyor istediğinizi seçebilirsiniz bunun birde özel kapları var derinliği genişliği boyutu büyüklüğü kedinize uygun olanı tabiki bunları ilerleyen zamanlarda halledersiniz şimdilik iç hacmi derin olan yaklaşık 10-15 cm derinliği olan bir klasik bir leğen bile olsa yeterlidir içerisine cinsini şeklini şemalini özelliğini sizin seçtiğiniz kumu minimum 5 maksimum 7 cm olmak üzere boşaltın ki tuvalet sonrası üğzerini kapaybilsin.

Tuvalet eğitimen geldi sıra koydunuz kuma siz sakın elinizi vurmayın! kedinizin ön ayaklarını tutun kuma güzelce sürtün sanki bir şeyin üzerini örter gibi canını yakmamaya dikkat edin ki bezmeden öğrenebilsin bunu sürekli tekrarlayın gün içerisinde bir sonraki gün hiç farketmez yeterki kumun ne olduğuna farkına varsın ve kafasında şu algı oluşsun "HEH TAMAM BURASI BENİM KUMUM TUVALETİM ARTIK EVİN İÇİNE DEĞİL BURAYA YAPILACAK" ve kum kabına kumuna alışsın ve tuvalet eğitim süreci o noktada yani tuvaletinin oraya yapılacığını tam takır öğrendiğinde bitsin.

Tırnak bakımıda var kediler tırnakları hassasdır iki ayrı bölümden oluşur canlı ve ölü tırnağın pati içinde kalan kısımına canlı kısım denir renksiz ve dışarıda kalana ise ölü ,canlı ksım hafif pemebemsidir orada sinirler ve kan dolaşımını sağlayan kılcal damarlae bulunur orası tırnağı keserken zedelenirse kanama başar tırnakta ,korkmayın hemen paniğe kapılmayın sadece 5-10 dk bir kanamadır sonra kendiliğinden duracaktır.
Kedi tırnakları için özel üretilmiş kavisli pense makaslar vardır onları tercih edebilrisiniz ki istemiyorsanız normal bir makasda kullanabilirsiniz ama sizin için zor olacaktır normak tırnak makası en iyisi kavisli pense makas.

Bunun birde tüy taraması var kedini hafatada en az iki kez taramalısın bu onun tüylerinin oranlı güzel ,parlak ve sağlıklı uzamasına sebeb olucaktır kediler için özel çift yönlü taraklar var uzun tüylü kediler için iğne uçlu kısmı kullanılır normal orta boylu tüylü kediler içinse fırçalı kısmı kulanılır ama sen yinede fazla masraf yapma kedin için normal bir fırçalı tarak satın al 5 liraya bizlerin kullandığından

Yuva sorununuz var, biliyorsun aşıları için veteinere kutuyla gitmeyecek dimi onun için özel kafesli taşıma çantalaı var hem seyehat çantası(veteriner,seyehat için) olarak kullanabilirsin hemde evinde içine battaniye koyarak yuva olarak kullanabilirsin.

kedin için kaybolmasın diye çanlı,zilli,çıngıraklı tasmalar tercih edebilirsin boynunu deforme etmemesine özen gösterek bir tasma seç ki kedin rahat etsin

Aşıları var damlaları var tasması var varda var ama sen gerçekten bir hayvan seversen o yavrucak için herşeye katlanırsın
İyi akşamlar
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları