Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kayıp Kedi Buldum

Cevap Yaz
Eski 01-09-11, 22:48   #1
Siteden Uzaklaştırıldı

İstanbul (Avrupa Yakası)
ASPARTAM Çevrimdışı
Question Kedi buldum,bakımını nasıl yapıcam ?

2 saat önce kadar sokakta yavru bir kedi buldum siyah dişi.
Baya küçük.
Bir kartona sünger koydum yatak olarak kullansın diye.
Bazen onun içine giriyor bazen pc masamın boşluğuna.

Yem olarak süt verdim,1 tane bebe bisküvisi koydum içine.
1 adette sosis verdim.

Biraz kirli,nasıl temizlicem yıkama olayı nasıl olcak ?
Tuvalet sorununu nasıl halettircem ? Ne gerekli bunun için ? Kum mum dediler anlamadım pek.

Peynir ve sosis gibi şeyleri seviyormuş doğru mu ?
Neler zararlı bu yavrular için ona göre vermeyeyim ?

Basit bir bakım programı söylerseniz sevinirim.

http://b1109.hizliresim.com/11/9/1/13831.jpg
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-11, 22:58   #2

SEDAYDOGDU üyesinin avatarı

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi buldum,bakımını nasıl yapıcam ?

Süte Biraz ılık Su Koyarak Verin..hazmetmesi Daha Kolay Olacaktır...sosis,peynir Gibi şeyler Verebilirsiniz..ama Et Türü Gıdaları çiğ Vermeyin...haşlayın...bunun Dışında Kedi Maması Da Yemeli...tuvalet Içinse Evet Kedi Kumu Kullanmalısınız...kedi Tuvaleti Yada Idareten Bir Büyük Leğene Kumu Dökeceksiniz Ve Kediyi Içine Koyup Patisini Bi Iki Kez Kuma Sürteceksiniz...daha Sonra O Zaten Tuvaletini Yapması Gerektiği Yeri Anlayacaktır...tüm Bunların Dışında Onu Bir Veterinere Göstermeli Ve Aşılarını Yaptırmalısınız...
Umarım Minik Kedinizle çok Mutlu Olursunuz...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-11, 22:59   #3

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Yavru Kedi Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kediler, çoğunlukla hayatımıza tesadüf eseri girerler. Sokakta yürürken bacaklarınıza sürtünüp sizden yardım isteyen bir yavru kediye rastlarsınız, annesini kaybettiği için ciğerleri dışarı fırlayana kadar bağırarak ağlayan kedi sesinin peşinden gidersiniz, ilk görüşte aşk olabilir, ya da hapis gibi parmaklıkların ardında onu görürsünüz ve çarpılırsınız. Bazen anne kedi yavrularına bakmanız için sizi seçebilir. Ya da anne kedi o yavruyu besleyemeyeceğini bilir ve bir köşeye bırakır. Her ne şekilde olursa olsun, karşınıza çıkan yavru kedi size kesinlikle iyi şans getirir.

Tesadüfler dışında bir yavru kedi sahiplenmek istiyorsanız; ırk, yaş ve cinsiyet tercihi yapabilirsiniz. Örneğin tekir (harika bir tekir gibisi yoktur), ankara, van, sarman, siyam vb. ya da aşı programı tamamlanmış bir yetişkin de olabilir. Sokaktan veya petshoptan kedi sahiplenmeye niyetliyseniz genel sağlık durumuyla ilgili dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

1. Kedinin gözleri çapaksız ve kuru olmalı, canlı bakmalı,

2. Tüyler parlak ve düzenli, temiz olmalı, ıslak ve yapışkan görünümlü olmamalı,

3. Kulaklar temiz ve akıntısız olmalı.

Kedi sahiplenmeden önce göz önüne alınması gereken en önemli konu; sizin kedi bakmaya hazır olup olmadığınızdır. Şu bir gerçek ki, kedi size çok şey öğretir ve bir kediyle birlikte yaşamak, ödüldür.

Doğru Zamanlama

Yavru kedi sahiplenmek için en doğru zaman 2-3 aylık.

yavru, sütten kesilmiş ve annesi tarafından verilen temel eğitimleri tamamlamış olur.

Ne yazık ki bir süredir 1 aylık, hatta ondan da küçük kedi istemek, 2-3 aylık kedileri ***yaşlı*** görmek moda oldu. 1 aylık bir kedi bile henüz annesinden ayrılmaya hazır değildir. İleriki yaşlarda onu hastalıklardan koruyacak bağışıklık sisteminin gelişiminde çok önemli rol oynayan anne sütünden henüz kesilmemiştir. Bu kadar erken anneden ayrılan yavru kediler, ilerleyen yaşlarında daha çok hastalık riski taşır. 8-12 haftalık olana kadar anne ve kardeşlerinin arasında büyüyen yavru kedi, tuvalet, avlanma, oyun gibi önemli becerilerini geliştirme fırsatı bulur.

Eve İlk Geliş

Yavru ya da yetişkin bir kedi eve ilk geldiğinde onu her tarafı kapatılmış, kaçma şansı olmayan bir alana alın. Bu sakin ortamda kedinizin çevreyi koklayarak tanır, dolayısıyla güven duyması sağlanmalıdır. Yavru kedi ilk anda kendisini yalnız hissedebilir, annesini ve kardeşlerini arayabilir. Onu kucağınıza alarak hatta onu kucağınızda tutarak çevreye alıştırmayı deneyin. Onunla konuşurken yumuşak bir sesle kullanın ve sakın bağırmayın, ani haraketler yapmayın. Zaten diken üstünde olan kediciği daha da tedirgin etmeye hiç gerek yok.

Kediniz yeni geldiği evde bir süreliğine saklanabilir ve ortaya çıkmayabilir. Sabırla beklemelisiniz, hatta 24 saat ilk gittiği yerde tuvaletini yapmayabilir. Bu durumda onun yakınına yemeğini, suyunu koymalı ama üstüne gitmemelisiniz. Yeni eve gelişte adaptasyon problemi, bir yerine iki kedi veya kardeş almak ile minimum şekilde azaltılabilir. Bu durumda sizinle kediler arasında paylaşılacak dostluk, ilave masraf ve gayrete değecektir. Birbirleri ile oynayarak fazla enerjilerini atabilir ve yalnızlık çekmezler.

Yavru kedi, meraklı ve hiç büyümeyen bir bebek gibidir. Ulaşabileceği yerlerden keskin, yutulabilir, kırılabilir eşyaları kaldırmanızı öneririm. Eviniz onun için yepyeni bir dünya ve ona göre bu dünyada keşfedilecek o kadar çok şey var ki... Özellikle elektrik kablolarına dikkat: Dişleri kaşınan yavru kediniz ince, cep telefonu, bilgisayar kablolarını kemirmeyi deneyebilir.

Yavru kediler günde 16 saatten fazla uyurlar. Kedi için uyku hep önemlidir ama yavru kedi için uyku neredeyse hayatın anlamıdır. Yavrular, kendilerini bazen oyuna o kadar kaptırırlar ki, enerjilerinin bittiğini fark etmezler bile. Oyunun ortasında pıt diye yere yığılıp uyuyan kediler bile var.

Uyku bu kadar önemliyken, bir uyku düzeni yaratmak da şart elbette. Bazı kediler yatağımızda bizimle yatmayı tercih eder, bazıları kendi sepetlerinde. Hangisini tercih edeceği sizin de seçiminize kalmış. Eğer bir kere kendi yatağınızda sizinle birlikte yatmaya alıştırırsanız daha sonra onu bu alışkanlıktan vazgeçirmeniz zor olur. Yaz sıcağında boynunuza atkı gibi dolanmış bir kediyi kapı dışarı ettiğinizde neden yataktan atıldığını hiçbir zaman anlamayacaktır. Ama yatağa alternatif süslü ve cazip bir sepet hazırlarsanız fikri değişebilir.

Biraz da günün geri kalanında yani uyumadıkları 8 saat içinde neler yaptıklarına bakalım:

Beslenme

Yavru kedi için kalorisi yüksek, yoğun protein içeren tam ve dengeli mamalar tercih edin. Bu mamalar kuru ve yaş olabilir. Veteriner hekiminize danışarak günlük vitamin takviyesi de yapabilirsiniz. Yavru kedi, bir iştah canavarı olduğu için günde birkaç kez beslenmeye ihtiyaç duyar. Yemeğinin yanında daima oda sıcaklığında temiz içecek su bulundurun. Su kabı cam ya da seramik olursa daha iyi olur, plastik kapların kullanılması zamanla oluşucak çiziklerin bakteri üretme ihtimalinden dolayı sakıncalıdır.

Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimini genellikle anne kedi yavrusuna verir. Ancak anneden erken ayrılmış ve bu eğitimi alamamış yavruları da eğitmek mümkün. Kediniz tuvaleti geldiğinde aranmaya başlar. Eğer kum kabının yerini bulamıyorsa onu sizi kuma yerleştirin ve ön patileriyle kumu kazma hareketi yaptırın. Bazen minik kazalar yaşanabilir, o zaman sakın kızmayın ve yine onu kuma yerleştirin.

Sosyalizasyon

Yavru kedilerin hayatlarının ilk birkaç ayındaki deneyimler, onların yetişkin olarak kişiliklerinin ve mizaçlarının şekillenmesi açısından kritiktir. Bu deneyimler yavrunun annesiyle, kardeşleriyle ve insanlarla etkileşimiyle başlar. Sosyalleşme, sık sık sevilme, kucaklanmayla artar, çalışmalar gösteriyor ki yavru kedinin sevilmesi yetişkin olduğunda onun daha sorumlu olmasını sağlar. Yavru kedilerin büyümeleri esnasında mümkün olduğu kadar fazla sayıda insanla bir araya getirilmesi onların yabancılardan daha az korkmalarına yardımcı olması açısından önemlidir. Aynı anneden doğan yavru kediler her gün sevilirlerse korkulu reaksiyonlar vermeyeceklerdir. Bazı araştırmacılar yavru kedilerin hayatlarının ilk aylarında her gün kucaklanmasını önerirler, böylelikle öğrenme kabiliyetleri gelişebilir. Ayrıca araştırmaya göre yavru kediler, anne yanında iken insana alışmaya daha yatkındır. Annenin yavrularına hiç alarm sinyali göndermediğine ve varlığının onları rahatlattığına inanılmaktadır. Böylece, yavru kedi sizindir!

Diğer Petlerle Tanışma Faslı

Bir petin bulunduğu eve yeni yavru gelmesi büyük bir dikkat ve iyi bir diplomasi gerektirir. Genelde tekil yaşamda daha rahat olan kediler çok gerekmedikçe ortamında başka kedi istemez. Buna ailesi de dahildir. İdeal olanı iki kediyi yavru iken bir arada tutmaktır. Zorunlu durumlardan doğan ortamlarda her şey yolunda gözükse de kaprisler dikkat çekecektir. Böyle bir durumda evdeki kedi, yeni geleni kolay kabul etmez. Doğal olarak bölge onun bölgesidir, orayı korumak ister, yemeğini paylaşmak istemez ve çevresine yeni gelene şüphe ile yaklaşır. Büyük olasılıkla da tepki gösterir. Bu durumda yavru öncelikle başka bir odaya alın, ayrı yemek, su ve tuvalet kabı sağlayın. Böylece yavaş yavaş evdeki kedi diğerinin varlığına ve kokusuna alışacaktır. Önce bulunduğu odayı koklar ve orayı gün içinde bir kaç kez ziyaret eder. Daha sonra iki kediyi gözetiminiz altında karşılaştırın. İlk karşılaşmayı duruma göre kısa tutabilirsiniz. Eğer yavru kediniz uyum sağlamada zorluk çekiyorsa sabırlı olun ve birlikte zaman geçirmelerini sağlayın. Tabi yine gözetim altında.

Oyun - Av

Bir kedinin sağlıklı olup olmadığının en belirgin göstergesi oyun oynamasıdır. Oyun oynamayan, parmağınızı kıpırdattığınızda oyun diye üstüne atlamayan yavru kedide bir gariplik vardır. Yavru kedi oyun oynamayı annesi ve kardeşlerinin yanında ısırma ve patilemeyle öğrenir. Ardından kovalamaca, güreşme gelir.

Yavru kedinizi oynatırken ellerinizi oyuna fazla dahil etmemeye çalışın. Kediniz, kardeşleriyle oynarken dişlerini ve tırnaklarını kullanarak oynadığı için sizinle de aynı şekilde oynamak isteyecektir. Bu alışkanlık haline gelirse onu sevmeye çalıştığınızda da bunu oyun zannedip elinizi tırmalayabilir ve ısırılabilir. Onun yerine çok güzel kedi oltaları, plastik toplar, çıngıraklı fareler var. Ya da en basidinden folyo kağıdı sıkıştırıp top haline getirip oynatın.

Özetle yavru kedinin günlük programını şöyle toparlayabiliriz. 16 saat uyu, geri kalan zamanda ye, iç, yat, oyna... Bu anlmada gıpta edilecek bir hayatları varJ
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-11, 23:00   #4

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

Kuytu Yerlere Girmesininde I Sebebi Var Bence..birincisi Daha Eve Yeni Geldiği Için Korkuyordur..diğeride Hava Sıcak Olduğu Için Serin Yer Arıyordur...endişe Etmeyin çıkar Yakında...bol Bol Sevin Onu Ve Konuşun Onunla...güvenecektir Size
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-11, 23:16   #5
Siteden Uzaklaştırıldı

İstanbul (Avrupa Yakası)
ASPARTAM Çevrimdışı

Bilgiler için eyvallah :=)

Şimdi kutucuğuna girdi uyuyor orada.
http://b1109.hizliresim.com/11/9/1/13968.jpg

Kuşlarım sorun olmasa salona koyardım kediyi ama kuşlarım var 4 tane ve yumurtalı.
Gerçi küçük kedi ama kuşlar rahatsız olur stresli hayvanlar çok.

Cepte para yok veterinere götüremicem.

Kum normal parklardaki kumlardan olur mu ?
Temizliği nasıl olacak yıkamak şart çünkü.
Sevince,elimi yıkadığımda çok kir çıkıyor.

Baya sevdiriyor kendisini kucağa çok geliyor sıpa.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-11, 23:23   #6

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

Yıkayabilirsin..çoğu Sudan Nefret Eder Ama O Kadar Kirliyse ılık Suyla Yüzünü ıslatmadan Hafifçe Yıka...kum Normal Kum Olmaz...kedi Kumu Olmalı...tuvaletini Yaptığında Topaklananlardan Almalısın..çok Pahalı Bişe Değil Zaten 8-10tl Bişe Kumlar...ama Yarın Hemen Almalısınki Hayvancık Sağa Sola Yapmasın...ama Bu Gece Yapabilir Kumu Yok çünkü...
Bu Arada Mali Durumunuz Mğsait Olduğunda En Azından Parazit Aşılarını Yaptırın..70tl Falan Tutuyo Iç-dış Parazit...yoksa Pirelerle Başınız Derde Girebilir
Fotoya Baktımda çoook Tatlıymış Bu Pisicik...onu Almakla Harika Bişey Yaptınız...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-11, 23:29   #7
Siteden Uzaklaştırıldı

İstanbul (Avrupa Yakası)
ASPARTAM Çevrimdışı

kucağımda şuan kuşlara alışık olduğum için cici kuş diye seviyorum :=)
Uyuma olayı nasıl bunların beli saatleri var mı ?kumları ne zamanda ne zamana eğişmeli ?
İşsizim aşı maşı yaptıramam malesef (=:
Gır gır diye ses çıkarıyor sebebi nedir ?

Yere bıraktım geldi kucağıma yine,zorla sevilmek istiyor :=)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-11, 23:32   #8

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

Belli Saatleri Pek Yoktur Uyku Için...gündüz Uyurlar Genelde..yavru Olduğu Için Kucak Ister çok Normal...o çıkardığı Seste Mutluluk Mırlaması Güvende Olduğunu Hissettiği Için Ve Mutlu Olduğu Için çıkarır O Sesi...
Valla Bende Işsizim Ve Bulduğum 1lirayı Kedilerim Için Harcıyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-11, 23:33   #9

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Çok tatlı bir pisicik umarım onunla çok mutlu olursunuz.Ben kedileri çok sevmediğim hatta biraz korktuğum halde şimdi çok mutluyum iyi ki varlar diyorum.Yanlız aşıları çok önemli yarın en azından bir pire damlası damlattırın çok fazla birşey alıcaklarını sanmam.Kuşlarınızdan kediniz çok minikte olsa uzak tutun biraz büyüsün evde çıkmadığı yer kalmıyacaktır ve onlara zarar verebilir.Ben kuşlarımı kardeşime vermek zorunda kaldım.Çok güzel birşey yaptınız bebeklik dönemi çok yaramaz olurlar sizi bolca gülderecektir kolay gelsin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-11, 23:33   #10

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

Kumlarıda Genelde 3 Günde Falan Kirlenir...ama Kumun Hepsini Atmayın..sadece Kakaları Ve Topaklanan Kısımları Atın..sonra üstüne Biraz Daha Kum Ekleyin...unutmyın Kum Onun Eşebileceği Kadar Fazla Olmalı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-11, 23:35   #11

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

Minikciğin Komik Hallerinin Fotolarını Sabırsızlıkla Bekliyoruz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-11, 23:36   #12

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

SEDAYDOGDU tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Belli Saatleri Pek Yoktur Uyku Için...gündüz Uyurlar Genelde..yavru Olduğu Için Kucak Ister çok Normal...o çıkardığı Seste Mutluluk Mırlaması Güvende Olduğunu Hissettiği Için Ve Mutlu Olduğu Için çıkarır O Sesi...
Valla Bende Işsizim Ve Bulduğum 1lirayı Kedilerim Için Harcıyorum

Aynen kendime harcamıyor ama imkanlarım doğrultusunda en iyisini almaya çalışıyor ve sağlık kontrollerini hiç aksatmıyorum..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-11, 23:40   #13
Siteden Uzaklaştırıldı

İstanbul (Avrupa Yakası)
ASPARTAM Çevrimdışı

3 günde bir değiştirme sorun yaratır sanki maddi açıdan :=)
Zaten kalıcı olarak bakmıcam küçük diye aldım eve ama bakalım.
Evde 5 kuş var + 3 yumurta.
Zamana belirlicek.

Gır diye ses çıkarması ürkütüyor biraz
Kucağıma atlamasıda korkutuyor alışık değilim ama sevdiriyor sıpa (=:
Yüzüme bakıyor çıkmaya çalışıyor çok, tırmalar diye korkuyorum.

http://b1109.hizliresim.com/11/9/1/13988.jpg
http://b1109.hizliresim.com/11/9/1/13976.jpg
http://b1109.hizliresim.com/11/9/1/13987.jpg
http://b1109.hizliresim.com/11/9/1/13999.jpg
http://a1109.hizliresim.com/11/9/1/13991.jpg
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-11, 23:43   #14

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

Tırmalayabilir Hatta ısırabilir..ama Acıtmayacaktır..küçük Olduğu Için Dişleri Kaşınıyordur Onun Içinde ısırma Içgüdüsü Var...tırmalamada Oyun Oynarken Olur...henüz Tırnaklarını Kontrol Etmeyi Bilmiyodur 3 Günde Bir Kum Değiştirmek çokta Masraflı Değil...ben 2 Kedi Besliyorum Ve 5kg Luk Kum Bana 2 Hafta Kadar Yetiyo...okadar Karamsar Olmayın...ve Bence Bu Bebeğe Zaman Geçtikçe Bağlanacaksınız..emin Olun Onu Bırakamayacak Kadar Seveceksiniz Tecrübeyle Sabittir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-11, 23:49   #15
Siteden Uzaklaştırıldı

İstanbul (Avrupa Yakası)
ASPARTAM Çevrimdışı

Yüzüme kucağımdayken bakıp çıkma istemesinin sebebi nedir ?
Bunu yapma istemesi tehlikeli çünkü.
Pencere varatlar mı ? Açık olmazsa havasız oluyor oda.
Karanlık sorun olmaz sanırım ben uyurken ?
Kuşlara saldırmasında (=:
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları