Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Veterinerler - Pet Shoplar - Barınaklar - Hayvan Hakları > Hayvan Hakları Genel Konular


Cevap Yaz
Eski 14-08-10, 18:56   #1
 
Kocaeli (İzmit)
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Yaş: 33
Mesajlar: 50
mevsim Çevrimdışı
Exclamation Petshopları Hayvan Hakları İhlali İle Nasıl İhbar/Şikayet Edersiniz !

Merhabalar;

Daha önce başıma gelen ve aynısını yaşamış kişilere yardımcı olması amacı ile açtığım bir konudur bu.

Petshopta 4 ay bir avuç kafes içerisinde hapsedilen, hasta olduğu halde tedavi edilmeyen ve köpeklerin içine konulup ısırılmasına izin verilen bir kedi yavrusunu oradan kurtarıp tüm tedavilere başlamamıza rağmen meleğimi ellerimin içinde kaybetmiştim.. Artık geç kalınmıştı kurtaramamıştık.(Bu olay 2009 yılının şubat ayında meydana geldi)

İşte o zaman araştırmaya başladım. Aslında veterinerimin beni bilgilendirmesi ve yönlendirmesi ile yapabileceklerimi öğrendim ve sizlerle de paylaşmak istiyorum. Zira bir hayvan sahibi olmanız gerekmiyor bir petshopta hasta ve/veya kötü koşullarda bakılan bir hayvan olduğunu gördüğünüz an bile şikayet ve ihbarda bulunabilirsiniz. Bu aynı zamanda işini doğru yapmayan veterinerler içinde geçerli.

Türkiyede petshop ruhsatı almak için öncelikle mutlaka petshopa bağlı bir veteriner olması gerekiyor. Bu bağlı veteriner her hafta orada duran hayvanların kontrollerini yapıp gerekli evraklarını doldurmalı ve zamanı gelen aşıları yapmalıdır. Bu kanun maddesi içinde de yer almaktadır.

1 8211; Petshoptan, bir evcil alıyorsanız size tüm raporlarını ve karnesini vermek zorundalar.

Eğer evcili oradan aldığınızı varsayarsam gelelim şikayet ve ihbar sürecinin işleyişine;

1 8211; Evcilinize ait olan faturanız, evcilin karnesi yapılan aşıları ve veterinerden duruma ilişkin raporu(Oradan hastalıklı alındığına dair)

2 8211; Tüm evraklarınızla beraber ıl Tarım Müdürlüğüne gidiyorsunuz bir de dilekçe yazıyorsunuz. Yalnız dilekçenizde mutlaka Olayın tespiti ve petshopun ruhsatının iptaline ibaresini kullanmanızı öneriyorum zira siz belirtmezseniz kurum bunun üstüne gitmiyor.

3 8211; ıl Tarım Müdürlüğü sizi Çevre ıl Müdürlüğüne yönlendirecektir ama bu laflara kanmayın ve üsteleyin. Zira aslında denetim yetkisi bulunmasına rağmen ıl Çevre Müdürlüğü Petshop denetimleri ile ilgilenmiyor. Bunun nedeni ise Devletin yıllardır ıl Çevre Müdürlüklerine Denetmen Veteriner Hekim atamamasıdır.

4 8211; Dilekçenizi verdikten sonra ıl Tarım Müdürlüğü size bilgi-takip numarası verecek ve bu numara sayesinde denetim sonucunu bizzat öğreneceksiniz aksi halde size hiçbir şekilde bilgi vermiyorlar.

Gelelim, evcil almasanız da uygusuz koşullarda tutulan petshopları nasıl ihbar ve şikayet edeceğinize. Bu kısım çok önemli çünkü hepimizi ilgilendiriyor. Zira bir canın o küçük kafeslerde acı çekmesine kaçımız dayanabiliriz ki!

1 8211; Petshopta sağlıksız veya uygunsuz bakılan bir evcil gördüğünüz de hemen ıl Tarım Müdürlüğünü arayıp Petshopun adını ve adresini bildirip evcilin orada ki konumunu rahatsızlığını dile getirip ihbar edebilirsiniz.

Bu gibi durumlar da arayan kişinin verdiği bilgi ihbar gibi değerlendirilip denetime gidiliyor. Petshopta ki tüm hayvanların sağlıkları ve gerekli evrakların düzenleniş şekline hatta petshopa bağlı veterinerin işini düzgün yapıp yapmadığına kadar irdeleniyor.

2 8211; ıl Çevre Müdürlüğünü de arayarak ihbarda bulunabilirsiniz. Eğer ki size bu konunun kendi alanlarına girmediklerini ifade etmeye çalışırlarsa, kanun maddesinde kendilerinin de yetkisi olduğunu ve bu konuda gerekli denetimi gerçekleştirmezlerse şikayette bulunacağınızı söyleyebilirsiniz.

Kendi tecrübelerim ile kazandığım ayrıntıları sizlerle de paylaşayım:

- ıl Tarım ya da ıl Çevre Müdürlüğünü aradığınız da önce santral çıkacak ve karşınıza çıkan her kişi olayı soracak, başlayacaksınız anlatmaya sonuna geldiğiniz de ise size A-aa, o zaman bu konu ile ilgili sizi şu bölüme bağlıyorum hatta kalın diye bir cümle söylenecek. Ve doğru yere sizi bağlayana kadar 5-6 kişiye aynı olayı tekrar tekrar anlatmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle santrali cevaplayan kişiye direk Denetmen Veteriner Hekimlerinizden biri ile görüşmek istiyorum derseniz sizin için de iş kolaylaşacaktır.

Ve lütfen ama lütfen bu tarz olaylar ile karşılaştığınız da duyarsız kalmayın. Bir can kurtarmaya bir adımda siz atın. Çok zor değil bir telefon ile ihbar etmek.

Ayrıca petshoplardan hayvan almamaya özen gösterin lütfen. Evet, kimimiz çok zor durumda kalan yavruları alıyoruz buna bende karşı değilim asla! Ama evde beslemek için hadi gidip de alalım diyorsanız sokakta binlercesi sizi bekliyor. Bir sıcak yemek bir sıcak yatak ve bir sevgi için ayaklarına kapacak binlerce evcil. Ve en önemlisi bakamayacaksanız evinize bir evcil sokmayın zira yanlışlıkla sizin iyi biri olduğunuzu sanıp size güvenecek ve siz onu sokağa attığınız da bir cana kıymış olacaksınız.

ıl Tarım Müdürlüğünün ve ıl Çevre Müdürlüğünün site adresleri

Çevre Orman Bakanlığı Sitesi

Tarım Bakanlığı Sitesi



Son olarak, ülkemizde maalesef denetimler yüz üstü yapılıyor, üstü örtülüyor ama biz onlara izin vermeyerek devamlı ihbar ve şikayette bulundukça görevlerini yapmak mecburiyetinde kalacaklar.

Kimsenin başına bu tür acı olayların gelmemesi dileklerimle...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-08-10, 21:58   #2
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Yaş: 39
Mesajlar: 2
LizaLiza Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Petshopları Hayvan Hakları İhlali İle Nasıl İhbar/Şikayet Edersiniz !

Çok teşekkürler böyle bir bilgi arıyordum şikayet etmek istediğim bir petshop var hastalıklı hayvan satışı yapıyorlar. bunların sonunun gelmesi gerek artık

hem devlet doğru düzgün bir denetim yapmıyor hemde denetim yapamadığı için pitbull yasağı gibi saçma bir yasak getiriyor. ülkemizde önlem hiçbir zaman en baştan alınmıyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-08-10, 22:32   #3
 
Kocaeli (İzmit)
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Yaş: 33
Mesajlar: 50
mevsim Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Petshopları Hayvan Hakları İhlali İle Nasıl İhbar/Şikayet Edersiniz !

Rica ederim ve yorumunuzda çok haklısınız, ben o köpekler içinde çok üzülüyorum yanlış ellerde yetiştirilmeleri yüzünden yasak getirilmesi bana görede saçmalık ötesi.

Dilerim ihbar edeceğiniz petshop hakkında detaylı bir denetim yapılır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-08-10, 00:51   #4
 
Karışık İndigo üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Tem 2010
Mesajlar: 389
Karışık İndigo Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Petshopları Hayvan Hakları İhlali İle Nasıl İhbar/Şikayet Edersiniz !

Mevsimciğim çok çok çok çok teşekkür ederim. O kadar müthiş bir konu ki anlatamam.

Ben de herhangi bir konuda şikâyette bulunacak arkadaşlarımızın kesinlikle ısrarcı olmasını istiyorum. Birçok şeye tahammülüm olmadığı için bir devlet kurumundan istifa etmiş biriyim.
Ne yazık ki devlet çalışanlarını zorlamazsanız elini vicdanına koyup da size doğru yolu gösterecek olan içlerinden nadir çıkar. Bu yüzden tekrâr ediyorum, olabildiğince ısrarcı ve takipçi olmakta fayda var.

Sana da bir kez daha teşekkürler Mevsim, bayıldım; iyi ki tecrübelerini bizlerle paylaştın.

Bu konu en son " 15-08-10 " tarihinde saat 01:17 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-08-10, 01:15   #5
 
Kocaeli (İzmit)
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Yaş: 33
Mesajlar: 50
mevsim Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Petshopları Hayvan Hakları İhlali İle Nasıl İhbar/Şikayet Edersiniz !

Bende size teşekkür ederim, okuyup destek verdiğiniz için.

İşim gereği devamlı devlet kurumları ile muhatap olduğum için dediklerinize tamamen katılıyorum, içlerinde parmakla gösterilir yardımcı olacak memurlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-08-10, 02:01   #6
 
THEONE üyesinin avatarı
 
Kaunas
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Mesajlar: 201
THEONE Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Petshopları Hayvan Hakları İhlali İle Nasıl İhbar/Şikayet Edersiniz !

http://www.mihav.com/forum/kopekler-...ikmidir-15619/
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-11, 00:31   #7
 
drmer üyesinin avatarı
 
Hatay
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Mesajlar: 202
drmer Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Petshopları Hayvan Hakları İhlali İle Nasıl İhbar/Şikayet Edersiniz !

Bana hayvanların iyi koşullarda bakıldığı bir petshop söyleyin.En temiz ve lüks görüneninde hatta fahiş fiyatların olduğu AVMler de dahil olmak üzere hayvanlar bir kutu büyüklüğünde kafeslerde üstüste yatar,ne kadar alt temizlikleri yapılsa da günün büyük bölümünde idrarlarının üzerinde yatmak zorunda kalırlar.Bir de internetten herhangi bir petshopun sayfasına girdiğinizde hayvanların hep aşılı,karneli ve secereli olduğu yazar ancak bunların ancak %1inde böyle bir uygulama vardır. Pet shoptan pet edinen kimseye fatura dışında bir belge verildiğine şahit olmadım.Yavrunun henüz küçük ve aşısız olduğu,karnesinin oraya bağlı bir veteriner hekim tarafından açılıp takibinin yapılacağı söylenir.Hiç secere vereni görmedim ama verilse de pek inandırıcı olmayacaktır çünkü hayvanların çoğu yurtdışından kaçak olarak getirilmektedir,hangi anne babadan olduğunu bırakın pet shop sahibini,hayvanın kendisi bile anneden erkenden ayrıldığı için hatırlamamaktadır Benim de çok kötü bir tecrübeyle şahit olduğum üzere pet shoplardaki hayvanların herhangi bir bulaşıcı ölümcül hastalık taşıyıp taşımadığı denetlenmediği için yaygın bir biçimde edinilen hayvan kısa süre içinde,genelde 1-2 haftada ardında acılı ve öfkeli bir aile bırakarak hayatını kaybetmektedir.Bu durum geçmişten günümüze tekrar tekrar yaşanılagelmiştir ancak hesaplaşmalar ve davalar hep münferit olduğu için bugün de pek çok hayvan sahibinin başına gelmektedir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-12, 13:43   #8
 
Uşak
Üyelik Tarihi: Kas 2011
Mesajlar: 137
alaterra Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Petshopları Hayvan Hakları İhlali İle Nasıl İhbar/Şikayet Edersiniz !

merak ettiğim bişey var, hayvanların pethopa gelmek için yaş sınırı varmı? mesela 2 aydan küçüklerler gibi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-08-12, 12:08   #9
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Ara 2011
Mesajlar: 27
aytül Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Petshopları Hayvan Hakları İhlali İle Nasıl İhbar/Şikayet Edersiniz !

bu veteriner hekim gözetiminde olma kanunu hala geçerli mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-03-16, 15:53   #10
 
ATAŞEHİR
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Mesajlar: 1
deepca Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Petshopları Hayvan Hakları İhlali İle Nasıl İhbar/Şikayet Edersiniz !

LizaLiza tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Çok teşekkürler böyle bir bilgi arıyordum şikayet etmek istediğim bir petshop var hastalıklı hayvan satışı yapıyorlar. bunların sonunun gelmesi gerek artık

hem devlet doğru düzgün bir denetim yapmıyor hemde denetim yapamadığı için pitbull yasağı gibi saçma bir yasak getiriyor. ülkemizde önlem hiçbir zaman en baştan alınmıyor
aynı durumdan bende muzdaribim dün kedim öldü alalı 4 gün oldu bir gün bende kaldı 3 gün veterinerde
çok para ödedim üstüne birde kurtaramadık . ilk kez hayvan sahipleneceğim için hiç birşey bilmiyordum haklarında kandırdılar beni .şimdi dava açmaya hazırlanıyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hayvan hakları için hayvansever ittifakı Mihav Hayvan Hakları Genel Konular 0 06-10-09 13:33
Ev ve Süs Hayvanları Satış, Barınma ve Eğitim Yerlerinin Kuruluş, Açılış, Ruhsat, Çal >Ferik ve Bulut< Hayvan Hakları Genel Konular 0 12-12-08 23:17
Hayvan Deneyleri Etik Kurullarının çalışma Usul Ve Esaslarına Dair Yönetmelik >Ferik ve Bulut< Hayvan Hakları Genel Konular 0 12-12-08 23:00
Hayvan Hastanelerinin Kuruluş, Açılış, çalışma Ve Denetlenme Usul Ve Esaslarına Dair Mihav Hayvan Hakları Genel Konular 0 09-12-08 03:58
Evrensel Hayvan Hakları Bildirisi 3 hav 1 miyav Hayvan Hakları Genel Konular 3 05-09-08 03:14



Saat 11:37.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203