Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Serbest Kürsü > Güncel


Cevap Yaz
Eski 05-11-08, 22:47   #1
 
koçero üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Tem 2008
Mesajlar: 69
koçero Çevrimdışı
Varsayılan Ülke Ve Dünya Siyasetindeki Gelişmeler

Siyasi konuları tartışacağımız bir konunun eksikliğini hissettim.
Ayrı başlıklar altında siyasi konular açmaktan ise bir başlıkta hepsini birleştirip tartışabiliriz.

Şuan en sıcak konu Barack Obama'nın ABD başkanı seçilmesi.
Kimdir bu adam,ne kadar tanıyoruz,bize ne yararı ne zararı dokunur?

Obama'nın Türkiye politikası
Ermeni sorunu ve PKKya karşı hamleler Türkiye-ABD ilişkilerinin kaderini belirleyecek.

Türkiyenin atacağı adımlar ve yeni başkanın Ankara politikaları üzerine iyimser düşünenler Korkulacak bir şey yok, Türkiye cesur olmalı görüşünü savunuyor.

Can Dündarın sunduğu Neden? programında ABD başkanlık seçimleri ele alındı. Sosyolog-yazar Can Kozanoğlu ve psikolog-yazar Gündüz Vassaf, eski ABD büyükelçisi Faruk Loğoğlu, AKP Milletvekili Suat Kınıklıoğlu, CHP Milletvekili ve eski Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ stüdyoda ABDnin başkan adaylarını ve Türkiyeye yansımalarını değerlendirdi.

Brookings Enstitüsü Türkiye Uzmanı Ömer Taşpınar, Washigntondan canlı yayına bağlanarak başkan adaylarının Ankarayla ilgili görüşlerini aktardı.

ABD, ABDLİLERE BIRAKILMAYACAK KADAR ÖNEMLİ

Psikolog, yazar Gündüz Vassaf

Ön seçimlerde Obama için çalışmış bir genç heyecanını şöyle anlattı: O kadar seviyoruz ki Obamayı, o kadar heyecanlandık ki, cuma akşamları partileri iptal edip kampanya yaptık. ABDde muazzam bir heyecan var.

ABD Amerikalılara bırakılmayacak kadar önemli bir ülke. Cumhuriyetçi aday John McCain, Sarah Palini, yani hiç ABD pasaportu almamış ve dünyayı bilmeyen birisini başkan yardımcısı adayı gösterdi.

ABDnin en büyük gücü, kim olursa olsun, hangi sınıftan olursa olsun başarabileceğine inanıyor, zengin olabileceğine, sınıf değiştirebileceğine inanıyor. Ve buna inananları da kendi ülkesine çekiyor. Bu aynı zamanda rahatlıkla başka bir ülkeyi zaptetme hakkını kendilerinde görmelerine neden oluyor.

ABD seçimlerini bir tüketici olarak izliyoruz, beyzbol oynamadığımız halde şapkasını takıyoruz, onlar gibi giyinip onlar gibi yiyoruz vs... Obama mı yoksa McCain mi bize göre daha iyi diye soruyoruz ama Türkiye başkan adaylarından ne istiyor, bunu sormuyoruz ve bilmiyoruz.

OBAMANIN İNSANLIK İÇİN SİMGESEL ANLAMI VAR

Sosyolog, gazeteci-yazar Can Kozanoğlu

Obamanın seçilmesi tüm insanlık açısından simgesel bir anlam taşıyor. 106 yaşında bir siyah kadının tekerlekli sandalyeyle Obama için oy kullanmaya geldiğini gösterdiler televizyonda. Bu kadının yaşadıklarını bir gözümüzün önüne getirelim, bırakın çocukluğunu 60 yaşında bile ırk ayrımı yaşamış bir kadın, 1902 doğumlu... Ve kadının ömrü vefa etmiş, bir siyah başkan adayı için oy kullandı.

Hillary Clinton ve Barack Obama Demokrat Partinin başkanlık adayı için yarışırken bir anket yayınlanmıştı. ABD siyah bir başkan adayına hazır mı? şeklindeki soruya beyazların çoğunluğu evet derken, siyahların çoğunluğu hayır cevabını vermiş. Beyazlar siyah başkan seçilebilir diye düşünüyor, siyahlar buna güvenmiyor, böyle ilginç bir ülke...

ABDde de tıpkı Türkiyede olduğu gibi yıllardır gençlerin apolitik olduğu söyleniyordu ama Obama ile birlikte ön seçimlerde bile katılım rekoru kırıldı. Erken oy kullananların sayısı da bir rekor kırıldı. Obamanın topladığı bağış miktarı da en üst limitte, bağış yapan kişi sayısı da rekor olarak kayıtlara geçti.

Amerikalılar başkan adaylarının TVdeki tartışmalarına çok önem vermiyorlar bana göre. Ekonomiye göre oy veriyorlar genelde. Sempatikliğiyle öne çıkan Barack Obama neden yardımcılığına antipatikliğiyle tanınan Joe Biden gibi bir ismi seçti? Şu yüzden: Biden beyaz, katolik, dış politika konusunda tecrübeli, Demokrat Partinin sağ kanadından... Obama dengeleri gözetti ve Biden gibi tecrübeli birisini yanına aldı.

ABD toplumunun çok muhafazakar olduğunu görüyoruz, genelde cinsellik ve resmi görevdeki insanların yalan söylediğinin ortaya çıkması konusunda... Bill Clintonın oval ofisteki seks skandalı ve ardından bunu inkar ederken yalan söylemesi normalde bir başkanı koltuğundan götürebilirdi ancak Clinton iktidara geldiğinde Dow Jones endeksi 3 binin üzerindeydi, skandal patladığında ise 10 bini geçmişti. Bu ekonomik performans ABDlilerin skandalı kaldırmasını sağladı.

ABD toplumu cehaletten yana diplerdedir diye bilinir. Ancak dünyada en çok bilimsel makale yayınlayan ülke de ABDdir. Bununla birlikte cezaevindeki insan nüfusundan yana, en yüksek oran da onlarda. Oradaki nüsuf 2 milyon 300 bini geçti.

TÜRKİYENİN BİR ADAY TERCİHİ YOK

Eski ABD Büyükelçisi Faruk Loğoğlu

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında Türkiyeye bakış açısından fazla bir fark yok. Cumhuriyetçilerle Ankaranın daha iyi geçinmesinin nedeni Cumhuriyetçiler insan hakları konusunda daha az hassastır ve savunma konusuna önem verirler. Türkiye bakımından bir aday tercihi yok.

Ermeni lobisi en uygun fırsatı kollamaya çalışacaktır, 24 Nisan tarihi var önümüzde, yeni başkan 20 Ocakta yemin edecek, bu dönemde Ermeni lobisi yeni başkanın 24 Nisanda yayınlayacağı bildiriye soykırım ifadesini sokmaya çalışabilirler, Türkiyenin bu konuya dikkat etmesi gerekiyor.

Türkiyede insan haklarına ilişkin, Lozandaki azınlık haklarına ilişkin veya Kürt sorunundaki sorunlar çözülmedikçe ABDnin gündeminden de düşmeyecektir.

PKKYA BAKIŞ NET, ERMENİ KONUSU NET DEĞİL

AKP milletvekili Suat Kınıklıoğlu

Ermeni konusunun ilk altı ayda Kongreye gelme olasılığı düşük. Ancak bizi endişelendiren Obamanın daha entelektüel olan Chicagodan gelmesi, ekibinde soykırım konusunda uzman birkaç ismin bulunması. Obamanın kazanması halinde Ermeni lobisi tabi ki bastıracaktır ancak Obama ve ekibinin böyle bir maceraya atılacağını düşünmüyorum, çünkü Türkiye ile tüm ilişkilerin altüst olmasını göze alamazlar, stratejik ortaklığa zarar vermez.

Ermeni konusunda daha net ve önümüzü göremeyeceğimiz bir tablo var, PKK konusunda ise Obama ve Bidenın seçim bildirgesinde açıkladıkları gibi Türk ve Iraklı liderlerle görüşürek bu sorunun çözülmesini istiyorlar, burada tablo daha net.

Ermeni konusunda psikolojik üstünlük bizde, bunu unutmayalım. Ana hedefimiz Ermeni diasporası değil Erivan olmalı. Obama ile Suriye ve İran konusunda Türkiye aynı çizgide. Bushun ilk iktidara geldiği dönemden bu yana dengeler değişti, bugün Kafkasya ve Ortadoğuda ağırlığını ortaya koymuş ve liderliği benimsenmiş bir Türkiye var. PKK konusunda da Obama yönetimiyle sorun yaşanacağını sanmıyorum.

İLİŞKİLERİN KADERİNİ PKK BELİRLEYECEK

CHP milletvekili ve eski Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ

Türk ABD ilişkilerini tayin edecek unsun Amerikanın PKK sorununa nasıl bakacağıdır. ABD, Mart 2003teki tezkereden sonra Türkiyeye karşı bir cezalandırma politikası uyguladı. Tezkerenin geçmemesi üzerine ABD PKKyı listesinden çıkardı ve terör örgütüne can üfledi. 4 yıl boyunca bu durum devam etti.

ABD, Irakı işgal eden ülke olarak PKKya karşı son derece önemli sorumlulukları olmasına rağmen kılını kıpırdatmadı. Bütün bu süre zarfında ilişkiler üzerindeki esas olumsuz etken, PKKyı Barzaninin kullanmasına göz yummuştur.

Yeni başkan PKKya bakışını değiştirir ve terör örgütüne karşı Türkiyeye operasyon izni verirse ilişkiler değişir. Ermeni konusunda da Türkiyenin yeni başkan seçilmesinden sonra ilk 3-4 ayda çok dikkatli olması gerekiyor.

Türkiye yeni gelecek yönetime ya Türkiye ya Barzani tercihini yaptırmalı. Türkiye bugüne kadar ABDye karşı son derece ezik bir politika izledi, ABDye bazı hususları anlatmalıyız açık bir şekilde. Türkiye-ABD ilişkilerini Irakın kaderini belirleyecektir.

OBAMA TÜRKİYEYİ DAHA İYİ TANIYOR

Ömer Taşpınar Brookings Enstitüsü Türkiye uzmanı

Obamanın ekibindeki Türkiye uzmanları Bush ve McCainin ekibindeki Türkiye uzmanlarından ülkemizi daha iyi tanıyorlar. Obama ile ilgili hep Ermeni konusu gündeme getiriliyor ancak tabloya daha geniş açıdan bakıp sakin olmalıyız. Çünkü Obamanın Türkiye uzmanları Clintonın uzmanlarıyla aynı neredeyse. Korkulacak bir şey yok, Türkiye kendine güvenmeli.

Yapılması gereken Erivanla ilişkileri daha da geliştirmeli, yeni adımlarla ABDdeki Ermeni lobisi marjinalize edilmelidir. Türkiyenin atacağı adımlara bağlı olarak Ermeni soykırım tasarısı gündeme gelmeyecektir. Sınırın açılması ve diğer doğru adımları atmasıyla kozları eline geçirecektir, Türkiye Obama iktidarından korkmasın. Ortadoğu ve AB politikalarında da aynı değerlendirme geçerli, Obama Türkiye için ABde lobi yapacaktır mutlaka.

Türkiye Kuzey Irakta Barzani ile masaya oturarak korkmadığını gösterdi ve bu adım Washingtonda takdir ediliyor. Obama seçilirse Türkiye ve Barzani arasında diyalog kapısını zorlayacaktır. ABD her zaman iki gücün birbiriyle konuşmasını isteyecektir. Çatışmacı olmak yerine Kuzey Irak yönetimiyle PKK, petrol ve bölgesel dengeler konusunda nasıl anlaşmalar yapılabilir, Türkiye bu konulara yönelmeli. Demokrat yönetimle Türkiye ilişkileri daha iyi bir çizgiye geçecektir, Türkiye daha cesur olmalı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-11-08, 01:10   #2
 
Üyelik Tarihi: Kas 2008
Mesajlar: 3
sezilik Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Ülke Ve Dünya Siyasetindeki Gelişmeler

Barack Obama'nın liderliğinin Amerika'nın dış politikasına etki edip etmeyeceğini ya da ederse hangi düzeyde etki edeceğini bilmem,bekleyip göreceğiz..

Ama istiyorum ki Türkiye'ye zararı dokunur.En azından şu andaki gibi özde değil sözde bir fayda sözkonusu olacağına,Obama'nın varlığıyla bu özde zarar aynı zaman da sözde zarara da dönüşür de,biz de belki Amerika'nın kuması olmaktan kurtuluruz en azından..Bizim başka türlü bu Amerika'nın yatak arkadaşlığından kurtulacak halimiz yok,anladım onu ben..

O zaman,

Obama Ermeni soykırımını tanısın..

Kıbrıs'da rumları desteklesin..

Kuzey Irak'ta aşiret ağalarının sırtını sıvazlasın,statülerini yükseltsi...

Ne yapacaksa çabuk yapsın,hemen yapsın,bizi kendi yağımıza mahkum etsin..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-11-08, 01:20   #3
 
koçero üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Tem 2008
Mesajlar: 69
koçero Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Ülke Ve Dünya Siyasetindeki Gelişmeler

Göstermelik iyilikleri de ortadan kalkar umarım dediğin gibi sezilik.
Fakat bunun olmayacağını biliyoruz.Amerika yine iki taraflı oynayacaktır.Dengeleri gözetmek adına kukla gibi oynatmaya devam edecektir bizimkileri.
Ne zaman bu bağdan kurtulup tam bağımsız olacağız merak ediyorum...
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gizli yönleri ile enbüyük Türk Atatürk meneldur Paylaşım - Sohbet 6 24-07-14 08:33
Ay'sız Dünya nasıl olurdu ? merveminnoss Paylaşım - Sohbet 2 15-08-12 17:49
17 Şubat Dünya Kediler Bayramı... ASRIN Kediler 3 20-02-11 14:57Saat 19:12.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203