Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Serbest Kürsü > Güncel


Cevap Yaz
Eski 15-10-13, 10:24   #1
 
armine üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2013
Mesajlar: 29
armine Çevrimdışı
Varsayılan "Kurban" Yakınlaşmak Demektir, Öldürmek Değil

"Kurban" yakınlaşmak demektir; hayvan kesmek değildir. Mesele "kurban"sa manası yakınlaşmaktır; neyle yakınlaştığınız ise önemli bir teferruattır. Teferruatın kan akıtanında bıçağın soğukluğu ve şiddetin olgusallaşmasına karşın, el uzatanında toplumsal yardımlaşmanın sıcaklığı ile barışın ilk adımı vardır. Biz bugün kanlı teferruat ile özün yerini karıştırdıysak zebaniler uyananlardır. (Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri)

  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-10-13, 05:05   #2
 
Üyelik Tarihi: Tem 2013
Mesajlar: 6
treacle Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: "Kurban" Yakınlaşmak Demektir, Öldürmek Değil

Hayvan hakları konusunda tanışmıyor olmamız sebebiyle ne kadar hassas olduğumu bilip bilmediğinizi sorgulayacak değilim. Bu geniş çaplı forumda da hayvanseverliğine ve hayvan haklarına duyarlılığına asla söz edilmeyecek bilinçte olup da bu dini vecibesini yerine getiren kişi sayısının azımsanamayacak kadar çok olduğundan da eminim. Ama eleştiriniz, hayvanlara gösterilmesi gereken şefkat ve merhamet esasları dahilinde değil de, uygunsuz usüllerle kesilen kurbanlar yüzünden şahit olduğumuz manzaralara yönelik olsaydı sizinle sonuna kadar hemfikirim keza emredilen de bu değil, aksine dinimizde -yani benim inandığım dinde- kurbanların mümkün olan en acısız ve çabuk şekilde kesilmesi emredilmiş, itina ile hijyenik koşullarda ustalıkla yerine getirildiğinde bu bir ibadettir ve üstüne söylenecek tek bir söz tanımıyorum. Aslında bu konunun tartışılma yeri de bu forum değil, nitekim niyetim tartışmak da değil ama başlığı görünce cevap hakkı doğdu tutamadım kendimi. Aslında söyleminize verilecek yanıt çok ama çok basit; merak ediyorum hiç düşündünüz mü? Mezbahanelerde her gün toplu halde binlerce hayvan kesiliyor onları niçin 'öldürmek' olarak nitelendirmiyorsunuz? Bu bizim gözümüz önünde ya da dini bir ritüel olarak yapılmadığı takdirde '' öldürmek'' değil mi yine.. Kurban kesilmesindeki asıl amaç; ''Allahın rızasını kazanmak ve Ona yakınlaşmaktır, sizin de dediğiniz gibi. Kurban, aynı zamanda etlerin ihtiyaç sahibi insanlarla paylaşılmasından doğan bir sosyal yardımlaşma ve dayanışma örneğidir. Kesilen kurbanlardan maddi olarak daha çok yoksullar yararlanır. Görüldüğü gibi bu ibadetin ruhunda Hakka yakınlık ve halka fedakarlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban; Müslüman toplumların simgesi sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri dini hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır, bir Müslümanın bütün varlığını gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun sembolik bir ifadesidir. '' Başlıktaki ifade tamamen inanan insanların ibadetine ve inancına saldırı niteliğinde. Kuranı Kerimde ve hadislerle sabittir."İnsan, kurban bayramı günlerinde Allah katında kurban kesmekten daha
sevimli bir ibadet yapmadı (ve de yapamaz).''
''Kurbanlarınız, kıyâmet gününde boynuzları, tırnakları ve kılları ile
(Allah'ın huzuruna) gelecek. Çok iyi biliniz ki Kurbanlarınızın kanı yere düşmeden kurban ibadetiniz Allah (katında varacağı) mekana yükselir."
Biraz araştırırsanız ilkel dinlerde çoğu zaman insanlar kurban edilirmiş. Bazen bir kız, bazen bir esir, bir köle sunak denilen yerde törenle boğazlanırmış. ''Emin olun ki o yere uzananan hayvanın Yaradanına karşı teslimiyeti bizim inanç ve zeka gücümüzden çok ötedir..''
Sapla samanı ayıralım artık. Bu eleştiriyi her yıl gündeme getiren bir çok insanın, yılbaşlarında portakallı hindi ziyafeti verdiklerine, etli mamülleri hiç vahşi bulmaksızın ( heralde o hayvanın hiç kesilmediğini ya da biologlar tarafından üretildiğini, ağaçta, tarlada yetiştiğini veya gökten zembille indiğini düşünerek ) protein ihtiyacını dolu dolu karşılaşın diye az pişmiş pembe kanlı etleri afiyetle tükettiğine ve hakiki deri ayakkabı, çantalar ve ceketler için mağaza mağaza gezip döktükleri paralara yakından şahidiz. aynı şekilde balık da yemeyelim o halde her gün dünyanın bir çok yerinde milyonlarcası boğularak öldürülüyor. Market raflarından aldığımız tavuklar, üzerinde % 100 dana eti ibaresini özenle arayarak seçtiğimiz kıymaların elde edildiği inekler bayıltılarak kesilmiyor, ayaklarından bağlanıp kaldırılıyor ve hızarla başları kesiliyor. Ve biz bunları da tüketiyoruz yemiyoruz resmen tüketiyoruz, ihtiyaç çünkü. Hiç mi Afrikadaki yoksulluğu anlatan belgesellerde protein eksikliğinden karnı şişmiş çocuk fotoğrafına rastlamadınız? Bu kesilen kurbanların bir kısmı o insanlara ulaşıyor işte. İnanmak isterseniz internet elinizin altında açıp birkaç video izlemeniz yeterli. ''Her ibadette olduğu gibi bunda da sayısız hikmetler, faydalar var; hiç bir faydası olmasaydı bile sadece toplumsal barışı, birlik ve beraberliği sağlamaya yönelik olması bile yeterdi..'' Sizin bu düşünceniz sokakta o kadar aç insan varken evde kedi köpek besleyenlerin topa tutulmasıyla tamamen aynı doğrultuda. Bu zihniyetin maksadı üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. yani sizin gibi düşünenlerin derdi aslında ''kurban bayramı..'' bu bayramın tam da kendisine, ruhuna, amacına karşı çıkma.. insanlar sadece inancının gereğini yerine getirmeye çalışıyor, biraz saygı... Kurban nasıl kesilir, koşulları nedir, öğrenip ondan sonra eleştirmeye niyetlenseniz zaten söyleyecek tek söz bulamazsınız, tabi inanan birinin bakış açısıyla. aksi takdirde zaten herhangi bir ibadete ve inanca saygı veya anlayış beklemek yersiz bir çaba olurdu... Bu yüzden ne deseniz de bu konuya tek bir cevap daha vermiycem ki yine söylüyorum zaten yeri burası değil. Mümkünse konu komple silinirse daha memnun olurum hatta. derdim mesaj vermek değil, dini inanç tartışmaya açık bir konu değil çünkü bazı kurallar vardır inanır ya da inanmazsınız hepsi bu..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-10-13, 10:52   #3
 
Papi-pufy98 üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Eki 2013
Mesajlar: 89
Papi-pufy98 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: "Kurban" Yakınlaşmak Demektir, Öldürmek Değil

Gerçekten çok yazık . Hem bu konuyu açıyor hem de gitmiş " kediler insanlarla yaşayamıyor" deyip cins kedisini sokağa atıyor. Gerçekten yazık yazık !
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-10-13, 16:55   #4
 
Sans Valeur üyesinin avatarı
 
Bursa
Üyelik Tarihi: Tem 2012
Mesajlar: 355
Sans Valeur Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: "Kurban" Yakınlaşmak Demektir, Öldürmek Değil

treacle, tek kelimeyle HELAL. bu kadar güzel anlatılırdı. bende bu konuyu gördüm. sert yorumlar yapıp onun seviyesine inmektense hiç konuşmayayım dedim. zaten dediğiniz gibi kendini hayvansever göstermeye çalışan bir üye. konu silinmesin derim, yazınızı karşıt fikirlerde olanlarda okur ve yanlışını anlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-10-13, 20:08   #5
 
Sans Valeur üyesinin avatarı
 
Bursa
Üyelik Tarihi: Tem 2012
Mesajlar: 355
Sans Valeur Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: "Kurban" Yakınlaşmak Demektir, Öldürmek Değil

onların hayvan savunuşu fasa fiso. belirtmişsiniz zaten, o kadar hayvan uygunsuz yollarla kesilirken inanca göre ve hayvanın eziyet edilmeden kesilmesi bu insanları rahatsız ediyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-10-13, 21:44   #6
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Nis 2013
Mesajlar: 44
firari Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: "Kurban" Yakınlaşmak Demektir, Öldürmek Değil

treacle HELAL OLSUN BİNKERE hayvan severlik adına bu tip şeylerle çok karşılaşıyoruz birde işin gülünç yanı var. hani çok hayvan seviyorlar bun kişiler. ozaman kedisine köpeğine kuru mamada yedirmesin bir çok mamanın içeriği genelde tahıl içerikli ama dış kabını okuyunca kuzu etli tavuk etli dana etli yedirmesinler. gitsinler. mama firmalarına karşı çıksınlar. siz neden bu mamalara hayvansal ürün kullanıyorsunuz saçma saçma şeyler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-10-13, 18:49   #7
 
len_74 üyesinin avatarı
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Eyl 2013
Yaş: 18
Mesajlar: 195
len_74 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: "Kurban" Yakınlaşmak Demektir, Öldürmek Değil

Yani bu konuda insanlar sizin gibi düşünmüyor siz din anlayışınız farklı bizim din anlayışımız farklı şimdi sizin hayvan severliğnize asla karşı çıkmıyorum ama insanların Allah'ın rızasını almak için kesiyor bana kızabilirsiniz ama söylemek zorundayım siz hiç dana eti ve kuzu eti vb etler yemiyor musunuz!! Bide Bunu Düşünün insanın ete de ihtiyacı var Rabbimiz bunun için bizlere paylaşmak ve kardeşlik için her sene bu günlerde paylaşmayı emir etmiştir et alamayanlar yiyemeyenler için bu bayramı vermiş. Size Şiddetle şunu söylüyorum insanların dini inançlarını siz karışamazsınız Allah'ımızın bize gönderdiği son kutsal kitapta yani Kurdanda Şöyle Belirtilmiştir Ateşin yiyeceği bir kurban getirmedikçe hiç bir peygambere iman etmeyeceğimize dair Allah bize ahidde bulundu." diyenlere de ki: "Benden önce size bazı peygamberler açık belgelerle ve sizin dediğiniz şeyle geldi. Eğer doğru insanlarsanız, ya onları niçin öldürdünüz?"
Sonundaki cümleyle dikkatinizi çekerim sizin sorduğunuz sorunun aynısı, eğer Kurban kesmek kötü bir şey ise Allah bize bunu emir etmezdi!!!!!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-11-13, 21:17   #8
 
mihaow üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Kas 2013
Mesajlar: 51
mihaow Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: "Kurban" Yakınlaşmak Demektir, Öldürmek Değil

size verebileceğim 4 cavap var:
1-ne çektiniz be üyeler! ne çektiniz armineden!
2-BURASI BİR İLAHİYET FORUMU DEĞİL!
3-lütfen karşı çıkıcaksanız işinizi mesaj yoluyla hallediniz
4-bunun gibi saçma konular açmayınız belki benn kurban kesmayi savunmuyorum ki siz savunuyorsunuz ama hiç kimse savunmak zorunda değil!

Bu konu en son " 28-11-13 " tarihinde saat 21:53 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-11-13, 21:57   #9
 
mihaow üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Kas 2013
Mesajlar: 51
mihaow Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: "Kurban" Yakınlaşmak Demektir, Öldürmek Değil

firari tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
treacle HELAL OLSUN BİNKERE hayvan severlik adına bu tip şeylerle çok karşılaşıyoruz birde işin gülünç yanı var. hani çok hayvan seviyorlar bun kişiler. ozaman kedisine köpeğine kuru mamada yedirmesin bir çok mamanın içeriği genelde tahıl içerikli ama dış kabını okuyunca kuzu etli tavuk etli dana etli yedirmesinler. gitsinler. mama firmalarına karşı çıksınlar. siz neden bu mamalara hayvansal ürün kullanıyorsunuz saçma saçma şeyler
insan otçuldur ama hayvanlar ise hem etçil hem otçuldur...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-12-13, 22:15   #10
 
Üyelik Tarihi: Mayıs 2013
Mesajlar: 157
sürmeli Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: "Kurban" Yakınlaşmak Demektir, Öldürmek Değil

insan otçul olsaydı köpek dişleri olmazdı sağdece otla beslenen canlılarda köpek dişi olmaz köpek dişi olan her hayvan etle beslenir. köpek dişi olmayanlar sağdece ot yer hayvanlar tat alma duygusu insanlardan azdır.insanın tat alma duyusu fazla geliştiği içinde çok şeyde seçici dayranmamızza yol açar. yani insan tercihen ister otla isterse hep etle beslenip hayatını sürdüre bilir. diyorum ama bizim kedi köpeklerimiz mısır buday piriç unu ve sakatatlarla yapılmış aroması güzel bir mama denilen kuru bir maddeyle besleniyor.bu sakatatlar günde kesilen onbinlerce tavuk kafası ve ayakları ve yine hergün mezbağlarda kesilen büyük ve küçük baş denilen kesilen hayvanların iç organları toynakları belkide derisi yapılan mamalar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-12-13, 22:18   #11
 
Üyelik Tarihi: Mayıs 2013
Mesajlar: 157
sürmeli Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: "Kurban" Yakınlaşmak Demektir, Öldürmek Değil

sonuç Allah için kesilen bir kurban kurbanı AlLAH Emretti biz kestik neden kurban kestik kurban kesmeseydik inanca göre babalar kız çocuklarını öldürecekti kurban olmasaydı bilinki bu devirdede babalar kız çocuklarının katili olurdu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-12-13, 23:10   #12
 
çakıl38 üyesinin avatarı
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Mayıs 2013
Mesajlar: 902
çakıl38 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: "Kurban" Yakınlaşmak Demektir, Öldürmek Değil

ınsanlar otcul degıldır vallah ınsanları hem etcıl hem otcul olmak uzre yaratmıstır madem otcul suna ne dıyeceksınız mınıcık cocuklrın ellıne et verildıgınde yıyıpte ornegın bır brokolıyıyı yememelerı nı neyle acıklarsınız neyse sonuc olarak ınsanlar hem tcul hem etcıldır ve evet bu armıneden ne cektık yaaa
(yanlıs anlamayın kavga amacıyla yazılmamıstır )

Bu konu en son " 06-12-13 " tarihinde saat 23:14 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-12-13, 15:20   #13
 
mihaow üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Kas 2013
Mesajlar: 51
mihaow Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: "Kurban" Yakınlaşmak Demektir, Öldürmek Değil

sürmeli tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
insan otçul olsaydı köpek dişleri olmazdı sağdece otla beslenen canlılarda köpek dişi olmaz köpek dişi olan her hayvan etle beslenir. köpek dişi olmayanlar sağdece ot yer hayvanlar tat alma duygusu insanlardan azdır.insanın tat alma duyusu fazla geliştiği içinde çok şeyde seçici dayranmamızza yol açar. yani insan tercihen ister otla isterse hep etle beslenip hayatını sürdüre bilir. diyorum ama bizim kedi köpeklerimiz mısır buday piriç unu ve sakatatlarla yapılmış aroması güzel bir mama denilen kuru bir maddeyle besleniyor.bu sakatatlar günde kesilen onbinlerce tavuk kafası ve ayakları ve yine hergün mezbağlarda kesilen büyük ve küçük baş denilen kesilen hayvanların iç organları toynakları belkide derisi yapılan mamalar
peki insan etçilse ve yırtıcıysa neden karanlıkta gözleri parlamıyor diğer etçiller gibi? yadan neden diğer etçiller gibi atik değil ve hızlı koşmaz?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-12-13, 18:00   #14
 
çakıl38 üyesinin avatarı
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Mayıs 2013
Mesajlar: 902
çakıl38 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: "Kurban" Yakınlaşmak Demektir, Öldürmek Değil

Yanlis anlamayin insan etcildir demiyoruz insan hem etcil hem otculdurve etcil olan her hayvan hizli kosar diyebirsey yoktur ki insanlar bazi etcillere gore daha hizlidir

Bu konu en son " 08-12-13 " tarihinde saat 18:03 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-12-13, 19:14   #15
 
Üyelik Tarihi: Mayıs 2013
Mesajlar: 157
sürmeli Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: "Kurban" Yakınlaşmak Demektir, Öldürmek Değil

ot yiyen hayvanlarında gözleri parlar. karanlıkta sağdece kedilerin gözleri aşırı parlar. et yemek yırtıcı olmak demek deil ona kalırsa köpeklerde et yiyor ama kedi gibi avlanmıyorlar. yani bir insanla mükasiye edilmez insan yabani bir canlı olsaydı aklı fikri düşüncesi medeniyeti olmasaydı herşeyi yiyen bir varlık olurdu zaten kültürlere göre insanlar her çeşit etide yemekte yani bizim tiksindiğimiz canlılarıda yiyen insanlar var. sonuçta et ot sağdece bu inek koyun kesmekle olmuyor. bizim kültürümüz bunu kaldırıyor. tercihen yemiyende yiyende oluyor. ya çinli olsaydık yada hintli insan olarak bunlarıda düşünmek lazım kültür meselesi
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gizli yönleri ile enbüyük Türk Atatürk meneldur Paylaşım - Sohbet 6 24-07-14 08:33
EĞER' değil, 'ÇÜNKÜ' değil, 'RAĞMEN' sevin.. Mihav Paylaşım - Sohbet 7 07-12-08 04:19Saat 15:47.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203