Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Serbest Kürsü > Güncel

Cevap Yaz
Eski 22-11-08, 15:11   #1

3 hav 1 miyav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 4
Exclamation öldürücü pire damlaları(dikkat!!)

--------------------------------------------------------------------------------

Kedilerime ilk sene geleneksel olarak pire damlası kullandım. Sonra bu böyle tek tek olmayacak sprey şişesini alayım dedim. İlk yaptığım gün beni çok kötü etkiledi, nefes borum yandı. Beni böyle etkiliyorsa acaba kedilerime ne yapıyordur dedim. Aslında ufacık pire ve keneleri öldürmek için köpek ve kedilerimize dünya kadar zehir pompalıyoruz.

Kedi ve köpek parazit mücadelesinde kullanılan kimyasalların etkileri için ilk olarak ürünün üzerinde yazanları okuyun.

Etikette eğer*;
-Tehlike-zehir (Danger-poison) yazıyorsa, bir pinçik ölümcül demektir.
-Uyarı (warning) işareti varsa, bir çay kaşığı ölümcüldür.
-Dikkat (Caution) işareti varsa, iki çay kaşığı ile iki bardak arası ölümcüldür.
-Hiç ihtar yoksa, zehirsiz kabul ediliyordur.

Şampuan, pire tozu ve pire damlalarında zehirlidir, deri ile temastan kaçının diyorsa o zaman nasıl hayvanlarımız için güvenli olabilir? Sonuçta deri deridir. Hayvanlar ve veteriner hekimler pire damlası uygulamalarından ve çoğu zaman inert (etkisiz) sayılan maddelerden zehirlenmeler yaşamaktadırlar. Hayvanlar yalayarak, biz de onları tararken ve severken dokunarak bu zehirleri deri yoluyla alabiliriz. Bazı kimyasal pire tasmaları ve tozları o kadar kolay yayılır ki, ciddi deri rahatsızlıklarına ve kalıcı tüy dökülmelerine sebep olabilir.

Onlarca kullanılan pire zehirlerinin net etkisi pireleri kuvvetlendirmek, bizi zayıflatmak olmuştur. Pireler çabuk üredikleri için zehirlere karşı kolay direnç elde ederler. Bu özellikle California ve Florida gibi yıl boyu sıcak kalan bölgelerde ciddi bir sorunmuş.

Bizler ise yüksek dozda aşı, antibiyotik, kortizonlu ilaçlar kullanarak hayvanlarımızın bağışıklıklarını inanılmaz derecede bozuyor, onları alerjik bünyeli yapıyor ve pire saldırılarına karşı cazip hale getiriyoruz.

Doğal ve kimyasal zehirlerin etkisi hayvanlarda hemen çıktığı gibi aylar sonra bile çıkabiliyor. Pire ilaçlarında bulunan organofosfatların maruz kalındıktan 8-14 gün sonra insanlarda sinir hücrelerinde tahribata, yanmaya, kaşıntıya, bacaklarda ve kollarda halsizliğe yol açtığı gözlemlenmiş. Henüz bu ertelenmiş reaksiyonlar tam anlaşılabilmiş değil. Bu yüzden pire damlası sonucunda hastanelere kaldırılan kedi ve köpek vakalar gün geçtikçe artıyor.

Pirelere karşı kullanılan ürünlerdeki diğer tehlikeli kimyasal zehirler arasında sodyum arsenat, borik asit, benzetonyum klorit, naftalin, anason yağı, xylene, sodyum creslate var. Bunlara nispeten daha az zehirli olanlar ise benzen heksaklorit, kloranil, DDD, dimethyl phthalate, depentene ve mentoller.

Kullanılan pire damlalarının etkileri

Fibronil (Frontline) 8211; Yeni nörotoksinler, direk pirelerin sinir sistemlerini tahrip ederek etkisini gösteriyor. Pek çok zehirli etkisi var. Hayvanlarda kansere, tiroid hormonu seviyelerinde düzensizlik, kaslarda kasılma, deride ciddi rahatsızlıklara, deri döküntülerine, nefes darlığına, ciğerlerde büyümeye, düşüğe yol açıyor.

Fibronil gibi methoprene, torenone, doğal pyrethin, permethrin, benzil benzoat içeren diğer damlalar da benzer yan etkiler gösteriyorlar.

Bu kimyasalların etkileri bir kere bile hayvanınıza yapıldığında sonraki jenerasyonlarda bile gözlemlenebiliyor. Seneler boyunca pire damlası yapılan hayvanların derilerinde atılamayan o kadar zehir birikiyor ki, bazı vakalarda artık yapılmasa bile zaten pire ve kene gelmiyor. Peki o zaman ne yapacağız? Sadece su ve sabunla ölebilen pirelere karşı bu kadar tehlikeli bir mücadele yerine doğal yöntemleri tercih edebiliriz.

Dr. Richard H. Pitcairn
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-11-08, 17:05   #2

3 hav 1 miyav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 4
Varsayılan Cvp: öldürücü pire damlaları(dikkat!!)

ben de bizimkilere damla kullanıyordum ama bu yazıdan sonra damla mı ? asla!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-10, 00:06   #3

handeseker Çevrimdışı

dış parazitlere karşı bu yazdıklarınıza karşılık ne yapabiliriz?? ya da ne kullanabiliriz? bu konuda da bilgi verebilir misiniz? teşekkürler..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-10, 03:09   #4

perevod_chick üyesinin avatarı

perevod_chick Çevrimdışı

Kediler için doğal pire uzaklaştırıcılar: Basit bir pire solüsyonu hazırlamak için bir bütün limonu kabuğuyla birlikte ince ince dilimleyin. Üzerine yarım litre su koyarak kaynama noktasına getirin. Bir gece dinlendirin. Ertesi sabah karışımı nazikçe kedinin tüylerine ve derisine sürün. Tüyleri nemlensin ama iliğine kadar ıslatmayın. Bunu ayda bir tekrarlayın. Bu doğal bir pire uzaklaştırıcıdır. (Bu solüsyon bazı doğal kedi bakım kitaplarında yer alıyor. Normalde kediler limonda bulunan d-limonine karşı halsizlik, kasılmalar gösterebilir. Kedinizi önerilen uygulamadan sonra gözlem altında tutun. Ancak bu kimyasal içerikli pire damlalarının yanında az bile kalır.)

Banyo yaptırmak: Kedilerinizi yılda bir iki kez yıkamak normaldir. Kendilerini çok iyi temiz tutarlar. Ciddi pire istilası durumunda ya da deri problemlerinde ayda bir yıkamak yeterlidir. Kullandığımız şampuan veya sabunda yumuşatıcı, sülfür, kepek önleyici veya kimyasal maddeler olmamasına dikkat edin. Doğal sabun ve su pireleri öldürürken neden kimyasallara başvuracaksınız ki?

Köpekler için bölümünde yazdığım biberiye solüsyonunu kediler için de son durulama suyu yerine kullanabilirsiniz. Kediler için miktarı daha az hazırlayabilirsiniz. 1 çay kaşığı kuru biberiyeyi yarım litre su katarak kaynama noktasına getirin. Süzüp vücut sıcaklığına gelince son durulama suyu olarak kullanın. Kedinizi havlu ile kabaca kurulayın, kalorifer yanında sıcak bir yerde kendi haline bırakın.

İçsel pire uzaklaştırıcılar: Kedilerinizin öğünlerine bir parça brewers yeast ekleyerek pireleri uzak tutabilirsiniz.

Evinizde: Kedilerin yataklarını da haftada bir yıkayın, halıları buharla temizleyin. Sık sık elektrik süpürgesi kullanmak şarttır. Süpürge pirelerle savaşmada bundan sonra en yakın dostunuz olacak. Pireleri uzak tutmak için kedinizin yatağı altına kurumuş veya toz olarak biberiye yaprağı ya da ökaliptus yaprağı serpin.

Pire tozu: Köpeklerde bahsettiğim diatomik toprak kedilerde de güvenle kullanılabilir. Halı ve yataklar üzerine serpebilirsiniz. Kullanım detayları için "Köpek parazitlerine karşı ucuz, kolay ve doğal yöntemler" blogumu okuyun.

Pire tasması: Bitkisel özlü pire tasması kullanın. (Kediler naneli, ökaliptüs içeren tasmaları pek sevmiyorlar, benimkiler de birkaç gün boyunca kokulara alışamadıklarından kavga etmişlerdi. Ancak 3 ay sorunsuz geçti. Sonra tekrar aynı tasmadan bulamadım. Artık doğal pire tozu kullanıyorum.) Pyrethin ve diğer zehirleri içeren pire tozlarından, pire damlalarından ve pire tasmalarından uzak durun.

Kaynak: Frances Gavin - Canine Natural Cures
Dr. Richard H. Pitcairn 8211; Complete Guide to Natural Health for Dogs and Cats
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-06-11, 19:27   #5

xpaşax üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
xpaşax Çevrimdışı

benim kedimde de pireler çoğaldı damla kullanmak istemiyoruz pire tozları tasma sprey vs. işe yaramadı ne yapmalıyım bir fikri ve deneyimi olan varsa yardımcı olabilirmi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-06-11, 05:19   #6

purpledolphin Çevrimdışı

Merhaba..
Kesinlikle bu pire/kene damlalarinin zehir sactigi dogru!
Bende bu bilgiyi yillarca deneyimli(hayvanlar konusunda)bir arkadastan edinmistim.
Hayvan sagligi konusunda son derece bilgili olan,amerika da yasayan bir arkadasimdi kendisi.

Bana bircok bilgiler vermisti.Ne yazikki o bilgileri cok gec edindim!
Kopegimi pankreas kanserinden kaybettim..
Kimbilir kopegim hangi zehirlerin birikimi ile oldu..

Ayrica o arkadasimdan daha bircok cok yararli bilgi edindim fakat ne yazikki kopegimi kaybettikten sonra edindim o bilgileri.
Ve sizede hemen aktarayim. Dedigim gibi pire/kene damlalari/tozlari,kisaca hertur pireye keneye karsi etkili olan kimyasal ilac cok zararliymis.
Ayrica ic parazite karsi etkili olan haplar,hayvana 6 ayda bir verilmeliymis(drontal plus hapı 3 ayda bir degil 6 ayda bir verilmeli demisti cunku cok etkili bir hapmis.6ay haydi haydi yetiyormus etkinligi..3 ayda bir verildiginde ne oluyor,hayvanlara zehir yuklenmis olunuyor..veterinerlere gore 3 ayda bir vermek gerek ama hayvanlara zehir yukluyorlar iste..ustune birde pire/kene ilaclari..o hayvanda saglik mi kalir..
Ayrica size cok onemli bir baska bilgi daha : yapilmasi gerekli olan sadece iki asi var : bunlardan biri genclik asisi,digeri ise parvo asisi.
birde GEREKİYORSA adenovirus-2 asisi yapilmaliymis.Bunlarin disindaki BUTUN ASİLAR,KOPEGİMİZE SADECE ZEHİR SACİYORMUS..
su anki aklim olsaydi,kesinlikle kopegime sadece genclik ve parvo asisi yaptirirdim..
Kopegim yillardir zehirlenmis..Yillardir veterinere goturerek meger kendi ellerimle zehirlemisim onu..Oysa patisine bir cam parcasi batsa,omrumden omur giderdi..Nereden bilebilirdim kendi ellerimle onu farkinda olmadan zehirledigimi...
Bu arada bahsettigim amerikada yasayan hayvan sagligi konusunda son derece bilgili ve durmadan arastirma yapan arkadasimin bana verdigi bilgileri iceren bana attigi maili en iyisi buraya direk kopyalayayim size : (bu arada verdigi bu bilgiler,kopekler icin gecerli.Kediler icin degil.Fakat eminim kedilere de gereginden fazla asilar yapiliyordur.O nedenle bence amerika'daki holistic veterinerleri internetten arastirin,bilgi edinin.Amerika'daki holistic veterinerler kediler icin hangi asilari oneriyor..Bunlari arastirin bence ve gereksiz olan asilari kedinize yaptirma hatasinda bulunmayin cunku her yapilan gereksiz asi,yeni bir ZEHİR YUKLEMESİ DEMEK...)

Aşılar, kesinlikle hepsi birarada yaptirilmamali .

Amerika'da veterinerlik fakultesine girmek ve bitirmek,buradakine gore cok daha zor, ve veterinerlerin bilgisi,Turkiye'dekilere gore cok daha fazla..

Amerika'daki veterinerlerin hepsi ayni fakulteden mezun oluyorlar..Yani en basta,hepsi de ayni egitimden geciyorlar..Fakat Amerika'nın bizden bu konudaki farki, bazi veterinerler mezun olduktan sonra holistic (dogal yollardan) tedaviye yoneliyorlar..Yani dogal yollardan tedaviye yonelen veterinerlerde en az digerleri kadar bilgili..Fakat tedavi yontemleri farkli...
Amerika'daki asi protokolu,Turkiye'dekinden farkli..

Amerika'da holistik(her acidan dogal) veterinerler arasinda gerekli gorulen asilar su sekilde:

Distemper (genclik): 1 yasina kadar set olarak yapilmali, daha sonra her sene tekrari gereksiz, omur boyu (4-10 sene) korudugu biliniyor. . Yetiskin hayvanlarda rastlanmiyor, sadece cok genc ve cok yaslilarda. Titer testi ile asinin gecerli olup olmadigi anlasilabiliyor.

Parvo: 1 yasina kadar set olarak yapilmali, daha sonra her sene tekrari gereksiz, omur boyu (en az 4 sene) korudugu biliniyor. Yetiskin hayvanlarda rastlanmiyor, sadece cok genc ve cok yaslilarda. Titer testi ile asinin gecerli olup olmadigi anlasilabiliyor.

Bordotella (kennel cough): Sadece barinak gibi pek cok kopegin birarada oldugu yerlerde, surekli degisik kopeklerle temas halinde olundugu durumlarda veya kopek ciftliklerinde oneriliyor.

Adenovirus: Sadece barinak gibi pek cok kopegin birarada oldugu yerlerde, veya kopek ciftliklerinde oneriliyor. Sadece CAV-2 asilari kullanilmali, CAV-1 asilarinin bobrek hasarina yolactigi biliniyor.

Kuduz: Yukardaki gibi, sadece topluca hayvan barindirilan yerlerde risk var, ama yasalar geregi de yapilmasi gerekiyor. 3 senelik oldurulmus virus asilari tercih edilmeli, her sene tekrarlananlar (ve canli virusten yapilanlar) degil.

Benim kopegime 4 senedir parvo ve genclik gerekmedi, cunku titer testinde hala bu iki asinin koruyucu olduklari ortaya cikti. her sene veteriner titer testi yapiyor.

Onerilmeyen asilar (koruma yetersizliginden ve yan etkilerinden dolayi):
Leptospirosis
Coronavirus
Lyme

evde yasayan bir kopek icin bir tek PArvo ve Genclik yeterli. Kuduz asisi ise,bir hayvana en cok zarar veren asilardan birtanesi...

Kuduz asisini yaptirman gerekmez, bunun nedeni ise su :

Diyelim köpek gezdirilirken kuduz kopekle temas etti,bu durumda hic bir sey olmaz.
Bir kere kuduz kopek diye birseye ben asla inanmiyorum.
Turkiye'de kuduz yok, yanlis zamanda yanlis sekilde tekrarlanan ya da gereksiz yapilan asilardan kuduran hayvanlar var...
Ikincisi kuduz temasla gecmez, mutlaka acik yaraya, kuduz virusunun girmesi ile gecer, yani muhakkakki bir isirilma olmasi lazim. Isirilma oldugunda dahi, isiran hayvan 10 gun icinde olmez ise, asi yapilmaz, olurse yapilir..
Kuduz asisi, yasalar geregi gerekli.(amerika'daki yasalar geregi gerekli) burda yasalar geregi yaptirmak zorundasin, ama Turkiye'de oyle birsey yok..
bence veteriner "kuduz asisi yapilmistir" diye bir belge versin, belediye falan sorar ise faydasi olur .

Diger asilarin ise her sene tekrarlanmasi gereksiz, cogu durumda ömür boyu bagisiklik kazandiriyor cunku. her sene tekrarlanan asilar, alerjik reaksiyonlar, kronik hastaliklar ve ölüme kadar varan yan etkilere sebep olabiliyor.

GEnclik ve parvo asisini ayri ayri yaptirabilirsen, arada 15 gun olacak sekilde, cok iyi olur.
Ama ayrı ayrı bulamassan "dp" denilen,yani gençli ve parvoyu içeren 2li aşıdan yaptırırsın..
Karma asi olacaksa da en az kombine olanini tercih et, 5i birarada olan degil, 3u birarada olan olsun mesela.

Cunku sadece parvo ve genclik asisina ihtiyaci var, diger asilara degil..

Kuduz yapilacaksa(ama bence yapilmamali,cunku yapilmasina gerek yok ve dedigim gibi en zararli asi) ne olursa olsun kesinlikle hepsinden 20 gun sonra yapilmali.

KEsinlikle veterinerin kuduz ve karma asiyi ayni anda yapmasina izin verme!
Kesinlikle parazit ilaci ve asilar ayni anda verilmemeli!

parazit ilaci, diskida parazit varsa verilmeli sadece.
Drontal plus adlı ic parazit hapı,6 ayda bir verilmeli,cünkü cok güçlü bir hap,3 ayda bir verilmesi,hayvan için zararlı.6 ay zaten hayvanı koruyor çok güçlü olduğu için..Ayrıca hayvan ic parazitlerinden arındırılmadan,aşı yapılmamalı,çünkü o zaman aşı tutmaz.
Ve iç parazit hapı verildikten en az 15 gün sonra ilk aşısı yapılmalı..Daha erken degil..
Bu arada enseye yapilan(damlatilan) ve dis parazitlere(pire,kene gibi) karsi olan damlalar tek kelime ile zehir...

Bu ense damlalarindan uzak dur ozellikle...
Pire ve keneye karsi tum veterinerler bunlardan satiyor ama zehir oldugunu kimse bilmiyor ya da biliyorlarsa bile ne yazikki soylemiyorlar (para hirslarindan dolayi soylemezler bilseler bile..ense damlalari ve her yil yaptiklari ve aslinda yapmalarinin zararli olacagi asilar da olmasa nereden para kazanacagiz diye dusunuyorlar cogu veteriner ne yazikki...ve boyle dusundukleri icinde,sirf para kazanma derdinde olduklarindan, hayvanlara zarari dokunacak seyleri ne yazikki bile bile yapiyor bircogu(ama tabi bunlarin yanisira bilgi yetersizliginden yapanlari da vardir..)

Pireye ve keneye karsi dogal olan bir yontemi oneririm : bir limonu ikiye kes, gece kaynat guzelce suda , sabaha kadar kapagini kapat, sogusun, O suyu fisfisla sik uzerine, keneye pireye birebirdir..Fakat limon suyu taze olsun,1 hafta bekleyen bir limon suyundan hayır bekleme..Hemen yap ve hemen sık sıkacaksan..

Veterinerlerin hepsi ayri sey diyor.
Bunun disinda degerlendirilmesi gereken bir diger onemli nokta da risk faktoru. Kopek sik sik diger kopeklerle temasta olacak mi? barinak hayvanlari gibi mesela. barinaktaki kopekler icin onerilen asi protokolu, sahipli hayvanlarinkine gore farkli. cok fazla hayvan beslenen evlerde de farkli olabiliyor.

Simdi Amerikada her yerde ayni sey uygulanmiyor, yani burda da farkli uygulamalar var. Benim bu bahsettigim protokol, daha cok holistik(dogal tedavi yapan) veterinerler tarafindan uygulaniyor. Benim burdaki veterinerim sadece parvo ve genclik asilarini kullaniyor. Bazi digerleri buna Adenovirus de ekliyorlar.

Vaccinating Your Own Dog: What You Should Know | petMD

Yukardaki linke gore Genel olarak "Core vaccines" dedikleri ana asilar sunlar:
Kuduz
Genclik
Parvo
Adenovirus-2 (hepatitis) - ama bu Turkiyede risk faktoru varsa yapilmali

Ana asilarin disindaki asilar sunlar (Non-core):
Bordotella
Parainfluenza
Lyme
LEpto

Onerilmeyen asilar da sunlar:
Adenovirus-1
Coronavirus
Giardia
Distemper-MEasles

Genelde protokol su sekilde:
VACCINOSIS
http://www.aahanet.org/PublicDocumen...s06Revised.pdf

Ilk asilama:

- Genclik, Parvo ve gerekiyorsa Adenovirus-2 (ama dikkat, 1 numarali oplan degil) 2 ayliktan itibaren baslaniyor ve 4 aylik olana kadar 3 kere tekrarlaniyor. 2 aydan once asilamak sakincali.Aşılar en az 21 gün ara ile tekrarlanmalı.21 gün/1 ay sıklık ile tekrarlanması öneriliyor..

- Kuduz, en erken 4 aylikken yapiliyor, ne kadar gec olursa o kadar iyi. en son oldugu asidan 1 ay sonra yapmakta fayda var.

Ilk sene tekrarlari (genellikle 1 yas 4 aylik olduktan sonra):

- Genclik, parvo, kuduz, birer ay arayla (olabiliyorsa)

2. sene ve daha sonralari asilarin tekrarlari gerekmiyor (1 senelik kuduz disinda, ama o da sadece kuduz olan bolgelerde). Kuduz bana kalirsa yok gibi, barinakta yasamayan hicbir hayvan risk altinda degil..

EGer risk altinda ise Bordotella (kennel cough, barinak oksurugu), 6 ayda bir tekrarlaniyor. Diger hicbir asi onerilmiyor.. Bana kalirsa buna da gerek yok, cunku tedavisi mumkun ve zor degil.. oldurucu bir hastalik degil.

Ancak veterinerin hangi asiyi bulundurdugu onemli, "Modified Live Virus (MVL)" dedikleri modifiye edilmis canli virus mu, yoksa oldurulmus virus mu..

Bu konu en son " 09-06-11 " tarihinde saat 05:34 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir.... Sebep: eksik bilgi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-06-11, 06:04   #7

purpledolphin Çevrimdışı

Yukarıda verdigim tüm bilgiler, amerikadaki holistic veterinerlerin verdigi bilgilerdir.
Yani bu bilgilerin kaynagi,amerikadaki arkadasim degil,amerikadaki holistic veterinerler.
Arkadasim yalnizca bana o bilgileri aktarmakta araci oldu.

Kisaca,tüm verdigim bilgilerin kaynagi guvenilir bir kaynak.
Akilli ve sorgulayici,arastirmayi seven insanlar,zaten bu bilgilerin guvenilir oldugunu kendi arastirmalari sonucunda anlayacaklar..
Kendiniz arastirin ve gorun diyorum..(bu bilgilerin aleyhinde seyler yazan pek cok kisi cikacaktir buyuk ihtimal.Ama bilgilerin kaynagi belli.Arastirma yapan,dusunen,sorgulayan her insan,hangi bilgi dogrudur,hangisi degildir,cok iyi ayirt edebilir..kim cikarlari dogrultusunda konusuyor,kim konusmuyor,cok iyi ayirt edebilir..her kisinin dedigine inanmaz(ozelliklede paragöz olan kişilerin),kendisi uzun arastirmalar yapar ve dogruyu yanlisi boylelikle ayirt edebilir..)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-06-11, 21:47   #8

xpaşax üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
xpaşax Çevrimdışı

purpledolphin tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yukarıda verdigim tüm bilgiler, amerikadaki holistic veterinerlerin verdigi bilgilerdir.
Yani bu bilgilerin kaynagi,amerikadaki arkadasim degil,amerikadaki holistic veterinerler.
Arkadasim yalnizca bana o bilgileri aktarmakta araci oldu.

Kisaca,tüm verdigim bilgilerin kaynagi guvenilir bir kaynak.
Akilli ve sorgulayici,arastirmayi seven insanlar,zaten bu bilgilerin guvenilir oldugunu kendi arastirmalari sonucunda anlayacaklar..
Kendiniz arastirin ve gorun diyorum..(bu bilgilerin aleyhinde seyler yazan pek cok kisi cikacaktir buyuk ihtimal.Ama bilgilerin kaynagi belli.Arastirma yapan,dusunen,sorgulayan her insan,hangi bilgi dogrudur,hangisi degildir,cok iyi ayirt edebilir..kim cikarlari dogrultusunda konusuyor,kim konusmuyor,cok iyi ayirt edebilir..her kisinin dedigine inanmaz(ozelliklede paragöz olan kişilerin),kendisi uzun arastirmalar yapar ve dogruyu yanlisi boylelikle ayirt edebilir..)
teşekkürler limonlu uygulamayı kedim de deneyeceğim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-12-11, 01:36   #9

THETİS üyesinin avatarı

İzmir
THETİS Çevrimdışı

karma aşısı geldi mesela kedimin kafam iyice karıştı yaptırmasammı zehirmi şimdi bu gereksiz mi anlamadım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-12-11, 03:53   #10

Zifir üyesinin avatarı

Eskişehir
Zifir Çevrimdışı

özellikle pire damlaları konusunda hala veterinerlerin bu kadar ısrarcı olmaları ve deriye emilimin olmadığını söyleyip rahatlatmaya çalışmaları bana anlamsız geliyor. elime krem sürüyorum emiliyor, o şekilde fayda sağlıyor ne bileyim bu nasıl bir sıvı ki canlarımın derisi seçicekte emilmeyecek? bana mantıklı gelmiyor hiç ayrıca madem zararsız diyebiliyorlar niçin ozaman bize temas halinde hemen elinizi yıkayın aman dokunmayın diorlar bir süre için? Ki ne kadar dikkat etsemde damla kedimin ensesine de yapılmış olsa temas edemeyeceğinin garantisi olamaz bile bile bu zehri zerk etmem çocuğumun vucüduna bu kadar doğal yöntem varken.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-12, 11:57   #11

xpaşax üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
xpaşax Çevrimdışı

limonlu suyu yapıp deneyen oldumu merak ediyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-12, 16:00   #12

lindanihal üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
lindanihal Çevrimdışı

çok güzel bilgiler bunlar,teşekkürler : )ancak bişey aklıma takıldı.ben 45 günde bir tüyleri bana zarar vermesin diye kist aşısı yaptırıyorum.Bu limonlu karışımın buna bir etkisi olmayacak sanırım.Bunun hakkında da doğal kaynaklı bir bilginiz varsa bilmek isterim..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-07-14, 00:12   #13

gulzg Çevrimdışı

Arkadaslar bu limonu herkez soyluyo ama hic bir ise yaramiyor kafayi yicem bilen biri yardimci olabilirmi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-14, 11:31   #14

gecebekçisi Çevrimdışı

arkadaşlar ben bir gece yolda kedi bulmuştum daha 5-6 haftalık bişey bırakmak istemedim annesi de yoktu tuttum getirdim eve birlikte uyuduk falan ama sabah bu yatakta kaşındı bi baktım pire düştü yatağa zor tuttum ondan sonra kaptıgım gibi kedicigi veterinere götürdüm hemen bi ense damlası sürdü üç saat boyunca pireler ölüp düştü yere onları topladım hiç kalmadı valla kedicigimde rahatladı huzurlu huzurlu uyuyo
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-14, 13:30   #15

gülhanım Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 8

pire damlaları kedi ve köpeklerinizi sadece pireden kurtarmaz,bir çok parazite karşı koruyucudur.örneğin,bit,pire,kene,uyuz,kalp kurdu v.s .önceleri bende pire damlalarının zaararlı olduğunu düşünüyordum ama uygun dozda ,sürede ve doğru yere vet.hekim tarafından yapıldığında bir zararının olacağını düşünmüyorum.kar ,zarar hesabı yaptığınızda parazitin zararı daha fazla.sık sık yaptırmayı doğru bulmuyorum ama en azından 3 ayda bir yaptırılabilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları