Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Serbest Kürsü > Güncel

Cevap Yaz
Eski 15-09-08, 15:38   #31

mediha üyesinin avatarı

mediha Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Mustafa Kemal Atatürk'çüler...

ATATÜRK'TEN SON MEKTUP

Siz beni hâlâ anlayamadınız
Ve anlamayacaksınız çağlarca da...
Hep tutturmuş "Yıl 1919, Mayıs'ın 19'u" diyorsunuz
Ve eskimiş sözlerle beni övüyor, övüyorsunuz.
Mustafa Kemal'i anlamak bu değil
Mustafa Kemal ülküsü, sadece söz değil ..

Bırakın o altın yaprağı artık
Bırakın rahat etsin anılarda şehitler.
Siz bana, neler yaptınız ondan haber verin .
Hakkından gelebildiniz mi yokluğun, sefaletin ?
Mustafa Kemal'i anlamak yerinde saymak değil
Mustafa Kemal'in ülküsü, sadece söz değil ..

Bana, muştular getirin bir daha
Uygar uluslara eşit yeni buluşlardan .
Kuru söz değil, iş istiyorum sizden anladınız mı ?
Uzaya Türk adını Atatürk kapsülüyle yazdınız mı ?
Mustafa Kemal'i anlamak avunmak değil

Hâlâ, o, acıklı ağıtlar dudaklarınızda
Hâlâ oturmuş, 10 Kasımlarda bana ağlıyorsunuz .
Uyanın artık diyorum, uyanın, uyanın !
Uluslar, fethine çıkıyor, uzak dünyaların .
Mustafa Kemal'i anlamak göz boyamak değil

Beni seviyorsanız eğer ve anlıyorsanız
Laboratuvarlarda sabahlayın, kahvelerde değil .
Bilim ağartsın saçlarınızı, kitaplar .
Ancak, böyle aydınlanır o sonsuz karanlıklar.
Mustafa Kemal'i anlamak ağlamak değil

Demokrasiyi getirmiştim size, özgürlüğü
Görüyorum ki, hâlâ aynı yerdesiniz, hiç ilerlememiş
Birbirinize düşmüşsünüz, halka eğilmek dururken .
Hani köylerde ışık, hani bolluk, hani kaygısız gülen ?
Mustafa Kemal'i anlamak itişmek değil

Arayı kapatmanızı istiyorum uygar uluslarla
Bilime, sanata varılmaz rezil dalkavuklarla .
Bu vatan, bu canım vatan, sizden çalışmak ister
Paydos övünmeye, paydos avunmaya, yeter, yeter !
Mustafa Kemal'i anlamak aldatmak değil
Mustafa Kemal ülküsü, sadece söz değil ...

~ Halim YAĞCIOĞLU ~

ALINTIDIR.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-08, 15:40   #32

mediha üyesinin avatarı

mediha Çevrimdışı

benim de katkım olsun istedim birkaç bir şey paylaştım sizlerle ....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-08, 15:54   #33

mediha üyesinin avatarı

mediha Çevrimdışı

BAĞIMSIZLIK

Tam bağımsızlık denildiği zaman, elbette siyasi, malî, iktisadî, adlî, askerî, kültürel ve benzeri her hususta tam bağımsızlık ve tam serbestlik demektir. Bu saydıklarımın herhangi birinde bağımsızlıktan mahrumiyet, millet ve memleketin gerçek mânasiyle bütün bağımsızlığından mahrumiyeti demektir. Biz, bunu temin etmeden barış ve sükûna erişeceğimiz inancında değiliz.
1921
(Nutuk II, S. 624)

Bağımsızlık ve hürriyetlerini her ne bahasına ve her ne karşılığında olursa olsun zedeleme ve kayıtlamaya asla müsamaha etmemek; bağımsızlık ve hürriyetlerini bütün mânasiyle koruyabilmek ve bunun için gerekirse, son ferdinin, son damla kanını akıtarak, insanlık tarihini şanlı örnek ile süslemek; işte bağımsızlık ve hürriyetin hakiki mahiyetini, geniş mânasını, yüksek kıymetini, vicdanında kavramış milletler için temel ve ölmez prensip... Ancak bu prensip uğrunda her türlü fedakârlığı, her an yapmaya hazır milletlerdir ki, devamlı olarak insanlığın hürmet ve saygısına lâyık bir topluluk olarak düşünülebilirler.
1928
(Atatürk'ün S.D. II, S. 249)

Bağımsızlığı için ölümü göze alan millet, insanlık haysiyet ve şerefinin icabı olan bütün fedakârlığı yapmakla teselli bulur ve elbette esaret zincirini kendi eliyle boynuna geçiren miskin, haysiyetsiz bir millete nazaran dost ve düşman nazarındaki mevkii farklı olur.
1927
(Nutuk I, S. 13-14)

Esas Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu esas ancak tam bağımsızlığa sahip olmakla temin olunabilir. Ne kadar zengin ve refaha kavuşturulmuş olursa olsun bağımsızlıktan mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık olamaz.

Yabancı bir devletin himaye ve desteğini kabul etmek, insanlık özelliklerinden mahrumiyeti, beceriksizlik ve miskinliği itiraftan başka bir şey değildir. Gerçekten bu aşağı dereceye düşmemiş olanların isteyerek başlarına bir yabancı efendi getirmelerine asla ihtimal verilemez.

Halbuki Türk'ün haysiyet ve izzetinefis ve kabiliyeti çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir millet esir yaşamaktansa yok olsun daha iyidir.

Bundan ötürü, ya bağımsızlık, ya ölüm!...
1919
(Nutuk I, S. 13)

Arzumuz dışarıda bağımsızlık, içeride kayıtsız ve şartsız millî egemenliği korumadan ibarettir. Millî egemenliğimizin hattâ bir zerresini bozmak niyetinde bulunanların kafalarını parçalayacağınızdan eminim.
1923
(Atatürk'ün S. D. II, S. 71-72)

"Biz barış istiyoruz" dediğimiz zaman "tam bağımsızlık istiyoruz" dediğimizi herkesin bilmesi lâzımdır. Bunu istemeye hakkımız ve kudretimiz vardır. On sene, yirmi sene sonra aşağılaşarak ölmekten ise şimdiden şeref ve haysiyetle ölmeyi üstün tutmalıyız.
1923
(Atatürk'ün S. D. II, S. 89)

Ben yaşayabilmek için mutlaka müstakil bir milletin evlâdı kalmalıyım. Bu sebeple millî bağımsızlık bence bir hayat meselesidir. Millet ve memleketin menfaatleri icap ettiği takdirde, insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet gereği olan dostluk, siyaset münasebetlerini büyük bir hassasiyetle takdir ederim. Ancak benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin de bu arzusundan sarfınazar edinceye kadar amansız düşmanıyım.
(23.4.1921)

Biz Türkler bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve bağımsızlığa sembol olmuş bir milletiz.
(Nutuk)

Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, bağımsızlıktan mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye liyakat kazanamaz.
(Nutuk)

Türk Milleti yüzyıllardan beri hür ve müstakil yaşamış ve istiklâli yaşamak için şart saymış bir kavmin kahraman evlâtlarından ibarettir. Bu millet istiklâlsiz yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır.
(21 Haziran 1922)

Hürriyet ve istiklâl benim karakterimdir ben milletimin en büyük ve ecdadımın en kıymetli mirası olan istiklâl aşkı ile dolu bir adamım. Çocukluğumdan bugüne kadar ailevî hususî ve resmî hayatımın her safhasını yakından bilenlerce bu aşkım malûmdur. Bence bir millette şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın vücut beka bulabilmesi mutlaka o milletin hürriyet ve istiklâline sahip olmasıyla kaimdir. Ben şahsen bu saydığım vasıflara çok ehemmiyet veririm. Ve bu vasıfların kendimde mevcut olduğunu iddia edebilmek için milletimin de aynı vasıfları taşımasını esas şart bilirim. Ben yaşayabilmek için mutlaka müstakil bir milletin evlâdı kalmalıyım. Bu sebeple millî istiklâl bence bir hayat meselesidir.

İstiklâl ve hürriyet âşıkı milletler için, ıstırap anları, o ıstırabın âmilleri, ibret alıp tetikte durmak için daima hatırlanmalıdır. İstiklâl ve hürriyetlerini her ne pahasına ve her ne karşılığında olursa olsun ihlâl ve takyide asla müsamaha etmemek, istiklâl ve hürriyetlerini bütün mânasıyla masun bulundurmak ve bunun için, icap ederse, son ferdinin son damla kanını akıtarak insanlık tarihini şanlı bir misalle süslemek: İşte istiklâl ve hürriyetin hakikî mahiyetini, geniş mânasını, yüksek kıymetini vicdanında idrak etmiş milletler için esas ve hayati prensip.

Büyük ve hayalî şeyleri yapmadan yapmış gibi görünmek yüzünden bütün dünyanın düşmanlığını, garazını, kinini, bu memleketin ve milletin üzerine çektik. Biz panislâmizm yapmadık. Belki, "yapmıyoruz, yapacağız" dedik. Düşmanlar da "yaptırmamak için biran evvel öldürelim" dediler. Panturanizm yapmadık, "yaparız, yapıyoruz" dedik, "yapacağız" dedik ve yine "öldürelim" dediler. Bütün dâva bundan ibarettir.
(1921)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-09-08, 11:42   #34

koçero üyesinin avatarı

koçero Çevrimdışı

Atatürk'e Evet Ama Yaptıklarına Hayır??

Özal'ın cenaze törenini "Kemalizmin cenaze töreni" ilan edenler.. Atatürk'ün yaptıklarını yıkmadan Türkiye'ye "sivil toplum" ve "demokrasi" gelemeyeceğini savunanlar... Altı ok çöp sepetine gitmeden "sosyal demokrat" olunamayacağını her fırsatta haykıranlar..

Atatürk'ü "tepeden inmeci-militarist" bir devletin kurucusu olarak tanıtmak için yırtınanlar..

Shp'li Kültür Bakanı'nın "baş" danışmanları.. Şeriat yanlıları.. Solcu eskisi hızlı Özalcılar..

Yanlışlıkla ya da "beşinci kol" gibi altı oklu partilere sızıp köşe kapmış numaracı cumhuriyetçiler..

Birden "tavır" değiştirenler!

Çünkü suskun çoğunluktaki "Atatürk sevgisi"nin - bir tepki birikimi ile - patlaması, onları da şaşırttı. Korkuttu.

Artık "Atatürk iyi, ama yaptıkları kötü"...
Tıpkı "Marksizm kötü, ama Marx iyiydi" der gibi birşey.
Atatürk'e "evet", ama Atatürkçülüğe ya da Kemalizme "hayır"!
* * *
Bu bir "kurnazlık" değil, "yüzsüzlük"tür.
Kendini fazla "akıllı", başkalarını aşırı "aptal" sanma enayiliğidir.
Mustafa Kemal'in Anadolu'yu kurtarması doğru da sonraki devrimi mi yanlış!
Eğer devrimi doğru ise, bugünkü yanlışlıkların nedeni olarak Kemalizmi göstermek, hangi fikir hokkabazlığına sığar?
Geriye kalıyor tek bir olasılık: O devrime yön veren ilkelerin, dünyanın ve Türkiye'nin değişen koşulları içinde "geçerlilik"lerini yitirmiş olmaları!..
"Ulus"u bir "ortak geçmiş, ortak dil, ortak kültür" olarak tanımlayan ve "ırk"ı da "din"i de bu tanıma sokmayan bir milliyetçilik anlayışı mıdır geçerliliğini yitiren?
"Cumhuriyet"i "katılımcı demokrasi"ye giden bir yol sayan ilke mi koşulların gerisinde kalmıştır?
"Eğitimin birliği" ilkesini getirmiş olan bir laiklik anlayışına mı karşılar?
Halk - seçkin ikilemini kaldırmaya, "emeğin üstünlüğü"ne dayalı bir halkçılık kavramı mı onları rahatsız ediyor?
Türk Dil Kurumu'ndan Anadolu Ajansı'na ve bugünkü TRT'nin anası olan kuruma kadar, devlet bürokrasisinin olabildiğince uzağında örgütlenmeler için - hem de 1920'lerin koşullarında - çaba gösteren, özel kesime engel değil destek olarak toplumun ortak çıkarlarının gözeticisi olarak düşünülmüş ve uygulanmış bir devletçilik midir düşmanlık nedeni?
Yoksa neden, değişen koşullara göre kurumların da yenilenmesini öngören bir devrimcilik midir?
* * *
Bakın, Mustafa Kemal'in "esas evrensel kişiliği" nasıl oluşmuş: "Ümmete dayalı bir imparatorluktan, bağımsız ve akılcı düşünceye açık bir milli devlet yaratarak.."

Bunu ben değil, Mezarcı'lara karşı doğan tepkilerden sonra "kendileri" söylüyorlar.

Peki Kemalizmi aradan çekerseniz Mustafa Kemal'in o yaptıklarını nasıl açıklarsınız? Kemalizm, o yaptıklarının dışında bir şey midir? Olabilir mi?

Bu "numaracı cumhuriyetçiler" eskiden daha tutarlıydılar.

"Atatürk yanlış tohumlar attı; şimdi o yanlışlıkların kötü ürünlerini topluyoruz" demeye getiriyorlardı. Ama yükselen Atatürk sevgisi dengeleri bozdu.
Tohuma "iyi" hasata "kötü" derken günahı kime atacaklarını şaşırdılar. "Kemalizm doğruydu, ama ülkenin son kırk yılına damgasını vuranların Kemalizme ihaneti toplumu bugüne getirdi" diyemiyorlar.
Diyemeyince de söyledikleri herşey, kendilerini biraz daha acıklı bir konuma sokuyor.
Atalarımız ne güzel söylemişler; "Zırva tevil götürmez!" diye..

Ahmet Taner Kışlalı

''Bırakın ithal ideolojileri..Tek yol Kemalizm.''
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-09-08, 12:58   #35

boncuk-özhan üyesinin avatarı

boncuk-özhan Çevrimdışı
Thumbs up Cvp: Mustafa Kemal Atatürk'çüler...

Sayın Koçero,sarsılmaz Devrimci,katıksız Atatürkçü,devrim şehidimiz Ahmet Taner Kışlalı'nın Bu Bildiğim Güzel Yazısını Bizlerele Paylaştığınız Için çok Teşekkür Ederim,yazının Son Mürekkep Damlasına Kadar Katılıyorum,bir Atatürk Devrimcisi Olarak Böyle Paylaşımlarınızın Devamını Diliyorum Yine çok Teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-09-08, 20:25   #36

3 hav 1 miyav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 4

mediha ve koçero sizlere katılmamak mümkün değil
düşüncelerinize, emeğinize sağlık
çok teşekkür ederim... (: hepsi harika....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-09-08, 20:30   #37

koçero üyesinin avatarı

koçero Çevrimdışı

Atatürk Gençliği

Yıl 1923.

Daha sonra İngiliz krallık tahtına oturacak olan Edward, Hindistan'ı veliaht olarak ziyaret etmektedir. Top ve trampet sesleri arasında bir savaş gemisinden iner. Ama kendisini karşılayanlar, sadece birkaç mihrace ile birkaç yerli görevlidir.
Alışılmışın tersine, halk ortalarda yoktur.
Üzgün bir biçimde babası Beşinci George'a bir mektup yazar ve sorar:
"Acaba bu durum, Gandi'nin düzenlediği bir aşağılama gösterisi midir?"
Sorunun yanıtı tarihe geçmiştir:

"Hayır! Bunun nedenini Mustafa Kemal'in açtığı Kurtuluş Savaşında aramak daha doğru olur..."

Yakup Kadri Karaosmanoğlu, İsviçre'de büyükelçiydi. Hindistan'ın genç elçisi de Gandi'nin sağ kolu olan Desai'nin oğluydu. Arkadaş oldular. Ve Hintli diplomat, ona bir anısını anlattı:

"Okuldan eve her dönüşümde babam beni yatağına çağırır ve ne öğrendiğimi sorardı. Ben de okuduğum derslerle ilgili olarak kendisine bilgi verirdim... Sık sık şöyle derdi: 'Bir insan olarak bu derslerden yararlanmak elbette ki gerekir. Fakat bir Hintli olarak muhtaç olduğun en büyük ders, Türkiye'nin Kurtuluş Savaşı tarihidir. Şimdi yanıma otur, onu da sana ben anlatayım'.."

Endonezyalı bir diplomat da Yakup Kadri Bey'e bir anısını anlatmıştı:
"Dokuz on yıl önceydi, bir ticaret işi için Saygon'a gitmiştim. Baktım ki halk tapınaklara toplanmış bir yas ayini yapıyor. 'Ne oldu? Kim öldü?' diye sordum. 'Mustafa Kemal sonsuzluğa göçtü' dediler..."

Bir anı da Ahmet Emin Yalman'dan.

Vatan gazetesinin baş yazarı, uzun gezilerinden birinde İngiliz Güyanı'na uğrar ve orada bir yerli ile arasında şu konuşma geçer:
"Siz hangi millettensiniz?"
"Türküm."
"Öyle ise dost ve hatta kardeş sayılırız."
"Neden? Müslüman mısınız?"
"Hayır, Hıristiyanım. Fakat, bağımsızlığına susamış bir Güyanlı Hıristiyanım ve birçok yurttaşım gibi, sizin kurtuluş mücadelenizin hayranlarındanım. Günün birinde, biz de büyük önderiniz Mustafa Kemal'in açtığı yoldan yürüyeceğiz..."

Son anı da gene rahmetli Karaosmanoğlu'ndan.
Brezilyalı bir diplomat, Atatürk'ün ölümünden sonra bir gün kendisine şöyle der:
"Size doğrusunu söyleyeyim mi? Kemal Paşa sağ olduğu sürece siz bana elli altmış milyonluk bir Avrupa ülkesi gibi görünürdünüz, Şimdi üzerimde küçük bir Balkan devleti etkisi yapmaya başladınız. Size, bundan daha samimi bir itirafta bulunacağım. Biz Güney Amerika'da Türk denince, bir zamanlar ülkemize göçmen olarak gelmiş ve sonradan zengin olmuş bazı doğulu ayak satıcılarından başka kimseyi anlamazdık. Sizin ulus olarak büyüklüğünüzü, şeref ve değerinizi, ancak Mustafa Kemal adı işitildikten sonra takdir etme olanağı bulabildik..."

Ve UNESCO'nun, 1979 yılında 156 ülkenin oybirliği ile aldığı Atatürk ile ilgili kararda şu satırlar var:
"Uluslararası anlayış ve barış yolunda çaba harcamış üstün bir kişi, olağanüstü bir devrimci, sömürgecilik ve emperyalizme karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, insanlar arasında hiçbir renk, din, ırk ayrımı gözetmeyen eşsiz devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu..."

Bugün 19 Mayıs, 1996.

Ülkenin gene dışta güçlü düşmanları var... İçte gene karanlık güçler var, dış düşmanların uzantıları var... Eskileri öldü; ama yeni mandacılar, yeni ayrılıkçılar, yeni şeriatçılar var.. Yarım yüzyıllık "gaflet" ya da "ihanet"in sonucu olarak gündeme gelmiş önemli sorunlar var...
"Atatürk, Türkiye'yi kurtarmadı, emperyalizmin ajanıydı" diyenler bile var.. Ama Türkiye gene de 77 yıl öncesinin Türkiyesi değil!

İç ve dış düşmanlar da çok daha zayıf, sorunlar da çok daha küçük! Ve Atatürk'ün devrimini emanet ettiği gençlik, çok daha bilinçli ve çok daha güçlü!..

Ahmet Taner KIŞLALI
Eklenmiş Resimler
Mustafa Kemal Atatürk'çüler...-ataturkjpg  Mustafa Kemal Atatürk'çüler...-salincakjpg  Mustafa Kemal Atatürk'çüler...-5525836qk2ka0jpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-09-08, 23:23   #38

3 hav 1 miyav Çevrimdışı

1."ATA"Lafını Sevmezdi
"Atatürk" hitabını ilk kez dönemin Türk Dil Kurumu Bşk. bir konuşmasında kullanmış, M.Kemal de çok beğenerek soyadı olarak aLmıştı.Kendisine "Ata" diye hitap edilmesinden hiç hoşlanmazdı.

2.EN SEVDİĞİ YEMEK
Manastır Askeri Lisesi yıllarından kalan bir alışkanlıkla hayatı boyunca en sevdiği yemek kuru fasulye- pilav olarak kaldı.Tatlı sevmezdi ama canı tatlı istediğinde gül reçeli yerdi.

3.EN BÜYÜK HAYALİ DÜNYA TURUNA ÇIKMAKTI
Ömrü yetseydi bir dünya turuna çıkıp Türk dili ve tarihi üzerindeki çalışmalarını genişletmek en büyük hayaliydi.

4.BAŞUCU KİTABI "ÇALIKUŞU"YDU.
Binlerce kitabı vardı.Ama Reşat Nuri Güntekin`in ünlü Çalıkuşu romanını hayatı boyunca, hatta cephede bile başucundan ayırmaz, her gün rastgele bir yerinden açar, bir kaç sayfa okurdu.

5.KABUL SALONUNDAKİ AT YAVRUSU
Atlardan sonra en sevdiği hayvan köpekti. "Fox" adını verdiği köpeği, Gazi`nin yatağının ayak ucunda uyurdu.Hayvanlara düşkünlüğü o dereceydi ki bir gün misafirlerinin de görebilmesi için yeni doğmuş bir tayla annesinin Çankaya Köşkü kabul salonuna getirilmesini bile emretmişti.

6.TAM BİR SALON ADAMI
En sevdiği dans valsti. Müzik zevki çeşitlilik gösteriyordu.Klasik Batı müziği dışında Anadolu ezgilerini de severek dinlerdi.

7.GÖMLEKLERİNİN TÜMÜ BEYAZDI
Gömleklerinin hepsi beyazdı. Bu gömlekler ilk yıllarda İsviçre`de özel olarak dikililen sonra yerli malı kullanma kampanyasına öncülük edebilmek için Beyoğlu`nda bir terziye diktiriLmeye başlanmıştı.

8.DOLABINDA LACİVERDE YER YOKTU
Takım elbiselerinin tasarımlarını hep kendisi çizerdi.Lacivert takım giymeyi sevmezdi.

9.ÖLÇÜLERİ
Boyu 1.74 idi.Hayatının son dönemlerine kadar 76 olan kilosu hastalığının ilerlemeye başlamasıyla 46 ya kadar düşmüştü. 43 numara siyah rugan ayakkabı giyerdi

10.RUMELİ ŞİVESİ
Özenli ve temiz bir Türkçe konuşurdu.Ancak bazı kelimeleri Rumeli şivesiyle telaffuz ederdi.

11.HAZİN BİR HİKAYE
Hayatında bir dönem çok önemli yer tutan M.Kemal`in evlenmesinden sonra hayatına trajik bir şekilde son veren Fikriye Hanım`ın mezarının nerede olduğu bilinmiyor.

12.CUMHURBAŞKANLIĞINDAN SIKILIYORDU.
Hayatının çoğunu geçirdiği savaş cephelerinden sonra Cumhurbaşkanı olarak geçirdiği yıllar ona bir tecrit yaşantısı gibi geliyor, çok sevdiği halkından ve sade bir vatandaş yaşamından uzaklaştığını düşünüyordu.

13.PAPA`NIN TEMSİLCİSİNE ELBİSE
Kıyafet Kanunu çerçevesinde tüm din adamlarının dini kıyafetleriyle sokağa çıkmaları yasaklanınca, Monsenyör Roncalli`ye kendi terzisi Kemal Milaslı eliyle bir koleksiyon hazırlattı.

14.KENDİSİ TIRAŞ OLMAZDI.
Sabah kahvaltılarıyla arası hiç hoş değildi.Yataktan kalkar kalkmaz odasındaki divanın üzerine bağdaş kurarak oturur, günün ilk kahvesini sigarasını içerdi.Bir özelliği de kendi kendine tıraş olmamasıydı.

15.DÜZEN TAKINTISI VARDI
Evinde ,çevresinde hatta konuk olduğu evlerde bile eğri duran eşyaları düzeltmeden rahat edemezdi.

16.HOŞGÖRÜLÜ LİDER
Köylünün birinin gazete kağıdına sardığı tütünü içmeye çalışırken eli yanmış ,"Alın bunu kendi içsin"diyerek Atatürk`e küfretmişti.Mahkemeye çıkarılacaktı. Atatürk olayı dinledikten sonra "Onu mahkemeye vereceğinize doğru dürüst sigara içmesini temin edin" dedi

17.SİGARA PAZARLIĞI
Hastalığının başlangıcında kendisini muayene eden Dr.Fissinger günde kaç paket sigara içtiğini sormuş, Atatürk "sekiz" demişti. Doktor bunu günde bir pakete indirmesi gerektiğini söyleyince gülümseyerek cevap vermişti:"Ben zaten bir paket içiyorum. Bundan sonra bunu sizin izninizle yapacağım"

18."BU NASIL HALKÇILIK?"
Bir sabah milletvekilleri ile trene binmişti.Kondüktörün milletvekillerinden bilet parası almamasına şaşırmış nedenini sormuştu.Trenin milletvekillerine bedava olduğunu öğrenince epey sinirlenmiş "Ne de güzel halkçılık ama" demişti.

19."LAİKLİK ADAM OLMAKTIR!"
İlk mecliste üyelerden biri laikliğin ne manaya geldiğini anlayamadığını söyleyince Gazi sinirlenmiş elini kürsüye vurarak , "Adam olmak demektir hocam, adam olmak!"demiştir.

20.KURBANLARI BAĞIŞLARDI.
Gittiği yurt gezilerinde kendisi için kurban edilen hayvanlara bakamaz böyle durumlarda sırtını döner yada kesilmelerini engellerdi

21.YABANCI DİLE MERAKI
Askeri lisede öğrenmeye başladığı Fransızcayı sonraki yıllarda geliştirdi. Zengin bir kelime bilgisi vardı.

22.FASULYESİNE POKER
Kumardan hoşlanmaz ama arkadaşlarıyla fasulyesine poker oynardı.Oyun sonunda kazandıklarını iade ederdi.

23.KAN GÖRMEYE DAYANAMAZDI
Cephelerde düşmanla göğüs göğüse savaşmış biri olarak en ilginç özelliği savaş meydanları dışında kan görünce fenalaşmasıydı.

24.KULAKLARI DUYNA TEK KİŞİ
Fransız tarihçisi Herriot Ankara`ya geldiğininde Gazi`nin kulaklarının duyuyor olmasına şaşırmış anılarında bunu espirili bir dille anlatmıştı: "T.C`de bir tane kulakları duyan kişi var onu da Cumhurbaşkanı yapmışlar"

25.BİR RİCASI BAŞ AÇTIRDI
Bir gün halk arasında dolaşırken çarşaflı bir kadına rastlamış, "Hafız Hanım benim hatırım için başındaki örtüyü açar mısın?" diye sormuştu. Kadın baş örtüsünü açarak , Atatürk`ün önünde eğildi ve ellerini öptü

26.BİLARDO VE YÜZME
Sportmen kişiliği vardı.Hegün at biner , yüzmeye gider ve bilardo oynardı.

27.EN BAŞARILI DERSİ
Eğitim hayatı boyunca en başarılı dersi matematikti. Pozitif bilimlere ilgisi hayatı boyunca sürdü.

28.YAĞCILARA GEÇİT YOK
Yağcılığa çok kızardı. Bir akşam sofrasında kendisine gereksiz şekilde iltifat eden Abdülhak Hamit`e müdahale etti.

29.SON YILBAŞI GECESİ
1937`yi 1938`e bağlayan son yılbaşı gecesini Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras ile başbaşa geçirmişti.O gece dolabındaki bazı elbiseleri bakana hediye etmişti

30.KÖŞKTEKİ GÜVERCİNLİK
Kuşları çok severdi.Çankaya Köşkü`nde özel bir bakıcının ilgilendiği güvercinliği vardı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-09-08, 02:44   #39

Mihav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 10
Lightbulb Cvp: Mustafa Kemal Atatürk'çüler...

Atatürk'ün Özel Belgeleri-Eşyaları-Madalyaları...
Eklenmiş Resimler
Mustafa Kemal Atatürk'çüler...-6f955xgjpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-09-08, 02:50   #40

Mihav Çevrimdışı

Atatürk'ün Özel Belgeleri-Eşyaları-Madalyaları...

Manevi kızı Afet İNAN tarfından Anıtkabir Müzesine bağışlanmış olan bu kravat iğnesi, "g.m. Kemal" ibaresi bulunan ince sarı madeni tele şekil verilerek yapılmıştır.
DÜĞMELERİ
Eklenmiş Resimler
Mustafa Kemal Atatürk'çüler...-6f7azi9jpg  Mustafa Kemal Atatürk'çüler...-660lim1jpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-09-08, 02:52   #41

Mihav Çevrimdışı

Fiyonk biçiminde, platin üzeine pırlanta taşıdır. Broşun ortasında bir adet olmak üzere toplam 140 adet pırlanta taşı vardır. Atatürk tarafından Dr. Müftale SOYER'e 10 Mayıs 1936'da düğün hediyesi olarak verilmiş olup; Müftale SOYER tarfından Anıtkabir müzesine bağışlanmştır.

ÇAKMAĞI

Madeni kısımları beyaz nikalajlı altlığı yeşil mermerden yapılmış, Ronson marka ve Çekoslavakya malıdır.
Eklenmiş Resimler
Mustafa Kemal Atatürk'çüler...-638p7w7jpg  Mustafa Kemal Atatürk'çüler...-4zwn88pjpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-09-08, 02:55   #42

Mihav Çevrimdışı

Ne Mutlu Türküm Diyene...
Eklenmiş Resimler
Mustafa Kemal Atatürk'çüler...-6432a3cjpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-09-08, 10:08   #43

şiva üyesinin avatarı

şiva Çevrimdışı

Babası öldü.
Yetim büyüdü.

Üvey evlat oldu.
Tutuklandı.
Hapse atıldı.
Sürüldü.
İşsiz kaldı.
Şöyle yazıyordu o sıkıntılı günlerde kaleme aldığı günlüğüne;

'Harcamalarım
fazla değil, zira gelirim hep az.'
Hastalandı, böbreklerinden.
Vuruldu, göğsünden.
Mesleğinden atıldı.
İdama çarptırıldı.
Kardeşleri öldü.
Çocuğu olmadı.
Boşandı.
Karaciğeri iflas etti.

Evet...

Mustafa Kemal Atatürk bu...

Evladı olmayan bir yetimin, duygularını anlatın...

Anlatın ki, o yetimin, evlatlarımıza bıraktığı hediyenin kıymetini anlasın evlatlarımız.

Cumhuriyet, çocuklara anlatıldığı gibi, folklorik bir müsamere coşkusundan
ibaret değil çünkü...

Anlatın ki, kökeninde barınan derin hüznü kavrasınlar.

İşte liste yukarıda.

Kısacık ömründe bir insanın başına ne felaket gelebilirse gelmiş...

Bunu anlatın...

Direnen, teslim olmayan ruhu anlatın ..

Korkmasınlar engellerden.
Korkmasınlar yalnız kalmaktan.

Korkmasınlar işsizlikten...
Korkmasınlar parasızlıktan.
Korkmasınlar alçaklardan.
Korkmasınlar doğrulardan.

Yürek dediğin...
Sadece organ değil
Bunu anlayın !!!

AB Uyum yasaları gereğince devlet dairelerinden Atatürk resimlerinin kaldirilmasini protesto ediyoruz!!!

Ulusal bilincimizi yavaş yavaş yok etmelerine izin vermek istemiyorsanız bu elektronik postayı iletebileceğiniz kadar iletin !!!

Bir Anı ...

İzmir kurtulmuş, çok tatlı bir yorgunluk, Ankara'ya hareket edecekler...
Trene binerler ve kompartımana çekilirler. Ertesi gün, yaveri, Atatürk'ün
kompartımanının kapısını çalar. Atatürk, yorgun, bitkin bir halde kravatını
yıkamaktadır. Yaveri; 'Paşam bu ne hal, hiç uyumadınız herhalde, niye
böylesiniz?' der. 'Çocuk, kompartımanıma yastıkla battaniye koymayı
unutmuşsunuz. Kolumu yastık yaptım ağrıdı. Setremi yastık
yaptım üşüdüm. Uyumadım kalktım' der. Yaveri; 'Aman paşam! Birimize haber verseydiniz. Hemen size bir yastıkla battaniye getirirdik' der ve bir ülke kurtarmaktan dönen komutan tarihi bir cevap verir; 'Geç fark ettim. Hepiniz en az benim kadar yorgundunuz, hiçbirinize kıyamadım. Önemli olan benim uyumam degil, milletimin rahat uyumasi ..'

ATAMIZ SAYESİNDE ÖYLE RAHAT UYUYORUZ Kİ;

HALA UYANAMADIK !!!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-09-08, 20:44   #44

3 hav 1 miyav Çevrimdışı

canım arkadaşım djpink bu kadar mı olur ben de bunları ekleyecektim, bir baktım sen eklemişsin, ne güzel....
emeğine sağlık..... (:

ve şivacığım teşekkürler (:

Cumhuriyet, çocuklara anlatıldığı gibi, folklorik bir müsamere coşkusundan
ibaret değil.....

KESİNLİKLE.....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-09-08, 21:06   #45

Mihav Çevrimdışı

Cumhuriyet ile ilgili sözlerine kesinlikle katılmakla birlikte rica ederim canım arkadaşım güzel tesadüf olmuş
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları