Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Serbest Kürsü > Güncel

Cevap Yaz
Eski 27-08-11, 23:07   #1
Siteden Uzaklaştırıldı

No[t]hinG Çevrimdışı
Varsayılan Kumral'ın öyküsü.

KUMRAL

Bir kedi baktığımı sanırım burda beni tanıyan hemen hemen herkes bilir.
İlişkimizi daha az önce bir grupta anlattım, sokak kedilerine örnek olarak.
Ve cidden sıkılmak üzereyim aynı hikâyeden.
Fakat biraz bahsediyim..
Bu kedi; 1 sene öncesinden gördüğüm bir kedidir.
Fakat burdakiler insanlarla pek içli dışlı, kendini sevdiren, sevgi delisi tiplerden değil.
Hayatı yaşamış ve karın tokluğuna yaşamak isteyen zor şartlarda hayatta durmaya çalışan kediler...

Bu yüzden Onunla tanışmamız, daha doğrusu 'birebir' olarak tanışmamız biraz zaman aldı.
Sanırım bir trafik kazası sonucu, sağ kolu kırık. Ve kaynamış. Üzerine basamıyor, seke seke yürüyor çoğu zaman. Vakti geldiğinde paramı biriktirip ameliyat ettiricem.
Annem bile kediyi yakından görmediği hâlde "bacağı nasıl düzelir?" diye sordu bana. "Ameliyat gerekir" diyince de geri çekildi.
Çünkü daha sırada kendisi, ondan önce de babaannem vardı; ameliyat için.
Ve ameliyat: Para demekti..

Bu, o an ona yemek verdiğim hâlde beni tırmıklayan kedidir, hem de 2 kez..
Elimdeki yemeği kapma amaçlıydı yaptığı ve de saygısızlıktı.
Orda söyledim, burda da söylüyorum: Ona vurmuyorsam ve vurmamışsam bu güne kadar; bunun tek sebebi sakat olmasıdır.
Çünkü bizden biri tarafından kırıldı o kol.
İnsanlardan biri yaptı ve bu kedi bir daha insanlara neden güvensin?
Güzeldi.. Çıkar ilişkisi yaşadığımızı itiraf etmeliyim..
Bacağıma sürünmesini "seni görmek güzeldi, teşekkür ederim" şeklinde algılıyordum ben fakat burda bir üyenin yorumunu gördüm. Kedisinin, acıktığında onun bacağına dolandığını söylüyordu.
Sevdirmedi kendini bu güne dek. İnanın çok sordum "Seni seviyim mi, sevebilir miyim?" gibisinden. Henüz olumlu ya da olumsuz bir yanıt alamadım.
Eyleme dönüştüremiyorum bunu çünkü bir daha tırmalanmak istemiyorum..

Hamile olduğunu tahmin ettiğim zamanda daha sık gitmeye başladım yanına.
Keşke görseydim doğumunu, yanında olabilseydim. Evime neden gelmediğini de anlamış oldum böylece. Yavruları var dışarda, belki ben onu sahiplenicektim o anda, belki bir daha dışarı salmıcaktım; Nerden bilicek? Hem temkinli davrandı ve her zaman öyle olucağına da eminim.
Yavruları koklana koklana, yolunu bulmaya çalışırcasına yanıma geliyor şimdi. Şu âna kadar sadece 2si dibime kadar yaklaştı uzaklardan gelip.
Annesi de uyarıyor onları, onlar benim yanıma gelince. "Fazla uzaklaşma, buraya gel" dediğinden adım gibi eminim. Yavru birkaç kez kokladıktan sonra da annesinin sözünü dinleyip yanına gidiyor hemen. 2si dalaştığında 1i yalnız kalsa yanıma gelicek ama birbirlerine o kadar yetebiliyorlar ki çoğu zaman iplemiyorlar bile.
Videolarını, resimlerini paylaşmaya çalışıcam elimden geldiğince.
Anca fırsat bulabildim ve umarım yorumlarınızdan beni mahrum etmezsiniz..

Bu konu en son " 29-08-11 " tarihinde saat 18:38 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-11, 01:21   #2

meoww üyesinin avatarı

İzmir
meoww Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kumral'ın öyküsü.

Benim yavrumun da sağ arka bacağında küçüklükten yanlış kaynamış bir kemik var ama omurgasında doğuştan eğrilik olduğu için müdahale edilemiyor
tabii ki annelik iç güdüsü de vardır ama kumralın da bu kadar hırçın olmasını ben o koluna bağlıyorum çünkü alex de öyledir, herkesi kolay kolay yaklaştırmaz yanına, sürekli temkinlidir, her an pençe yemiş halde bulabilirsiniz kendinizi ama ben onların bizlere daha minnettar olduğunu düşünüyorum. mesela sizin yaptığınz da çok büyük bir iyilik. belki kumral insanlardan bu zamana kadar böyle bişey görmedi, o yüzden kaçtı onlardan ama sizin sayenizde belki de yeniden güvenebilir ) tebrik ediyorum bu özverinizden dolayı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-11, 13:45   #3

müezza Çevrimdışı

kumral güzel bir isim olmuş.tekrar güven duyabilir fakat şuan bebeklerinin olması bu zamanı uzatabilir.çok yaklaşmamanda fayda var bebeklerini koruma içgüdüsüyle istemeden size zarar verebilir.yiyecek ve su bırakabilme imkanınız varsa süper olur.kaç yavrusu olmuş?resimlerini merakla bekliyorum..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-11, 21:57   #4
Siteden Uzaklaştırıldı

No[t]hinG Çevrimdışı

Resimlerini inanın çok eklemek istiyorum. 2 tane de videosu var bende. Anneme gösterme amaçlıydı.
Fakat siteden mi kaynaklı bilemem; ekleyemedim. En kısa zamanda yüklemeye çalışıcam.
Kumral, 3 renkli bir kedi. Kumral ismini daha uygun gördüm, onu gördüğümde aklıma gelen tek isim bu.
Fakat ona bu isimle seslenmiyorum. Komutları biliyor. Belki insanlarla içiçe olduğu için alışmıştır ama belki bir zamanlar bir sahibi ve yuvası da vardı. Bilemiyorum. O yüzden kendini bildiği bir isim varsa, karmaşaya yol açmak istemem.
4 yavrusu oldu:
-Biri siyah, üzerinde hafif kahverengilikler var. Özellikle de yüzünde. O yüzden adı tam "Çirkin" konulucak bir tip.
-Biri sarı-beyaz renkli. Açık mavi gözlü. Dişi olmasını umut ediyordum çünkü çok saf, temiz ve masum bakıyordu. Fakat kendisi erkek ve çok zıpır bir delikanlı.
-Bir tanesi siyah-beyaz. Panter gibi. Diğerlerinden biraz daha tosun. Mükemmel bir yaratık.
-Diğeri de tam tekir. Cinsiyetlerini tam olarak öğrenemedim.
Onları arada 1 besleyen birkaç parça peynir ve kedi maması atan bir Hanım var. O da beni uyardı gecenin karanlığında, küçük bir çocuk sanıp.
Hem kendi yavrularını terk etmemesi için hem de güvenini sarsmamak için dokunmuyorum yavrularına.
Ama hem ona hem o küçük bıcırıklara dokunmayı gerçekten istiyorum.
2 tanesi çok yakınıma geldiler, kokladılar falan.. Meraklılar ya, ister istemez yaklaşıyorlar..
Annelerinin de uyardığını biliyorum. Mırlayışından ve ses tonundan bu belli oluyor ama konuda belirtmişimdir: Asla bana tehditkâr bir gözle bakmıyor yavruları dibime kadar geldiğinde.
Sadece onlara bakıp "uzaklaşma" dercesine mırlıyor.. Karşılıklı konuşuyorlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-11, 22:03   #5

müezza Çevrimdışı

gözümde anlattıklarınızı canlandırdım çok güzel bir tablo.o yavrular öyle tatlı oluyorlarki demet yapıp öpmek isterdim.gerçi benimde bodrumun camına stüdyo daire şeklinde yaptığım bir odada baktığım bir kestane bacım var meşguliyetim had safhadasize kolay gelsin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-11, 22:12   #6
Siteden Uzaklaştırıldı

No[t]hinG Çevrimdışı

Çok sağolun. Özellikle açmak istedim bu konuyu. Hem ben yavruların gelişim süreçlerini burada paylaşırım bir sokak kedisinin güzel bir hikâyesi olur. Hem de bazı şahıslar anlar sokaktaki hayvanların değerlerini, kıymetlerini..
Elimdeki yemeği kapmak adına onun için herhangi bir tehdit oluşturmadığım hâlde beni düşüncesizce tırmıklayan bir kedi bu. Ve şu an; yavrularını bulduğum günden beri ne tıssladı bana ne saldırdı onlardan uzak tutmak için.
Yakınına oturduğumda temkinli davranıcağına daha da fazla yayılıyor yere. Kendini iyi hissederek.
Gözlerini bile kapayabiliyor, rüzgarın esmesini seviyor mesela. Yanında ben varım, yavruları az ötede. Zarar verebilirim. Dokunabilirim onlara. Fakat anne kedi rahat. Bu, çok önemli bir şey.
Ona yemek verdiğimde, yavrularını doğurmadan önce kendi isteğiyle 2 kez evime kadar bıraktı beni sakat koluna inat, yürüyerek. Seke seke...
Herkese ibret olucak bu durum. Onlar sahipsiz değil !
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-08-11, 01:10   #7

SEDAYDOGDU üyesinin avatarı

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

biz insanlar hayvanlar kadar olamıyoruz hiçbizaman...ne onların bize güvendiği kadar biz birbirimize güveniyoruz ne de onların yavrularını sahiplenebildiği kadar sahiplenebiliyoruz çoğu zaman...biz insanlar kötüyüz...hayvanlara, bitkilere zarar veriyoruz...kendimize zarar veriyoruz onlara neden vermeyelim ki...neden bi kedinin bacağını kırmayalım ki..biz bu dünyanın sahibiyiz...biz bu dünya üstündeki herşeye sahibiz...o yüzden onlara herşeyi yapabiliriz...bu da bizi hiçbişey yapar...hiçbişey olmadığını bilen, hayvanların, bitkilerin ve diğer insanların kendine ait olmadığının farkında olan kaç tane insan var...biz dünyanın en zeki yaratıklarıyız..ama sevgiyi algılayamayan, onun ne olduğunu bilmeyen akıl, aslında hiçbişeydir...ne zaman bu dünyanın hayvanlar ve bitkiler olmasaydı yaşanılacak biryer olamayacağını anlarsak, işte ozaman gerçek insan oluruz...

kumral ve yavruları için yaptıklarınız ve hissettikleriniz o kadar yüceki..emin olun dünya nüfusunun yarısından çoğu bu duyguları hiçbir zaman hissedemeyecek...sizcede yazık değil mi...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-08-11, 17:16   #8
Siteden Uzaklaştırıldı

No[t]hinG Çevrimdışı

Bence de öyle. Bu dünyadaki her şey; insanlar için. Ama bu, insanoğlunun yüce bir varlık olduğunu göstermez. Biz yine de aciziz. Peygamber efendimiz (sav) ve diğerleri bile kendilerini "aciz bir kul" olarak tanımlarken, biz kendimizden çıkmışız çoktan.
Mesela aşk konusunda da öyle. Aslında Allah'a âşık olmamız gerekir dîmi? Ama değiliz. Yine O'nun yarattığı başka aciz bir kula âşık oluyoruz. Bu da yanlış. Bu kadar nimet bizim için yaratılmışsa bunun bir sebebi vardır. O sebep de: Sınandığımız..
Yüce Rabbim tüm bu güzel ve zararlı olan nimetleri, iyiyi-kötüyü bizler için yarattı. Bu dünyanın 'çakma' bir hayat olduğunu algılayamıcak kadar meşgul herkes.. Sevdiğim bir söz var, Mevlana Hazretlerinin:

Allah der ki;
"Hayvanlar benim sessiz kullarımdır.
Onlar şimdi zulme susuyorlar
ama hesap günü konuşacaklardır!..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-08-11, 18:38   #9
Siteden Uzaklaştırıldı

No[t]hinG Çevrimdışı

Kumral'ın birkaç videosundan ilk'i..

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-08-11, 21:06   #10
Siteden Uzaklaştırıldı

No[t]hinG Çevrimdışı

Ve 2.si:

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-11, 01:22   #11

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

çok sevimlileeeerrr...kumralın sarman yavrusuna bayıldım..ne oyuncu şey o öle...ve mutlular bu çok belli..kumral da bebekleri de mutlu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-11, 08:56   #12

müezza Çevrimdışı

o bebekler beni oraya getirtmesinlerçıldırdım izlerken o sarı ne yapıyo öyle oyuncu resmen.ama sağlıklılar maşallah.kumralın eli biraz ağlattı ama başka sorunu görünmemesi ve bebişlerin sağlıkları mutlu etti beni.elini kumralın üzerinden,bakmak için çekmeyenler sağolsun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-11, 17:47   #13
Siteden Uzaklaştırıldı

No[t]hinG Çevrimdışı

Kıyamam sana ! Ağlama bir daha. Ameliyat ettiricem onu inşalah, merak etmeyin. Kısırlaştırmayı da düşünüyordum. Fiyatlarını araştırdım fakat dün aklıma bir şey daha geldi. Kısırlaştırılan -özellikle erkek kediler- sonrasında çook kilo alıyorlar. Şu an o durumun bi acelesi yok ama beslenmesine çok dikkat etmek lâzım. O yüzden acele etmicem. :/
Sorma Seda. Makinede sorun var, bazen şarjı yok gösterip kapanıyor. Yoksa daha neler neler yapıyorlar.
Sarı olan erkek. Sanırım ve maalesef diğer 2 yavruyu çekememişim. Onlar duvar kenarındaki sarmaşıkların ardında saklanıyorlardı.
Birkaç gündür yoklar. Sadece Çirkin'i görüyorum annesinin yanında. Dün, gece geldik misafirlikten. Eve girmeden önce yanlarına uğradım. Bizimki yine bi' centilmenlik yapıp bana evime kadar eşlik etti.
Sarışını gördüm diyemem, rüyamda mı gördüm dün gece mi gördüm emin değilim ama nedense yok onlar kaç gündür ortalıkta. İnşallah çıkarlar..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-11, 21:06   #14

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

çıkarlar Merak Etme..böle Cabbar Anneleri Olan Yavrulara Hiçbişeycik Olmaz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-09-11, 22:09   #15

İstanbul (Avrupa Yakası)
ece_g Çevrimdışı

Çok sevimliler. Sizler gibi hayvanseverler olduğu sürece bu kedicikler daha çok uzun süre yaşar
Yalnız kumralın kemiği yanlış kaynamasın o şekilde :S Belediyelerde bakıyorlar genelde. İsterseniz bi götürün boş vaktinizde
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları

Saat 01:39.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198