Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Serbest Kürsü > Güncel


Cevap Yaz
Eski 18-01-09, 01:55   #1
 
>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.532
>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı
Varsayılan İnternet Sorunsalı ve Getirileri

İnternet Sorunsalı ve Getirileri

İnternet Sorunsalı ve Getirileri-internet2jpg


Birkaç sene öncesine değin internetin dünyanın iki ayrı ucundaki adamı aynı poker masasına oturtabildiği örneğine karşı hayretli gözlerle bakıyorduk. İnternet henüz bizden çok uzaktı. Çok önemli ve sınırlar ötesi işlemlerde bulunan modemlerin öncesinde garip sesler çıkararak bağlandığı ağ, ortalama bir insanı çok da ilgilendirmiyordu.
Şehre açılan ilk internet kafeler de fahiş fiyatlarıyla ancak ilgilisini ve meraklı olup merakı kadar vakti ve gücü olanları ilgilendiriyordu. Ancak her yeni ürün gibi bu ürün de zamanla daha ulaşılabilir hale gelirken insanları da daha ulaşabilir ve ulaşılabilir kıldı. Bu denememizde interneti çeşitli amaçlarıyla beraber kullanıcısına göre sınıflandıracağız.

İletişim Bakımından İnternet

İmkan: Sivilleşme ve bireysel iletişim


İnternetin ortaya çıkış amacının birçok teknolojinin de amacı olduğu gibi askeri üstünlük ve bilginin hızlı dolaşımı olduğu bugüne dek internet hakkındaki birçok yazı ve makalede işlendi. Ancak etkin bir şekilde sivilleşen teknolojinin başını çektiğini, hatta giderek büyük bir ticari platform haline geldiğini de eklemek gerekiyor.

Bugün internetin başlıca kullanımını özel iletişim oluşturuyor. Hemen hemen her bireyin anlık mesajlaşma programı kullandığını söyleyebiliriz. Türkiyede MSN kullanımı oldukça yaygın durumda. Dünyanın başka köşelerinde AOL ve ICQ gibi bazı diğer programlar popülerliğini sürdürmekte. Facebook, myspace gibi web sitesi tabanlı ağ platformları da daha farklı bir iletişim türü sunuyor. Eş zamanlı çevrimiçi olunması halinde kesintisiz iletişim sağlayan bu araçların internet için ödenen sabit ücrete ek bir külfet oluşturmaması sınırsız bir iletişimin kapılarını açıyor.

Bu iletişim araçlarına sesli ve görüntü iletişiminin entegre edilmesiyle beraber bilim kurgu filmleri ve gelecek ütopya/distopyalarında rastlanılan görüntülü telefon ideası da rafa kalkmış oldu. Ancak Türkiye gibi belli bir yaş üstündekilerin henüz internete alışamadığı ülkelerde görüntülü telefonun hala pazar bulması olası. Zira TTNET, benim adımı da kullanarak sunduğu görüntülü telefon imkânıyla yine de büyük bir müşteri potansiyeli yakalama şansına sahip.

Kız ya da erkek arkadaş, cinsel partner ve hatta eş arayan yoğun bir kitleyi de iletişim sınıfı içerisinde es geçmemek gerek. Yan masadaki karşı cinse (aslında belki daha çok deşifre olmaktan kaygı duyan hemcins arayıcılarının hemcinsine) ulaşabilmesi için internet üzerinde sanal komüniteler ve iletişim platformları da mevcut.

İmkan: Kurumsal iletişim ve özgün reklam

İnternet bireysel iletişime hizmet ettiği kadar ticari iletişime de hizmet ediyor. Öyle ki faksın ileride devreden çıkacağı öngörüsünde rahatlıkla bulunulabilir. Bugün belki de bir çok şirketin temel iletişim araçlarının başında internetin geliyor. Birçok kurumun telefon ile iletişim yerine iletişim formu aracılığıyla, iş ve çözüm ortakları ya da kullanıcıları ile yazışması, internet kullanıcısına masrafsız ve eğlenceli geri bildirim olanağı sağlıyor ve her şeyden önce alınan soru ve verilen yanıt kolaylıkla arşivlenmesi şirketlere fayda sağlıyor. Bugün şirketlerin de Skype ya da MSN adresleri mevcut ve müşterileriyle bu platformlar aracılığıyla haberleşiyor. Ayrıca bir şirketin iç haberleşmesini de bugün büyük ölçüde MSN oluşturuyor. Yan odadaki meslektaşına MSN üzerinden kalıcı ve etkili bir şekilde soru sorulabiliyor ve aynı etkinlikte de yanıt da alınabiliyor. Yine bahsedilen iletişim platformlarının dosya transferine imkân vermesi, eş zamanlı çalışılan işlerin sona erme hızının düşürülmesinde büyük rol oynuyor.

Yine internet ile birlikte, herhangi bir şirketin faaliyetleri hakkında bilgi almak, telefon ve adres bilgilerine ulaşmak için rehber kullanımı artık tarihe gömülmüş durumda. Bir şirkete ulaşmak için ilk yapılan iş şirketin adını arama motorlarından arayarak şirketin resmi web sitesine ulaşmak. Ardından iletişim tuşuna basıp telefon ve adres bilgilerini görmek. Yine şirketlerin kurumsal kimlik sayfalarındaki referansları en çok tıklanan site bölmeleri arasında yer alıyor. Bu pasif iletişim ile birlikte aslında herkes, arayanın görebildiği geniş bir platformda reklâm alanı bulma şansına sahip olmuş oluyor.

Sorun: Asosyalleşme ve Kirlilik

Şüphesiz internet iletişiminin bireysel iletişime oldukça büyük zararı var. İnternetin en çok eleştirilen kısımları arasında da bireysel iletişimin sosyal ve fiziki eylem alanına vurduğu darbe var.

Tüm sosyal iletişimini tuşlara ve ekran başına bağlayanların günlük hayatta var olan konuşma ve sosyalleşme fobilerini bulundukları o yerden iletişim kurmaya devam ederek yenmelerine pek ihtimal verilmiyor. İnsanlardan tamamen kaçan sosyofobiklerin zamanla iletişim kurmayı öğrenmesi gibi bir fayda da elbette elde edilebilir, ancak sosyal iletişim kabiliyetlerini geliştirme aşamasında olan çocukların chat adı verilen elektronik sohbet ortamında bu bakımdan yerinde saymaları gibi bir gerçek de var.

Üstelik internette bilgi kirliliği olduğu kadar kişi kirliliği de var. Özellikle çocukların konuştukları kişinin gerçek kimliği hakkında bilgi sahibi olmaması ve bu sebeple gerek görünüm, gerekse göze çarpan tehlikeli huy ve karakterlere sahip kişilerden kaçınamaması bir maruz kalma durumunu da ortaya çıkarabilir.

Yine bahsedilen çeşitli platform ve komüniteler arasında satanizm, pedofili vb. zararlı, normal ötesi akım ve görüşleri içeren kimselerin oluşturdukları da var. Bu platformlar insanların bastırabileceği düzeydeki başkasına zararlı görüş ve eylem heveslerini sinerjik bir ortamda yeşertmesine ve güçlendirmesine sebep olabilir. Daha açıkçası pedofilik bir takım isteklere sahip bir kimse bunun yanlış olduğunu düşünüp bu isteklerini bastırırken, internette kendine benzer gruplara rastladığında yalnızlık hissiyatından sıyrılıp, İngilizcesiyle sinerji ama daha yerinde tabiriyle ve Türkçesiyle gaza gelmenin etkisine kapılabilir.

Elbette sadece internette değil, gerçek hayatta da mümkündür, ancak internette kişinin kendisini iyi bir şekilde gizleyerek yeni ve bağımsız sosyal bir kimlik oluşturabildiğini ve bu grup ve platformların ulaşılabilirliğinin yüksek seviyesi sayesinde, yukarıda bahsettiğimiz durumun gerçekleşme olasılığının daha yüksek olduğunu reddetmek imkansız.

Bilgi Aktarımı ve Edinimi Bakımından İnternet

Şüphesiz internetin hayatımıza getirdiği en büyük yeniliklerden birisi bilgiye çabuk ve doğru ulaşma olmuştur. İletişim olanaklarını incelediğimiz geçen haftaki denememizde bireysel iletişim ve öznel bilgi ile şirketlerin tüzel bilgilerini burada bahsedeceğimiz bilgi sınıfı içerisine yerleştirmeyeceğiz. Burada bilgi edinimini başta akademik bilgi olmak üzere, haber ve kaynak olarak tanımlayacağız.

İmkan: Akademik Araştırma

Bundan yıllar öncesinde araştırma yapmak isteyen bilimciler ve akademik olmayan araştırmacıların yeterli bir çalışma ortaya çıkarabilmesi için dev kitap kulelerinin bulunduğu kütüphanelerde yeterince vakit harcamaları gerekirdi. Özellikle bilimsel gelişmeleri takip etmek isteyen akademisyenlerin belki bir çok dergiye fahiş fiyatlarda abone olarak büyük bir meblağ karşılığında bilgilerini güncel tutmaları gerekmekteydi. Bilgisayar hesap ve analiz kolaylığı ile bilimcilerin işini zaten kolaylaştırmıştı; ancak internet, yenilikleri takip etme, daha önce yazılanlara ulaşma bakımından kolaylık silsilesinin tamamlayıcısı olmuş oldu.

Bugün birçok web sitesi aracılığıyla bilim ve teknikteki önemli gelişmeler rahatlıkla takip edilmekte, bu sayede takipçi bilimcilerin ufukları açılmaktadır. Ayrıca birçok internet veritabanı ücretli veya ücretsiz olarak bünyesinde bulundurdukları akademik makalelere erişim imkânı sağlamaktadır. Bağımsız araştırmacılar eskisinden daha düşük meblağlar ödeyerek bu makalelere ulaşmaktadır. En azından özetler (abstract, summary) ücretsiz olarak görüntülenebilmektedir. Bir çok ücretli ve geniş veritabanına da üniversiteler tarafından üye olunmakta ve o üniversitenin verdiği bir kullanıcı adı ya da şifre ile veyahut üniversitenin rezerve ettiği IP numarası aralığını otomatik tanıyan bir sistem yardımı ile o üniversitenin personeli ya da öğrencileri de bu imkânlara ücretsiz erişebilmektedirler.

Birçok kütüphanenin veritabanının da internete taşınmasıyla beraber araştırma yaparken fiilen kütüphaneye gitme zorunluluğu da ortadan kalkmış durumda. Üstelik makaleler, daha sonra tekrar tekrar incelemek üzere bilgisayara da kaydedilmekte, bireysel bir kütüphane oluşturulabilmektedir. Daha da güzeli, akademik kitaplar ve ders notları internet ortamında DOC ya da PDF biçeminde bulunmaktadır. Her elli yeni kitap için kitaplık alma zorunluluğu da ortadan kalkmış görünüyor.

İmkân: Haber ve bilgi izleme

Eskiden büyük kurumların sahipleri ya da yüksek dereceli işveren temsilcileri bütün gazeteleri sabah masalarında ister, şirketleri hakkında ya da şirketlerini ilgilendirecek sektörel, kurumsal, ya da rakipler hakkında bilgilerin çıkıp çıkmadıklarını kontrol ederlerdi. Hatta şirketlerin ya da kurumların basın müşavirlikleri 8211;basın yayın departmanları- olur, bu kısmın ana görevlerinden birisi de bu olurdu. Gazete okumanın yasak olduğu kurumlarda gündemi takip etmek isteyen personel ise gazetelerini okuma imkânı bulamazlardı.

Ancak bugün medya takip hizmetlerinin olmasının yanı sıra 8211;ki kendileri de internetin imknalarından geniş geniş faydalanmaktadırlar-, bir arama motoru yardımıyla, ya da tüm gazete ve ajans haberlerini bünyelerinde bulunduran haber siteleri yardımıyla yukarıda saydığımız işlerin çoğu internet aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Özellikle sektörel haberlerin takibi için geniş bir pazar oluşmuş durumda. Genel haber siteleri ise ziyaretçi rekorları kırıyor. İnternetle birlikte gazeteler, gazeteye bastıklarından daha fazla haberi internet sitelerinde yayınlamakla beraber, yine gazetelere eklemedikleri resim galerileriyle sadece gazeteye ait bir haber sitesi olmaktan çıkıp, daha çok takip edilebilir bir portal olma yolunda ilerliyorlar.

Oluşturulmuş bazı haber listesi ve e-posta grupları sayesinde çok özel haberler de ilgililerine ulaşabiliyor. Gazetelerin patronlarının yazdırmaya cesaret edemediği, örtbas edilen haberler de kendine internette yer bulabilirken, siyasi kişilikler günün medya eğilimine uymayan yazılarını internet ortamında yayınlayabiliyorlar.Sorun: Bilgi kirliliği ve yasallıktan uzaklık

Akademik kaynaklar akademisyenlerce, onaylı ve güvenilirliği bilinen kaynaklardan tarandığından bilgi kirliliği birinci imkânımızı ilgilendirenleri değil, ikinci imkânımızı ilgilendirenleri daha çok tehdit ediyor. Her şeyden önce haber kirliliği hem onu okuyanlar hem de hakkında bahsedilenler için önemli bir tehlike arz ediyor. Bir söylentinin internette hızla yayılarak web siteleri ve e-posta grupları sayesine bir anda gerçeğe dönüşmesi işten bile değil. Zira bugüne dek birçok firma belki rakipleri, belki kendisine haksızlık yapıldığını düşünen eski bir personeli tarafından kolaylıkla karalanabildi. Birçok firma PKK ile bağlantısı olduğu, ya da bozuk mal ürettiği gibi ithamlarla 8211;gerçek olup olmadıklarını hakk bilir- zihinlerde olumsuz bir imaj yarattı. Gerçekliği tam sorgulanamayan bilgilerin gerçekler kadar hızlı yayılması interneti bir risk haline dönüştürüyor.

Sözgelimi, herhangi bir A firmasının bir müşteriye kendisine hiç yakışmayacak şekilde davrandığı gibi bir bilgi üretilir ve bu bilgi internetteki kalabalık e-posta gruplarına yazılır ve insanların diğer gruplara ve adres defterlerindeki arkadaşlarına göndermesini teşvik edilirse aslı olmayan bu bilgi bir zarar ortaya çıkarabilir.

Benzer şekilde aslında olmamış bir olay olmuş gibi yayılabilir ya da olmuş bir olayın ayrıntıları çok rahat bir şekilde çarptırılabilir. Ya da bir komplo teorisi çoktan gerçeğe dönüşmüş olacaktır. Üstelik böyle bir bilginin yasal yollarla tekzip edilmesi de mümkün değildir. Edilmesi mümkün olsa bile yüzlerce platforma çoktan ulaşmış olup kişilerde daha sonra belki unutulmayacak ama bilinçaltında yer alacak olumsuz bir imaj yaratmış olacaktır.

Diğer yandan, özellikle ideolojik konularda yürütülen kampanyalardan internet de nasibini almış bulunmakta. Örneğin Ermenilerin soykırım tezi internet aracılığıyla başta batı kaynaklı olmak üzere bir çok platformda dile getirilmekte, gerçek olmayan bir çok mesele gerçekmiş gibi anlatılmakta, hatta aslında Ermeniler tarafından gerçekleştirilen zulümde yaralanmış ve ölmüş olan merhum vatandaşlarımızın resimleri Türk zulmünde zarar görmüş ermenilermişcesine işaretlenmektedirler. PKK meselesi de batılı platformlarda benzer şekilde çarptırılmaktadır. Bunun önüne geçmek ise mümkün değil gibi görünüyor.

Tüm bu anlattıklarımız için bir terim de mevcut: Dezenformasyon. İlacı ise sadece bireysel bilinçlilik. Başka bir çözüm yolu da yok.

Tevfik Uyar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-01-09, 00:58   #2
 
raix üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Eyl 2008
Mesajlar: 1.222
raix Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Cvp: İnternet Sorunsalı ve Getirileri

sadece kırmızı başlıkları okumak bile yeterli olayı anlamak için..
ve

"Tüm bu anlattıklarımız için bir terim de mevcut: Dezenformasyon. İlacı ise sadece bireysel bilinçlilik. Başka bir çözüm yolu da yok."

noktayıda burdan anlıyoruz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-01-09, 01:04   #3
 
>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.532
>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İnternet Sorunsalı ve Getirileri

Eyvallah gözüm aynen düşünndüğünü düşünmüştüm
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Anıtkabir İnternet Ortamında >Ferik ve Bulut< Güncel 2 12-02-09 02:38
Is it a good idea to buy a dog off the internet? Faraima Dogs 3 01-08-08 13:40
why my dog stares at me too much when i'm on computer, using internet? abc Dogs 1 22-07-08 18:41
I have 1 computer hooked up to internet thru a cable service and want to beckiwest83 Cats 1 17-07-08 05:25Saat 17:22.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203