Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Serbest Kürsü > Güncel

Cevap Yaz
Eski 01-06-12, 23:53   #16

engaladus üyesinin avatarı

engaladus Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Felç olan Kedim

sayın weachen and siya:
1.5 ay kadar önce arkadaşlarımla gezerken asfalt üzerinde arka bacaklarını sürüterek yürümeye çalışan en fazla 1 haftalık belden aşşağısı felç bir kedi buldum. Evimde 3 aylık kedim olmasına rağmen yüreğim el vermedi ve alıp eve getirdim. Kucağıma alır almaz uyudu. Eve getirdikten sonra arka ayaklarını ve kuyruğunu hareket ettiremediğini gördüm. Tuttuğumda ip gibi aşşağıya doğru sarkıyordu. Sürekli bağırıyordu. Hemen veterinere götürdüm. Felç olduğunu söyledi. Veterinerim kedileri çok seven biri olduğundan sakat kediye bakarsam her türlü aşısından para almayacağını söyledi. Bende çok acıdığım için bakmaya başladım. Her hafta perşembe günü B12 aşısı yaptırmaya götürüyorum. 2 haftaya bir Kalsiyum aşısı da yapıyor. İlk başlarda ayağını hiç hareket ettiremeyen kedim şimdilerde hareket ettirebiliyor ama hala yürüyemiyor. Yaklaşık 2 aylık kadar oldu ama hala tuvaletini tutamıyor ve kollarıyla hareket ediyor. Allah'tan ümit kesilmez biliyorum ve bu yazınızı okuyunca gerçekten çok ümitlendim. Günde en az 3 kere belden aşşağısını yıkıyoruz. Yarın ilk işim küvet almak ve sizin de yaptığınız gibi içinde yüzdürmek olacak. Ayrıca veterinerim ile görüşüp B12 vitamini temin ettikten sonra aşısını her gün yaptıracağım. Umarım düzelir gerçekten çok şirin ve akıllı bir kedi. Çok üzülüyorum haline umarım düzelecek
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-06-12, 00:24   #17

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

weachen and siya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba arkadaşlar benim birde sokak kedim vardı. Kendisini 2 aylıkken bir veterinerden ücretsiz aldım. Cinsi Sarmandı pek şekerdi. Pencereden düştü ve belden aşağısı felç oldu.
Düştüğü an hemen acile götürdük hayvan hastanesine orada 3 gün yoğun bakımda kaldı. Sonrasında yürüyebilmesi için bir operasyon yapalım dediler bir ihtimal kurtulma şansı olabilir yada ölür dediler. Ben Kabul etmedim ve başka bir veteriner yardımıyla veterinerlik fakültesine götürdüm. Orda Beyin omurilik sinir cerrahı porfesör muayne etti ve filmlerini inceledi. Umut yok yürüyemez dedi. %1 ihtimal belki buda yetersiz bir ihtimal dedi. İzin verin uyutalım dedi. Bende olmaz dedim. Ama siz bu durumda olsanız yaşamak istermisiniz dedi. Kesinlikle olmaz tabiki yaşamak isterim dedim. Daha sonra kedimi aldım eve döndüm. İnternette felç hayvanlar için tedavi yöntemlerini araştırdım ve sıcak havuzda yüzen bir kedi gördüm, yabancı bir ülkedeydi gördüğüm video.
Bana yardımcı olan veterinere gittim ve durumu anlattım oda dediki, B12 iğnesi hayvanlarda çok etkili, her gün vuralım sizde küvette sıcak suda yüzdürün.
Biz bu şekilde tedaviye başladık ben devamlı ek vitamin takviyesi yaptım, sabah akşam banyo sıcaklığı suda küvette yüzdürdüm kedimi ve her gün B12 iğnesi yaptık.
Sonuç 1 aya kalmadan kedim yürümeye hatta koşmaya başladı. Tedavisini 3 ay devam ettirdim şimdi 10 aylık fıstık gibi bir kız ve okadarda mutluki.
Dosya Eki 6024
İşte sizlerden ricam felç hayvanların uyutulmasına izin vermeyin mutlaka düzelme şansı tanıyın.
Unutmayın oda bir can ve yaşamaya hakkı var.

Bu yazıyı yeni gördüm yaptığınız iyiliğe söylenicek kelimlere yetersiz kalıyor çok büyük birşey başarmışsınız elinize yüreğinize sağlık...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-06-12, 15:51   #18

weachen and siya üyesinin avatarı

weachen and siya Çevrimdışı

engaladus tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
sayın weachen and siya:
1.5 ay kadar önce arkadaşlarımla gezerken asfalt üzerinde arka bacaklarını sürüterek yürümeye çalışan en fazla 1 haftalık belden aşşağısı felç bir kedi buldum. Evimde 3 aylık kedim olmasına rağmen yüreğim el vermedi ve alıp eve getirdim. Kucağıma alır almaz uyudu. Eve getirdikten sonra arka ayaklarını ve kuyruğunu hareket ettiremediğini gördüm. Tuttuğumda ip gibi aşşağıya doğru sarkıyordu. Sürekli bağırıyordu. Hemen veterinere götürdüm. Felç olduğunu söyledi. Veterinerim kedileri çok seven biri olduğundan sakat kediye bakarsam her türlü aşısından para almayacağını söyledi. Bende çok acıdığım için bakmaya başladım. Her hafta perşembe günü B12 aşısı yaptırmaya götürüyorum. 2 haftaya bir Kalsiyum aşısı da yapıyor. İlk başlarda ayağını hiç hareket ettiremeyen kedim şimdilerde hareket ettirebiliyor ama hala yürüyemiyor. Yaklaşık 2 aylık kadar oldu ama hala tuvaletini tutamıyor ve kollarıyla hareket ediyor. Allah'tan ümit kesilmez biliyorum ve bu yazınızı okuyunca gerçekten çok ümitlendim. Günde en az 3 kere belden aşşağısını yıkıyoruz. Yarın ilk işim küvet almak ve sizin de yaptığınız gibi içinde yüzdürmek olacak. Ayrıca veterinerim ile görüşüp B12 vitamini temin ettikten sonra aşısını her gün yaptıracağım. Umarım düzelir gerçekten çok şirin ve akıllı bir kedi. Çok üzülüyorum haline umarım düzelecek
merhaba arkadaşım, sende harika bir insansın ve yazını okurken kendi kedim aklıma geldi. eğer iyleşmesini gerçekten istersen düzeliceğine inanıyorum ki bunun için mücadele verdiğin ortada. allah senden razı olsun.

B12 iğnesini hergün vurdur, küveti kendi yıkandığın sıcaklıktaki su ile doldur, su kedinin boyunu geçmeliki yüzsün ve sabah akşam içinde yüzdür.kollarından tutup ters yüzme, düz yüzme bunları yaptır, bacaklarına sıcak suda masajda yap. banyo sonrası hemen kakasınıda yapıcaktır, benim kedim banyo sonrası yapardı ve yerler hiç kirlenmezdi sıcaksu bağırsaklarına iyi geliyor.
1 aya kalmadan kedin düzelicektir buna inanıyorum.
ben kedime bunları muntazam iki üç aya yakın yaptım ve çok şeker bir kız oldu. şimdi koşuyor oynuyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-06-12, 15:53   #19

çok teşekkür ederim hulya arkadaşım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-06-12, 21:29   #20

Hermes üyesinin avatarı

Antalya
Hermes Çevrimdışı
Thumbs up Cvp: Felç olan Kedim

engaladus tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
sayın weachen and siya:
cnm umarım senin kedinde weachen and siyanın kedisi gibi iyileşir koşar oynar inş
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-06-12, 21:08   #21

onur_s Çevrimdışı

merhaba,bizde bu konuda çok sıkıntılıyız.Ne güzel ki kediniz iyileşmiş.Kedinizin omuriliğinde kırık varmıydı?Tuvaletini ne zamandan itibaren yapabilecek duruma geldi?
Bizim van kedimiz ise balkondan düştü 9 aylıkken.Şu an 1 yaşında.Omurilikte tırnak kadar kırık mevcutmuş Ankara Üniversitesinde ameliyat ettirdik.Uyutma teklifini bize de yaptılar.Uyutmadık.Umutsuz konuştular.Ardından tedaviye başlandı.Kedimiz b12 iğnesi olmaya başladı.Şu an bacaklarına iğne vurulduğunda hissediyor.Yürürken ayak uçlarıyla kendini ittiriyor.Tuvaletini kendisi yapamıyor.Tens uygulaması da yapılıyor.Kedimiz başlarda ayaklarını düşürürken şu an ensesinden kaldırınca bacakları atıyor ama kontrol yok.Su tutunca daha da bir atıyor.Önceden sıfırdı.Fakat yürüyemiyor.Ayrıca geçen küvete koyduktan sonra tuvaletini yaptı ve ardından bacaklarını ıssırmaya başladı hatta kanattı.Ne yapmamız lazım bizim günlük tedavimiz b12 iğnesi ve 5 dk tens şeklinde.Suyu sadece arka bacaklarına tutuyorduk kendisi zaten sallamaya başlıyordu ama şu saatten sonra yüzdürmeyi deneyeceğiz.Evde duramaz olduk kokudan ve kış geliyor kışa gelmeden yürümeyecek sanırım.Allahtan umut kesilmez diyoruz ama yazı da ortaladık.Kışa kadar yürüyemezse ne yapacağız bilmiyoruz..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-06-12, 22:58   #22

İstanbul (Avrupa Yakası)
krieg74 Çevrimdışı

tesekkürler böyle bir davranısta bulundugunuz icin..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-06-12, 21:55   #23

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

onur_s tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
merhaba,bizde bu konuda çok sıkıntılıyız.Ne güzel ki kediniz iyileşmiş.Kedinizin omuriliğinde kırık varmıydı?Tuvaletini ne zamandan itibaren yapabilecek duruma geldi?
Bizim van kedimiz ise balkondan düştü 9 aylıkken.Şu an 1 yaşında.Omurilikte tırnak kadar kırık mevcutmuş Ankara Üniversitesinde ameliyat ettirdik.Uyutma teklifini bize de yaptılar.Uyutmadık.Umutsuz konuştular.Ardından tedaviye başlandı.Kedimiz b12 iğnesi olmaya başladı.Şu an bacaklarına iğne vurulduğunda hissediyor.Yürürken ayak uçlarıyla kendini ittiriyor.Tuvaletini kendisi yapamıyor.Tens uygulaması da yapılıyor.Kedimiz başlarda ayaklarını düşürürken şu an ensesinden kaldırınca bacakları atıyor ama kontrol yok.Su tutunca daha da bir atıyor.Önceden sıfırdı.Fakat yürüyemiyor.Ayrıca geçen küvete koyduktan sonra tuvaletini yaptı ve ardından bacaklarını ıssırmaya başladı hatta kanattı.Ne yapmamız lazım bizim günlük tedavimiz b12 iğnesi ve 5 dk tens şeklinde.Suyu sadece arka bacaklarına tutuyorduk kendisi zaten sallamaya başlıyordu ama şu saatten sonra yüzdürmeyi deneyeceğiz.Evde duramaz olduk kokudan ve kış geliyor kışa gelmeden yürümeyecek sanırım.Allahtan umut kesilmez diyoruz ama yazı da ortaladık.Kışa kadar yürüyemezse ne yapacağız bilmiyoruz..
Allah yardımcınız olsun inşallah bir an önce tuvaletini kendi basına yapabilecek duruma gelir. Sabır ve inançla duzelecegine inanıyorum...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-12, 00:11   #24

Malatyalee44 üyesinin avatarı

Malatya
Malatyalee44 Çevrimdışı

Ya ben kedim için çok endişeleniyorum. Nereye baksam kedim balkondan, düştü camdan düştü, felç oldu veya biryeri kırıldı yazmışlar. Biz 4. katta oturuyoruz ve kedim 3 aylık. Bir konu daha açmıştım ama dayanamadım. Açtığım konuyu cevaplayanların mesajlarını aileme gösterdim ama düşmez diyorlar. Elimden birşey gelmiyor Arada demire korkup yaklaşmasın diye kucağıma alıp aşağıyı gösteriyorum. Korkuyor ama yinede atlar mı balkonuda yasaklayamam kumu balkonda Yardım edermisiniz lütfen zaten göz enfeksiyonuyla uğraşıyoruz birde düşerse iyice kötü olur hayvancağız
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-12, 04:52   #25

elf1 Çevrimdışı

istanbulda bir klinik var arkadaşlar felçli hayvanlar için , en önemlisi sevgi ve sabır mutlaka ama götürme imkanı olanlara tavsiye ederim . Ozon (oksi tedaviyle ) düzelme imkanı olabiliyor .

Animal Park Veteriner Kliniği ...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-12, 08:44   #26

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Malatyalee44 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ya ben kedim için çok endişeleniyorum. Nereye baksam kedim balkondan, düştü camdan düştü, felç oldu veya biryeri kırıldı yazmışlar. Biz 4. katta oturuyoruz ve kedim 3 aylık. Bir konu daha açmıştım ama dayanamadım. Açtığım konuyu cevaplayanların mesajlarını aileme gösterdim ama düşmez diyorlar. Elimden birşey gelmiyor Arada demire korkup yaklaşmasın diye kucağıma alıp aşağıyı gösteriyorum. Korkuyor ama yinede atlar mı balkonuda yasaklayamam kumu balkonda Yardım edermisiniz lütfen zaten göz enfeksiyonuyla uğraşıyoruz birde düşerse iyice kötü olur hayvancağız
Kesinlikle atlar şimdi küçük korkarak bakıyormuş biraz büyüsün uçan herhangi birşeyin peşinden gider.Kızgınlık dönemine girsin onu hiç tutamazsınız arkadaşımın dişi kedisi 2,5 aylık yavruları olduğu halde kızgınlık dönemine girdi 5 kattan atladı ayağını kırdı.Veterinerim 3 ile 8 kat arası onlar için o kadar tehlikeli değil çünkü düşerken bacaklarını yelpaze gibi açıyorlar yaylanarak iniyorlar dedi ama bu her zaman böyle olmuyor çoğu zaman ciddi hasarlar olabiliyormuş.Normalde kontrollü oluyor atlama mesafesine bakıyorlar ama uçan birşey olunca böyle olmuyor atlıyorlar küçük de olsa atlıyor.Sineklik yaptırın bu şart balkona ya hiç çıkarmayın yada koruyucu birşeyler olsun yanında siz bile olsanız çok hızlı bir anda fırlıyorlar..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-12, 10:58   #27

Malatyalee44 üyesinin avatarı

Malatya
Malatyalee44 Çevrimdışı
Unhappy Cvp: Felç olan Kedim

hulya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kesinlikle atlar şimdi küçük korkarak bakıyormuş biraz büyüsün uçan herhangi birşeyin peşinden gider.Kızgınlık dönemine girsin onu hiç tutamazsınız arkadaşımın dişi kedisi 2,5 aylık yavruları olduğu halde kızgınlık dönemine girdi 5 kattan atladı ayağını kırdı.Veterinerim 3 ile 8 kat arası onlar için o kadar tehlikeli değil çünkü düşerken bacaklarını yelpaze gibi açıyorlar yaylanarak iniyorlar dedi ama bu her zaman böyle olmuyor çoğu zaman ciddi hasarlar olabiliyormuş.Normalde kontrollü oluyor atlama mesafesine bakıyorlar ama uçan birşey olunca böyle olmuyor atlıyorlar küçük de olsa atlıyor.Sineklik yaptırın bu şart balkona ya hiç çıkarmayın yada koruyucu birşeyler olsun yanında siz bile olsanız çok hızlı bir anda fırlıyorlar..
Anneme söyledim bu yazdıklarınızı ama hala kararı değişmedi Kedi istedin kedi aldık bir kedi içinde cam balkon yaptıramayız diyorlar Balkonada mutlaka çıkıyor tuvalet için olsun oyun için olsun içeriye sokamıyoruz. Başka bir önlem yokmu ? zaten kısırlaştıracağız kediyi ...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-12, 11:13   #28

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Bizim güneş balkonda çok güzel zaman gecirirdi aşağıyı izlemeye bayilirdi kaç kat olursa olsun ne küçüklüğünde nede büyüdüğünde hiç atlamadı atlamaya da kalkışmadı ama Prenses kuşların pesine gidiyor yani kediden kediye değişiyor sonradan pişman olmamak için önleminizi alın balkona yapılacak tek şey cam balkon başka bı seçenek yok Yada kedinizi balkona sadece kucağınızda çıkaracaksınız
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-06-12, 05:22   #29

Malatyalee44 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Anneme söyledim bu yazdıklarınızı ama hala kararı değişmedi Kedi istedin kedi aldık bir kedi içinde cam balkon yaptıramayız diyorlar Balkonada mutlaka çıkıyor tuvalet için olsun oyun için olsun içeriye sokamıyoruz. Başka bir önlem yokmu ? zaten kısırlaştıracağız kediyi ...
balık ağları satılıyor, istediğiniz ölçülerde alabilirsiniz. balkonun boş alanını onla kapatın. yanılmıyorsam metresi 3 lira olmalı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-06-12, 05:30   #30

onur_s tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
sizin gibi banada filmlerine bakıp düzelmez dediler ve uyutmak istediler. ama düzeldi. yaklaşık 1 ay içinde düzelmesi farketti . ama kumuna tuvaletini yapma alışkanlığı biraz zaman aldı ...

ayaklarında minikde olsa bir his oluşması demek, onun yürüyebilme umudunu gösteriyor.
sabah ve akşam küveti banyo sıcaklığındaki suyla doldurun ve mutlaka içine bırakın o hareket edecektir. yarım saat bu şekilde suda kalsın. çıkarmadan öncede sırt üstü yüzdürün. elleriyle küvete tutunacaktır ozamanda ayaklarından ileri geri çekerek su içinde egzersizler yaptırınki ayak kasları kuvvetlensin. bu hem bağırsaklarını çalıştırır hemde her banyo sonrası kakasını ve idrarını yapar. böylece yeniden tuvalet alışkanlığı kazandırmış olursunuz.
en kısa zamanda düzelmesi umuduyla, geçmiş olsun...

Bu konu en son " 26-06-12 " tarihinde saat 05:34 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları