Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Serbest Kürsü > Güncel

Cevap Yaz
Eski 05-07-13, 16:06   #31

Sufle üyesinin avatarı

Karabük
Sufle Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Eve gelecek ikinci kedi nasıl kabullendirilir? :) !!!

Benelif tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ozaman 2 cocuk annesi olarak ona ben cevap vereyim. On tanede cocugunuz olsa kedi anneligi cok farkli bir duygu.
Cocugunuzdan korumaya bile calisiyorsunuz düsünün artik.
Hani dili yok ya! hani cani yansa ses edemez ya! iste bu hali, onu asiri korumaniza yol aciyor.

Bazen birileri sinirlerimi cok bozuyor, (belki esimle atismis oluyorum, belki kizimla yada oglumla bir tartisma yasamis oluyorum, yada kaynana, elti sorunlari yasiyor oluyorum) eskiden saatlerce yüzümü asip morali bozuk dolasirdim, sinirim bir türlü dinmek bilmezdi.

Ya! simdi o kizginlikda, mavis geliyor bana sürtünüyor elimi kolumu yaliyor, ben basliyorum canim kizim benim, annesinin gülü bir tanem gibi güzel sözler dizmeye
Yüzümde bir gülümsemeyle buluyorum kendimi, sinir minir kalmiyor

Oysa moralim bozuk oldugunda agzimi acmam ben, tek kelime duyamaz kimse benden, susarim saatlerce, aglarim belki sessizce.
Mavis bunlara izin vermiyor, ben onunla konusmaya baslayinca sözlü sevmeye baslayinca, dilimdeki kilit aciliyor, yüzüm gülüyor.
Ayarlarimi düzeltiyor
Cok seviyorum rabbim beni ondan onu benden ayirmasin (ömrümün sonuna kadar).
Amin! Allah hiç ayırmasın sizi de bizi de pisiciklerimizden.... bizim evde de anne baba, annane anne, annane baba çekişmesi olurdu hep evde... dengeyi kurmaya çalışmaktan canım çıkardı. ama şimdi evde çıt çıkmıyor. çıksa bile ara sıra onları da Sufle susturuyor zaten evin neşesi huzuru oldu oğlum... o yumuşak tüylerine bir kez dokununca ne sinir kalıyor ne dert ne tasa... çok garip bişey bu kediler yaa 2 tane olunca napcaz bakalım... ev onların olur biz gık diyemeyiz herhalde aman ya anlaşsınlar birbirlerini sevsinler de ben Sufle'nin hiç yatmadığı kedi evinde de olsa yatarım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-13, 16:08   #32

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

ilayda35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
çocuklarınızla,eşinizle ve ailenizin 5. üyesi Mavişle sağlıklı,mutlu ömürler diliyoruz
Tesekkür ederim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-07-13, 13:56   #33

Pıtırsonic Çevrimdışı

Hanımcık ve Pıtır yüzünden sabahın 5'inde kalktım. kapıyı biri içten, biri dıştan tırmalıyordu ve Pıtır tıslıyordu yine. Hanımcık'ın tek amacı, alışık olduğu yatağına kavuşmaktı ama Pıtır olayı tamamen yanlış anladı tabii
bugün Pıtır'ı ilk defa odadan çıkardım. evi kokluyor, tekrar eve alışmaya çalışıyor ancak çok tedirgin. çünkü evin her bir yerinden kedilerimden biri çıkıyor Murphy'yle yine hiçbir sorun yaşamadı, tıslamıyor bile. evdeki 3 kedim de o kadar rahat ki, sanki eve yeni kedi gelmemiş gibiler. hele Hanımcık koklamaya bile gitmedi. sıcağın da etkisi büyük, sorun yaşayacak halleri bile yok garibimlerin Pıtır tıslıyor bir tek evdekilere ama onun da tepkileri çok ufak. pati atma, sinip hırlama gibi şeyleri yaşamadık. umarım kolayca atlatacağız. 1 saattir dışarıda olmasına rağmen problem yok. 2-3 gece daha odada tek uyuduktan sonra artık alışmaya hazır hale gelecek gibi görünüyor. ilk defa bu kadar sorunsuz atlattığımız için de ayrı bir mutluyum 2. kedi sahiplenecekler için yaz mevsimi bulunmaz nimet gibi. mayışıklıklarından sonuna kadar faydalanın
toparlamak gerekirse; 2-3 gün kadar yeni kediyi odadan çıkarmayın, sonrasında kafes içinde bir müddet diğer kedinin bulunduğu odada ama dibinde olmadan tutun ki sakinleşsin. sakinleştikten sonra salın ve kendi hallerine bırakın. saldırıyorsa odaya geri kapatın, saldırmıyorsa atağa geçene kadar etrafı tanımasına fırsat verin. bu süreçte hiç ilgilenmeyin. bırakın kendileri tanışıp kaynaşsınlar..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-07-13, 14:25   #34

Sufle üyesinin avatarı

Karabük
Sufle Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
toparlamak gerekirse; 2-3 gün kadar yeni kediyi odadan çıkarmayın, sonrasında kafes içinde bir müddet diğer kedinin bulunduğu odada ama dibinde olmadan tutun ki sakinleşsin. sakinleştikten sonra salın ve kendi hallerine bırakın. saldırıyorsa odaya geri kapatın, saldırmıyorsa atağa geçene kadar etrafı tanımasına fırsat verin. bu süreçte hiç ilgilenmeyin. bırakın kendileri tanışıp kaynaşsınlar..
alışma faslınızın gürültü patırtıdan uzak geçmesine sevindim deneyimlerinizi benimle devamlı paylaştığınız için de ayrıca teşekkür ederim. ancak şöyle ki bir kaç gün minik sütlacımı tutabileceğim bir yer yok ne yazık ki yani ev 4 odalı ama odaların hiçbiri müsait değil. benim odamda suflenin suyu, maması koltuğu vs var, salon derseniz zaten kamuya açık ve yine orda da suflenin akşamları yattığı berjer koltuğumuz var. salonun kapısının 1 dakika bile kapalı olması deli ediyor beyimizi annem ve babamın odası derseniz cam mekanı. oranın camı bahçeye baktığı için her gece keyifle oturup bakıyoruz. bir de annanemin odası var ki benim odamdan sonra geceleri konakladığı yerdir kendilerinin. bir de tabi yaşlı kadın olunca odayı 2-3 gün tutmamın imkanı yok. yazınca fark ettim de bütün evi biz değil de Sufle Bey kullanıyomuş meğersem zavallı biz de evimiz var diyoruz uzun lafın kısası sütlaç hanım geldiği gibi Sufle bey ile hemen karşılaşmak zorunda kalacak eve geldiğimizde bi süre taşıma çantasında bırakayım koklasınlar birbirlerini diye bir fikrim var.umarım bu alışmaları ve kaynaşmaları açısından bir sorun çıkartmaz :S
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-07-13, 14:32   #35

Pıtırsonic Çevrimdışı

bence bir süreliğine Sufle'nin bağırmasını göze alıp tek odayı Sütlaç'a ayırın. 2+1 evimiz ve 4 kedi ile tek odayı Pıtır'a ayırdık, şuan çok daha stressiz. az önce Pıtır'ın baş düşmanı Hanımcık, Pıtır'ın karşısına uzandı. Pıtır hırladı ama Hanımcık oralı bile olmadı. 2 gündür kokusuna alıştı çünkü, saldırmıyor. o saldırmayınca Pıtır'dan da atak olmuyor. belki bu geceyi de ayrı geçirirler, sonrasında tamamen salabilirim. bir de Sütlaç çok ufak, mutlaka gece ayrı tutmanız gerekecek. şimdiden ona özel ortam hazırlamanızı tavsiye ederim. ilk günden salmayı, daha önce evimde pek çok kedi misafir eden ve 4 kedisi olan biri olarak asla tavsiye etmiyorum. yine de siz bilirsiniz tabii ki.. bence siz ayrı odayı hazırlayın, olur da kediniz hiç tepki vermezse kapamanıza gerek bile kalmaz ama ne olacağı belli olmaz sonuçta.
Sütlaç gelene kadar kum ve mama kaplarını farklı odaya taşıyın, o gelinceye kadar Sufle alışır yeni yerlerine. sonra odanızı Sütlaç'a tahsis edersiniz veya farklı bir odayı da kullanımına sunabilirsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-07-13, 14:39   #36

Sufle üyesinin avatarı

Karabük
Sufle Çevrimdışı

anladım... o zaman elimden geldiğince bir oda ayarlamaya çalışacağım. eğer daha iyi olur diyorsanız riske atmaya gerek yok. gece zaten ayrı odada yatıracağım. hatta bir an bile yalnız bırakmamak için 1 hafta izinliyim evde başlarında duracağım Suflemin mama kabı vs yerinde kalsın ben en iyisi Sütlaca annanemin odasını tahsis edeyim. en azından 1-2 gün ayrı tutabilirim sanırım tekrar çok çok teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-07-13, 14:43   #37

Pıtırsonic Çevrimdışı

hem daha iyi olur, hem de iki kediyi de gereksiz strese sokmamış olursunuz. aynı odaya koysanız hırlarlar tıslarlar yine alışırlar ama aşamalı alıştıracağınız süreden daha uzun sürer ve boşuna strese girerler. yeni gelen de çok ufak. Sufle ona kalıcı zarar bile verebilir. bu yüzden en iyisi ayrı tutarak önce kokularına alışmalarını sağlamak. umarım sizin süreç de bizimki gibi sorunsuz ve hızlı geçer. üzerimden nasıl bir yük kalktı anlatamam
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-07-13, 15:26   #38

Sufle üyesinin avatarı

Karabük
Sufle Çevrimdışı

tahmin edebiliyorum. benim üzerimdeki yük de her geçen gün artıyor sanki meraktan bazen çıldırıyorum bu arada Sütlaç kuzenimin kedisinin yavrusu. o yüzden iletişim problemimiz yok. bir hafta 10 gün sonra Sütlacı bir gün bir bez ya da kumaş parçası gibi birşeyin üzerinde uyutacak. biraz da yanaklarına orasına burasına sürecek onu da bana gönderecek. ben de Sufleye vercem koklasın biraz kokusuna alışsın diye. bunu da kuzenim söyledi senin için de Sufle için de kokusuna alışması iyi olur dedi. nasıl bir fikir sizce? kulağa biraz çatlakça geliyor ama denemeye değer sanırım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-07-13, 22:01   #39

Pıtırsonic Çevrimdışı

ben kedilerimi tarayıp tüylerini kızımın bulunduğu odaya koydum. kızımın minderini, taşıma çantasını da diğerlerinin yanına götürdüm. hiç çatlakça değil, çok güzel ve doğru bir fikir. kokularına alışmaları için en iyi yöntem, tüylerinin bulunduğu eşyaların değişimi. hem sufle'nin yaklaşımı, hem de koku değişimini devamlı yapabilmeniz açısından sizinki de çabuk atlatılacak gibi geliyor bana. umarım yanılmam da sinirsiz stressiz geçer gider alışma döneminiz. kendinizi en kötüsüne hazırlayın yine de. kedilerin sağı solu belli olmuyor. önlemleri alın, gerek olmazsa zaten başvurmazsınız.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-07-13, 23:20   #40

Sufle üyesinin avatarı

Karabük
Sufle Çevrimdışı

ben kedilerimi tarayıp tüylerini kızımın bulunduğu odaya koydum. kızımın minderini, taşıma çantasını da diğerlerinin yanına götürdüm. hiç çatlakça değil, çok güzel ve doğru bir fikir. kokularına alışmaları için en iyi yöntem, tüylerinin bulunduğu eşyaların değişimi. hem sufle'nin yaklaşımı, hem de koku değişimini devamlı yapabilmeniz açısından sizinki de çabuk atlatılacak gibi geliyor bana. umarım yanılmam da sinirsiz stressiz geçer gider alışma döneminiz. kendinizi en kötüsüne hazırlayın yine de. kedilerin sağı solu belli olmuyor. önlemleri alın, gerek olmazsa zaten başvurmazsınız.
Ilgınız ıcın cok tesekkur ederım sımdıden koku degısımıne baslayacagım o zaman
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-07-13, 20:02   #41

Sufle üyesinin avatarı

Karabük
Sufle Çevrimdışı

Merhaba arkadaslar bugun kargodan sütlaç hanımın bir kaç gun kokusunu ve tüylerini bırakmıs oldugu havlumuzu aldık. Isten eve gelince ilk ıs koltuğunda yalanmakta olan sufle beyın yanına havluyu koydum. Tepkisi su şekilde: hiç panik yapmadan yavas yaklaşık 10 dakika kadar kokladı. Daha sonra bana baktı. Ben de havluyu alıp yerde oturmayı en çok sevdiği yere serdım.hemen yanına gitti. 5 dakika kadar da orda kokladıktan sonra havlunun uzerine yattı bana bakmaya başladı. Ben de sutlacın kokusu muymuş o oğlum, begendın mı arkadasının kokusunu gibi sevimli sevimli konuştum onunla. Havlunun üzerinden benı dinlerken bir yandan da benı onaylar gibi gözlerini kısıp durdu sımdııııı bu tepki nasıl sızce? Ne kulaklarını arkaya yatırdı, ne tısladı,ne fısladı sonuçta yabancı Bi kedinin kokusunu aldı eğer rahatsız olsa bellı ederdi diye dusunuyorum haksız mıyım? O kadar kokladıgına gore havluda sutlacın kokusu da vardır herhalde. 1 gunde geldi kargoyla kokusu kaybolmaz sanırım. Yorumlarınızı bekliyorum lütfen))
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-07-13, 21:43   #42

Pıtırsonic Çevrimdışı

koku değişimlerinde genelde kediler diğer kediyi görmeden tıslama, hırlama gibi tepkiler vermiyor. yani karşılaşmadan, çok umutlanmayın tepkilerinin yumuşak olacağı konusunda. umarım öyle olur ama tıslamaması bunu ne yazık ki göstermiyor. kokusu kaybolmamıştır merak etmeyin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-07-13, 10:10   #43

Sufle üyesinin avatarı

Karabük
Sufle Çevrimdışı

koku değişimlerinde genelde kediler diğer kediyi görmeden tıslama, hırlama gibi tepkiler vermiyor. yani karşılaşmadan, çok umutlanmayın tepkilerinin yumuşak olacağı konusunda. umarım öyle olur ama tıslamaması bunu ne yazık ki göstermiyor. kokusu kaybolmamıştır merak etmeyin.
hmmm anladım. daha önce böyle bir deneyimim olmadı ama kuzenimin kedisi benim kokumu aldığında tıslayıp bana gelmiyordu ben de suflenin kokusundandır diye düşünüyorum. o yüzden de böyle bir çıkarımda bulunmuştum kendimce teşekkür ederim. o zaman karşılaşmalarını beklemekten başka çare yok demek
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-07-13, 13:12   #44

Pıtırsonic Çevrimdışı

belki bazıları yapıyordur bilemiyorum ama ben rastlamadım. Hanımcık, Pıtır'ın minderinde yatıyor ama Pıtır'ı gördüğü an saldırı pozisyonu alıyor. bu yüzden karşılaşmadan kesin bilemezsiniz ama ben hala daha suflenin aşırı tepki vermeyeceğini düşünüyorum. dişi kediler, eve gelen kedilere daha fazla tepki gösteriyor. erkek kedilerde yine karakterine bağlı olarak bu tepkiler daha hafif oluyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-07-13, 13:30   #45

Sufle üyesinin avatarı

Karabük
Sufle Çevrimdışı

anladım teşekkürler. inşallah dediğiniz gibi olur
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları