Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Serbest Kürsü > Güncel

Cevap Yaz
Eski 05-04-15, 20:41   #151

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Eve gelecek ikinci kedi nasıl kabullendirilir? :) !!!

Ben anlattiklarinda olumsuz bir sey hissetmedim. Minnos yemek yerken saklanarak gelmesi falan bunlar oyuna daha cok benziyor.
Bize saldiri gibi görünebilir ama onlar dogalari geregi oyunlarida atak yapma rakibinin üstüne atlama gibi seylerden olusuyor.

Bana kalirsa masal oyun oynamak istiyor ama minnos orali olmuyor, eyer olsaydi karsilikli atlama ziplama yerlerde yuvarlanma gibi devam ederdi. Bence hic ayirma oluruna birak.

Bizimkilerde en cok pasa oyuncu mavis agir hanim (herzaman ki gibi)
Pasa sinsice yaklasir mesela mavis su icerken yada uyurken, sonra sirtina atlar, mavis yere yatar yalandan bogusmaya baslarlar. Yalandan isiriyormus gibi yapar mesela, ben cok gördüm birbirlerinin enselerini agizlarina aliyorlar sanki ordan yakalamis gibi, sonra birakiyorlar.

Yani izlerken alisik olmayan biri onlarin kavga ettigini zannedebilir.
Bunu ayirmanin en kolay yolu, canlari yangidiginda ciglik atiyorlar, eyer ses yoksa hic endislenme

Bazen cok oynadiklarinda mavis hanim pasayi öyle bagirtiyor, sonra pasa birkac pati salliyor ayriliyorlar
Onlarin oyun oynamalarina bayiliyorum, cok hizlilar izlemekde zor oluyor ama cok tatli oluyorlar ve her izledigimde iyiki iki tane kedim var diyorum.

Zamanla birbirlerine cok alisacaklar, birini götürsen digeri oda oda onu arayacak

Mesela pasa kusmak icin sesler cikarsin, mavis hemen kosar gelir. Yada eve bir sinek girsin birbirlerine haber veriyorlar. Pasa hemen cagiriyor mavisi, mavis geliyor bakiyor ki pasa sinegi yakalamaya calisiyor, izliyor sessizce. Sonra pasa duruyor mavis basliyor ve bu sirada pasa kenardan izliyor, birbirlerine saygililar yani.

Insallah sende bunlara benzer bircok güzel seylerin sahidi olacaksin. Arkadasliklari ilerledikce daha mutlu olacaklar ama suda bir gercek insanlar gibi bazen tepeleri ettiginda kavga edecekler, küsecekler bile
Ne demek istedigimi zamanla daha iyi anlayacaksin ve hic pisman olmayacaksin, benim gibi iyiki 2. kediyi almisim diyeceksin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-04-15, 01:41   #152

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Aldığıma hiç pişman olmadım ,sadece ilk bir kaç gün iyi bir yuva olsa sahiplendirebilirim diye düşünmüştüm. Ama o an isteyen iyi bir yuvada olsa vermezdim bundan eminim. Özellikle masal sokakta yaşarken onunla birlikte bahçeye gelen çok iyi huylu sakin dişi bir kedi daha vardı adını bal koymuştuk. Komşuya Bal'ı sorduğumda bu kış öldü dedi sabah bulmuş ve ben gömdüm dedi. Uzun zamandır görmüyordum nerede diye merak ediyordum inanılmaz üzüldüm. Eğer almasaydım Masal'ında sonu Bal gibi olacaktı bir kez daha çok doğru bir karar verdim diye düşündüm.
Haklısın Masal'ın yaptıklarında oyun oynamak var ama birazda evde üstünlük sağlamak mücadelesi de var. Özellikle Minnoş tuvalet kabına girip kumu kazmaya başladığında Masal oyun oynuyor olsun oyunu bırakıyor uyusa dahi uyanıp kulağını kabartıyor ve sinirle kabın olduğu yere geliyor.Hızla kabın kapısını patiliyor veya kabın önünde sinirle bekliyor Minnoş çıkınca onu patilemeye çalışıyor.Hatta bir gün Minnoş'u kaba yaklaşırken gördü hızla koştu Minnoş kaba giremedi geri döndü. Bu üstünlük mücadelesi. Ben evde olduğumda engel oluyorum hayır diye uyardığımda duruyor yapmıyor Minnoş çıkınca çok pis bakıyor Allahtan Masal çok zeki bir kedi hayır demek ne çok iyi anlıyor ve söz dinliyor.Bu gün de Minnoş onu bekliyordu ama saldırmadı. Masal zeki olduğu kadar çok yaramaz ve oyuncu evde deli gibi koşuyor bulduğu herşey ile oynuyor halının altına girip diğer uçtan çıkıyor o bunları yaparken Minnoş şaşkınlıkla onu izliyor. Minnoşu herkes biraz sert bulur tam bir tekir çok uyanık derler yavrum benim Masal'ın yanında bir saf bir sakin kaldı ki anlatamam Minnoş onu izlerken hızla dönüp Minnoş'u patiliyor ya ''sende oyna'' diyor yada ne var ne bakıyorsun '' der gibi davranıyor. Bazen birbirlerini kovalıyorlar saklanıyorlar tuzak kuruyorlar patileme var sanırım tırnak çıkarma yok.Öyle senin dediğin gibi yerde henüz yuvarlanmadılar. Halen birbirlerine temkinli yaklaşıyorlar.
Birbirlerini taklit etmeye başladılar.Masal gündüz bir kaç kez annemim kucağına çıkmış yatmış. Daha sonra Minnoş yapmış aslında hiç kucağa oturmaz. Masal benden önce gidip ayak ucuma yerleşiyor ve orada benimle yatıyordu. Minnoş yatamıyordu son bir kaç gece de minnoş erken gidip ayak ucuma yerleşti Masal gelemedi.
Aralarında çekişme var ama yüzde doksan anlaştılar sayılır.Onları burun buruna koklaşırken gördüm. Bir kaç defa Minnoş ayak ucumda Masal solumda yattı.
Birbirlerini sevdiler aslında rahatsız değiller inşallah onları koyun koyuna yatarken de görürüm

Masal kızımın uyku halleri...

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-04-15, 08:49   #153

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Oooo yatışa bak minnoşun yerinde olsam bende sinir olurum şaka bir yana Hülya bu tam alışmış eve baksana yatışa korkmuyorda sereserpe uyumuşum şekerlik demekki minnoşla içten ile anlaşmışlar yakındır sarılıp yatmaları
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-04-15, 11:44   #154

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

GÜNEŞ-EYLÜL tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Oooo yatışa bak minnoşun yerinde olsam bende sinir olurum şaka bir yana Hülya bu tam alışmış eve baksana yatışa korkmuyorda sereserpe uyumuşum şekerlik demekki minnoşla içten ile anlaşmışlar yakındır sarılıp yatmaları
Neredeyse anlaştılar küçük çekişmeler oluyor ama yinede iyi gidiyorlar. Dün gece ikisi de benimle yattı.Minnoş ayak ucumda Masal solumda.Masal çok alem bir kedi benimle yattığı zaman ona sarılıyorum o da patileriyle elimi tutuyor.Yorulup yön değiştirdiğimde hemen küsüp gidiyor . inşallah yakında koyun koyuna fotoğraflarını da paylaşırım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-04-15, 13:15   #155

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Masal bizim Eylül'e benziyor bende Eylül'ü eve getirdiğimde aynısını yapıyor
Arada çekişmeler oluyor ne yazıkki Eylül'le Fındık 3 Yıldır birlikte yaşıyor nerdeyse ama Fındık doğum yaptıktan sonra araları biraz açıldı bazen fındığın tüylerini Eylül'ün Tırnak aralarından temizliyorum ama diğer gün bi bakıyorum aynı yatakta yatmışlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-04-15, 18:27   #156

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Masal´in huyu benim pasama cok benziyor. Oyuncu aktif bir kedidir pasada, her buldugu minik nesneyle oynar, sise kapaklari ekmek poseti kapama plastikleri gibi.

Bu birbirlerini kiskanma huylari hep olacak ayni kardesler birbirlerini kiskanir ya ayni o durum
Mavis kendini sevdirmeyen ürkek kizim, pasa kendini miciklatiyor diye, gelip sürütünüyor yatiyor karnini aciyor sev diye, bizde saskin bir halde seviyoruz cünkü mavisin bu hallerine alisik degiliz.

Yani iyi oluyor bir yerde, kendini bulunmaz hint kumasi saniyor ya, pasa bu huyunu törpülüyor da adam oluyor mavis hanim

Masalin yatisina bayildim, o halde uyurken kendini tutmak cok zor oluyordur. Ben bazen dayanamiyorum daliyorum o göbüse, öpmelere doyamiyorum
Bir kedi göbegini acarak uzaniyor yada yatiyor ise, bu "kendimi güvende hissediyorum ve cok mutluyum" demekmis.

Birbirlerine sarilarak uyuduklarinda resim cekersen hemen paylas lütfen görmeyi cok isterim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-04-15, 18:42   #157

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Bizde durum genelde böyle, herseyin en iyisini en güzelini mavis hanim alir.

Mavis kisin en sicak yeri, yazin en serin yeri iyi bilir.
Kaloriferin üstü oldugundan camin önü sicak ve manzarada güzel, cünkü yandaki almaninda bir kedisi var, onunla bakisiyorlar

Bende yumusak olsun diye havlu koydum camin önüne ama pasa onun bile üstüne beceripde uzanamamis ah benim saskin oglum.

Pencere önlerine singer kestirip güzel bir yastik yapicam, böylece en azindan katlanmaz rahat uzanir pasam
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-04-15, 20:13   #158

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Oyy tiplere bak ya Rabbim nazarlardan saklasın çok tatlılar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-04-15, 02:15   #159

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Benelif tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

Bizde durum genelde böyle, herseyin en iyisini en güzelini mavis hanim alir.

Mavis kisin en sicak yeri, yazin en serin yeri iyi bilir.
Kaloriferin üstü oldugundan camin önü sicak ve manzarada güzel, cünkü yandaki almaninda bir kedisi var, onunla bakisiyorlar

Bende yumusak olsun diye havlu koydum camin önüne ama pasa onun bile üstüne beceripde uzanamamis ah benim saskin oglum.

Pencere önlerine singer kestirip güzel bir yastik yapicam, böylece en azindan katlanmaz rahat uzanir pasam
Eif'ciğim ben bu fotoğrafa bayıldım ben böyle bir fotoğraf henüz çekemedim ne zaman çekerim bilemiyorum.
Bizde uyanık olan Masal çok kurnaz çok zeki çevik ve hızlı. Minnoş için çevremde herkes sert bir kedi der, tekir olama özelliklerinin tümünü taşıdığını düşünüyordum. Masa'ın yanında bir saf ve ağır kaldı ki anlatamam yavrum benim biraz da şaşkın. Masal Minnoşa tuzaklar kuruyor aniden önüne çıkıyor atlıyor yada aniden dönüyor patiliyor. Yaptıklarının bir kısmının oyun olduğunu eğer öyle olmasa minnoş gölge gibi peşinden dolaşmazdı diye düşünüyorum. Minnoş ayak ucunu ona kaptırmayı ve bizi onunla paylaşmayı hiç istemiyor .Masal hangimizin yatağına geldiyse etrafta dolanmaya başlıyor ve yatağa çıkıyor o zaman Masal'ın huzuru kaçıyor ya pati atıyor yada yataktan inip gidiyor. Sadece iki akşam uyandığımda ikisi de yatakta uyuyordu.Her akşam yatak maceramız var.Bir de Masal Minnoş tuvalete girince çok sinirleniyor hızla geliyor kabını kapısını patiliyor ya da Minnoşun göremeyeceği bir yere siniyor ve tuzak kuruyor.Evdekiler hayır diye uyarınca geri çekiliyor Minnoş çıkınca Minnoş'a bir pis bakıyor ki anlatamam
Bu sabah benzer bir şeyi Minnoş top ile oynamaya başlayınca yaptı hızla geldi pati attı ve topu aldı sıpa.Minnoşu biraz korkutmuş ama biz bütün sevgimizi Minnoşa verdik onu hep seviyoruz ve Masal'ın ters hareketlerinde onu koruduğumuzun farkında bundan dolayı da rahat.Bu akşam ilginç bir şey yaşadım.Alışveriş yaptım eve geldi. Paketlerin birinde parçalar halinde satılan tavuktan var ve paketleri yere bıraktım geri dönmem 5 dk. sürmedi bu ikisi de paketleri karıştırıyor Masal aniden kaçmaya başladı bir baktım ağzında tavuk parçası paketi açmış bir parça almış yemek için götürüyor benim onu bırak dememle hızla kaçtı bende peşinden biraz evde kovalamaca yaşadık sonunda tavuğu ağzından aldım arkamdan bakarak kaldı. Kızdığımı belirttim ve tavuğu haşladım mama yedikleri yere götürüp mama kabında verdim .İkisine ayrı kaplara koydum ama Masal minnoşun kabına gitti Minnoş yemeden çekildi çok da sevmez .Minnoş çiğ et yemek bir tarafa kırmızı pişmiş et yemez açıkçası biraz tuhaf oldum.

Masal evimize geleli 1,5 ay oldu ve biz onu çok sevdik çok tatlı sokakta doğup büyümesine rağmen çok iyi huylu bir kedi alışma süreleri tahminimden iyi gitti hırlamalalar üstünlük mücadeleri oldu ama çok büyük savaşlar olmadı. Artık dört gözle bekliyorum aynı kaptan yesinler ve fotoğrafta ki gibi yan yana yatsınlar .Ben bir tek aşağıdaki pozu yakaladım bu poz yatak mücadelesini başladığı anlardan birisi .Birde Masal aşırı tüy döküyor ne yapacağımı şaşırdım

[IMG][/IMG]

Bu konu en son " 14-04-15 " tarihinde saat 02:35 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-04-15, 03:18   #160

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Masalin resmini kizima gösterdim, "anne bu nekadar güzel bir kedi" dedi. Hakikaten almanyada olsa, sahipsiz kalmazdi hemen alirlardi, yabancilar degisik harika görünen kedi ve köpeklere bayiliyorlar.

Bir bucuk ay olmasina ragmen bence gayet güzel anlasmislar (cok sükür).
Masalin tüy dökmesi okadar normal ki, sokakda vitamin alamadan gelisi güzel beslenmis kendi ne vitamin almiski tüyleride saglikli olsun.

Bence ilerde daha saglikli tüyleri olacak dökülme azalacak.
Ben bebeklerime 12 vitamin iceren macun veriyorum, (bebekliklerinden beri) ve tüylerine dokunmaniz gerek ipek gibi. Kim kucagina aliyorsa ne kadar yumusak ve parlak tüyleri var diyor.
Ve öyle sikinti yaratacak kadar tüy dökülmüyor.

Onlarin birbirleriyle oyunlarini izlemek cok eglenceli degilmi? Artik sende tv yerine oturup onlari izleyebilirsin benim gibi

Aralarindaki iliskiye bayiliyorum, ben asiri gözlemci biriyim, yürüyüslerinden bile anlam cikaririm. Bakislarindan ne demek istiyorlar cok iyi bilirim.

Tam bir kedi manyagi oldum yani ve esimede bunu bulastirdim.

Bugün esim alman gazatesinde bir haber okumus cok üzülmüs. Haber söyle, alman bir aile yeni bir eve tasinirken besledikleri 2 kediyi bos eve birakip cekip gitmisler. Yani yeni eve kedileri götürmemisler.
Kediler ac kalinca yüksek sesli miyavlamaya baslayinca komsular duymus ve polise haber vermisler. Polisler gelip evi acdiginda bombos evde 2 kediyi bulmuslar.
2 kedide 5 yasindaymis, biri sarman dedigimiz türden bir kedi digeri beyaz, siyah noktalari olan yine cok seker bir kediymis ve resim cekilirken bir bakislari var görsen sen aglarsin, terk edildiklerini biliyorlarmis gibi üzgün bakiyorlar diyor esim.

Ve hic inanamadigim bir cümle kurdu esim, bize cok uzak yerde olmasaydi o kedileri ben alirdim bizim olurlardi dedi
Yani bu 4 kedi demek, öyle agzi acik kalmisim bir süre duyduklarima inanamadim. Kedi sevgisi bulasici bence, kedi sevmeyen esim artik böyle söylüyorsa bu kesinlikle bulasici oldugunun bir kanitidir

Kediler barinaga götürülmüs, ve gazetenin dedigine göre birbirlerinden ayrilmiyorlarmis, eyer sahiplenmek isterseniz ikisini birden sahiplenmek zorundasiniz diyormus.

Burdada vicdansizlar var yani
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-04-15, 00:43   #161

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Benelif tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Masalin resmini kizima gösterdim, "anne bu nekadar güzel bir kedi" dedi. Hakikaten almanyada olsa, sahipsiz kalmazdi hemen alirlardi, yabancilar degisik harika görünen kedi ve köpeklere bayiliyorlar.

Bir bucuk ay olmasina ragmen bence gayet güzel anlasmislar (cok sükür).
Masalin tüy dökmesi okadar normal ki, sokakda vitamin alamadan gelisi güzel beslenmis kendi ne vitamin almiski tüyleride saglikli olsun.

Bence ilerde daha saglikli tüyleri olacak dökülme azalacak.
Ben bebeklerime 12 vitamin iceren macun veriyorum, (bebekliklerinden beri) ve tüylerine dokunmaniz gerek ipek gibi. Kim kucagina aliyorsa ne kadar yumusak ve parlak tüyleri var diyor.
Ve öyle sikinti yaratacak kadar tüy dökülmüyor.

Onlarin birbirleriyle oyunlarini izlemek cok eglenceli degilmi? Artik sende tv yerine oturup onlari izleyebilirsin benim gibi

Aralarindaki iliskiye bayiliyorum, ben asiri gözlemci biriyim, yürüyüslerinden bile anlam cikaririm. Bakislarindan ne demek istiyorlar cok iyi bilirim.

Tam bir kedi manyagi oldum yani ve esimede bunu bulastirdim.

Bugün esim alman gazatesinde bir haber okumus cok üzülmüs. Haber söyle, alman bir aile yeni bir eve tasinirken besledikleri 2 kediyi bos eve birakip cekip gitmisler. Yani yeni eve kedileri götürmemisler.
Kediler ac kalinca yüksek sesli miyavlamaya baslayinca komsular duymus ve polise haber vermisler. Polisler gelip evi acdiginda bombos evde 2 kediyi bulmuslar.
2 kedide 5 yasindaymis, biri sarman dedigimiz türden bir kedi digeri beyaz, siyah noktalari olan yine cok seker bir kediymis ve resim cekilirken bir bakislari var görsen sen aglarsin, terk edildiklerini biliyorlarmis gibi üzgün bakiyorlar diyor esim.

Ve hic inanamadigim bir cümle kurdu esim, bize cok uzak yerde olmasaydi o kedileri ben alirdim bizim olurlardi dedi
Yani bu 4 kedi demek, öyle agzi acik kalmisim bir süre duyduklarima inanamadim. Kedi sevgisi bulasici bence, kedi sevmeyen esim artik böyle söylüyorsa bu kesinlikle bulasici oldugunun bir kanitidir

Kediler barinaga götürülmüs, ve gazetenin dedigine göre birbirlerinden ayrilmiyorlarmis, eyer sahiplenmek isterseniz ikisini birden sahiplenmek zorundasiniz diyormus.

Burdada vicdansizlar var yani
Sağol canım Masal gerçekten güzel bir kedi yanlız çok ince kemikli dokunmaya korkuyorum ilk geldiğinde çok zayıftı hatta kardeşim kucağına aldı ve çok üzüldü gözleri doldu bu ne kadar zayıfmış dedi.Uzun tüylü göstermiyor aslında minyon bir kedi.Biz onun en çok poposunu seviyoruz bir tarafı siyah bir tarafı beyaz kuyruk siyah.Birde patileri beyaz ve hemen arkada patini biraz üzerinde siyah lekeler var bu da ona yürürken parmak ucunda yürüyormuş havası veriyor çok sevimli oluyor.Ben ona dama popolu kızım diye seviyorum.
Tüyleri aşırı dökülüyor.İlk günler daha çoktu biraz azaldı ama yine de döküyor.Bazen tüy yumakları halinde saçıyor.Sokaktan geldi vitaminsiz tüy dökme mevsimi ve de uzun tüyü olması tüy dökümünü çoğaltı.Vitamin bende de var macun şeklinde ben bir türlü vermeyi beceremedim.Havalar ısınsın belki bir ay daha beklerim ve traş yaptırmayı düşünüyorum.Daha sağlıklı tüyler çıkar daha sonra da bu kadar dökeceğini sanmıyorum.
Terk etmek vijdanla ilgili vijdanın da dini milliyeti yok ne yazık ki.Minnoş 20 günlük geldi ve evde büyüdü hiç dışarıyı bilmez.İnatçı ve mücadleci bir kedi.Masal ise sokakta doğdu büyüdü o da hiç vahşi değil çok insancıl bir kediydi ev ortamına da çok rahat uyum sağladı.Minnoş o mücadelci haliyle bile Masal'ın yanında çok pasif kaldı.Evet kendisini koruyor ama Masal'ın tuzaklarına düşüyor Masal üç pati atıyorsa Minnoş bir atabiliyor.Eminim sadece evde büyüyen bir çok kedi aynı durumda ve bunları sokağa bırakıyorlar.Herzman tek edilen bu canlara üzülmüşümdür ama şimdi aradaki farkı görünce daha da üzülüyorum.Allah bu miniklerin yardımcısı olsun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-04-15, 00:40   #162

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Minnos hayati masaldan ögrenecek desene, pati yiye yiye atmasinida ögrenecek, masal ona sokakda ögrendiklerini uyguladikca minnosda zamanla tecrube sahibi olgun bir kedi olacak

Kedilerin tras edilmesini hos bulmayanlardanim, gülü seven dikenine katlanir diye düsünüyorum ben.
Hatta bir yerde görmüsdüm (burasida olabilir) biri tras ettirmek icin götürmüs kedisini uyutmuslar kediyi tras ettirmisler ama kedi geri uyanmamis
Bunu duydukdan sonra artik tras dediklerinde ürküyorum.

Tabi senin durumun cok farkli keyfi yaptigin bir sey degil, bakimsiz tüylerinden biran önce kurtulmasini saglamak adina bir kerelik yapacagin bir tras sonucda...

Bir evde kedi iyidir, 2 kedi harikadir, bunu tadan arkadaslarim arasina girmene cok sevindim.
Masali ve minnosu öp yerime lütfen, dilerim saglikli uzun bir hayatlari olsun ve hic sevgisiz kalmasinlar...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-15, 13:03   #163

gazeteci Çevrimdışı

15 Adımda İki Kediyi Birbirine Alıştırmak - onedio.com
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-06-15, 01:20   #164

İzmir
çinpilavı Çevrimdışı

başka bir sitede yazmış biri alıntı yaptım ;

My Cat From Hell'de benzer bir şey izlemiştim pek hatırlayamadım. Birbirlerini görecekleri şekilde aynı odada iki uzak yerde mama kabı koyun. Büyük kedi yemeğe başladığında küçüğü de getirin ve o da kendininkine başlasın. Birbirlerini görsünler. Sonra yavruyu odaya götürün. Diğer öğün tekrar aynı şekilde. Normalde kedilere öğün olarak ayrı ayrı verilmez hep sabit mamaları vardır zaten ama böyle denemişlerdi programda. Her gün biraz daha mama kaplarını yaklaştırın. Sadece mama yesinler gezmelerine izin vermeyin. Daha sonraki günler artık yavru odadayken büyüğün dikkatini dağıtıp herşeyin normal olduğunu anlatmaya çalışmak için büyük kedinizi oynatın (onlar olta oyuncağı kullanmıştı). Tabii oyun zamanı küçük kediyi de biri oynatsın ki ikisi aynı oyuncakla oynamaya kalkmasın. Sonra oynamayı bırakın. Birkaç saat sonra tekrar aynı odaya getirip oynatmaya başlayın. Bu sefer oyuncakları yavaş yavaş birbirine yaklaştırın. Birbirlerinin kokusuna ve varlığına alışmaya başlayacaklardır. Bu arada aklıma gelmişken, ilk oyun günü büyük kedinin ilgisini oyuncak çekmeyecek ve hep gergin gibi duracak ama onu bir ödül mamasını koklatarak kandırın. Asıl amaç aynı odada ikisine de eşit davrandığınızı ve ikisinin aynı yerde bulunmasının doğal olduğunu gösterebilmek. Yarım yamalak yazdığım için, toparlayamadığım için üzgünüm ama program aklıma geldikçe yazmaya çalışıyorum. Tekrar aklıma geldi: Evinizde başka bir büyük kalıyorsa o küçük kediyi oynatsın siz büyük kediyi. İYİ GECELER, GERÇEKTEN KÖTÜ YAZDIM AMA SİZ ANLAMIŞSINIZDIR MY CAT FROM HELL'DE DE SİZİNKİ GİBİ SORUNLAR VAR İZLEYEBİLİRSİNİZ BENCE
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-07-15, 10:11   #165

lüleburgaz
görkemutlu Çevrimdışı

arkadaşlar. bende eve ikinci bir kedi getirdim ama suan o kdr ümitsizim ki sahiplendirmeye çalışıyorum hiiiç istemeyerek. Evdeki kedimiz kısırlaşmamış erkek 4 yasında. Gtrdiğim kedi kısırlaşmamış erkek 16 aylık. faklı odalarda koku alıştırması elimden geldiğince yaptım sineklik arasından bibirlerini bikaç defa gördüler vs ama yeni gelen arkadaş korkuyo tamam da geri adım atmıyo kıhlıyo bagırıyo garip tavırlar sergiliyo. Veterinere tırnağını bile kestirmedi. korkunca o kdr vahşi oluyo ki. biz evdeki kediden korkarken diğeri beni şaşırttı. Tırnaklrını kesmeden bi araya koymam da mümkün değil. Veteriner alışmaları biraz uzun sürebilir dedi artık bnde ümitsizim. sizce durum değerlendirmesi nedir? Bu arada her ikisi de mobilyalara sürtünüp işaretleme yapıyo özellikle yeni gelen. bi ara da sanırm mutfaga az bişey idrar bırakmş.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları