Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Serbest Kürsü > Güncel

Cevap Yaz
Eski 11-01-09, 16:17   #1

3 hav 1 miyav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 4
Thumbs up dilimizi koruyalım

DİLİMİZİ KORUYALIM

Aslında bu başlığı seçerken Acaba kavram olarak bir yanlışlığa sebep olabilir mi? diye uzun süre kararsız kaldım. Çünkü ancak aciz, bakıma muhtaç olan bir şey koruma altına alınır. Bu tarz bir söylemle dilimizin acizliğini, korunmaya muhtaç olduğunu ima ederek ona hakaret mi ediyordum? Hayır, kesinlikle hayır. Biliyorum ki bizim dilimiz tarihler boyu, zengin bir kültür, bilim ve sanat dili olarak var olmuş ve bu varlığını da ebediyen sürdürecektir. Ancak zaman içerisinde dilimizin güncel sorunlar sonucu kirletilmeye başlatıldığı da hiç kimsenin göz ardı edemeyeceği acı bir gerçektir. Başımızı kuma gömerek bunu görmemezlikten gelmek aymazlığın ta kendisidir. Bunun nedenleri ve niçinleri üzerinde duracak değilim. Amacım, bu aymazlığa dur diyerek, gittikçe körelmeye başlayan toplumdaki dil bilincini yeniden canlandırmak, bu doğrultuda da alaca karanlık içindeki dilimiz adına bir mum yakıp parıltısına parıltı katmaktır, gücümün yettiğince.

Bugün dilimizdeki sözcük sayısının 75.000 olduğunu düşünürsek (TDK Türkçe Sözlük 1998) ve biz bu dağarcık içindeki sözcüklerimizin sadece 200-300 en fazla 500 kadarıyla yetinip gerisini sayfalar arasına mahkûm ediyor ve gerek duyulduğunda dış kaynaklı karşılıklarına havalı oluyor diye itibar ediyorsak, hiç bir zaman yabancı sözcüklerin istilasıyla oluşan tabelalardan dolayı sokaklarımızın bize yabancılaştığından şikâyetçi olmaya hakkımız olamaz. Tarihin kayıtlarına göre, Osmanlı Devletinin son günlerindeki işgal döneminde İstanbul caddelerinin görüntüleri de böyleymiş. Hadi o dönem diyelim ki kaçınılmaz zorunlu bir hâldi. Ya bugün! Arife gerekmezmiş tarif. Tarihten ders alamayan bir ulusun, geçmişini kaybettiği gibi gelecekten söz etmeye de hakkı yoktur. O tarih bir daha yazılmayacaktır.

Herkesi aslına davet ediyor, silkinip şöyle bir bakalım çevremize diyorum. Bakalım da görelim ne oyunlar tezgâhlanıyor: Vatan, millet adına. İlgisizlik arşa yükselirken entel geçinen özenti uşakları bilinçsizce açılan tezgâhta dilimi katledip gönüllü tezgâhtarlık yapıyor üç kuruşluk çıkar uğruna. Dil elden gitmiş kime ne?

DİLİMİZİ KORUYALIM ama bağnazca bir tutum sergileyerek değil. Dil toplumun, halkın malıdır. Halka ters düşmek ikilem doğurur. Yanlış ama yaygın olan bir kullanımın önüne geçemezsiniz. Bunu zorlamaya çalışırsanız yapmanız gereken yeni düzenlemelerde de güven sağlayamazsınız. Dilimizde yaşayan, yaygın bir kullanım alanına sahip, yazımı ve söylemiyle artık bizden bir parça halini almış bu sözcükleri yabancı kökenlidir diye dışlayamazsınız. Yoksa siz dışlanırsınız. Bu durumda yapılması gereken şey o sözcüğe karşı Türkçe eş anlamlı bir sözcük türetmektir. Zaman içerisinde ana dilin verdiği tad, yabancı sözcüğü dışlayacak, o sözcüğü öldürecektir. Bunun gerçekleşmesi için olmazsa olmazların en başında, bilimsellik ve halkla bütünleşmek gelir. Halktan kopuk bir aydın kesim halkın diline ne derece gerçekçi anlamda tercüman olabilir. Masa başında kariyer yapmanın, politika üretmenin, bireyselliğin dışında kime faydası olabilir. Ama dil bireyselliğin aşılmasını gerektiren millî bir bütünlüğün temeli değil midir?

Bilim dünyasındaki hızlı gelişim ve buna paralel olarak gelen araç ve gereçlerin önüne set çekmenin mantığı olabilir mi? Elbette hayır. Ama bu ürünlerin, beraberinde gölge gibi sinsice ve acımasızca dilimize sokmaya çalıştıkları sözcükleri yanlarında getirmelerine de izin veremeyiz. Vermememiz gerekir. En kısa zamanda bunları adlandıracağımız sözcükleri gün ışığına çıkarmalıyız. Bir anlık gecikmenin bile vereceği zarar, çığa dönüşen kar zerreciğinden farklı olmayacaktır. Eğer başı boş bırakılır, bir sözcükten bir şey olmaz, düşüncesi arkasına gizlenerek avuntu içine girersek sadece ve sadece kendimizi kandırmış oluruz. Bu damlacıkların zamanla nelere mal olacağı, göl mü yoksa sel mi olacağı, önünde nasıl durulacağı iyi hesaplanmalıdır.

Sözcüklerin türetimi sırasında iki aşamalı yol izlenmek zorundadır. Bu iki aşamada bilimsellik ön planda olmalıdır.

1- Meslekî açıdan inceleme: Kullanıma yeni giren ürünle ilgili uzman kişilerin bir araya gelerek yapacakları inceleme sonucu hangi kavramların ortaya çıkabileceğini belirlemeleri gerekmektedir.

2- Dil açısından inceleme ve sonuçlandırma: Birinci aşamadaki uzman kişilerin elde ettikleri veriler, dil uzmanlarıyla bir araya gelinerek tartışmaya açılmalı ve sonuçta dilin yapısına uygun en güzel yapılar belirlenmelidir.

Bu iki aşama birbirini tamamlayan bir mekanizma olmak zorundadır. Aksi takdirde birinden birinin işin dışında bırakılması sonuçun sağlıklı olmayacağı ve işin şansa bırakılacağı anlamına gelecektir. Burada da iş yine bireysellikten ziyade grup çalışmasına düşmektedir. Ancak ve ancak bu şekilde dil kirliliğinin önüne geçilebilir. Ülkemizde de bu işlerin yürütülmesinden sorumlu olarak TDK ön plana çıkmaktadır. Bu yasalar gereği de böyledir. Ancak yasalar TDKye bu görevi verirken bize de Siz durun, bu sizin işiniz değil! dememiştir. Dolayısıyla bir kenarda seyirci kalıp birilerinden medet umacağımıza bir an önce bu ulusun bir bireyi olarak sorumluluğumuz olması gereken şeyi yani boşvercilik kınından sıyrılarak üstümüze düşeni, dilimize sahip çıkıp onu korumayı üstlenmeliyiz.

Kendimizle barışık olamadığımız, başkalarının bizden üstün olduğu düşüncesinin ezikliğinden kurtulamayıp dilimize, dinimize, kültürümüze sahip çıkamadığımız, hele hele yozlaşmasına "bananecilikle" yaklaşarak tarihimizi, onurlu geçmişimizi unutup onursuz yarınlara meyl ettiğimiz sürece boyunduruk boynumuzun borcudur.

Gelecek kuşakların hâlâ gurur duyabilecekleri bir dilinin olmasını istiyor, Türke Türkçeden başka bir dil yakışmaz diyorsak gelin DİLİMİZİ KORUYALIM.

Tahsin MELAN
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-01-09, 19:08   #2

beyaz_peri üyesinin avatarı

beyaz_peri Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: dilimizi koruyalım

dil için her şeye değer...
ellerine sağlık canım benim...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-01-09, 20:26   #3

3 hav 1 miyav Çevrimdışı

teşekkür ederim duygucuğum...
senin de yüreğine sağlık (: desteğin için...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-01-09, 21:03   #4

meneldur üyesinin avatarı

meneldur Çevrimdışı

Her geçen gün Türkçe'nin biraz daha yozlaştırıldığını görüyoruz. Dilimizdeki yabancı kökenli sözcüklerin istilası artarak sürüyor. Aşağıda yıllar içinde Türkçe'de nasıl bozulmalar olduğunu gösteren çarpıcı bir metin var!

Yıl: 1965
"Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle 'akşam-ı şerifleriniz hayrolsun' dedim.."

Yıl: 1975
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim,heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum,yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'iyi akşamlar' dedim.."

Yıl: 1985
"Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hükûm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonra kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'hayırlı akşamlar' dedim.."

Yıl: 1995
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni..Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim..Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle 'selâm' dedim.."

Yıl: 2006
"Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni.. Ama concon muyum ki ben,baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. 'Hav ar
yu yavrum?'"

Yıl: 2026
"Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden.. Off, ay dont nov âbi yaa.. Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita.. 'Hay beybi..'"
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-01-09, 21:23   #5

>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı

>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı

Mert Allah iyiliğini versin, yamuldum son cümlelerde gülmekten

"Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden.. Off, ay dont nov âbi yaa.. Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita.. 'Hay beybi..'"

Aşkolsun yauvv, çok banelsin
Ne o yoksa sen modayı takip etmiyor musun
Ouu shit

(Şu shit'i o kadar çok kullanana rastladım ki midem bulanmaya başladı artık....
Merak ediyorum İngilizce konuşan ecnebistanlarda kızınca veya sinirlenince Türkçe olarak 'kahretsin' deyip havalı olduğunu sanan salaklar var mıdır? )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-01-09, 21:51   #6

venüs üyesinin avatarı

venüs Çevrimdışı

meneldur tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Her geçen gün Türkçe'nin biraz daha yozlaştırıldığını görüyoruz. Dilimizdeki yabancı kökenli sözcüklerin istilası artarak sürüyor. Aşağıda yıllar içinde Türkçe'de nasıl bozulmalar olduğunu gösteren çarpıcı bir metin var!

Yıl: 1965
"Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle 'akşam-ı şerifleriniz hayrolsun' dedim.."

Yıl: 1975
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim,heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum,yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'iyi akşamlar' dedim.."

Yıl: 1985
"Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hükûm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonra kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'hayırlı akşamlar' dedim.."

Yıl: 1995
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni..Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim..Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle 'selâm' dedim.."

Yıl: 2006
"Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni.. Ama concon muyum ki ben,baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. 'Hav ar
yu yavrum?'"

demek ki ben 1975 ten kaldım o kadarda yaşlı değilim ama
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-01-09, 16:52   #7

Mihav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 10

Esra çok güzel bir konu teşekkürler.. Mert 1995 ve 2006 yılları oha falan oldum yani ama nedir bu böyle güler misin? Ağlar mısın? gerçek olduğunu bilmek acı ne yazık.. ( tenk yu o zaman , bu tabloyu gören ve ne yazık bu tablonun bir sonraki yıl daha kötü , çirkin ve komik görünmesine destek olan arkadaşlarımız belki durumun ciddiyetini algılayabilirler diye umuyorum.. )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-01-09, 19:53   #8

meneldur Çevrimdışı

üzgünüm ama söylemeden duramıcam her gelen yeni nesil üyeleri daha gösteriş budalası zeka fakiri ve cahil olarak geliyo. dışarı çıkıp bi bakın 82-83 ten sonra doğanların kaçı kitap okumayı seviyo, kaçı bilimsel araştırmalara mraklı, kaçı bir ensturman çalıyo, kaçı resim heykel be benzeri sanatlarla uğraşıyo. daha sayamıcam bir yığın şey. ben bunların hepsini tek başıma yapabiliyorsam. onlardan en az birini yapmalarını beklemek çok bişiy beklemek değildir her halde değilmi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-01-09, 19:57   #9

meneldur Çevrimdışı

bide bu insanlardan türkçe konuşmalarını bekliyoruz. adam adidastan nike tan aşağı giyinmiyo. 50cent ten başka bişiy dinlemiyo. yaşadığı yerde küçük amerikayı kurmuş. bu insanlara nasıl ulaşılır bilmiyorum. oyüzden ben diyorumki Prof.dr. Oktay SİNANOĞLU nu zincirleme yaşadığımı z şehirlere davet edelim. okulları tektek tıkalım içeri dinletelim. biz selçukta yapıcaz bi arkadaşla katılmak isteyen olursa buyursun gelsin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-01-09, 21:15   #10

>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı

>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı

Mertcim iyi hoşsun süpersin, dediklerinin birçoğuna katılıyorum daaa lakin yapıcam edicem vs tarzı söylemler burada yassahh hemşerim

Sayın yöneticilerimiz uyarmıyorlar ama kibarlıklarından bence
Ahhh annem (Kendüsü edebiyat öğretmeni de) olacaktı ki
Evladım hiç yakışıyor mu sana aaaa, dilimde tüy bitti be

Türkçe yazıldığı gibi okunan veya okunduğu gibi yazılan bir dil değil, şive yapmak ayrı şey, tiyatrocusun bilirsin
E de bakem şimdi; canım cananım Mustafa Kemal'im gelse forumda 'yapıcam, edicem, war, yoq, ii, öle, böle, yaw vs '' türünden kelamları görse ne düşünür?
O zaman sormaz mı hey gidi gençliğim, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diye

Bırak forumu özel hayatında yazı dilinde insanlar bunları kullanıyor ben gözlerime inanamıyorum Ve aynı insan aydın bir Türk genci olduğunu da söylüyor.
İkisi bir arada nasıl oluyor? Biri bana anlatsın
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-01-09, 21:48   #11

3 hav 1 miyav Çevrimdışı

Djpink tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Esra çok güzel bir konu teşekkürler.. Mert 1995 ve 2006 yılları oha falan oldum yani ama nedir bu böyle güler misin? Ağlar mısın? gerçek olduğunu bilmek acı ne yazık.. ( tenk yu o zaman , bu tabloyu gören ve ne yazık bu tablonun bir sonraki yıl daha kötü , çirkin ve komik görünmesine destek olan arkadaşlarımız belki durumun ciddiyetini algılayabilirler diye umuyorum.. )
rica ederim arkadaşım....
ve evet umarım farkına varırlar, şu özenti ağızlarına sinir oluyorum ben de.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-01-09, 22:00   #12

alerjik_nane üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
alerjik_nane Çevrimdışı

Tahsin Melan kimdir diye ufak çaplı bir araştırma yaptım..
Bu yazının konu edildiği bir forum buldum. Bahsi geçen forumda 'Site Sorumlusu' olarak üyeliğini ve yaptığı yorumları okudum...

Kendisi de Türkçeden bi'haber...

Ben de bir forum açıp yalan yanlış matematik öğreteceğim

Bu arada paylaşımınız için teşekkür ederim Esra.
Siz olmasaydınız bu adamı TDK uzmanı zannedecektim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-01-09, 22:23   #13

3 hav 1 miyav Çevrimdışı

internette gezinirken okuduğum bu yazı çok hoşuma giti, doğruları yazdığını düşünüyorum. şahsı tanımıyorum açıkçası araştırma gereği hiç duymadım benim için yazmış olduğu bu yazının doğruluk payı ve içeriğidir.

rica ederim araştırma da yapmışsınız, artık TDK uzmanı zannetmezsin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-01-09, 22:24   #14

alerjik_nane üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
alerjik_nane Çevrimdışı

Sen beni niye sevmiyorsun yaaaa
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-01-09, 22:28   #15

3 hav 1 miyav Çevrimdışı

ya lütfen gül, ne alakası var .....
neyse adam doğruları yazmış bence, ve bu konuya önem de gösterilmesi gerekiyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları

Saat 03:10.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198