Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Serbest Kürsü > Güncel

Cevap Yaz
Eski 09-06-11, 06:28   #1

purpledolphin Çevrimdışı
Exclamation Aşılar Konusuna çok Dikkat Edin!

Yillarca hayvanlarla ic ice yasamis biri olarak ve veterinerler konusundada cok fazla deneyim kazanmis biri olarak,gerek kendi yasadiklarimdan yola cikarak,gerekse gordugum duydugum seylerden sonra soyle bir gercegi farkettim : veterinerlerin birçogu ne yazıkki paragöz(içlerinde gerçek anlamda insan olanlari da var fakat cok cok ender ne yazikki)

Bu paragöz veterinerler tabiki öncelikle hayvansaglığını düşünmeyecek.Hatta bırakın düşünmeyi,ne bana para kazandırır,ilk planda düşündükleri şey budur.

Bu nedenle yıllarca canımız kadar deger verdigimiz hayvanlarımız,onların ellerinde ne yazıkki eriyip gidiyor..biryerine birsey battığında sanki bizim canımız acıyormuş gibi hissederiz..
Bilmeyizki veterinerlerin bircogu,hayvanlarımıza yarar saglamak yerine onlara zarar verir para hırsları nedeniyle..Herkesi bizler gibi insan sanırız..ama çok yanılırız..Veterinerlerin birçogunu bizler gibi insan sanırız..Olmadıklarını farkettigimizdeyse artık çok geç olmuştur..
(bu sözlerim, çok ender görülen ve gerçek anlamda insan olan veterinerlere degil elbette burada tekrar ediyorum)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-06-11, 06:29   #2

purpledolphin Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Aşılar Konusuna çok Dikkat Edin!

Bu konudaki görüşümü paylaştıktan sonra sizlere çok önemli bilgiler sunmak istiyorum :

Aşağıda verdigim tüm bilgiler, amerikadaki holistic veterinerlerin verdigi bilgilerdir.
Yani kaynak,amerikadaki holistic veterinerlerdir.
isteyen kendi araştırsın ve görsün...isteyen zaten kendisi bu bilgilere ulaşabilir..Ben burada yalnızca aracı oluyorum..
Akilli ve sorgulayici,arastirmayi seven insanlar,zaten bu bilgilerin guvenilir oldugunu kendi arastirmalari sonucunda anlayacaklar..
Kendiniz arastirin ve gorun diyorum..(bu bilgilerin aleyhinde seyler yazan pek cok kisi cikacaktir buyuk ihtimal.Ama bilgilerin kaynagi belli.Arastirma yapan,dusunen,sorgulayan her insan,hangi bilgi dogrudur,hangisi degildir,cok iyi ayirt edebilir..kim cikarlari dogrultusunda konusuyor,kim konusmuyor,cok iyi ayirt edebilir..her kisinin dedigine inanmaz(ozelliklede paragöz olan kişilerin),kendisi uzun arastirmalar yapar ve dogruyu yanlisi boylelikle ayirt edebilir..)

Önemli not : AŞAĞIDA VERDİGİM TÜM BİLGİLER,sadece KÖPEKLER İÇİN GEÇERLİ.

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< <<<<<<<<<<<<<<<<

Aşılar, kesinlikle hepsi birarada yaptirilmamali .

Amerika'da veterinerlik fakultesine girmek ve bitirmek,buradakine gore cok daha zor, ve veterinerlerin bilgisi,Turkiye'dekilere gore cok daha fazla..

Amerika'daki veterinerlerin hepsi ayni fakulteden mezun oluyorlar..Yani en basta,hepsi de ayni egitimden geciyorlar..Fakat Amerika'nın bizden bu konudaki farki, bazi veterinerler mezun olduktan sonra holistic (dogal yollardan) tedaviye yoneliyorlar..Yani dogal yollardan tedaviye yonelen veterinerlerde en az digerleri kadar bilgili..Fakat tedavi yontemleri farkli...
Amerika'daki asi protokolu,Turkiye'dekinden farkli..

Amerika'da holistik(her acidan dogal) veterinerler arasinda gerekli gorulen asilar su sekilde:

Distemper (genclik): 1 yasina kadar set olarak yapilmali, daha sonra her sene tekrari gereksiz, omur boyu (4-10 sene) korudugu biliniyor. . Yetiskin hayvanlarda rastlanmiyor, sadece cok genc ve cok yaslilarda. Titer testi ile asinin gecerli olup olmadigi anlasilabiliyor.

Parvo: 1 yasina kadar set olarak yapilmali, daha sonra her sene tekrari gereksiz, omur boyu (en az 4 sene) korudugu biliniyor. Yetiskin hayvanlarda rastlanmiyor, sadece cok genc ve cok yaslilarda. Titer testi ile asinin gecerli olup olmadigi anlasilabiliyor.

Bordotella (kennel cough): Sadece barinak gibi pek cok kopegin birarada oldugu yerlerde, surekli degisik kopeklerle temas halinde olundugu durumlarda veya kopek ciftliklerinde oneriliyor.

Adenovirus: Sadece barinak gibi pek cok kopegin birarada oldugu yerlerde, veya kopek ciftliklerinde oneriliyor. Sadece CAV-2 asilari kullanilmali, CAV-1 asilarinin bobrek hasarina yolactigi biliniyor.

Kuduz: Yukardaki gibi, sadece topluca hayvan barindirilan yerlerde risk var, ama yasalar geregi de yapilmasi gerekiyor. 3 senelik oldurulmus virus asilari tercih edilmeli, her sene tekrarlananlar (ve canli virusten yapilanlar) degil.

Benim kopegime 4 senedir parvo ve genclik gerekmedi, cunku titer testinde hala bu iki asinin koruyucu olduklari ortaya cikti. her sene veteriner titer testi yapiyor.

Onerilmeyen asilar (koruma yetersizliginden ve yan etkilerinden dolayi):
Leptospirosis
Coronavirus
Lyme

evde yasayan bir kopek icin bir tek PArvo ve Genclik yeterli. Kuduz asisi ise,bir hayvana en cok zarar veren asilardan birtanesi...

Kuduz asisini yaptirman gerekmez, bunun nedeni ise su :

Diyelim köpek gezdirilirken kuduz kopekle temas etti,bu durumda hic bir sey olmaz.
Bir kere kuduz kopek diye birseye ben asla inanmiyorum.
Turkiye'de kuduz yok, yanlis zamanda yanlis sekilde tekrarlanan ya da gereksiz yapilan asilardan kuduran hayvanlar var...
Ikincisi kuduz temasla gecmez, mutlaka acik yaraya, kuduz virusunun girmesi ile gecer, yani muhakkakki bir isirilma olmasi lazim. Isirilma oldugunda dahi, isiran hayvan 10 gun icinde olmez ise, asi yapilmaz, olurse yapilir..
Kuduz asisi, yasalar geregi gerekli.(amerika'daki yasalar geregi gerekli) burda yasalar geregi yaptirmak zorundasin, ama Turkiye'de oyle birsey yok..
bence veteriner "kuduz asisi yapilmistir" diye bir belge versin, belediye falan sorar ise faydasi olur .

Diger asilarin ise her sene tekrarlanmasi gereksiz, cogu durumda ömür boyu bagisiklik kazandiriyor cunku. her sene tekrarlanan asilar, alerjik reaksiyonlar, kronik hastaliklar ve ölüme kadar varan yan etkilere sebep olabiliyor.

GEnclik ve parvo asisini ayri ayri yaptirabilirsen, arada 15 gun olacak sekilde, cok iyi olur.
Ama ayrı ayrı bulamassan "dp" denilen,yani gençli ve parvoyu içeren 2li aşıdan yaptırırsın..
Karma asi olacaksa da en az kombine olanini tercih et, 5i birarada olan degil, 3u birarada olan olsun mesela.

Cunku sadece parvo ve genclik asisina ihtiyaci var, diger asilara degil..

Kuduz yapilacaksa(ama bence yapilmamali,cunku yapilmasina gerek yok ve dedigim gibi en zararli asi) ne olursa olsun kesinlikle hepsinden 20 gun sonra yapilmali.

KEsinlikle veterinerin kuduz ve karma asiyi ayni anda yapmasina izin verme!
Kesinlikle parazit ilaci ve asilar ayni anda verilmemeli!

parazit ilaci, diskida parazit varsa verilmeli sadece.
Drontal plus adlı ic parazit hapı,6 ayda bir verilmeli,cünkü cok güçlü bir hap,3 ayda bir verilmesi,hayvan için zararlı.6 ay zaten hayvanı koruyor çok güçlü olduğu için..Ayrıca hayvan ic parazitlerinden arındırılmadan,aşı yapılmamalı,çünkü o zaman aşı tutmaz.
Ve iç parazit hapı verildikten en az 15 gün sonra ilk aşısı yapılmalı..Daha erken degil..
Bu arada enseye yapilan(damlatilan) ve dis parazitlere(pire,kene gibi) karsi olan damlalar tek kelime ile zehir...

Bu ense damlalarindan uzak dur ozellikle...
Pire ve keneye karsi tum veterinerler bunlardan satiyor ama zehir oldugunu kimse bilmiyor ya da biliyorlarsa bile ne yazikki soylemiyorlar (para hirslarindan dolayi soylemezler bilseler bile..ense damlalari ve her yil yaptiklari ve aslinda yapmalarinin zararli olacagi asilar da olmasa nereden para kazanacagiz diye dusunuyorlar cogu veteriner ne yazikki...ve boyle dusundukleri icinde,sirf para kazanma derdinde olduklarindan, hayvanlara zarari dokunacak seyleri ne yazikki bile bile yapiyor bircogu(ama tabi bunlarin yanisira bilgi yetersizliginden yapanlari da vardir..)

Pireye ve keneye karsi dogal olan bir yontemi oneririm : bir limonu ikiye kes, gece kaynat guzelce suda , sabaha kadar kapagini kapat, sogusun, O suyu fisfisla sik uzerine, keneye pireye birebirdir..Fakat limon suyu taze olsun,1 hafta bekleyen bir limon suyundan hayır bekleme..Hemen yap ve hemen sık sıkacaksan..

Veterinerlerin hepsi ayri sey diyor.
Bunun disinda degerlendirilmesi gereken bir diger onemli nokta da risk faktoru. Kopek sik sik diger kopeklerle temasta olacak mi? barinak hayvanlari gibi mesela. barinaktaki kopekler icin onerilen asi protokolu, sahipli hayvanlarinkine gore farkli. cok fazla hayvan beslenen evlerde de farkli olabiliyor.

Simdi Amerikada her yerde ayni sey uygulanmiyor, yani burda da farkli uygulamalar var. Benim bu bahsettigim protokol, daha cok holistik(dogal tedavi yapan) veterinerler tarafindan uygulaniyor. Benim burdaki veterinerim sadece parvo ve genclik asilarini kullaniyor. Bazi digerleri buna Adenovirus de ekliyorlar.

Vaccinating Your Own Dog: What You Should Know | petMD

Yukardaki linke gore Genel olarak "Core vaccines" dedikleri ana asilar sunlar:
Kuduz
Genclik
Parvo
Adenovirus-2 (hepatitis) - ama bu Turkiyede risk faktoru varsa yapilmali

Ana asilarin disindaki asilar sunlar (Non-core):
Bordotella
Parainfluenza
Lyme
LEpto

Onerilmeyen asilar da sunlar:
Adenovirus-1
Coronavirus
Giardia
Distemper-MEasles

Genelde protokol su sekilde:
VACCINOSIS
About AAHA

Ilk asilama:

- Genclik, Parvo ve gerekiyorsa Adenovirus-2 (ama dikkat, 1 numarali oplan degil) 2 ayliktan itibaren baslaniyor ve 4 aylik olana kadar 3 kere tekrarlaniyor. 2 aydan once asilamak sakincali.Aşılar en az 21 gün ara ile tekrarlanmalı.21 gün/1 ay sıklık ile tekrarlanması öneriliyor..

- Kuduz, en erken 4 aylikken yapiliyor, ne kadar gec olursa o kadar iyi. en son oldugu asidan 1 ay sonra yapmakta fayda var.

Ilk sene tekrarlari (genellikle 1 yas 4 aylik olduktan sonra):

- Genclik, parvo, kuduz, birer ay arayla (olabiliyorsa)

2. sene ve daha sonralari asilarin tekrarlari gerekmiyor (1 senelik kuduz disinda, ama o da sadece kuduz olan bolgelerde). Kuduz bana kalirsa yok gibi, barinakta yasamayan hicbir hayvan risk altinda degil..

EGer risk altinda ise Bordotella (kennel cough, barinak oksurugu), 6 ayda bir tekrarlaniyor. Diger hicbir asi onerilmiyor.. Bana kalirsa buna da gerek yok, cunku tedavisi mumkun ve zor degil.. oldurucu bir hastalik degil.

Ancak veterinerin hangi asiyi bulundurdugu onemli, "Modified Live Virus (MVL)" dedikleri modifiye edilmis canli virus mu, yoksa oldurulmus virus mu..

Bu konu en son " 09-06-11 " tarihinde saat 06:31 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir.... Sebep: eksik bilgi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-06-11, 06:50   #3

purpledolphin Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Aşılar Konusuna çok Dikkat Edin!

Kısaca yapilmasi gerekli olan sadece iki asi var(köpek barınakta ya da bunun gibi köpeklerin bir arada yaşadığı bir ortamda yaşamıyorsa) : bunlardan biri genclik asisi,digeri ise parvo asisi.
birde GEREKİYORSA adenovirus-2 asisi yapilmaliymis.
Bunlarin disindaki BUTUN ASİLAR,KOPEGİMİZDE YİLLAR İCİNDE ZEHİR BİRİKİMİ OLUSMASINA NEDEN OLACAK..
su anki aklim olsaydi,kesinlikle kopegime sadece genclik ve parvo asisi yaptirirdim..
Kopegim yillardir zehirlenmis..Yillardir veterinere goturerek meger kendi ellerimle zehirlemisim onu..Oysa patisine bir cam parcasi batsa,omrumden omur giderdi..Nereden bilebilirdim kendi ellerimle onu farkinda olmadan zehirledigimi...

Lutfen bu bilgilere kulak verin..Ben ne yazıkki bu bilgileri çok geç edindim..
Aşılar arasında ne kadar süre olması gerektigi de çok önemli bir konu..O yüzden yukarıdaki yazının her ayrıntısına çok dikkat edin,tekrar tekrar okuyun..
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları