Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Serbest Kürsü > Güncel


Cevap Yaz
Eski 04-10-08, 17:02   #1
 
Üyelik Tarihi: Tem 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.000
3 hav 1 miyav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 4
Thumbs up 4 Ekim Hayvanları Koruma GÜnü ( Yani Bugün (:

BU GÜN 4 EKİM HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ.....

Kurulan bu sıcak ilişki insanların, hayvanların korunması konusunda birlikte hareket etmeleri fikrini doğurdu. İnsanlar arasında hayvan sevenler gittikçe çoğalmaya başladı. Bu insanların amaçları hayvanlara daha iyi davranılmasını sağlamak, onları korumak, daha sevecen davranılmasına yardımcı olmaktır. Bu düşünceye sahip hayvan sevenler ilk kez İngiltere'de 1822 yılında bir araya geldiler. Hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını ve hayvanların daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla Hayvanları Koruma Birliği'ni kurdular. Bu hareket daha sonra tüm dünyaya yayılmaya başladı.
Yurdumuzda Hayvanları Koruma Derneğinin 1908 yılında kurulmasıyla sistemli ve düzenli olarak hayvan sorunlarıyla ilgilenildi. Dernekler kuruldu, konunun önemi gittikçe büyüyor, insanlar yıllardır hayvanlara karşı yapılan haksızlıkların farkına vararak onları korumak istiyorlardı. . Aynı amaçlı dernekler birleşerek Hollanda'nın başkenti Lahey'de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu'nu oluşturdular. 1931 yılında toplanan bu kuruluş 4 Ekim'i Hayvanları Koruma Günü ilan etti.
Hayvanlar, duyu ve hareket yetenekleri olan canlılardır. Hayvanların sahiplerine bağlılıkları, hayvan sevgisinin doğup büyümesine yardımcı oldu. Pek çok kitapta, filmlerde, sahipleri için canını veren hayvan öykülerini okur, izleriz. Hayvanları seven insanlar, hayvan hastalıklarını iyileştirmek için çalıştılar. Bugün uygar ülkelerde hayvan hastaneleri kurulmuştur. Veterinerler hayvan hastalıklarını belirleyip iyileştiriyorlar. Hayvan hastalıklarına karşı önlem alınıyor. Hayvanları hastalıklardan korumak için aşı yapılıyor.
Başlıca besinlerimiz olan et, süt, yumurta, yağ hayvanlardan sağlanır. Giyeceklerimizin bir bölümü de hayvanların derisinden, yün ve tüylerinden yapılır. İnsan sağlığı için gerekli olan aşı ve serumun yapılmasında da hayvanlardan yararlanılır. Evin kedisi evdeki zararlı böcekleri ve fareleri yakalar. Köpek evimizi ve hayvanlarımızı korur, bize bekçilik yapar. Tavuğun yumurta ve etinden, horozun sesinden, tüyünden ve etinden faydalanırız. At, eşek ve katır gibi hayvanların gücünden faydalanırız, yüklerimizi taşırlar, arabalarımızı çekerler, bizi de taşırlar. Manda, inek, koyun bize süt, et verir. Öküz tarlamızı, harmanımızı sürer, arabamızı çeker. Kafesteki kanaryanın ötüşünü dinlemek, akvaryumdaki balıkları seyretmek bizi dinlendirir. Çiçekten çiçeğe, ağaçtan ağaca dolaşan böcekler, bitkilerin çoğalma olayına yardımcı olur. Çevremizdeki hayvanlardan doğrudan doğruya veya dolaylı olarak yararlanıyoruz. Kuşkusuz akrep, yılan gibi zararlı hayvanlar da vardır. Bu zehirli hayvanlardan kendimizi korumalıyız.
Hayvanları sevenler, insanları daha içten severler. Hayvan dostları mutlu olmayı sevgide ararlar. Hayvanları koruyalım. Hayvanlara eziyet etmeyelim. Hayvanları sevelim. Onlara yardımcı olalım. Hayvanları Koruma Günü'nde öğrendiklerimizi yaşam boyu uygulayalım..



SOKAKDA Kİ DOSTLARIMIZI SAHİPLENİN SAHİPLENDİRİN!!!

Bu konu en son " 04-10-08 " tarihinde saat 17:05 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-10-08, 17:07   #2
 
Üyelik Tarihi: Tem 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.000
3 hav 1 miyav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 4
Varsayılan Cvp: 4 Ekim Hayvanları Koruma GÜnü ( Yani Bugün (:

VE BEN HAYVANSEVERLERİN TEK ADRESİ OLAN MİHAV'A TEŞEKKÜR EDERİM.....
İYİ Kİ VARSINIZ, Kİ BİZ HAYVANSEVERLER KENDİ İÇİMİZ DE BİR AİLE OLMAYI BECEREBİLDİK SİZİN SAYENİZ DE BECEREBİLDİK...... (:
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-10-08, 19:52   #3
 
Üyelik Tarihi: Haz 2008
Mesajlar: 1.301
Mihav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 10
Varsayılan Cvp: 4 Ekim Hayvanları Koruma GÜnü ( Yani Bugün (:

4 Ekim Hayvan Hakları Günü, ama... diye başlayan bir yazı yazmış Hürriyet gazetesine sevgili Feyza ALGAN hanımefendi,bende sizlerle paylaşmak istedim...

"İnsanoğlu kendisinden aşağı canlıları yok etmeye cüret ettiği sürece, sağlık ve huzur yüzü görmeyecektir; insanlar hayvanları katlettiği sürece birbirlerini de öldürmeye devam edeceklerdir.

Tabii ki cinayet ve acı tohumları ekenler sevinç ve sevgi biçemezler." PYTHAGORAS

Katliam duymadığımız gün neredeyse kalmadı artık... Sistematik olarak çalışılıyor. Hele içimizde bu kadar vahşi ve hayvan yok etmeye meraklı insan varken... Resmi ya da bireysel olarak onları ölüm bekliyor artık. Bu durumda "4 Ekim Hayvan Hakları Günü" demek bana komik geliyor.

ABDden empoze edilen yeni bir yasa çok yakında kesinleşecek. Ve ondan sonra, artık evlerimizdeki hayvanlarımızı bile belki koruyamayacağız! Ne bize hayvan sevme, ne de dört ayaklı dostlarımıza yaşama hakkı tanıyacaklar.

Usul usul geliyor yasa... Sokaklarda tek bir hayvan kalmayıncaya kadar... Tanrı evlerimizdekileri korusun. Bakalım nasıl baş edeceğiz. Ama biz ederiz, yüreğimizde bu güçlü sevgi varken... Her zamanki gibi.

SENİ YARATTIM YA!...

Bir hayvansever zulüm görmüş ve çok kötü durumdaki hayvanların yanından geçerken "Tanrım, neden yarattığın bu canlıları korumak için bir şey yapmıyorsun?" diye haykırmış. Tanrı ise "Bu konuda bir şey yaptım ya işte; SENİ yarattım" diye cevap vermiş.

4 Ekim Hayvan Hakları Günü için; ASKODdan sevgili Hülya Alpgirayın aşağıdaki sözlerine tümüyle katılıyorum, lütfen okumadan geçmeyin...

Olay, kedilerin, köpeklerin katlinden de öte toplumsal uyumsuzluğun ve ruhsal bozukluğun göstergesidir.

ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM...

"Gazetelerde her gün bizleri dehşete düşüren haberlere rastlıyoruz. Anneannesini öldüren torun, annesini bıçaklayan kızlar, iki kuruş emekli maaşı için yaşlı bir kadını yerlerde sürükleyen adamlar, tecavüzler, yeni bebeği olmuş bir genç kadını kolundaki 4 bilezik için 7 yerinden bıçaklamaktan kaçınmayan bir elti... Ve daha nice tüyler ürpertici suçları işleyen insanlar.

Yıllardan beri toplumun dikkatini çocuklarımıza çekmeye çalışıyoruz. Israrla bugün hayvana zulmedenlerin yarın potansiyel birer suçlu olarak aramıza karışacağını tekrarlayıp duruyor, ebeveynler ve öğretmenlerimize sesleniyoruz. Olay, kedileri, köpekleri katletmekten de öte, aslında büyük bir toplumsal uyumsuzluğun ve ruhsal bozukluğun göstergesidir. Çünkü hayvana yapılan eziyet ve işkencenin doğrudan insana yapılan eziyet ve işkenceyle bağlantısı bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre hayvana eziyet eden kişi ya ailesinden eziyet görmekte ya da ailesine eziyet yapmaktadır. Hayvanlara yapılan eziyetin cinayet dahil tüm suçlarla bağlantılı olduğu saptanmıştır. Ve yine araştırmalara göre, hayvanlara yapılan eziyetin kaynağı her eziyet ve vahşette olduğu gibi güç ve kontrol isteğidir.

Çocuklarımıza sahip çıkalım, hayvanlara eziyet eden, öldürenleri belirleyelim ve pimi çekilmiş bomba gibi aramızda dolaşmalarına izin vermeyelim. Bugün bir hayvana zulmedenin yarın bizlere, yakınlarımıza zararı dokunacağını unutmayalım.

İnsan hakkı, hayvan hakkı olarak ayırmamamız gereken bir "hak" kavramı olmamalıdır. Dünya insanoğlunun tekelinde değildir. Bizlere bahşedilmiş olan üstünlüğü bizlerden zayıf canlılara karşı kullanmaya hiçbirimizin hakkı yoktur.

Bizler insan olmanın erdemlerini unutmaya başladık. Hayvanların doğasında bozulmadan, saf bir şekilde hálá barındırdıkları "kendine yetenden fazlasını bırakmak, paylaşmak, hırslı olmamak, sabır, sevecenlik" gibi meziyetleri onları gözlemleyerek de hatırlayabilir, unuttuklarımızı yeniden kazanabiliriz.

Hayvan hakları için yıllardan beri savaş veren bizler, karşılaştığımız üzücü olaylar karşısında her zaman "neden?" sorusunu sorarız. Uğraşmışızdır, didinmişizdir ancak her zorda kalan hayvana yetişememenin verdiği çaresizlikle kahrolmuşuzdur. Ama her şeye rağmen hayvanlar için misyonumuzun, duraksamadan, sabırla devam etmesi gerektiğine inanıyorum."


HANGİSİ GERÇEK CENNET...

Ve işte size gerçekten düşündürücü bir öykü...

Adam ve hayattaki tek arkadaşı olan köpeği bir kazada birlikte ölmüşler. Gökyüzüne çıktıktan sonra bembeyaz bulutların arasında dolaşmaya başlamışlar. Adam çok susamış ve biraz su bulabilmek ümidiyle yürümeye devam ederken, birden kendilerini muhteşem bir manzaranın karşısında bulmuşlar. Rengarenk çiçeklerle süslü bir bahçe, altından yapılmış bir bahçe kapısı ve onları karşılayan beyazlar içinde güzel bir kadın... Adam köpeğiyle birlikte kadına yaklaşmış ve sormuş:

"Afedersiniz... Burası neresi?"

Kadın ona gülümsemiş: "Burası Cennet, efendim!"

Adam bunun üzerine sevinçle "Harika! Peki bana biraz su verebilir misiniz, gerçekten çok susadım" demiş.

Kadın "Tabii efendim, içeri girin... İçeride dilediğiniz kadar su bulabilirsiniz" diye cevap vermiş.

Böylece adam köpeğine dönmüş ve "Hadi oğlum, içeri giriyoruz" diyerek kapıya yürümüş.

Ama kadın onu birden durdurmuş: "Üzgünüm efendim, köpeğiniz sizinle gelemez. Hayvanları almıyoruz."

Bunun üzerine adam bir an durup düşünmüş. Ve geri dönüp köpeğiyle birlikte ters yöne doğru yürümeye koyulmuş. Bir süre geçtikten sonra kendilerini bu kez tozlu çamurlu bir yolda bulmuşlar. Yolun sonunda karşılarına çiftlik girişini andıran derme çatma bir kapıyla, yırtık pırtık elbiseli bir dede çıkmış.

Adam sormuş: "Afedersiniz... Bana biraz su verebilir misiniz?"

Dede "İçeri gel" demiş: "Kapıdan girdikten sonra sağ tarafta bir çeşme var."

Adam sormuş: "Peki arkadaşım da benimle gelip oradan su içebilir mi?"

Dede "Tabii, çeşmenin yanında köpeğinin de su içebileceği bir kase bulacaksın" demiş.

Bunun üzerine adam kapıdan girmiş. Biraz yürüdükten sonra sağ tarafta çeşmeyi bulmuş. Adam çeşmeden köpek de oracıktaki kaseden doya doya içerek susuzluklarını gidermiş.

Derken adam geri dönerek girişte bekleyen dedeye sormuş: "Su için çok teşekkür ederim... Peki burası neresi?"

Dede "Burası cennet" demiş.

Bunu duyan adam şaşırmış: "Ama nasıl olur? Az önce burası gibi kırık dökük olmayan muhteşem bir yere gittik ve orasının da cennet olduğunu söylediler bize..."

Dede "Şu rengarenk çiçeklerle süslü, altın kapılı yer mi?" diye sormuş ve ardından eklemiş: "Orası cennet değil, ama bizim adımızı kullanıyorlar."

Adam iyice şaşırmış: "Peki ama oradakiler, sizin adınızı kullanarak insanları kandırıyorlar diye hiç kızmıyor musunuz?"

Dede gülümsemiş: "Kızmıyoruz. Çünkü onlar kendi çıkarları için en iyi arkadaşlarını yarı yolda bırakanları bizden uzak tutuyorlar."

Ve Sevgili arkadaşımın söylediği gibi SOKAKDA Kİ DOSTLARIMIZI SAHİPLENİN SAHİPLENDİRİN!!! diyor güzel yorumun ve bu güzel konu için teşekkür ediyorum arkadaşım.

Sevgiler...

Bu konu en son " 04-10-08 " tarihinde saat 20:03 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-10-08, 20:19   #4
 
Üyelik Tarihi: Tem 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.000
3 hav 1 miyav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 4
Varsayılan Cvp: 4 Ekim Hayvanları Koruma GÜnü ( Yani Bugün (:

teşekkür ederim arkadaşım yazdıkların için ..... ve en son ki hikaye bana mail olarak gelmişti emeğine sağlık..... (:
ve evet,


SOKAKDA Kİ DOSTLARIMIZI SAHİPLENİN SAHİPLENDİRİN!!!
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gizli yönleri ile enbüyük Türk Atatürk meneldur Paylaşım - Sohbet 6 24-07-14 08:33
Ev ve Süs Hayvanları Satış, Barınma ve Eğitim Yerlerinin Kuruluş, Açılış, Ruhsat, Çal >Ferik ve Bulut< Hayvan Hakları Genel Konular 0 12-12-08 23:17
Hayvan Deneyleri Etik Kurullarının çalışma Usul Ve Esaslarına Dair Yönetmelik >Ferik ve Bulut< Hayvan Hakları Genel Konular 0 12-12-08 23:00
Hayvanları Koruma Kanunu >Ferik ve Bulut< Hayvan Hakları Genel Konular 3 29-10-08 21:31
Kürke Hayır 4 Ekim Hayvanları.... 3 hav 1 miyav Güncel 0 04-10-08 17:25



Saat 07:01.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203