Markamama.com


Cevap Yaz
Eski 19-03-12, 18:16   #1
 
Üyelik Tarihi: Ara 2011
Yaş: 27
Mesajlar: 70
Kuscuusta Çevrimdışı
Varsayılan Lepistes

Dün Buragın ispinoz konusu ile gündeme gelen Lepistesler hakkında araştırma yaptım
lepistes balığı ve hamilelik, lepistes balıklarının üremesi lepistes özellikleri
Latince Adı: Poecilia reticulata

Habitatı ve Anavatanı: Orta Amerika

En Fazla Büyüdüğü Boy: Erkekler 4cm, dişler 6cm.


Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

Yüzme Seviyesi: Orta - Yüzey

Sıcaklık: 25°-28°C

pH: 7-8.5

En Az Akvaryum Hacmi: 40 lt

Su Sertliği: Orta-Yüksek

Cinsiyet Ayrımı: Dişiler daha iri olur. Erkeklerin arka yüzgeci çok daha geniş ve gösterişlidir. Erkeklerde bulunan gonopod dişilerde yoktur.

Üreme: Canlı doğururlar, yavrulaması ve yavruların büyütülmesi kolaydır. Dişi lepistes doğuma yakın, bol bitkili bir akvaryuma ayrılırsa yavruların pek çoğu kurtarılabilir, aksi halde anneside dahil olmak üzere yavruları, diğer büyük balıklar tüketecektir. Yavru alabilmek için, aquapetlerde satılan özel doğum kaplarındanda yararlanılabilir, dişi balık doğumdan bir kaç gün önce o kaba ayrılmalıdır.

Genel Yorum: Lepistesler gerek barışçıl yapılarıyla, gerekse kolay üretilmeleriyle akvaryum severlerin gönüllerinde ve akvaryumlarında taht kurmuşlardır. Pek çok hobicinin ilk başladığı balık olmuştur. Akvaryumda doğal seleksiyonla çok değişik renk ve biçimlerde lepistesler üretilmiştir. Erkekleri dişilerin yarısı kadar olup dişilerden daha gösterişlidirler. Gebelik süresi yaklaşık 28 gün olup bu süre sıcaklık ve genetik faktörler yüzünden 21-40 gün arası değişebilmektedir. Aynı dişilerin erkekler tarafından devamlı kovalanmaması için dişi sayısını erkek sayısının 2 katından fazla tutmakta fayda var. Balıklar 3 aylık olduklarında cinsel olgunluğa ulaşırlar.

Zorluk Seviyesi: Vahşi ve vahşiye yakın türler 1, yapay seleksiyon sonucu üretilen çok renkli ve değişik desenli türler 3.Doğadan yakalanmış 1 erkek 2 dişi vahşi Lepistes3 günlük lepistes yavruları

Bilgilerin Açıklaması
Davranış Biçimi: Balıkların karma tanklardaki davranış biçimidir. Üreme döneminde hemen her canlının daha saldırganlaştığını göz önünde bulundurmak gerekir.
Yüzme Seviyesi: Balığın doğal şartlarda nerede yüzdüğü ile ilgili bilgidir.
En Fazla Büyüdüğü Boy: Balığın geldiği en büyük boydur. Genellikle bu boya gelmesi zorken, bazı bireylerin bu boyu geçtiği de görülebilir.
En Az Akvaryum Hacmi: Balığın karma tankta rahat yaşayabilmesi için gerekli minimum hacimdir. Üretim tankları gibi 2 balığın bulunduğu durumlarda daha küçük tanklar kullanılabilir. Sırasıyla; balığın ortalama boyuna, hareketliliğine ve narinliğine bakılarak değerlendirilmiştir.
Zorluk Seviyesi: 1 en kolay, yeni başlayanlar için uygundan. 5 en zor, sadece uzman akvarisltere uzanan balığın akvaryum şartlarında beslenmesini zorluğu ile ilgili bilgi.

Lepistes (Fancy Guppy)'le ilgili değişik bir makale
Renkleri, hareketlilikleri ve her zaman bol yavru vermeleri sayesinde pek çoğumuzun sevdiği balıklar arasında yer alan lepistesler bir dönem bütün akvaryum severlerin beslediği balıklardan olmuştur.

Ana vatanı Orta Amerika ve Güney Amerikanın kuzeyi olarak bilinse de hemen her türü Asya, özellikle Singapurda büyük havuzlarda beslenip çoğaltılıyor ve de tüm dünyaya sevk edilebiliyor.

Doğada çok daha az çeşidi olan lepistesler yıllar boyunca daha sağlıklı su koşulları,yüksek kalite yemler ve gösterilen ilgi sayesinde bugünkü varyetelerine sahip olmuşlardır.Dünya standartlarındaki lepistes kulüpleri şu anda akvaryumlarda yer alan lepistesleri kuyruk varyetelerine ve vücut renklerine göre sınıflandırmış olup, bu sayede gösterilerde ve yarışmlarda bu ölçütler doğrultusunda değerlendirmeye almaktadırlar.1800lü yılların sonlarına doğru akvaryumlarımızda görmeye başladığımız lepistesler şu anda vahşi atalarına görsel anlamda pek benzememekle beraber karakteristik yapılarını korumayı başarmışlardır.

Su Koşulları:

Çeşitli su koşullarına adapte olabilen lepistesler daha ziyade sert sulardan hoşlanırlar. Oysaki hepimiz bugüne kadar bitkili akvaryumlarda bakmaya alıştığımız lepistesleri sert suda beslemeyi düşünmemiş olabiliriz. Gelişim süreci boyunca ph 7.8 civarında tutulmalıdır. Su sertliğindeki dalgalanma lepisteslerin direncini azaltarak sağlık sorunları yaşamalarına neden olabilir. Bu nedenle sabit su sertliğini tavsiye ediyorum.

Lepistes akvaryumlarında ideal su sıcaklığı 24-26 derece olmalıdır. Ancak 16 ile 32 derece arasındaki sıcaklıklara da tolererans gösterebilirler. Fakat yüksek sıcaklık değerlerinde ömürlerinin daha kısa olacağının da göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

Sadece yavruların düzenli beslenmesi gereken ilk gelişim evresinde suyun sıcaklığı normalden biraz daha yükseltitilebilir. 4-6 hafta sonra ısı yavaş yavaş tavsiye edilen değere çekilmelidir.

Beslenme:

Günde ortlama 3 kez yemleme lepistesler için öngürülen bir ölçüdür. Verilecek yem miktarı beslenen balık sayısına göre değişmelidir. Ancak tüm akvaryum balıklarında olduğu gibi 5 dk içersinde bitirebilecekleri miktarda yem vermeye özen gösterilmelidir. Yoksa aşırı yemlemeden kaynaklanan kirlenme ve su değerlerinde oynamalar balıkların sağlığında olumsuz etkilere yol açacaktır

Ortalama 5 ay içersinde olgun bireyler haline geldikten sonra beslenmeye daha dikkat etmek gerekmektedir. Hiç bir zaman doygunluk hissi olmayan bu balıklarda erişkin hale geldikten sonra verilen yem miktarında yarı yarıya bir oranda azaltma yapılabilir. Özellikle erkeklerin karın bölegleri şişkinlik göstermesi halinde aşırı yemleme yapıldığı anlaşılabilir.

Tuzlu su karides yavruları (Baby Brine Shrimps),mikro kurtlar ve yumurta sarısı en besleyici yemler arasında sıralansa da lepisteslerin diyetleri çok geniş bir yelpazede incelenebilir.

Canlı yemler temel yağları, yüksek besin değeri, içeriğindeki amino asitler ve suda yaşayabilmeleri sayesinde kirliliğe yol açmamaları nedeni ile özellikle balık yemleri arasında en çok tercih edilenler arasındadır. Ancak bu ürünleri her an bulmak imkansız. Bu nedenle hobiciliğin gelişimine, kişiler arasında bu yemlerin paylaşılmasına ve akvaryumcular aracılığı ile toptan getirtilmesine olan ihtiyaç bence büyüktür.

Bunun yanı sıra dondurulmuş kuru canlı yemler ikinci planda tercih edilebilir. Dondurulup,nemden ayrıştırılıp paketlendiği için besin değerinin nerdeyse tamamını koruyabiliyorlar. Pul yemler de en az dondurulmuş kurutulmuş yemler kadar besin değeri zengindir. Pul yem tercih ederken dikkat edilecek şey içeriğindeki vitamin katkılarıdır.

Dana Yüreği - Temizlenmiş,snirlerinden ve derisinden ayrılmış,sarımsak eklenerek rendelenmiş dana yüreği küçük parçalar halinde dondurulup yem olarak verilebilir. Özellikle ucuz bir ürün olması nedeni ile yavruların beslenmesinde tercih edilebilir.

Kan kurdu - Seyrek aralıklarla besleyici değerinden dolayı verilebilir

Beyaz Kurt

Sivrisinek Larvası - Su birikintileri üzerinde gördüğümüz bu larvalar en kolay ve en doğal lepistes yemi olarak düşünülebilir.Doğal ortamları düşünücek olursak lepistesler ve benzeri balıklar sivrisinek ıslahında kullanılmak amacı ile beslenebilmektidir.Evin dışında yada balkonda küçük kaplar içersinde dere yada göl suyu ile aşılanmış su yardımı ile bu larvaları elde etmek son derece kolaydır.Ancak detaylara burada girmeyeceğim.

Dondurulmuş Plankton

Tubifex - Son derece besleyici olmasına ve balıkların büyük bir iştahla tükettiği besinlerden olmasına rağmen akvaryuma temizlenmeden konulmamalıdır.Bu canlılar genelde atık suların döküldüğü su yataklarında yada dere ağızlarında yaşadığı için taşıdığı bakteriler ölümcül rahatsızlıklara neden olabilir

Alg - Güneş gören yüzeylerde oluşan yeşil algler lepisteslerin ihtiyaç duydukları B,C,D,E vitaminleri almalarına olanak sağlar.Bu nedenle akvaryum içersinde yapılamasa bile dış ortamda suni olarak yosunlandırılmış kayalar dönem dönem akvaryum ortamına yerleştirilerek balıkların kayalar üzerindeki algleri toplamaları sağlanabilir

Spiriluna - Zengin protein,besleyici asitler,A ve B vitaminleri,demir ve kalsiyum ihtiva etmesi nedeni ile deri hastalıklarından korunmalarına, renklerinin daha parlak ve canlı olmasına ve balıkların yüzgeçlerinde oluşabilecek rahatsızlıklara karşı koymasına yardımcı olacaktır.

Pul Yemler - Çok geniş bir yelpazesi olan pul yemleri seçerken dikkatli olmak lazım.İçeriğindeki hayvansal ve bitkisel proteinlerin yanı sıra eklenen vitaminler seçimlerimizde bize yol göstermelidir.

Erkek Dişi Ayrımı :

Erişkin boya ulaşan lepisteslerde göz alıcı renk ve kuyruk boyları sayesinde erkek ve dişi ayrımı yapmak kolay olsa da 4 haftalık yavrularda bu ayrımı yapmak daha zor olabilir. Aşağıdaki resimleden de anlaşılacağı gibi dişi olan yavruların karın bölgesinin altında siyahımsı bir nokta belirir. Yavrular geliştikçe bu alan daha da belirginleşirken erkek olanlarda karın bölgesinde her hangi bir değişiklik olmayacaktır.Aynı batım yavrular arasında dişi olarak belirlenenlerin ayrı bir tankta bakılması ileride daha sağlam ve kaliteli bir ırk yaratmak için faydalı olabilir.En sağlıklı,gelişimi en düzgün ve en göz alıcı dişi ile birlikte, belirlenen en güzel erkek çiftleştirilerek daha güzel, ırkının belirgin özelliklerini tam olarak taşıyan lepistesler elde dilebilir.--Erkek Lepistes Yavruları-- --Dişi Lepistes Yavrusu--
Anaçların Seçilmesi :

Ortalama 10 - 18 hafta arasında erkekler ve dişiler erişkin boy ve forma ulaşmış olurlar. Türlerine göre bu süre daha erken yada daha geç olabilir. Kaliteli bir erkeği yüzgeçlerine, vücut formuna, rengine, ebatlarına ve kuyruk formuna bakarak ayırt etmek gerekir. Dişilerde ise düzgün vücut şekli ve türe uygun kuyruk rengi göz önüne alınmalıdır.Bu sayede güzel bir ırk elde etmek için ilk adımlar atılmış olur. Yavru alınacak tankta tavsiye edilen balık sayısı 2 erkek 3 dişi şeklindedir. Ancak erkeklerin durumuna ve agresifliğine göre dişi sayısında artış yapılabilir.


Alıntı: http://www.
Lepistes - Sultan Papağanları - Sultan Papağanı Forum

Bu konu en son " 20-03-12 " tarihinde saat 09:45 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-12-13, 08:16   #2
 
Üyelik Tarihi: Ara 2013
Mesajlar: 5
tüncay Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Lepistes

ya hamile ama doğurmuyo neden
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-18, 14:23   #3
 
Antalya
Üyelik Tarihi: Ağu 2016
Mesajlar: 28
lovebird3055 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: LepistesAkvaryum balıkçılığının giriş aşaması sayılabilecek, akvaryumların en tanınmış balıklarından birisi, lepisteslerdir. Bakımı kadar, üretilmesi de kolay olduğundan, yeni başlayan akvaryum meraklılarına tavsiye edilir. Sıcak iklimlerde, doğal ortamları olan göllerde yaşayan lepistesler, akvaryuma yüksek oranda uyum sağladıklarından, uygun ortam bulduklarında aralıksız üreyebilirler.

Yavrulama yaşına ulaştıklarında, özel bakıma ihtiyaç duyulabilir. Yavrular hızla büyüyerek, üreme olgunluğuna erişir ve bu yüzden birkaç çiftle başlayan akvaryum meraklılarının, çok kısa sürede çok sayıda lepistesleri olabilir. Olgun yaştaki lepistes, iyi bakıldığında son derece gösterişli kuyruk yüzgeci ile akvaryumda görsel bir şölen oluşturabilir.

Diğer akvaryum balıklarından farklı olarak, doğal yaşam alanlarına en yakın şartları yaşayabilmek için, doğal güneş ışığına da ihtiyaçları vardır. Saklanmayı çok sevmeyen lepistes, güneş alan bir yere konan akvaryumda, son derece sağlıklı bir şekilde yaşayabilir. Saklanmayı sevmese de akvaryuma konacak birkaç bitki arasında çok daha mutlu olacak ve sağlıklı nesiller dünyaya getirecektir.Poeciliidae familyasından olan ve guppy ismiyle de bilinen bir akvaryum tatlı su balığıdır. Zahmetli olmayan bakımı ve kolay üremesi sebebiyle, çok tercih edilen bir akvaryum balığıdır. Süslü ve yapay ışıklı bir akvaryumdansa, büyük yapraklı yosunların olduğu, güneş alan ve güzel havalandırılan bir akvaryumda, çok daha mutlu olacaklardır. Yıllardır akvaryumlarda üretiliyor olsalar da doğadaki akrabalarıyla aynı ihtiyaçlara sahiptirler.

Dişi lepistesler, erkeklere oranla daha iri olabilir. Ortalama büyüklükleri, erişkinlik döneminde 5 santimetreye ulaşabilir. Doyma hisleri pek etkili olmadığından, lepistesler her yem verildiğinde yerler. Bu yüzden bir yem verme çizelgesi oluşturabilir ve fazla yiyerek kabız olmasını engelleyebilirsiniz. Çünkü; çok dayanıklı bir tür olmasına rağmen, kabızlık lepistesler için ölümcül olabilir. Pek çok akvaryum balığı türü kavgacı ve istilacı olabilmektedir. Lepistes, sürü içinde olsa bile kendi halinde yaşayabilen, türüne veya başka bir balığa zarar vermeyen, sakin yapıda bir balıktır.

Alıntı
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Canlı Doğuranlar >Ferik ve Bulut< Balık Türleri 2 09-03-09 00:32Saat 06:41.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203