Markamama.com


Cevap Yaz
Eski 10-03-09, 23:55   #1
 
>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.532
>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı
Varsayılan Kedibalıkları

Kuhli

Kedibalıkları-k1jpg


Latince Adı : Kuhli Loach

Anavatanı : Asya

Davranış : Barışçıl

Beslenme : Bitkisel ve hayvansal ( Gece ışıklar kapatıldıktan sonra kaliteli dip yemleriyle beslenmelidir )

Üreme : Akvaryumda üremezler.

Sıcaklık : 24-30 C

Ph : 6

Maksimum Boy : 12 Cm

Renkleri : Kahverengi ve Sarı

Kuhli, dip balıklarının en orjinallerinden biridir. Barışçıl ve uyumludur. Hemen her canlı doğuran akvaryumuna koyabileceğiniz bir balıktır. Saklanma alanları oluşturmak şartıyla, Tetralar ve hatta bazı çiklitlerle bile birarada beslenebilirler.

Arius Kedi Balığı

Kedibalıkları-k2jpg

Latince Adı : Arius leptaspis

Anavatanı : Avustralya

Doğal Yaşam Alanı : Nehir ağızları ve haliçlerde

Beslenme : Hem etçil hem otçul

Davranış : yavruyken uysal büyüdükçe agresif

Ph : 6

Sıcaklık : 20-30 C

Maksimum Boy : 1 metre

Minimum akvaryum hacmi : 500 Lt

Üreme : Balığın akvaryumda bakılması çok zordur çok büyük bir balıktır havuzlarda bakılması daha uygun olduğu için akvaryumda da üretimi mümkün değildir.

Renkler : Sadece siyah rengi vardır



Benekli Kedi Balığı

Kedibalıkları-k3jpg


Latince Adı : Acanthocobitis botia

Anavatanı : Çin

Doğal Yaşam Alanı : Nehirler

Davranış Şekli : Barışçıl

Beslenme : Etçil-Otçul

Ph : 6

Sıcaklık : 22-28 C

Maksimum Boy : 11 Cm

Minimum Akvaryum Hacmi : 50 lt

Uygun Yaşam Alanı : Bol bitkili içerisinde testi olan veya saklanma olan akvaryumlar

Cinsiyet Ayrımı : Bilinmiyor

Üreme : Doğal ortamdan yavrular yakalanır ve pazarlaması yapılır.Akvaryumda üretilemez.

Renkler : Gri veya siyah


Hayalet Kedi Balığı

Kedibalıkları-k4jpg

Latince Adı :Kryptopterus minor

Anavatanı : Güney Asya

Beslenme : Etçil

Üreme :Yumurta dökerek ürerler

Yaşam Alanı : Nehirler

Davranış : Çok hareketli ancak barışçıl bir balıktır

Boyut : Erkek Balık : 8 Cm
Dişi Balık : 8 Cm

Sıcaklık : 22-27 Cm

Ph : 6-7

Yemleme sıklığı : Günde 2 kez az miktarda yavaş çöken yemler

Tavsiye yemler : Kaliteli pul yemler ,kankurdu,çok ufak karidesleri severek tüketir.


Yorum : Hayalet kedi balıkları şeffaf gövdeleri nedeniyle ülkemizde hayalet adını almışlardır.Sürü balıklarıdır ve bu nedenle en az 4 lü gruplar halinde bakılmaları uygun olur.Orta seviyelerde yüzmeyi seven bu balıklar karma akvaryumlarda bakılabilir.



Leopar Vatoz

Kedibalıkları-k5jpg

Latince Adı : Hypostomus plecostomus

Anavatanı : Güney Amerika

Beslenme : Otçul

Önerilen Yem : Tetra Wafer Mix,Sera Wiformo

Üreme : Yumurta dökerek

Sıcaklık : 20-30 C

Maksimum Boy : 40 Cm

Minimum Akvaryum Hacmi : 100 Lt

Yorum : Çok hızlı büyüyen bir türdür.15 yıla yakın ömürleri vardır.Bu balıkların diğer balıklara yapışma huyları vardır.Bu huyları akvaristlerin çoğunu ürküttüğünden dolayı akvaryumda bakılma oranı azdır
-alıntı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-03-09, 00:01   #2
 
>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.532
>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedibalıkları

Konuşan Vatoz

Kedibalıkları-k6jpg

Latince Adı : platydoras costatus

Anavatanı : Peru

Beslenme : Etçil ve otçul

Yem önerisi : Sera Spiriluna Tabs,Sera Viformo,Jbl Novotab,Tetra Wafer Mix türü dibe batan tablet yemler

Üreme : Yumurta dökerek ürerler.

Sıcaklık : 23-31 C

Minimum Akvaryum Hacmi : 50 Lt

Maksimum Boy : 20 Cm

Yorum : Bu türün adının konuşan vatoz olmasının nedeni balığın sudan çıkarıldığında insan sesine benzer sesler çıkarmasıdır.Çok yem tüketen bir türdür.20 cm e kadar boya ulaşabildiği için daha çok büyük akvaryumlarda bakılmalıdır.Bu tür ciklet türleriyle uyumludur.Bu tür taş altında veya kovuklarda saklanmaktan hoşlanır.Aslında akvaryuma pek uygun olmayan bir türdür.



Pangasus-Pangasius Hypophthalmus

Kedibalıkları-k7jpg

Boy: 1 m.'nin üzerinde.
Köken: Tayland, Singapur, Hindistan.
Cinsel Özellikler: Cinsiyet ayrımı zordur..
Beslenme: Kolay.
Yem: Etçil.
Üretme: Zor.
Üretme Yöntemi: Yumurta dökerler.Akvaryumda üretilmesi zor.
Su: Her tür su
pH: 6,0-7,6
Isı: 22-26730; C
Tank Tipi: Uygun balıklarla
Yüzme Seviyesi: Orta katmanlar.
Özel Gereksinim: -
Pangasus aslında akvaryum balığı değildir.Uzak Doğu'da sofra balığı olarak yetiştirilir ve tüketilir.10 yıl yaşayabilen bir balıktır.Sadece genç yaşlarında akvaryumlarda bakılabilirler.Görme yetisi gelişmemiş bir balıktır.Ağzı yanındaki duyargalarıyla titreşimleri hissederek yönünü tayin eder.Atak hareketleri vardır.


Çöpçü-Corydoras Paleatus (Komando çöpçü)

Kedibalıkları-k8jpg

Boy: 7 cm.
Köken: Güney Amerika,Brezilya.
Cinsel Özellikler: Erkeklerin sırt yüzgeçleri dik,dişilerin oval.
Beslenme: Kolay.
Yem: Her tür yem.Hem etçil hem otçul.
Üretme: Nispeten zor.Tecrübe gerektirir.
Üretme Yöntemi: Yumurta yığarlar.
Su: Orta sert.
pH: 6,5-7,5
Isı: 22-26730; C
Tank Tipi: Uygun balıklarla
Yüzme Seviyesi: Alt seviyelerde.
Özel Gereksinim: grup halinde bakım,bitki.


Çöpçü-corydoras sterbai

Kedibalıkları-k9jpg

Boy: 6 cm.
Köken: Güney Amerika,Brezilya.
Cinsel Özellikler: Erkeklerin dik yüzgeçleri vardır.
Beslenme: Kolay.
Yem: Her tür yem.Hem etçil hem otçul.
Üretme: Nispeten zor.Tecrübe gerektirir.
Üretme Yöntemi: Yumurta yığarlar.
Su: Orta sert.
pH: 6,5-7,0
Isı: 23-27730; C
Tank Tipi: Uygun balıklarla
Yüzme Seviyesi: Alt seviyelerde.
Özel Gereksinim: Saklanma alanı,akıntılı su,bitki.


Çöpçüler-Corydoras

Kedibalıkları-k10jpg

Akvaryum hobisine başlayan hemen herkes ülkemizde 'çöpçü' diye anılan Corydoras kedibalıklarını akvaryumlarında tutmuşlardır. Çöpçülerin vücutlarını pul yerine sert plakalar kaplar. Doğada çöpçüler Güney Amerika ve çevresindeki adalardaki nehirlerden gelirler. Amazon nehrine akan her küçük ırmağın kendi çöpçü cinsi olduğu iddia ediliyor. Bazı cinsler soğuk dağ ırmaklarından diğerleri ise Amazon'un tropik kısımlarından gelirler. Akvaryumlarda sıcaklığı 22-26 derece arasında tutmak çöpçülere için uygundur. Günümüzde 150'ye yakın corydoras kedibalığı cinsi olduğu sanılıyor..
Kayıtlara göre çöpçü balıkları ilk kez Avrupa'ya 1880 yıllarında getirtilmiştir. Eskiden çöpçü balıkları akvaryumlarda sadece artık yemleri yesinler diye tutulurdu, bunun sebebi bu balıkların hiç durmadan akvaryum kumunda yiyecek aramalarıdır. Fakat günümüzde balıklar hakkında bilgilerimiz arttıkça çöpçülerin ihtiyaçlarını yıllardır nasıl ihmal ettiğimiz ortaya çıkmıştır.
Bugünlerde akvaryum hobisi içinde bulunanlar daha bilgili ve akvaryumlarında bulunan bütün balık ve bitkilere en iyi yaşama koşullarını sağlama gayreti içindedirler. Biliyoruz ki çöpçülerin artık yemlerle beslenmeleri yeterli değildir, zaten eğer balıklarınıza verdiğiniz pul yem dibe ulaşıyorsa fazla yem veriyorsunuz demektir.
Karma akvaryumları beslerken dibe yem ulaşması çöpçüler için çok önemlidir. Dibe çöken granül yemler çöpçüler tarafından iştahla yenir. Veya bir bardağa akvaryumunuzdan su koyup bu suyun içine biraz pul yem koyup karıştırın, pul yem iyice ıslanıp bardağın dibine çökünce akvaryumunuza dökün. En ideal besleme, iki yöntemi de aralıklı kullanmaktır.
Çöpçüler sürü balıklarıdır. Bu yüzden çöpçülerin akvaryuma daha çabuk ve kolay alışmaları için birkaç tanesinin bir arada tutulması gerekir. Çöpçü sürünüzün aynı cinsten olması gerekmez. Mesela 2 komando çöpçü (Corydoras paleatus) ile 2 albino çöpçü (Corydoras aeneus) sürü halinde yüzerler. Aslında gurup için en uygun sayı 6'dir fakat 4 balıkta hiç yoktan iyidir. Yani eğer akvaryumunuzda bir veya iki tane çöpçünüz varsa, iki üç tane daha çöpçü almanızı tavsiye ederim. Doğada çöpçüler sayıları yüz hatta binleri bulan sürüler halinde bulunurlar.
Çöpçü balıkları iyi koşullar altında 6-7 sene yaşarlar ve de pek sık hastalanmazlar. Üretmek de o kadar zor değildir. Doğal olarak bir erkek birde dişi balığa ihtiyacınız var. Tamam! Peki erkek ve dişi balığı nasıl ayırt edeceksiniz? Ancak üreme çağına gelmiş çöpçülerin erkek veya dişi olduğu tespit edilebilir. Genç çöpçülerde bu olay hemen hemen imkansız gibi bir şeydir.
Genellikle akvaryumcularda satılan çöpçülerin hepsi genç balıklardır, bu yüzden ancak akvaryumunuzda bir sene geçtikten sonra bu balıkların ergenlik çağına eriştiklerini söylemek yanlış olmaz sanırım. Erginleşmiş balıklarda dişiler derin ve geniş vücutlu, erkekler ise ince ve uzun vücutlu olurlar. Dişiler aynı zamanda daha büyük boya ulaşırlar. Bazı cins çöpçülerde dişi ve erkekler pelvis yüzgeçlerine bakılarak ayırt edilebilirler. Erkeklerin pelvis yüzgeçleri sivri uçlu, dişilerin ise pelvis yüzgeçlerinin ucu yuvarlaktır. Bu olay komanda çöpçülerde belirgindir.
Çöpçü balıkları gurup halinde yumurtlarlar. Genellikle üretmek için iki erkek ile bir dişi çöpçü kullanılır. Fakat bazıları gurubu daha büyük tutarlar ama her seferinde erkek çöpçüler dişilerden daha fazla olması gerekir. Benim üretmek için kullandığım en büyük gurup 3 dişi ve 5 erkek çöpçüden ve de en küçük gurupta sadece bir dişi ve erkekten oluşmuştu. Üretmek için çöpçüleri ayrı bir akvaryuma almanız gerekir. Çöpçüler karma akvaryumda da ürerler fakat yumurtaların hiçbirini kurtaramazsınız. Kullanacağınız üretme akvaryumu aşağı yukarı 40cm uzunluğunda olmalı. Benim üretme için kullandığım akvaryumlar 38 cm boyunda 30cm genişliğindeler, yani taban alanı 1140cm kare. Kullanacağınız akvaryumun boyu ve genişliğini çarpın, eğer taban alanını 1140 cm kare civarında bulursanız bu akvaryum çöpçü üretmek için idealdir. Bu akvaryumun içine sadece hava ile çalışan basit bir sünger filtre konur. Üreme ve yavru balık yetiştirme akvaryumlarına kum konmaz.

Çöpçüleri üremeye hazır duruma getirmek için canlı ve dondurulmuş yemler gibi etli yiyecekler yedirmelisiniz. Suyun 25%'ini birkaç derece daha soğuk suyla değiştirmek bazen iyi beslenmiş çöpçülerin üremeye başlamalarını sağlayabilir. Kış aylarında ısıtıcınızı fişten çekerek su sıcaklığının birkaç derece azalmasını da sağlayabilirsiniz. Ani ısı değişikliği doğadaki hava değişikliğini kopya etmeye çalışmaktan başka bir şey değildir. Genellikle ilk önce dişi çöpçü üreme hareketlerine başlar. Çoğunlukla yavaş hareket eden bu balık akvaryumda hızlıca sağa sola, camda yukarı aşağı yüzmeye başlar. Arada sırada aniden yüzmeyi bırakıp birkaç saniye aradan sonra yine yüzmeye devam eder. Yakından takip edildiğinde dişi balığın bu hareketleri uygun yumurtlama yerleri arama olarak düşünülebilir. Dişi balığın heyecanlı ve hızlı yüzmesi kısa süre sonra erkek balığın dikkatini çeker ve o da dişi balığı takip etmeye başlar. Erkek çöpçü dişinin biraz üstünde yüzer ve dişinin kafasını bıyıklarıyla adeta okşar. Yüzme bir süre böyle devam eder. Yumurtlama başlamadan önce çöpçüler T-pozisyonuna girerler. ilişikteki resimde Corydoras aeneus'lar T-pozisyonunda. T-pozisyonunda erkek çöpçü dişi balığın önüne geçer ve dişi çöpçü bıyıklarıyla erkeğin pelvis yüzgeçlerine dokunur. Bazı kişiler bu anda erkek çöpçünün döl salgıladığını ve dişinin bunu içtiğini ve dölün özel kanallarla dişi balığın karnındaki yumurtalara ulaşıp bunları döllediğini iddia ederler. Başka bir fikir ise gene dişinin dölü içtiği ve yumurtladıktan sonra yumurtaların üstüne dölü tükürdüğüdür. Yöntem ne olursa olsun, T-pozisyonundan sonra dişi balık pelvis sepetine yumurtalarını bırakır. Dişi balık pelvis sepetini pelvis yüzgeçlerini birbirine bastırarak yapar, resimde görüldüğü gibi. Bunun ardından dişi yüzmeye başlar ve seçtiği bir yere yumurtalarını yapıştırır. Seçilen yerler bitki yaprakları veya akvaryum camı olabilir. Cinsine göre her üremede bir dişi çöpçü 30 ila 200 arası yumurta yumurtlar. Ayrıca üreme birkaç gün sürebilir.

İyi beslenmiş çöpçüler yumurtalarına dokunmazlar fakat yavrular yumurtalardan çıkınca onları iştahla yerler. Bu yüzden yumurtlama bitince ya çöpçüleri yada yumurtaları başka akvaryuma ayırın. Suyun ısısına göre yumurtalar 3 ila 8 gün arasında açılırlar. Suya 'Methylene Blue' gibi bir ilaçtan birkaç damla damlatmak yumurtaları korur. Yumurtadan tam çıkmadan önce yavrular yumurtanın zarı içinde kıpırdadığı görülebilir. Yumurtadan çıkan yavrular dibe inerler. İlk iki gün hala mevcut olan yumurta sarılarından beslenirler. İkinci günden itibaren yavruları beslemeniz gerekir. İlk yem olarak mikro kurtlar, yumurtadan yeni çıkmış Artemia salina ve piyasada pek çok çeşitte bulunan toz yemler kullanılabilir. Toz yem kullanırken yemin dibe çökmesini sağlamak gerekir. Yavrular kirli suya çok hassastırlar bu yüzden aşırı beslemekten uzak durup iki üç günde bir suyun 25%'ini değiştirmek lazımdır. Yavru büyütme akvaryumuna on tane kadar salyangoz atmak yararlıdır. Salyangozlar artık yemleri yer ve salyangozun dışkıları tek hücreli organizmaların artmasını sağlar. İlk başlarda yavrular bu organizmalarla da beslenirler. Yavruların yaşamlarındaki en hassas dönem ilk üç haftadır. Bu sürede bazı yavruların ölmesi kaçınılmazdır. Yavrular 1 ila 2 sene arası üremeye hazır duruma gelirler.
Akvaryumcularda çeşitli çöpçü balıkları her zaman mevcuttur. Çöpçüler hem karakter dolu ilginç balıklardır, hem de akvaryumunuzun diğer balıklar tarafından kullanılmayan dibine hareket getirirler.
Yutaka Yamamoto
-alıntı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-01-15, 10:25   #3
 
dumiş üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Tem 2014
Mesajlar: 2.099
dumiş Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedibalıkları

Gerçekten çok ilginç su hayvanları varmış
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları



Saat 14:36.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203