Google Facebook Twitter'da paylaş Del.icio.us Stumble Favorilerime ekle Arkadaşına gönder

Epulis


Epulis

Hastalığın nedeni nedir?

Diş eti mukozasından ve periosttan köken alan tümörlere epulis denilir. Epulisler diş eti ve çenenin alveoler uzantıları ile ilgili sert yapılı tümöral kitlelerdir. Oluşmasına neden olan en büyük faktör genetik nedenler ve bireysel yapıdır. Diş etinde çeşitli nedenlerle oluşan hasarlara bağlı olarakta gelişebilir. Özellikle tartarın neden olduğu irkiltiler oluşumunu kolaylaştıran önemli bir faktördür.

Hastalık hangi ırklarda daha fazla görülür?

Hastalığa genetik yatkınlığı olan ırkların başında Boxer’lar gelir. Ayrıca Golden retriever ve Cocker spaniel ırkı köpeklerde de sık görülür. Ancak tüm ırklarda görülebilen tümöral oluşumlardır.

Hastalığın gelişimi nasıldır?

Epulisler, genellikle periosttan köken alır ve diş etlerinin iltihabik reaksiyonlarına bağlı olarak gelişir. Epulisleri diş etlerinin hypertrofisi (aşırı büyüme) olarak tanımlamakta mümkündür.

Üç histolojik türü vardır. Bunlar;

Fibramatöz Epulis
Ossifiye Epulis
Akantamatöz Epulis

Fibromatöz ve kemikleşmiş epulisler iyi huyludur.

Akantamatöz epulisler ise alt çene ya da üst çenekemiğinin orta bölümlerindeki diş etinde genellikle orta yaş ve üstü dişi köpeklerde görülen kötü huylu tümörlerdir.

Fibramotöz ve kemikleşmiş epulisler genellikle diş etlerinde hypertrofi ile başlar. Zengin bir damarlaşmaya sahip olan bu tümörler görünüm olarak granülasyon dokusuna benzer. Pembe renkli ve sapsızdır ve zamanla büyüyebilir. Ayrıca ossifiye yapıda olanlarda sertleşme de görülmektedir. Boxer ırkı köpekler de bu türde olan epulislere oldukça sık rastlanılmaktadır.

Akantamatöz epulisler nadir olarak şekillenir. Genellikle orta yaş ve üzerindeki köpeklerde görülen bu tümörler başlangıçta kabartı şeklinde küçük üremeler halindedir. Zamanla büyüyerek bir karnıbahar görünümü alabilen bu tümörler yayılmacı bir karakterdedir. Derin çevre dokulara hatta kemik dokuya dahi yayılabilen bu kötü huylu tümörler bölgesel lenf yumrularında metastaz yapabilir.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Klinik olarak görülen ilk belirtiler salya artışı ve kötü kokudur. Diş etlerinde kızarıklık ve kanama gibi belirtilerde görülebilen ilk bulgulardır. Ancak zamanla diş etlerinde pembe renkli sapsız üremeler büyüyerek belirgin hale gelir. Genellikle köpek dişi ve öğütücü dişler hizasında şekillenen tümörün büyümesiyle birlikte yeme ve çiğneme güçlükleri belirginleşir. Ayrıca dişlerde düzensizlik, diş dökülmeleri ve ülserasyonlarda görülebilen diğer belirtilerdir.

Tedavide gecikilirse yüzde şekilsel olarak ciddi bozulmalar yanında çiğneme ve mekaniksel çene bozukluklarına da neden olabilir.

Sonuç

Epulisler çoğunlukla iyi karakterli ancak kolay nüksedebilen tümörlerdir. Tedavisi başlangıçta medikal olark yapılabilse de ilerlemiş vakalarda operatif müdahale zorunludur. Özellikle metastaz karakterli olanlarda çevre dokuların iyi temizlenmesine ve metastaz olabilecek sistemik organların muayenesine önem verilmelidir.

 

Bu sayfa 1372 kere okundu.
ayiraç
Son Eklenen Petler
Luna
Sahibi: semaburak
Kedi, Scottish Fold, 1 Yaşında
smokie
Sahibi: adlaykut
Kedi, British Shorthair, 7 Aylık
Duman
Sahibi: Rean
Kedi, British Shorthair, 1 Yaşında
Luna
Kedi, British Shorthair, 4 Aylık
Tekila
Sahibi: Tuğba Ahmet
Kedi, Chinchilla, 1 Yaşında
Köşe Yazıları
Anket
ayıraçpetizdivaç Pet İzdivaç
cevap Duman, Müjgan için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Tekila, Pia için "Kesinlikle Olmaz" dedi.
cevap Tekila, Pia için "Kesinlikle Olmaz" dedi.
cevap Bulut, Fırfır için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Bulut, Elsa için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Bulut, Mimmi için "Bu İş Olur" dedi.
Mihav.com Facebook Hayran Sayfası   Mihav.com'u Twitter'dan takip Et   Mihav.com RSS   Mihav.com'u Favorilerime Ekle

x
2008-2015 Mihav.com
Mihav.com, forum bölümleri hariç tamamen özgün tasarım ve kodlamaya sahiptir.
Bu sitedeki içerik creativecommons.org lisansıyla korunmaktadır.
Her geçen gün büyüyen mihav.com'a nazar değmesin :)
Creative Commons Lisansı