» Tüm Haberler » Bu Mezarlıkta Kedi ve Köpekler Yatıyor...
'Bu Mezarlıkta Kedi ve Köpekler Yatıyor...  '
Bu Mezarlıkta Kedi ve Köpekler Yatıyor...
Bursa'nın merkez Osmangazi İlçe Belediyesi tarafından kurulan Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi bünyesinde bulunan evcil hayvan mezarlığı, evlerin sevimli sakinleri kedi ve köpeklere, ölümlerinden sonra ev sahipliği yapıyor...
 
Bursa'nın merkez Osmangazi İlçe Belediyesi tarafından kurulan Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi bünyesinde bulunan evcil hayvan mezarlığı, evlerin sevimli sakinleri kedi ve köpeklere, ölümlerinden sonra ev sahipliği yapıyor.
 
Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi bünyesinde açılan mezarlık, 1,5 yıldan bu yana, hayvanseverlere adeta kendilerinin bir parçası haline gelen hayvanlarını bilinen bir yere defnetme ve ziyaret edebilme olanağı sunuyor.
 
Bugüne kadar 71 hayvanın defnedildiği mezarlığın sakinlerini, aralarındaki anlaşmazlığın deyimlere bile konu olduğu kedi ve köpekler oluşturuyor.
 
MERMERDEN MEZAR TAŞLARI
Kedi ve köpeklerin yan yana gömüldüğü mezarlıkta, tüm mezarlara numara verilirken, bazı mezarlar, mermerden yapılmış taşları ve bakımlı halleriyle dikkati çekiyor.
 
 
Mezar taşlarında ''Churchill'', ''Eşli'', ''Tony'' ve ''Hamsi'' gibi evcil hayvan isimleriyle birlikte doğum ve ölüm tarihleri yazıyor. Yaşadığı sürede ailenin adeta bir ferdi haline gelen hayvanların mezar taşlarına, sahipleri tarafından yazdırılan ifadeler ilgi çekiyor. Bazı hayvan severler, mezar taşlarına ''Canım'' yazarken, ''Tekir, seni unutmayacağım, Baban'', ''İsmet, oğlumuz'' yazılı mezar taşları da dikkat çekiyor.
 
Mezarlığın en dikkat çekici unsurlarından birini ise şeffaf bir mezar taşı üzerinde adı metal malzemeden harflerle yazılmış ''Jessie''nin mezarı oluşturuyor. Jessie'nin mezar taşına iliştirilmiş beyaz kartonda, şu ifadeler yer alıyor:
 
''Canımız, kızımız...
 
Seni çok özlüyoruz,
 
Her zaman kalbimizdesin.''
 
''DUYULDUKÇA İLGİ ARTIYOR''
Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezinde, bakımı, tedavisi ve kısırlaştırılması gibi hayvanların yaşamıyla ilgili her türlü ayrıntının yanı sıra ölümleriyle de ilgili ayrıntıların da düşünüldüğünü söyledi.
 
Hayvanseverlerin, yıllarca beraber yaşadığı, aynı evi paylaştığı, birlikte olduğu hayvanları, öldükten sonra gömmesinin büyük sorun olduğunu ifade eden Altepe, şöyle konuştu:
 
''Bunu, başına gelen bilir. Geçmişte benim de başıma gelmişti. Oğlumun beslediği köpek ölmüştü ve nereye gömeceğiz diye sokak sokak dolaştık. Çalışma arkadaşlarım 'hayvan mezarlığı oluşturalım' teklifiyle gelince, ben de onay verdim. Zaten başıma gelen olaydan sonra bunun bir ihtiyaç olduğu hep aklımdaydı.''
 
Altepe, hayvan mezarlığının mevcudiyetinin, daha yeni yeni duyulmaya başlandığını belirterek, ''Duyuldukça ilgi artıyor. Şu an sadece kedi ve köpekler var ama bunun dışındaki evcil hayvanları da öldükleri zaman sahipleri buraya defnedebilir'' dedi.
 
(Star)
Haberin Yorumları
Diğer Haberler
ayiraç
Son Eklenen Petler
Robin
Sahibi: Gcilek
Kedi, American Curl, 10 Aylık
Efe
Kedi, Tekir Kedi, 14 Yaşında
Gece
Sahibi: ayseaydiiin
Kedi, British Shorthair, 7 Aylık
Gazoz
Sahibi: brkysnys
Kedi, British Shorthair, 1 Yaşında
mazlum
Sahibi: ayşen342013
Kedi, Soke, 9 Aylık
Köşe Yazıları
Anket
ayıraçpetizdivaç Pet İzdivaç
cevap Maya, Pamuk için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Maya, Simon için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Maya, latte için "Bu İş Olur" dedi.
cevap SMOKY, venüs için "Şimdilik Olmaz" dedi.
cevap Mişa, Oscar için "Bu İş Olur" dedi.
cevap maylo, iskender için "Bu İş Olur" dedi.
Mihav.com Facebook Hayran Sayfası   Mihav.com'u Twitter'dan takip Et   Mihav.com RSS   Mihav.com'u Favorilerime Ekle

x
2008-2015 Mihav.com
Mihav.com, forum bölümleri hariç tamamen özgün tasarım ve kodlamaya sahiptir.
Bu sitedeki içerik creativecommons.org lisansıyla korunmaktadır.
Her geçen gün büyüyen mihav.com'a nazar değmesin :)
Creative Commons Lisansı