Ana Sayfa » Köpekler » Köpek Hastalıkları » Böbrek Tümörleri
Google Facebook Twitter'da paylaş Del.icio.us Stumble Favorilerime ekle Arkadaşına gönder

Böbrek Tümörleri

Böbrek Tümörleri

Hastalığın nedeni nedir?

Böbreklerde; benign (iyi) karakterli adenom, fibrom, osteom ve malign (kötü) karekterli carsinom, sarcom ve melanom türü tümörlere rastlanılabilir.

İyi huylu tümörler nadir şekillenmekle birlikte kötü huylu tümörler köpeklerde daha sıklıkla karşılaşılan tümörlerdir.

Tümörlerin oluşumu, böbreklerde epitel dokudan kök alarak gelişmesi veya lenf yolu ile komşu organlardan gelerek metastaz yapması sonucudur.

Hastalığın gelişimi nasıldır?

Böbreklerde gelişen iyi huylu tümörler içinde pelvis renalisde yani böbrek havuzunda şekillenen papillomlar önem taşımaktadır. Bunlar yerleştiği bölgede üreter girişinin tıkanmasına neden olarak hidronefroz şekillenmesine neden olabilir.

Kötü huylu tümörler arasında ise önem taşıyan ve sık görülen tür carsinomlardır. İleri yaşlarda görülme oranı artan ve böbrek tubuler epitelinden köken alan kötü huylu tümörler genellikle tek böbrekte gelişmesine rağmen metastaz yapma özelliğinden dolayı yayılarak komşu organlarda tümör gelişimine neden olabilir. Bu nedenle malign tümörlerin varlığında özellikle de geç teşhisin söz konusu olduğu durumlarda sonuç kötüdür.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

İyi huylu tümörlerin varlığında belirgin bir klinik belirti gözlenmez. Tespit edilmeleri çoğunlukla başka bir hastalığın araştırılması amacıyla yapılan ultrasonografi veya radyografiler esnasında tesadüf sonucu görülür. Klinik olarak genellikle büyük önem taşımazlar.

Ancak pelvis renaliste yerleşen benign karekterli bazı papillom tarzı tümörler tıkanmalara ve dolayısı ile hidronefroza neden olduklarında ciddi problemler şekillenebilir ve bu hastalığa ait bulgular tespit edilebilir.

Kötü karekterli tümörlerin varlığında da tümöre ait spesifik belirtiler görülmez. Belirlenebilen bulgular böbreğe ait herhangi bir hastalıkta görülen belirtilerdir. Bunlar, aralıklı veya devamlı olabilen kanlı idrar, aşırı su içme, fazla idrar yapma, iştahsızlık, kusma gibi genel belirtilerdir. Ayrıca ilerlemiş durumlarda aşırı kilo kaybı, kansızlık gibi klinik bulgularda gözlenebilir.

Çoğunlukla kambur duruş dikkat çekicidir. Durgunluk, halsizlik ve karında büyüme görülebilir.

Böbreklerin elle yapılan muayenesinde tespit edilebilecek bir sertlik şüpheli kabul edilerek mutlaka ayırıcı tanının yapılması gerekir. Bu amaçla ultrasonografi veya radyografi uygulamaları yapılarak kesin teşhis konulmalıdır.

Sonuç

Böbrekler vücutta metabolik faliyet yönünden önemli bir işleve sahiptir. Bu nedenle dokularına zarar veren veya kısmide olsa işlevinin aksamasına neden olan bir tümöral oluşum tüm fonksiyonlarda düzensizliğe ve aksamalara neden olacağından önem taşır.

Tek taraflı olaylarda ve metastaz olmayan durumlarda operatif olarak tümörün bulunduğu böbrek alınarak tedavi yapılabir.


 

Bu sayfa 627 kere okundu.
ayiraç
Son Eklenen Petler
Luna
Sahibi: semaburak
Kedi, Scottish Fold, 1 Yaşında
smokie
Sahibi: adlaykut
Kedi, British Shorthair, 7 Aylık
Duman
Sahibi: Rean
Kedi, British Shorthair, 1 Yaşında
Luna
Kedi, British Shorthair, 4 Aylık
Tekila
Sahibi: Tuğba Ahmet
Kedi, Chinchilla, 1 Yaşında
Köşe Yazıları
Anket
ayıraçpetizdivaç Pet İzdivaç
cevap Duman, Müjgan için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Tekila, Pia için "Kesinlikle Olmaz" dedi.
cevap Tekila, Pia için "Kesinlikle Olmaz" dedi.
cevap Bulut, Fırfır için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Bulut, Elsa için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Bulut, Mimmi için "Bu İş Olur" dedi.
Mihav.com Facebook Hayran Sayfası   Mihav.com'u Twitter'dan takip Et   Mihav.com RSS   Mihav.com'u Favorilerime Ekle

x
2008-2015 Mihav.com
Mihav.com, forum bölümleri hariç tamamen özgün tasarım ve kodlamaya sahiptir.
Bu sitedeki içerik creativecommons.org lisansıyla korunmaktadır.
Her geçen gün büyüyen mihav.com'a nazar değmesin :)
Creative Commons Lisansı