» Tüm Haberler » Bir Kap Su ile Sokak Hayvanlarını Yaşatın!..
'Bir Kap Su ile Sokak Hayvanlarını Yaşatın!..'
Bir Kap Su ile Sokak Hayvanlarını Yaşatın!..
Havalar sıcak mı sıcak. Bu havalarda en çok ihtiyaç duyduğumuz şey şüphesiz ki su. Suya ihtiyacı olan sadece bizler değiliz elbette. Sokak hayvanlarını da unutmamak lazım. Ancak sıcaklar yüzünden birçok su kaynağı kuruyor. Kapınızın önüne veya balkonunuza bırakacağınız bir kap su ve biraz bayat ekmek birçok hayvanın hayatını kurtarabilir.
 
 
Kış aylarında birçok kez televizyonda izlemiş, gazetelerden okumuşsunuzdur. Kışın kar nedeniyle yiyecek bulamayan yaban hayvanları için ormanlara yiyecek bırakılır. Yaz aylarında ise şehirlerdeki sokak hayvanları aynı şeylerden muzdarip. Özellikle yazın sıcağıyla kuruyan su birikintileri nedeniyle hayvanlar susuzlukla karşı karşıya kalıyor. Telef olmalarını önlemek için yapacağınız birkaç küçük iyilik, onları hayata bağlayabilir. Bunun için en basit çözüm, balkonun bir kenarına kuşlar için bir kap su koymak. Ayrıca eski ve bayat ekmeklerinizi de biraz suyla ıslatıp yem olarak kuşlara verebilirsiniz. Müstakil evde yaşayanlar ise yine kapılarının önüne bırakacakları su ve ekmekle sokak hayvanlarının karnını doyurabilirler. Veteriner Hekimler Odası yetkilileri ise vatandaşlara şöyle bir öneride bulunuyor: Çevrede bulunan park ve bahçelere çevreyi kirletmeyecek şekilde bırakılan su ve ekmek, birçok hayvanın o günlük yem ihtiyacını karşılıyor.
 
Belediyelerin de sokak hayvanlarıyla ilgili birimleri var. Örneğin sokakta kanadı kırılmış bir güvercin buldunuz ve ne yapacağınızı, kuşun nasıl tedavi edileceğini bilmiyorsunuz. Hemen 153'ü arayarak hayvan nakil ambulansını çağırabilirsiniz. Yetkililer sizin verdiğiniz adrese gelerek yaralı hayvanı alıp tedavi ediyor. Belediyelerin veteriner hizmetleri müdürlüklerinde sokak hayvanları için yakalama, muayene, tedavi, aşılama, kısırlaştırma ve küpeleme hizmetleri veriliyor. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ayrıca özellikle mezarların başında bulunan ve kuşların su içmesi için yapılan sulukları sürekli dolu tutmaya çalıştıklarını belirtiyor. Bunun dışında belediyelerin süs havuzlarında az da olsa su bulundurulduğunu anlatan yetkililer, temizlik yapılırken bile havuzun tamamen boşaltılmadığını ve kuşların faydalanmasını sağladıklarını belirtiyor.
 
Konsere giderken yolda bulduğu yaralı güvercini belediye yetkililerine teslim eden Burhan Köşesiz de tam bir hayvan dostu. Yolda giderken bulduğu yaralı güvercini ilk önce alıp almama konusunda tereddüt etmiş. Güvercinin öleceğini düşünüp hemen bir kutuya koymuş ve veteriner aramaya başlamış. Ancak bulamamış ve yolda gördüğü petshop'a yaralı hayvanı ne yapabileceğini sormuş. O da belediyenin yaralı hayvanlar için ücretsiz tedavi merkezi olduğunu söylemiş ve oraya götürmesini tavsiye etmiş. Belediyeye götürdüğü kuşu alan yetkililer bundan sonrasıyla kendilerinin ilgileneceğini ve iyileştirdikten sonra doğal yaşantısına geri döndüreceklerini söyleyip Köşesiz'e teşekkür etmişler. Manevi bağ kurduğu kuşun akıbetini merak eden Köşesiz, tekrar belediyeye tekrar giderek kuşu ziyaret etmeyi düşünüyor.
 
 
Haberin Yorumları
Diğer Haberler
ayiraç
Son Eklenen Petler
DUMAN
Sahibi: SenaAlagoz
Kedi, Tekir Kedi, 3 Aylık
Pasa
Sahibi: tanerayvalı
Kedi, Scottish Fold, 1 Yaşında
mia
Sahibi: miakara
Köpek, Sibirya Kurdu (Husky), 3 Yaşında
mia
Sahibi: miakara
Köpek, Sibirya Kurdu (Husky), 3 Yaşında
mia
Sahibi: miakara
Köpek, Sibirya Kurdu (Husky), 3 Yaşında
Köşe Yazıları
Anket
ayıraçpetizdivaç Pet İzdivaç
cevap Pasa, Miya için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Pasa, Luna için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Pasa, citir için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Pasa, medusa için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Pasa, Nora için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Pasa, Duman için "Bu İş Olur" dedi.
Mihav.com Facebook Hayran Sayfası   Mihav.com'u Twitter'dan takip Et   Mihav.com RSS   Mihav.com'u Favorilerime Ekle

x
2008-2015 Mihav.com
Mihav.com, forum bölümleri hariç tamamen özgün tasarım ve kodlamaya sahiptir.
Bu sitedeki içerik creativecommons.org lisansıyla korunmaktadır.
Her geçen gün büyüyen mihav.com'a nazar değmesin :)
Creative Commons Lisansı