» Tüm Haberler » Afyonkarahisar'da Kuduz Seferberliği...
'Afyonkarahisar'da Kuduz Seferberliği...'
Afyonkarahisar'da Kuduz Seferberliği...
Afyonkarahisar’ın Sandıklı İlçesi Örmekuyu Köyü’nde 4 Ekim’de görülen kuduz alınan önlemlere karşın yayılıyor. Kuduzun görüldüğü yerleşim yerlerinde karantina uygulaması başlatılırken, bölgedeki hayvanların yanı sıra insanlara da koruyucu kuduz aşısı yapılıyor...
 
Afyonkarahisar’ın Sandıklı İlçesi Örmekuyu Köyü’nde 4 Ekim’de görülen kuduz alınan önlemlere karşın yayılıyor. Kuduzun görüldüğü yerleşim yerlerinde karantina uygulaması başlatılırken, bölgedeki hayvanların yanı sıra insanlara da koruyucu kuduz aşısı yapılıyor.
 
Afyonkarahisar Tarım İl Müdürü Hüseyin Ceylan, Sandıklı İlçesi Örmekuyu Köyü’nde 4 Ekim’de görülen kuduzun alınan bütün önlemlere rağmen yaban hayatı kökenli olması nedeniyle çevre köy ve ilçelerde de görüldüğünü söyledi. Tarım İl Müdürü Ceylan, kuduz hastalığının Kumalar sıradağlarına komşu bölgelere de yayılma göstererek 17 Ekim’de Sandıklı İlçesi Karkın Köyü’nde, 26 Ekim’de Dinar İlçesi Tatarlı Beldesi’nde, 18 Kasım’da da Kızılören İlçe merkezinde görüldüğünü belirtti.
 
44 BİN YTL HARCANDI..
Hastalıkla mücadele amacıyla İl Özel İdare, Köylere Hizmet Götürme Birliği ve genel bütçe kullanılarak toplam 44 bin YTL harcandığını söyleyen Tarım İl Müdürü Hüseyin Ceylan, alınan 55 bin doz kuduz aşısının hastalık çıkan ilçeler ile riskli bölgelere dağıtıldığını, çiftlik hayvanları ile birlikte kedi ve köpeklere de aşılama yapıldığını kaydetti. Müdür Ceylan, evcil hayvanlarda yapılan aşı uygulamalarıyla hastalığın yayılmasının yavaşlatıldığını ancak durdurulamadığını söyledi.
Kuduz hastalığının görüldüğü yerleşim yerlerinde 3285 Sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu gereği karantina uygulaması başlatıldığını kaydeden Hüseyin Ceylan, İl Sağlık Müdürlüğü yardımıyla bölgedeki insanlara koruyucu kuduz aşısı yapıldığını söyledi.
 
1300 KİŞİYE AŞI..
İl Sağlık Müdürü Hasan Hüsnü Eren de 1300 kişiye korucu kuduz aşısı yapıldığını ve hayvancılıkla uğraşanların öncelikli olarak tercih edildiğini söyledi.
 
PROJEYE DAHİL EDİLSİN..
Avrupa Birliği (AB) mali yardımları çerçevesinde ‘Türkiye’de kuduz hastalığının kontrolü projesi’ kapsamında bazı illerde yaban hayvanlarına aşılaması yapıldığını belirten Müdür Ceylan, “İlimiz Kumalar sıradağlarının da bu proje kapsamına alınması için Bakanlığımıza gerekli başvurular yapıldı. Ayrıca Sandıklı İlçemiz sınırları içinde bulunan Akdağ Milli Parkı’ndaki yaban hayatının korunması amacıyla İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ile diyaloga geçildi” dedi.
 
(DHA)
Haberin Yorumları
Diğer Haberler
ayiraç
Son Eklenen Petler
Efe
Kedi, Tekir Kedi, 14 Yaşında
Gece
Sahibi: ayseaydiiin
Kedi, British Shorthair, 7 Aylık
Gazoz
Sahibi: brkysnys
Kedi, British Shorthair, 1 Yaşında
mazlum
Sahibi: ayşen342013
Kedi, Soke, 9 Aylık
Maya
Sahibi: mayakız
Kedi, Ankara Kedisi (Angora), 1 Yaşında
Köşe Yazıları
Anket
ayıraçpetizdivaç Pet İzdivaç
cevap Maya, Pamuk için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Maya, Simon için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Maya, latte için "Bu İş Olur" dedi.
cevap SMOKY, venüs için "Şimdilik Olmaz" dedi.
cevap Mişa, Oscar için "Bu İş Olur" dedi.
cevap maylo, iskender için "Bu İş Olur" dedi.
Mihav.com Facebook Hayran Sayfası   Mihav.com'u Twitter'dan takip Et   Mihav.com RSS   Mihav.com'u Favorilerime Ekle

x
2008-2015 Mihav.com
Mihav.com, forum bölümleri hariç tamamen özgün tasarım ve kodlamaya sahiptir.
Bu sitedeki içerik creativecommons.org lisansıyla korunmaktadır.
Her geçen gün büyüyen mihav.com'a nazar değmesin :)
Creative Commons Lisansı