» Tüm Haberler » Kedi Ve Köpek Derisinden Giysiler Ele Geçirildi...
' Kedi Ve Köpek Derisinden Giysiler Ele Geçirildi...'
Kedi Ve Köpek Derisinden Giysiler Ele Geçirildi...
Finlandiya’da yılda 3 milyon civarında kürklü hayvanın öldürüldüğü açıklandı Ceketlerin üretiminde kedi derisi kullanıldı. Dün Paris gümrüklerinde, Çin'den ithal edilen ve kedi-köpek derisinden/kürkünden yapılan 4 bin adet ceket ve mont ele geçirildi...
 
Finlandiya’da yılda 3 milyon civarında kürklü hayvanın öldürüldüğü açıklandı Ceketlerin üretiminde kedi derisi kullanıldı. Dün Paris gümrüklerinde, Çin'den ithal edilen ve kedi-köpek derisinden/kürkünden yapılan 4 bin adet ceket ve mont ele geçirildi.
 
Boyunda ve kol bölgelerinin bitiminde yer alan kumaşın etrafında kullanılan kürkler kedi kürkünden yapılmıştı. Oysa bu tür bir imalat Fransa'da kesinlikle yasaktı.
 
Montlarda da, yine yasak olan köpek tüyleri kullanılmış. Bu durum, hayvanlardan yapılan kıyafetlerın bir 'illegal ithalat' sektörünün oluştuğu başlatıldı. İlk kargo incelemesinde 700 ceket ele geçirildi. Fransa Gümrük laboratuvarında yapılan araştırmada,ceketlerin yapımında "kedi ve köpek kürkü" kullanıldığı ortaya çıktı.
 
 
ÜRÜNLER ÇİN'DEN GELİYOR
Araştırmacılar, dikkatlerini Paris'in doğusunda bulunan şirkete yöneltti. Şirket, giysilerini buradan teslim alıyordu ve burada 3 bin 300 adet benzer ceket ele geçirildi.

Araştırma, kedi kürkünden yakası olan ceketlerin Fransa'da satılıp satılmadığını ortaya çıkaracak. Olivier Gillot; "gerçekleştirilen operasyon bu alanındaki, en geniş çaplı ele geçirme ve tutuklama olayıdır" diyor ve ekliyor: "Ürünlerin yapımında yabanıl doğadan ele geçirilen hayvanlar-ya da- evcil hayvanlar kullanılmış olabilir..."
 
Bilirkişi "Doğa Tarihi Doğal Müzesi", "giysi yapımında kullanılan köpek kürkünün, Çin'de yaşayan Rakun/köpek cinsinden elde edildiğini açıkladı.(Çin'de gümüş tilki cinsinden bir hayvan türü daha yaşamakta)
 
İSVİÇRE'DE TARTIŞMA BAŞLADI
Giysi yapımında kedi derisinin kullanımının yasak olmadığı İsviçre'de, son günlerde, evcil hayvan türlerinin korunmasına yönelik bir tartışma başladı. Haute-Savoie'da 500 kedi kayboldu ve iddiaya göre, bu kediler kürk yapımı için kullanıldı. Bu konu üzerine, Thonon mahkemesinde,cezai soruşturma başlatıldı.
 
FİNLANDİYA'DA GÖSTERİ
Öteyandan, PETA üyesi, Amerikalı Lisa Franzetti ile İngiliz Lauren Bowey hayvanların kürkleri için öldürülmelerini protesto etmek amacıyla Rusya, İzlanda ve Finlandiya’da soyunarak gösteri yaptılar. Soğuk ülkelerde daha fazla kürk kullanıldığı için bu ülkelerde gösteri yapmayı seçen iki hayvan hakları savunucusu Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de vücütlarını leopar motifleri ile boyayarak sokakta protesto gösterisi yaptılar.
 
Yarım saat süre ile -5 derecede ve karlar içinde gösteri yapan Franzen ve Lauren Bowey üzerinde Fince ve İngilizce “Sadece hayvanların kürke ihiyaçları var” yazılı pankartları taşıdılar.
Liza Franzetti korkunç bir adaletsizliği kamuoyuna duyurmak için böylesi hoş bir gösteriyi yapmayı gerekli gördüklerini, tüketicilerin bir kürklü giysinin üretilmesi için çektirdikleri acıları tam olarak kavrayamadığını söyledi.
 
Gösteriyi yapan Franzetti ve Bowey, 1 milyonu aşkın üyesi bulunan PETA (People For The Ethical Treatment of Animals /Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler Derneği)'nın üyesi. Peta çıplak gösteriler yaparak kürklü hayvanların öldürülmelerini gündemine getiriyor. Pamela Anderson ve Eva Mendez gibi tanınmış artistler de çıplak poz vererek PETA tarafından sürdürülen kürk karşıtı kampanyaya katılmışlardı.
 
Hayvanları Koruma Derneği "Animalia", Finlandiya’da yılda 3 milyon civarında kürklü hayvanın öldürüldüğünü açıkladı.
 
(Sesonline'den alındı)
Haberin Yorumları
Diğer Haberler
ayiraç
Son Eklenen Petler
Yogi
Sahibi: firatzeynep
Köpek, İngiliz Cocker Spaniel, 5 Yaşında
Milas
Sahibi: Ecemmil
Kedi, British Shorthair, 1 Yaşında
Duman
Sahibi: mertasd123
Kedi, Mavi Rus, 2 Yaşında
Pablo
Sahibi: melahat
Kedi, British Shorthair, 6 Aylık
Zuzu
Kedi, Tekir Kedi, 9 Aylık
Köşe Yazıları
Anket
ayıraçpetizdivaç Pet İzdivaç
cevap Yogi, Laris için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Milas, Coco için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Scotish fold erkek, Lima için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Scotish fold erkek, Lima için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Scotish fold erkek, Duman için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Scotish fold erkek, Mia için "Bu İş Olur" dedi.
Mihav.com Facebook Hayran Sayfası   Mihav.com'u Twitter'dan takip Et   Mihav.com RSS   Mihav.com'u Favorilerime Ekle

x
2008-2015 Mihav.com
Mihav.com, forum bölümleri hariç tamamen özgün tasarım ve kodlamaya sahiptir.
Bu sitedeki içerik creativecommons.org lisansıyla korunmaktadır.
Her geçen gün büyüyen mihav.com'a nazar değmesin :)
Creative Commons Lisansı