» Tüm Haberler » Evcil Hayvanlarınızı Mikroçip İle Koruyun...
' Evcil Hayvanlarınızı Mikroçip İle Koruyun...'
Evcil Hayvanlarınızı Mikroçip İle Koruyun...
Trakya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muammer Öğüt, "Evcil hayvanlarınızı mikroçiplerle koruma altına alın" dedi.Öğüt, yaptığı açıklamada, Türkiye'de köpek ve kedilere uygulanan mikroçip sisteminin, evcil hayvanların güvence altına alınmasına büyük katkı sağladığını bildirdi...
 
Trakya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muammer Öğüt, "Evcil hayvanlarınızı mikroçiplerle koruma altına alın" dedi.Öğüt, yaptığı açıklamada, Türkiye'de köpek ve kedilere uygulanan mikroçip sisteminin, evcil hayvanların güvence altına alınmasına büyük katkı sağladığını bildirdi.
 
Mikroçip uygulamasıyla köpeklere kimlik kazandırılarak köpek hırsızlığının da önüne geçildiğini ifade eden Öğüt, "Kayıp veya çalınmış hayvanlarınızı mikroçipler sayesinde bulabilirsiniz. Mikroçip taktırdığınız köpeğiniz diyelim ki çalındı. Köpeğinizi çalan kişi mutlaka bir veterinere gidip onu kontrol ettirecek veya aşı yaptıracak. İnternet bağlantılı olan bu sistemde, çip bilgileri okutulacak ve hayvanın gerçek sahibi kolaylıkla tespit edilecektir" diye konuştu.
 
Veteriner Hekim Tamer Serhatli ise Edirne'de kedi ve köpeklere takılan mikroçip sayesinde köpek hırsızlığında yüzde 70 azalma olduğunu belirtti.
 
Edirne'de 50 civarında köpeğe mikroçip taktığını ifade eden Serhatli, şunları söyledi:
"Mikroçip, kedi ve köpeklerde deri altına yerleştirilen, Türkiye'de ve dünyada tanınan veri tabanına sahip kayıt sistemi destekli minik bilgi taşıyan elektronik devredir."
 
Serhatli, mikroçipli köpeğin bulunması için mutlaka bir veteriner tarafından çipin taranması ve okutuculara okutulması gerektiğini belirtti.
 
Edirne'nin sınır kenti olaması nedeniyle mikroçip uygulamasının daha fazla önem kazandığını ifade eden Serhatli, yurt dışına çıkış yapacak olan kedi ve köpeklerde mikroçip ve kuduz titrasyon belgesi olması gerektiğini bildirdi.
 
Edirne'den yurt dışına çıkış yapmak isteyen bazı vatandaşların sınırdan geri döndüğünü belirten Serhatli "Vatandaşlarımız haklı olarak gidecekleri ülkelere yanlarında evcil hayvanlarınında götürmek istiyor. Uygulama yeni olduğu için vatandaşlarımızın bir çoğu mikroçip sistemini bilmiyor. Sınırdan evcil hayvanlarıyla birlikte geri dönen vatandaşlar evcil hayvanlarına gerekli belgeleri hazırladıktan ve mikroçip taktırdıktan sonra çıkış yapıyor" dedi.
 
Veteriner Hekim Serhatli, 4 santim olan mikroçiplerin köpeklerin kürek kemiği derisi altına özel enjektörle yerleştirildiğini söyledi.
(Hürhaber)
Haberin Yorumları
Diğer Haberler
ayiraç
Son Eklenen Petler
Neşe
Sahibi: Mutluayse
Kedi, Scottish Fold, 1 Yaşında
Bulut
Kedi, British Shorthair, 8 Aylık
rico
Sahibi: balrico
Kedi, British Shorthair, 8 Aylık
pampuk
Sahibi: hamiyetg
Kedi, British Shorthair, 1 Yaşında
SAKIZ
Sahibi: sakizbey16
Kedi, British Shorthair, 7 Aylık
Köşe Yazıları
Anket
ayıraçpetizdivaç Pet İzdivaç
cevap Neşe, pena için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Bulut, Duman için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Bulut, Müjgan için "Bu İş Olur" dedi.
cevap rico, Boncuk için "Bu İş Olur" dedi.
cevap rico, masha için "Bu İş Olur" dedi.
cevap rico, Şahika için "Bu İş Olur" dedi.
Mihav.com Facebook Hayran Sayfası   Mihav.com'u Twitter'dan takip Et   Mihav.com RSS   Mihav.com'u Favorilerime Ekle

x
2008-2015 Mihav.com
Mihav.com, forum bölümleri hariç tamamen özgün tasarım ve kodlamaya sahiptir.
Bu sitedeki içerik creativecommons.org lisansıyla korunmaktadır.
Her geçen gün büyüyen mihav.com'a nazar değmesin :)
Creative Commons Lisansı